Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jurnal.....

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#253
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Ulei de in mai fara pretentii gasesti pe OLX. Eu am luat de la o firma din Valcea cu 6l/l, cel din bidon nu are mare lucru diferit. Nu prea dai mai mult de 9-10ml cu 1l, depinde si cat de neregulata este suprafata si cat insisti pe laterale. Noi am dat cu pistolul pentru ca avem suprafata mare de gard [mai mult de 500mp] si nu ne-am permis vopsele mai dichisite.
peste ulei am dat cu o vopsea alba ieftina de la Leroy [9lei /l]. Dar s-a pastrat frumos dupa 2 ani, probabil la anul trebuie sa ii mai dam o vopsea, mie imi place cum arata mai vintage asa acum:).

Attached Files



#254
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Merci pentru sfaturi.

Eu am inceput sa dau deja un strat de Ulei de in.
Pe urma am sa dau inca 2 straturi de Sadolin...
Sa vedem ce dà.

PS, Si eu am 600m2 de scancura in tot gardul.

#255
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asadar....noutati.
Am dat o mana de ulei de in, pe urma 2 maini de Sadolin.... si acum stau lemnele la uscat. Intre timp eu dau cu tinci pe gard, si daca ma ajuta cel de sus, dau si cu decorativa pe urma fac panourile din gard si vedem ce o iesi.

Intre timp am pus in functiune si VMC-ul, ( Sisteme de Ventilation Mecanique). Este ciudat, se simte ca lucreaza, scoate si baga din casa, insa nu il aud si nici nu il simnt.... Eu ma asteptam sa simnt curenti de aer chestii trestii.... dar nu. Super silentios, nu il auzim, si aerul se simnte ca este proaspat. Vreau sa vad cum este prima noapte cu VMC-ul in dormitor...Posted Image Posted Image

Edited by BodCasa, 21 October 2017 - 20:11.


#256
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Bine cumetre. Baga mare. Mâine esti pe-acasa ? Poate te vizitez.

#257
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
E super.
Eu imi faceam probleme ca os a sufle vantu ca la aerul conditionat, ca o sa ma ieie pe sus in casa....... insa nu. Nici nu simnti ca ai sistemul in casa.simnti doar ca aerul e proaspat, dimineata in dormitor nu mai este aerul acela greu si fara oxigen, in baie cand faci duc aduri iasa fara sa mai trebuiasca deschis velux sau fereastra..... ..... sunt multumit.
Minusuri inca nu am prea gasit,  Dae, daca apar am sa divulg.

#258
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014

View PostBodCasa, on 13 septembrie 2017 - 13:10, said:

Merci pentru sfaturi.

Eu am inceput sa dau deja un strat de Ulei de in.
Pe urma am sa dau inca 2 straturi de Sadolin...
Sa vedem ce dĂ .

PS, Si eu am 600m2 de scancura in tot gardul.


Am auzit ca, peste uleiul de in, nu prea se mai da cu nimic. Ca nu tine... Adica tine putin, se scorojeste, crapa in scurt timp.
Nu stiu...mai studiaza. Ar fi pacat de sadolinul ala, zic.

#259
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa stii ca pana acum nu sa cojit nimic....
Sper doar sa nu ai dreptate.

PS,Da-l in masa de sadolin, problema est eca eu am muncut o saptamana sa dau cei 650m2 de scanduri...

#260
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Lemnele sunt pe gard de o luna si inca nu s-au cojit.... si nici nu cred că se vor coji pt ca te-am luat la mana pe fiecare si nu sunt probleme....
Iată niste poze.


Sarbatori fericite.
Craciun fericit tuturor.

Attached Files



#261
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/trt-peURftw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce ziceti de izolatia asta deasupra capriorilor?

#262
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,544
  • Înscris: 03.04.2013
Ca e interesanta.
Da ce pisici te mai intereseaza? Doar ai terminat, nu?

#263
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postviotl, on 27 aprilie 2018 - 01:26, said:

Ca e interesanta.
Da ce pisici te mai intereseaza? Doar ai terminat, nu?

Am terminat... dar este o varianta de propus viitorilor clienti,,,,nu?

#264
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Consumul casei in al 3-lea an la gaz, 2200lei pe 12 luni. Apa, gătit si încălzire.

Asadar sistemul Amvic, se dovedește a fi exceptional, cum m-a așteptam.

PS, Aduc cofraje din Moldova cu care am început o construcție. Daca am timp am sa deschid un topic cu ea.

#265
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
1. De ce trebuie sa le aduci din Moldova, sunt mai ieftine, sau Amvic nu mai produce?
2. Cum ai finisat peretii interiori astfel incat sa nu aiba denivelari? Ai tras cumva doua randuri de plasa? Intreb pentru ca la 95% dintre fatade, oricat de "meseriasi" sunt mesterii, tot se vad denivelari cand bate soarele din anumite unghiuri.

#266
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Poststefan011, on 31 octombrie 2019 - 20:58, said:

1. De ce trebuie sa le aduci din Moldova, sunt mai ieftine, sau Amvic nu mai produce?
2. Cum ai finisat peretii interiori astfel incat sa nu aiba denivelari? Ai tras cumva doua randuri de plasa? Intreb pentru ca la 95% dintre fatade, oricat de "meseriasi" sunt mesterii, tot se vad denivelari cand bate soarele din anumite unghiuri.


Amvic nu mai exista. Au vândut fabrica din Bragadiru si acum produc polistiren cei de la Hirsch acolo.
Le aduc din Moldova pentru ca am reușit sa ma înțeleg cu ei, sa am un furnizor serios in spate pentru proiectele mele.

Pereți se finisează ca peste orice polistiren. Însă ca sa nu ai denivelări trebuie sa ai un meșter bun in termoizolație.

#267
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostBodCasa, on 27 octombrie 2019 - 08:47, said:

Asadar sistemul Amvic, se dovedește a fi exceptional, cum m-a așteptam.
PS, Aduc cofraje din Moldova cu care am început o construcție. Daca am timp am sa deschid un topic cu ea.

View PostBodCasa, on 05 noiembrie 2019 - 13:43, said:

Amvic nu mai exista. Au vândut fabrica din Bragadiru si acum produc polistiren cei de la Hirsch acolo.
Le aduc din Moldova pentru ca am reușit sa ma înțeleg cu ei, sa am un furnizor serios in spate pentru proiectele mele.
Nu vreau sa fac atmosfera dar aici e o contradictie.
In sensul ca e exceptional dar piata l-a eliminat....?

#268
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai na.
Daca tu ești cărămidar si pe piața apare un sistem cel puțin la fel de performant care iți poate face concurenta reala, l-ai elimina sau nu???? Tu având monopolul pe piața.
Piața nu este chiar așa libera cum se zice.
Caută aici pe softpedia sa vezi un topic despre Amvic. Ai sa găsești niște poze incredibile in care se arata niște segregări care nu ar fi trebuit sa fie acolo, desi fabricantul recomanda vibrarea betonului in cofraje Dorei, care au realizat casa respectiva nu au facut-o si pe urma au postat pozele respective, iar in postare spune ca nu se poate controla ce se întâmpla in acele cofraje. Adevărat o fi, dar un vibrator poate rezolva aceasta problema.   In condițiile date, tu ca si client novice in d`ale construcțiilor, văzând așa ceva ce ai face??? Ai fugi ca dracu de tămâie de cofrajele astea. Nu?
Dl Crutescu care a fot patronul Amvic, a obosit de tot acest război si a clacat, am impresia. A lăsat totul balta si a vândut. In momentul de fata la Bragadiru de produce polistiren de Hirch.

Asta este contradicția.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate