Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

minisera tomate

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Cred ca au pus astia ceva in tomate, ca prea le-a luat mintile oamenilor.

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Prea putina lumina si prea mult 'rosu' in putinul ala!

#21
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
ma pregatesc sa construiesc o sera mai mare prin 2017, la resedinta mea de la tara. corp comun cu casa, sursa de caldura constanta si usor de controlat, lumina naturala la greu.

eu m-am lasat de fumat, dar anul asta o sa-mi bag nevasta si vreo doi prieteni in minisera, si-asa nu mai au voie in casa din cauza copiilor...

#22
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Au facut ceva rau ?

#23
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
in primul rand ca n-au crezut ca voi reusi. nicinu m-am gandit la asta. experimentul conteaza, merita incercat. crezi ca la supermarket au rosii eco din panama si mexic?

la cate chimicale baga aia, prefer sa invat cativa ani. vorba unui amic, prost sa fii da'sa-ti revii.
macar eu incerc.

poate-mi spuneti cum verific pH-ul fara instrumente de 250 ron

#24
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcoca-marius, on 01 ianuarie 2016 - 13:41, said:

sursa de caldura constanta...
o sa-mi bag nevasta si vreo doi prieteni in minisera, si-asa nu mai au voie in casa din cauza copiilor...

Pai si`i pui pe rotite, ca pe hamsteri, sa`ti produca energie sau ai alte metode mai consistente si mai bio de frictiune ?:D

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt instrumente mult mai convenabile ca pret...ca doar nu faci 'farmacie'

#26
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
hai cu ph-ul, lasa mistocareala. o sa dorm eu in picioare noaptea pe intuneric sa produc co2,

subway_guru poate-mi trimite vreun link, ceva...

tocmai ca nu vreau farmacie. imi place sistemul incercare si eroare, dar nu ma supar daca-mi da careva niste sfaturi adevarate.

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E mai complicat acolo cu PH-ul, mai da si tu pe google ca suntem in 1 si n-am chef de postari kilometrice. Plantele absorb nutrienti intre valori PH diferite, ia o carte de crescut rosii si baga nasul in ea.
In principiu unul din asta e bun, pentru tehnici de masurare, google http://olx.ro/oferta...html#41ba8fd15b

#28
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
La ce amestec de substrat ai in peturile cu rosii nu ai nevoie de ph-metru. Încearcă sa intelegi fenomenu fotosinteza deocamdata pt. ca de asta suferă plantele tale .Iti trebuie phmetru daca te bagi pe cultura hidroponica.

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Faza e ca nu cred ca dau randament maxim rosiile doar cu balegar, trebuie sa le mai dai pe parcurs niste ceaiuri. In principiu n-ai nevoie de PH dar pentru un incepator ajuta sa identifici problemele peste care dai inevitabil cand inveti sa cresti plante de pe softpedia.

#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postcoca-marius, on 01 ianuarie 2016 - 13:50, said:

in primul rand ca n-au crezut ca voi reusi. nicinu m-am gandit la asta. experimentul conteaza, merita incercat. crezi ca la supermarket au rosii eco din panama si mexic?

la cate chimicale baga aia, prefer sa invat cativa ani. vorba unui amic, prost sa fii da'sa-ti revii.
macar eu incerc.

poate-mi spuneti cum verific pH-ul fara instrumente de 250 ron


momentan eu am senzatia ca doar esti nervos ca nu iti dam noi sfaturi bune, avand in vedere ca tu esti erou ca incerci :)

daca ai lectura mai mult p-aci poate ca: in primul rand vei acumula mult mai multa experienta in cresterea plantelor si iti vei raspunde singur la f.multe dintre intrebari si in al doilea rand vei vedea ca au mai incercat si altii :)

#31
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Stiu ca n-are destula benzina pana la recolta dar  i-am sugerat sa pună si roti ca sa vada cum merg treburile��

#32
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
daca unii doar atat au inteles, ca ma felicit ca m-am gandit primul sa produc rosii iarna, halal logica.

chiar credeti ca n-am citit nimic pe net? era vorba doar ca informatia pe care am primit-o s-a dovedit insuficienta.

dar cu rabdare, se pot gasi solutii.

iar daca n-aveti chef pe 1 ian sa ma ajutati, mai bine doar mancati seminte de dovleac, ca e iarna.

#33
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai intrebarile pe care le pui dovedesc ca nu prea ai citit nimic pe net (sau n-ai inteles...)

si totusi tonul asta de superioritate pe care l-ai adoptat s-ar putea sa nu iti aduca decat raspunsuri la misto de la cei care au facut acum cativa ani ce incerci tu sa faci acum.

#34
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Crede-ma ,daca vei rămâne  pe acest forum vei inbatrani cu noi .Cei care activează pe acest forum sunt legumicultori pasionati care nu vor sa-ti bage bete in roate .Iti doresc spor la lectura  .Desigur poti cere lămuriri ori de cat ori este nevoie.

#35
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
n-am inteles de ce eu am un ton de superioritate si altii nu.

le multumesc celor care mi-au spus lucruri corecte.
voi incheia discutia pe forum, imi pare rau ca nu fac parte din tagma celor care nu lestiu pe toate. daca era asa, doar ma laudam cu poze.

cei care vor sa ma ajute in continuare imi pot scrie PM-uri.

toate bune.

#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Abandonezi asa de usor???
Come on man! Subiectul e mult prea interesant ca sa fie abandonat asa cu una, cu doua!
;)

Edited by subway_guru, 01 January 2016 - 18:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate