Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

minisera tomate

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
salut.

am construit o minisera in apartament, 50x70x170 cm, cu folie de solar, iluminare LED 6500K si caldura cu bec infrarosu, pe care l-am folosit doar vreo 2 zile ca sa vad rezutatul, termometru si termostat.

temperatura in camera este 21-22 grade, umiditate 50-60%.iluminare 16 ore /zi.

am plantat tomate si le-am transplantat in ghivece mari, dupa 45 de zile au circa 20 cm dar nu s-au dezvoltat prea grozav.
au inceput sa se ofileasca, una s-a ars complet.
pamantul este pamant de gradina foarte negru si mranita de la un prieten, mi-a spus ca balegarul are 3-4 ani.

din pacate nu stiu cum pot masura pH-ul.

ce e de facut?

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tu vrei sa faci conditii de fitotron. iti trebuie o iluminare mult mai puternica, trebuie simulate conditiile din natura. iluminare undeva la 50 000 lucsi, temperatura ziua de vreo 24 de grade, iar noaptea de 18. asta asa, iti spun niste valori orientative. totodata, planta trebuie hranita artificial din cauza ca tu nu poti avea un volum de sol echivalent cu cat exploreaza planta in conditii naturale.

#3
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
pune niste poze cu tomatele.ce becuri ai? de cati watt?

#4
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
am citit pe niste site-uri despre acesti 6500K, nu avea parca nimic despre lucsi, spuneau ca pt crestere si inflorire trebuie 3000K, pt fructificare si coacere 6000-65000K.
in ceea ce priveste fertilizarea, sunt inca in studiu, nu stiu ce se gaseste pe la noi organic.

mie mi se pare ca si rasarirea si creasterea se face prea mult in inaltime, poate n-am plasat bine neonul, e pus pe peretele din spate la 2/3 din inaltime.

plantele sunt firave, nu viguroase., poate le-am transplantat prea repede in ghiveci. am pus a doua serie la incoltit, in niste containere mai mari, nu in pahare sau cuve mici, ca sa nu le transplantez decat dupa 50-60 de zile.

tub fluorescent T5 8W 400Lm, 6500K, 145 mA factor >0.6.

bec cu infrarosu 150 W. temp s-a ridicat la 28 de grade. nu am reusit sa ridic umiditatea mai mult de 60%.

Attached Files



#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
lumina insuficienta si pamantul pare prea umed. la suprafata aia ai nevoie de mai multa lumina. pana la urma cati watt are "neonul"?  planta pare arsa de la infrarosu.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in definitiv, tu ce vrei sa faci, vrei productie?

#7
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
6,500 K si 3,000 K se refera la temperatura de culoare, pe care ai confundat-o cu nivelul de iluminare, mult prea slab in cazul tau.

Ai nevoie de mai multa lumina.

Edited by jumborom, 01 January 2016 - 11:15.


#8
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
infrarosul nu l-am folosit decat 3-4 ore, 2 zile, mai acum 2 sapt, ca sa vad ce temp obtin. intr-adevar, scrie pe instructiuni ca distanta minima de plasare a obiectelor este de 0,6 m. o sa ridic tot sistemul la 50 de cm de baza si caldura sa urce fara ca infrarosul sa afecteze plantele.

pai tocmai asta explicau pe site, ti-l trimit. temperatura de culoare, ziceau ei, corespunde cat mai mult luminii naturale la 3000 sau 6000K.

#9
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Baga-i lumina minim 20000 de lumeni si ventilatie -plantelele tale au nevoie de CO2 daca vrei acumulare biomasa(frunze,flori,fructe....).

#10
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
ai dreptate, abia dupa ce am construit minisera am aflat de ventilatie.
am crezut ca prin ridicarea foliei este suficient. sa folosesc un ventilator? cam cat timp/zi?
am plecat de la conceptul simplu ca unii fac sere incalzite undeva prin februarie pt rasaduri de replantat in gradina. am vazut la tara cateva, nu prea stia taranul de lumeni si  de ventilat o facea doar la umiditate f mare.

da, vreau o productie de 7-8 plante pe serie, voi rescrie conditiile de cultivare, cateva erau gresite. multumesc.

Edited by coca-marius, 01 January 2016 - 11:31.


#11
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Musai lumina minim 15000 lucsi pt.faza vegetativa(înflorit).poti suplimenta cu fluorescente. Daca vrei CO2 ori ventilezi aerul inlocuindul constant cu cel din exterior sau folosesti o sursa de CO2 :butelii sau pastile.

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
taranii aia de care zici tu folosesc rasadnite incalzite cu balegar sau artificial, dar se folosesc de lumina naturala. lumina naturala e mult mai puternica decat lumina pe care o ai tu.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Tu in primul rand ai nevoie de lumina mult mai multa (de aia ti-s inalte si firave). Din cauza asta nu e rentabil sa cresti astfel de plante indoor, platesti foarte mult curent.

Abia apoi nutrienti, ventilatie, testere PH si EC.

Edited by Mizu, 01 January 2016 - 12:16.


#14
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
cand am zis tarani n-am vrut sa-i jignesc, si eu sint de la tara. ma refeream ca in luna februarie aveau incalzire cu un godin si lumina in solar cata trecea de afara.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
chiar prin folie dubla, lumina solara este mult mai puternica decat ce ai tu acolo.  asa cum a spus un coleg mai sus, lumina este principalul obstacol.
deci, te costa mai putin sa faci o sera afara, cu doua sau trei straturi de folie, sa o incalzesti cu niste cabluri electrice in pamant, decat sa faci un iluminat artificial. plus ca, ziua, daca e soare, mai beneficiezi de aport caloric de acolo, iar noaptea, o poti acoperi cu niste materiale izolante termic.

Edited by rich1974, 01 January 2016 - 12:22.


#16
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
exact asta cautam azi, testere pH, nu stiam ca va trebui sa am si pt carbon. iara vin la ideea cu taranii, ei cum stiau cat pH si CO2 e in solar la ei?
ca in orice alta actiune umana, unii imping lucrurile la extrem. recunosc ca imi trebuie cu totul alte conditii, nu in dormitor. dar de aici si pana la asemenea calcule de NASA  mi se pare o exagerare. probabil ca unii se gandesc si la productii record. eu anul acesta am vrut sa vad ce conditii pot avea. e o simpla inercare. sunt convins ca exista si alte solutii.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
hai sa ne intelegem, ce vrei tu sa faci? vrei sa faci rasad sau sa culegi rosii? ai ceva curte, stai la bloc? da mai multe detalii daca vrei niste recomandari.
productie de tomate in ghiveci nu o sa ai fara lumina naturala si nutritie artificiala.

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 coca-marius, on 01 ianuarie 2016 - 12:19, said:

exact asta cautam azi, testere pH, nu stiam ca va trebui sa am si pt carbon. iara vin la ideea cu taranii, ei cum stiau cat pH si CO2 e in solar la ei?
ca in orice alta actiune umana, unii imping lucrurile la extrem. recunosc ca imi trebuie cu totul alte conditii, nu in dormitor. dar de aici si pana la asemenea calcule de NASA  mi se pare o exagerare. probabil ca unii se gandesc si la productii record. eu anul acesta am vrut sa vad ce conditii pot avea. e o simpla inercare. sunt convins ca exista si alte solutii.

pai stiau din experienta :)

au aflat ca un anumit pamant e bun, pe cand altul nu, incalzeau cu godin (caldura+CO2) si au vazut ca e bine...si au mai aflat din experienta si ce arde planta si ca umiditatea tb.controlata cumva. da' vezi tu...nu cred ca voiau neaparat sa produca tomate iarna (tot din experienta s-au prins ca nu merge)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate