Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Apartament umed la demisol

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
2743 replies to this topic

#1837
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 15 august 2017 - 19:01, said:

atentie la instalatia de incalzire daca o faci aparenta, cu trecere peste usi: acolo va trebui sa pui, pe fiecare teava si la fiecare (trecere peste) usa, cate un aerisitor
altfel orice bula de aer va fi in instalatie va ramane acolo si va da peste cap functionarea incalzirii.... been there, done that
mai bine lasi sant in sapa pe sub prag si faci trecerea pe jos....

Multumesc. Am facut un plan in care nu am trecere peste usi. Camera din mijloc e problema, care are usi pe toti peretii, insa am un colt care e totusi zid si, cu o teava in plus, pot evita usile. Incape acolo un calorifer vertical, si pot evita orice usa. Insa acest calorifer poarta un "daca" in coada, iar acest "daca" va fi concretizat intr-o imbinare de teava cu dop, care sa-mi permita sa mai plec cu o teava ulterior, pentur ca intai trebuie sa vad daca va fi nevoie de acest calorifer suplimentar. Voi supradimensiona caloriferele din camerele care o marginesc pe asta care, neavand pereti afara (doar un geam mic cu buiandrugul lui), sper sa nu necesite calorifer propriu.

Sper sa ma descurc cu tevile la inaltimea caloriferelor pe langa ziduri si atat.

Iaca, sa nu se supere maritul leu, si imaginea:
Linie groasa rosie = calorifer
Linie intrerupta rosie = eventual, calorifer inalt, daca e cazul, in camera din mijloc
Albastru = centrala
Verde continuu: tevi
Verde intrerupt = eventuale tevi, pentru caloriferul inalt, daca mai e cazul, in camera din mijloc

... si da. Alea ca niste creste de gaina din schita sunt usi. Schita e gresita putintel, in sensul ca uitara sa deseneze inca o usa: camera din mijloc are 4 usi pe un perete si tot 4 pe celalat, nu 3 cum apare acolo. De o parte si de alta a glassvandurilor ramane zid de fix 50 cm, restul e cadru cu tocaraie. Practic, biata camera are 10 usi numai ea si pe toate poate intra caldura de la cele doua calorifere supradimmensionate. Geamul ei din stanga e singurul care da ... nu stiu daca sa-i zic "afara" ca da, de fapt, intr-o loja adanca (trei ziduri si acoperis pe un planseu inalt intre doua directii ale scarii blocului). Nu bate vantul, nu ploua, nu aduna zapada oricat de viscol pe o distanta de trei metri de la geam. Cel din drepta da pe scara mea spre curte, e un geam cu totul interior. Poate n-o fi nevoie de caloriferul inalt, ca acolo planuiam eu niste chestii ...

PS: usa de la camera centralei e scoasa si n-am mai pus-o la loc ca nu am avut nevoie, ca asa scrie la regulament: sa respire centrala. Practic e un cot de hol si atata, are aer centrala suficient.

CONTINUARE JURNAL:

Tre' sa apara mesterul. A plouat. Atata am de zis: incepem! Huh!!!

O sa-l rog, totusi, sa-mi decupeze in tencuiala toate firele electrice existente, unde-s tuburile bergman. Umplu eu acolo ulterior cu placi de XPS, sa le pot scoate usor in caz de lucrari viitoare pe circuitul vechi al casei si lipesc cu nitel aracet. E pe cupru solid, dar ... nah, poate vreau sa trag altfel altceva pe viitor, cine stie peste 20-30 de ani unde va ajunge tehnologia?

Attached Files


Edited by alecsa2, 16 August 2017 - 06:27.


#1838
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Care-i motivul pentru care, in camera 4, caloriferul este pozitionat de-a lungul peretelui si nu sub fereastra? Aceeasi intrebare si pentru camera / hol, cea in care te gandesti sa pui un calorifer vertical.

Edited by DIY, 16 August 2017 - 08:10.


#1839
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 22.11.2003
na, fiecare cu pasarica lui..
eu nu m-as gandi la asa inundatie incat sa fie nevoie de sifonul de pardoseala dintr-un capat al casei pentru evacuare....
adica inundatie de la teava, poate pe ferestre, avand in vedere ca e demisol
pentru ca, la un asemenea nivel al inundatiei, evacuarea asta va fi ultima problema....

apartamentul unde sta soacra mea a fost inundat zdravan de curand (2 luni), cu tot sifonul de pardoseala (ma rog, sifon antiinundatie cica....)
"schema clasica": vecinul de deasupra plecat din oras, furtun alimentare ms spart, curs apa cateva ore pana au gasit pe cineva sa opreasca apa....
venit vecin, scos apa din apartamentul lui, in apart soacramii a mai curs/picat apa din tavan o saptamana dupa....

a fost si comica situatia intr-un fel, ca ne povestea soacra
si ea fiind plecata de acasa, vecina de vis-a-vis a sunat-o sa vina acasa ca pisica urla si sa nu fi patit ceva (am exilat motanul acolo....)
dupa vreo jumatate de ora alt telefon: nu te mai grabi, ca stiu de ce urla, iese apa pe sub usa....  :)

concluzia.... o trage fiecare, dupa cum crede

#1840
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 DIY, on 16 august 2017 - 08:08, said:

Care-i motivul pentru care, in camera 4, caloriferul este pozitionat de-a lungul peretelui si nu sub fereastra? Aceeasi intrebare si pentru camera / hol, cea in care te gandesti sa pui un calorifer vertical.

Incaperea 4 e bucataria si de-a lungul geamului (ca asa a fost tevaraia) am aragaz (langa teava de gaz) si chiuveta (langa scurgere). Caloriferul vechi, asa cum l-am gasit, in total dispret fata de bucatareasa, statea atarnat desupra mesei, la geam, nu exista backsplash si nimanui nu-i pasa unde are slujitoarea loc sa se intinda cu gatitul.  De altminteri, vecinii au masa in centrul bucatariei, saracii, ca au avut si copii si a fost nevoie de locuri la masa. Zic "saracii" ca nu e prea mare locul acolo si umbla plini de vantai si incovoiati pe niste trecatori inguste in jurul ei. Eu, insa is si chioara si, conform istoricului familiei, o voi sfarsi chioara rau de tot, cu ochelari cat fundu' borcanului. Chiar am nevoie ca daca umblu cu tigaie incinsa, flacara, cutit ... sa umblu sub un geam. Geamul ala imi trebuie cu blat sub el chiar de-as sta sa il sterg cu carpa iarna de condens toata ziua. Nici caloriferul dedesubt nu il pot pune. Si, cum ard orice gatesc, am mare nevoie sa deschid geamul deasupra aragazului adesea. Stiti ca sunt dezastru in bucatarie deja ...

Al doilea motiv e ca acest calorifer (si acesta va fi supradimensionat) va trebui sa arunce caldura de-a lungul holului ingust, ca n-am cum sa-l incalzesc altfel si da spre iesirea din casa. L-am desenat eu putintel cam "sus", in fapt jumatate din el va fi in dreptul usii, la doar 40 cm de zid.

Camera din mijloc, cea cu calorifer vertical, e plina de usi, dincolo de care sunt alte multe usi. Ca sa ajung cu caloriferul sub geam se intampla, in ambele cazuri, si daca vin cu teava direct din centrala si daca vin cu el din camera 2 si vreau sa ocolesc usile, dau de alte usi. Cum o dai, cum o sucesti, camera aia din mijloc tot cu teava pe diferenta de nivel e.

Acuma: nu prea mor de presiune la apa ... pe viitor vom reinfiinta un camin vechi si ne vom trage doar doi locatari de acolo (pe moment suntem cam multisori pe un bransament, initial blocul avea trei bransamente in proiect, iar acuma suntem gramada pe unul), insa e chestie de durata, afurisitul de bransament liber fiind de plumb si devenit neregulamentar. Deasupra lui sclipeste nou-nout trotuarul inca in garantie al primariei. Asteptam sa iasa naibii din garantie. Nu cred ca e suficienta presiune sa incalzesti rapid un calorifer cu diferente de nivel pe tevi. Vad la dush, unde mesterul mi-a gandit tevaria cu alta part a corpului decat cu capul: nu, e, frate, nu e presiunea aia de sa-ti faci masaj cu dushul pe la sale indurerate. Te speli, tasneste el acolo-sa, da' nu te "biciuieste". Deci, pe moment, ma voi abtine de sarit usi.

Cam astea ar fi cele doua compromisuri.

Poate, daca in bucatarie n-am cum calorifer sub geam (insa am hota profesionala, cam de trei ori capacitatea necesara si merge, nu se incurca, pentru ca is fumatoare si o aprind la fiecare tigara, o aprind can pun ceva pe aragaz, o aprind cand spal pe jos)), in camera din mijloc, incalzind doar la zile friguroase, as putea ramane  pe electricitate ani buni. Mno, atunci mi-as duce caloriferul mobil, pe rotile, sub geam (nu spun "geamuri" ca unul dintre ele e interior).

Edited by alecsa2, 16 August 2017 - 12:33.


#1841
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 16 august 2017 - 10:47, said:

na, fiecare cu pasarica lui..
eu nu m-as gandi la asa inundatie incat sa fie nevoie de sifonul de pardoseala dintr-un capat al casei pentru evacuare....


Eu ma gandeam ca-s eu cam cascata, asa, de obosela, imi dau drumul la o cada de apa, dau drumul la televizor, e vreun evenimant de ma lasa masca (ceva atentat, d-astea) si uit de apa pana aud "pleosc, pleosc" ... Ei, e bine, cand e vorba de d-astia ca mine, sa aiba camera deasupra baii. Mai ales in vremuri cu atentate.

Acuma, eu fiind cea mai de jos pe sifon, cum ma ocup eu de el, asa va fi. Daca il infund, infundat il am. Insa am mai putin de-a face cu ce calti arunca vencinii deasupra in el, ca poate se infunda la ei la etaj inainte de a-mi infunda mie traseul spre canalizare. Zic ca s-or reduce la jumatate sansele ...

Cat despre soacra dvs., tare rau imi pare. Iar despre motan: ma, nu-s chiar asa tampiti. Al meu, cand aproape sa-mi ia o tigaie foc, urla ca toate alea. S-a obisnuit saracu' ... pai daca le ard de fiecare data ...

Edited by alecsa2, 16 August 2017 - 12:42.


#1842
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Azi, telegrafic, nu am timp.

Un drum la Apa Nova.

La 10 vine mesterul sa continue cu camera.

Nisipul aproape e neatins. Multibatul nu o sa ne ajunga: sacii vechi erau inariti, au ramas cei trei noi. Unul s-a evaporat deja. Mai sunt doi.

#1843
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 alecsa2, on 16 august 2017 - 12:20, said:

Incaperea 4 e bucataria si de-a lungul geamului [...]
Aici nu ma bag, fiindca vad ca-i treaba de preferinte personale. Spor!

 alecsa2, on 16 august 2017 - 12:20, said:

Al doilea motiv e ca acest calorifer (si acesta va fi supradimensionat) va trebui sa arunce caldura de-a lungul holului ingust, ca n-am cum sa-l incalzesc altfel si da spre iesirea din casa. L-am desenat eu putintel cam "sus", in fapt jumatate din el va fi in dreptul usii, la doar 40 cm de zid.
Hmmm ... asta cu supradimensionarea ... nu prea stiu eu cum vine Posted Image Daca tii, in permanenta, usa deschisa intre aceasta camera si hol, e ok sa consideri tot volumul ca fiind deservit de acelasi radiator. SI-atunci, da, caloriferul este supradimensionat pentru camera in care este montat. Daca, insa, tii usa mai mult inchisa, nu te mai chinui. Vei avea, oricum, un hol mai racoros. important este nu ai prea multa caldura in camera; in acest caz.

 alecsa2, on 16 august 2017 - 12:20, said:

Camera din mijloc, cea cu calorifer vertical, e plina de usi, dincolo de care sunt alte multe usi. Ca sa ajung cu caloriferul sub geam se intampla, in ambele cazuri, si daca vin cu teava direct din centrala si daca vin cu el din camera 2 si vreau sa ocolesc usile, dau de alte usi. Cum o dai, cum o sucesti, camera aia din mijloc tot cu teava pe diferenta de nivel e.
Eu as fi incercat, totusi, sa trec cu teava pe sus, prin camera tehnica si s-o cobor exact langa usa; de preferinta, tot in camera tehnica.


 alecsa2, on 16 august 2017 - 12:20, said:

Acuma: nu prea mor de presiune la apa ... [...]Nu cred ca e suficienta presiune sa incalzesti rapid un calorifer cu diferente de nivel pe tevi. [...]
Nu prea are legatura Posted Image
Cu circulatie fortata sau cu circulatie gravitatioanala, sistemul de incalzire este un sistem independent. Odata umplut cu apa, aia e. Nu te influenteaza (ne)presiunea din sistemul de alimentare cu apa.
Mi se pare mie sau chiar ai pomenit de centrala de apartament ?!

#1844
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 DIY, on 17 august 2017 - 10:52, said:

Hmmm ... asta cu supradimensionarea ... nu prea stiu eu cum vine Posted Image Daca tii, in permanenta, usa deschisa intre aceasta camera si hol, e ok sa consideri tot volumul ca fiind deservit de acelasi radiator. SI-atunci, da, caloriferul este supradimensionat pentru camera in care este montat. Daca, insa, tii usa mai mult inchisa, nu te mai chinui. Vei avea, oricum, un hol mai racoros. important este nu ai prea multa caldura in camera; in acest caz.

Pai acolo usa nu se inchide decat daca face motanul puscarie. N-am avut nevoie sa o inchid pana acum ... E bine totusi sa ramana acolo, fiind bucatarie, insa n-o inchid.

 DIY, on 17 august 2017 - 10:52, said:

Eu as fi incercat, totusi, sa trec cu teava pe sus, prin camera tehnica si s-o cobor exact langa usa; de preferinta, tot in camera tehnica.


Pai si asta e o solutie, doar ca nu caloriferului astuia ii vine radul acum, anul asta. Daca resusesc sa pozez trei, sunt fericita pe moment. Asta va fi ultimul si doar in caz de constat ca incalzirea camerei la ocazii pe electricitate nu e suficienta sau nu am alta solutie mai simpla la indemana. Ar mai fi: incalzirea scarilor catre curte si deschiderea geamului interior, tragerea tevii pe tavan sau, dimpotriva, cu o mai mica diferenta de nivel, avand in vedere inaltimea de doar 40 de cm a caloriferelor pozate, trecerea lor pe sub pragul de la o singura usa, pe circuit separat ... dar asta doar la nevoie.

 DIY, on 17 august 2017 - 10:52, said:

Nu prea are legatura Posted Image
Cu circulatie fortata sau cu circulatie gravitatioanala, sistemul de incalzire este un sistem independent. Odata umplut cu apa, aia e. Nu te influenteaza (ne)presiunea din sistemul de alimentare cu apa.
Mi se pare mie sau chiar ai pomenit de centrala de apartament ?!

Ma bucur ca nu prea are.

Dai, pai centrala o am si imi furnizeaza apa calda pentru spalat deja de cand m-am mutat. Ce nu am este circuitul de incalzire la ea, pentru care a fost calculata (a fost calculata pentru calorifere suficiente in toate camerele, ca la vremea respectiva inca nu ne puneam problema usilor, a zis inginerul ca are el o solutie cu al doilea circuit si pentru camera din mijloc). E un Bosh, nu mai stiu acuma datele tehnice, dar e si ea supradimensionata fata de ce o sa dea la sfarsit, pentru ca, necunoscand casa, am gandit inca trei calorifere mai mici (scara din spate, toaleta si holul lung) care au fost taiate dupa ce am vazut ce frumos izoleaza un demisol si dupa ce s-a ivit problema balconului in curte, pentru uscat rufe. Deci da, am centrala de apartament si am destula.

CONTINUARE JURNAL:

Am dormit bine noaptea asta. Sunt alt om ... Nici nu prea dormisem eu cu o noapte in urma.

Nu se stie daca termina mesterul azi.

Am si un zid caruia nu ii pot decat ghici grosimea. Degeaba m-am invartit in jurul lui, n-am unde-l vedea chiar pe el. E o "raza a torului" importanta seismic. Nu ca as avea indoieli prea mari, in proiecte apare dimensionat corect, insa am uitat sa masor cand am gairit pentru tevile de apa, asa ca acuma va trebui sa astept pana il voi gauri pentru incalzire. L-am rugat pe mester, preventiv, sa dea o tencuiala putintel mai grosuta acolo. Are si in soi de stalp, ca trebuia sa umplem cu ceva golul pentru tevile vechi si colmatate. Drept armatura are tevile vechi. Nu ma tem, insa, nah, casele din orasele mari relativ apropiate de centru trebuie sa tina, daca se poate, un mileniu.

Am zis ca oi pune plasa de buzau, dar n-am mai pus. Problema seismica aici, dupa cutremurul din 1977, e fatada dinspre rasarit dar numai de la etajul unu in sus. Nu am gasit deteriorari in zid absolut deloc, ba nici in tencuiala. La decopertare, am gasit tencuiala de la 1934 cu zugraveala in dungi pe ea: verde cu visiniu, tare la mai placea lor visiniul pe vremea aia ... si n-avea nici pe naiba, dupa '41 si '77, pe alea mai mici nu le mai pun.

Trebuie sa fac doua locruri acuma diminata: unuil e inca un set de poze la caramizi, ca incep sa se acopere. Al doilea e sa mai cumpar Multibat de pe unde oi cumpara, ca sacii mei vechi sunt intariti si nu mai pot fi folositi. Am plecat ... Munca multa azi si mesterul se straduieste sa termine. Ca sa faca asta, o sa umplu si eu (adica sa-i pleostesc cimentul pe zid la primul strat plosca-pleosca, "toata treaba-i din poignet, n-ai de ala, n-ai touche"), si sa vina el sa il mai ajusteze in urma mea. Sa vad daca nu m-a parasit harul ploscaitului pe zid si daca nu trebuie s-o iau cumva de la inceput cu ploscaitul pe propria fatza.

Am zburat.

Va mai povestesc eu tencuiala ... e cu schepsis ...

Edited by alecsa2, 18 August 2017 - 06:00.


#1845
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Scriu aici sa ramana pentru poisteritatea posteritatii: figura cu doua degete in gaura de tub a aspiratorului.

Dupa masaina de spalat, nu mai reusii sa mai folosesc nici aspiratorul. Nu mai tragea. Schimbaram sacul. Acuma nu mai reuseam sa il mai inchidem.

Ne straduiram toti. Mama capota dupa juma' de zi de straduit. Eu statui si nu-mi venea sa ma apuc de el. Il curatai. Dar nu reuseam sa il inchid. Luai o rola de scoci si o trecui peste capac. Ntz! Fireste ca pierdea presiunea. Ma enervai. Luai bete de urechi de alea subtiri si scosei orice urma de praf dintr-insul. Undeva batea capacul si nu mergea, frate, nu mergea inchis. Am zis ca se adunase ceva praf, poate putintel nisip si nu intra o piesa de plastic peste cealata cum trebuie. Curatai si garnitura. Tot. Si filtrul. Clampa nu si nu, nu intra ea un fanta ei si pace.

Si incepui sa il ascult cu urechea, maruntel de jur imprejur, tzacanind capacul. Unde naiba bate de nu inchide? Mi se dezvalui urechilor ca de la mecanismul care-ti arata cand s-a umplut sacul. Ala e simplu: un brat de plastic apasa intrucatva pe sac. Cand sacul e prea umflat, piesa se ridica si actioneaza, mecanic, o piesa rosie intr-o lentila, care e impinsa pana acopera treptat lentila: vezi rosu si intelegi: mai ai cam atata din sac sau gata, s-a umplut.

Ei, sacul asta fu "de la fundul sacului", cartonul lui fu mai indoit sau ceva ... batea in bratul capacului asa de vartos, ca nu se inchidea capacul. Aia e pusa chiar langa gaura tubului de aspirare, nu tocmai accesibila, dar daca ai un deget mai lung, o poti atinge intrucatva, cat sa o tii putintel. Ma cam chinuii: ca toate pe lumea asta, e facuta pentru maini de barbat, mai mari, iar eu nu am, zilele astea cu santierul, unghii lungi. Dar o prinsei si o tinui putintel. Capacul facu "clac" si se inchise etans. Spalasem si garnitura, scosesem praful de peste tot, asa ca acuma tragea si mai dihai decat cand mergea.

Aspirator reparat se cheama dansul, nu?

Sunai la mama si la toata gasca si le spusei: frate, cand ma mai vedeti disperata, ziceti-mi de bratul pentru cat e de umplut sacul, ce va mai amintiti voi din mecanismul asta, poate imi pica fisa.

De cateva ori in viata o patiram la fel cu aspiratorul (cate un sac are alta forma in pachet), insa eu una nu mi-am amintit nimic, de fiecare data, decat ca "era ceva, ii faceam eu ceva ...". De bagat era, parca ... dar imi bagasem, va dati seama, trei zile de bagat si scos ...

Tencuitul merse mersi bine, insa au mai fost necesari doi saci de Multibat. Luni se termina si si aia si mai trebuie unul. Asta din cauza ca nu am reusit sa masor grosimea unui zid care are rol de rezistenta in seismica torului care e blocul asta si am zis: hai sa o punem mai grosuta putintel. Mi-o facu mai grosuta, mesterul, dar depasiram necesarul initial.

Nu am muchii la tavan. E rotunjit acolo, Lucru bun, insa rotunjitura "mananca" tencuiala sa o pierzi frumos pe zid.

Peste Aquamat nu merge sa tencuiesti normal: iarna e cumplit, iar vara e cam greu. Stropul fu gros, peste el mai veni un strat si apoi finisajul. Munca multa, ca aluneca de pe zid ca naiba si trebuie asteptat fiecare strat "sa traga", adica sa termine de aderat. Primii doi pereti mai mici mersera repede ca era casa uscata de canicula. Insa acuma cu umezeala adusa de ei, ceilalti patinau.

Ajunsei la concluzia ca in nici un caz glet inainte de sapa, cum imi doream. Nu-ti mai bati capul cu folie sau cu ce mai cade pe jos, era frumos ... Si, daca nu e totul uscat-uscat-uscat, gletul trage din cimenti si se pateaza. Asta nu ne place. Asa ca va dura mult si bine pana oi gletui camera. Astfel, ca sa vin cu caloriferul, va trebui sa pun faianta in spatele lui. Faianta nu se pateaza, suporta pusa si daca pe jos e sapa umeda. Ei si ce daca o sa am faianta in spatele caloriferului? Cine se uita acolo?

Ma simt obosita azi. Cred ca imi voi lua putintica vacanta: ceva cosmetica, film ... lucruri marunte de facut.

Edited by alecsa2, 19 August 2017 - 05:58.


#1846
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
* * *

Tot constat ca am treaba: trebuie sa-mi curat tocaraia.

Si mai e ceva: rugai mesterul ca sa nu mai sparg eu sa imi lase pe tuburile bergman netencuit. Vor mai fi si alte circuite, dar le trag pe pat de cablu. Camera e mare si are doua intrari: va trebui acolo un cap-scara pentru intrerupator. Vor trebui prize care nu au legatura cu marii consumatori din bucatarie, ca acolo ma mut cu electronicele: televizor, calculaor si cine stie ce naiba o mai aparea in viitor. Asa ca am lasat de o palma ingusta peste tuburi.

Hm: e 8 dimineata, aseara am mancat sanatos, am dormit 8 ore si simt ca ma preling de oboseala ... deci mie lenevitul imi lipseste.

Voi lenevi, asadar ...

Vand oamenii pe la Brico Depot sau Hornbach niste sape gata preparate la 5,50 ron rotunjit per 25 de kilograme. Or fi bune? Mesterul zice ca nu, dar zice din auzite, ca n-a mai lucrat si, oricum, daca a auzit de ele, nu a mai auzit dupa ani de zile de la lucrare daca or fi crapat sau nu. Asa ca va intreb: a lucrat cineva cu dansele? Ca, pana la urma mai rau decat ciment cu nisip nu pot contine ... Ori sapa mea e fix multibat (care nu e grozav de sape) cu nisip in restul casei, da, s-a mai fisurat, insa nici nu am armat-o (trebuia, dar am aflat ulterior si mesterii cu sapa nu mi-au zis ...).

La blocul unde am stat, ca la orice bloc unde te muti, fisurile in podea is la ordinea zilei. Cimetul holurilor, ce gasesti daca jupoi linoleumul ... La mine la demisol ce se poate intampla rau din cauza lor? O sa le injectez intr-o zi cu ceva si pe dansele, dar numai daca mi le casca mai rau vreun cutremur, ca nu am chef sa sparg pe directia lor. Au 14 cm, da-ma naibii, doar nu s-or dizloca placi de sapa de metri patrati intregi la grosimea asta, stau sub propria greutate. Nu, mobila aici nu va fi nicicand. Nu, nu mai adun carti de hartie tiparita, nu mai am decat vreo cativa saci de carti (un sfert din cati aveam cand ne-am mutat). Locuiesc intre trei biblioteci publice sau le pot da vecinilor si sa le imprumut la nevoie. Pastrez Neurologia lui Constantinescu (aia nici in saci nu am pus-o, ci e mereu langa calculator) si nu mai tin minte ce as mai pastra, asa ca daca nu-mi amintesc pana diseara, vor lua drumul donatului. Sapa veche va tine.

Insa sacii, asa cum sunt pozati, in zadar marii eu poza cat putui, nu distinsei grosimea minima recomandata. Ca acuma, daca tot nu ajung la o concluzie cu sapa groasa, ma gandii sa o fac subtire. Tot va ramane traprta acolo, asta e ... insa necesita nivelare. Betonul vechi se cam lasa pe o parte, catre strada. Nu crapa, dar se indoi spre geamuri, poate asa fu de la bun inceput. Pardoseala fu initial cocotzata pe pari de lemn si indreptata ulterior din parii aia. In ceea ce ma priveste, nu mai gasesc azi rost decat sa o indrept si, fiind pe pietris, sa o nivelez pentru linoleum.

Ca da, am hotarat: un linoleum cat mai deschis la culoare si sanatate si la tren. Urcat in scafa. Adica urcat pe xps-ul subtire drept rost de dilatare pe langa ziduri, cat o iesi el deasupra sapei si cimentat cu un adeziv mai serios. AT 33 ii zice la ala seriosu' de la Duraziv, care se pare ca e extrem de dur cand se usuca. Plus siliconul de linoleum, eu zic sa stea acolo si sa nu se sparga.

Edited by alecsa2, 19 August 2017 - 07:36.


#1847
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
SAPA:

Daca suportul e sanatos si dur, grosimea minima e 2.5 mm (nisip cu ciment, ciment, nu Multibat). La minimul asta trebuie sa te asiguri ca nu treci sub el. De aceea, incepi din punctul cel mai inalt al suportului si te rogi sa ai noroc sa nu fie galme. Ca sa fii sigur, cureti galmele de-acolo. Si te duci spre locul cel mai jos linistit. Mai groasa poate sa fie, mai subtire nu.

O poti arma (pe a mea o voi arma de data asta, mai ales avand in vedere tendinta terenului de a cobori cate putin: in 80 de ani a coborat deja vreo juma' de centimetru si a crapat mozaicul din bucatarie. Deci armata cu metal.

Sapa autoniveanta se pune pentru parchet. N-ai parchet, nu e nevoie de dansa.

Imi face cu ochiul sapa de la Brico Depot, marca lor, la 5,51 25 de kg. Consum 20 kg pe mp pe cm. Ma duc sa calculez la o medie de 4 cm. Imi place ca are granulatie 1.4 mm.

Edited by alecsa2, 19 August 2017 - 07:58.


#1848
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 22.11.2003

 alecsa2, on 19 august 2017 - 07:13, said:

* * *
.... Betonul vechi se cam lasa pe o parte, catre strada. Nu crapa, dar se indoi spre geamuri, poate asa fu de la bun inceput. .....

betonul vechi e de-al casei?
ca nu prea cred ca are cum sa se indoaie, mai ales in situatia asta
probabil ca in timp s-a mai lasat casa...
de ex., am aflat de la un inginer structurist ca blocurile (cele cu 7-10 etaje probabil), sunt proiectate pentru tasare a terasamentului (de sub fundatie) de 30 de cm

pe mine nu m-ar deranja sapa crapata, pentru ca oricum deasupra se pune ceva, un finisaj ...gresie/parchet sau macar o carpeta cu rapirea din serai...

PS
chestia cu degetele si gaurile ar fi cam treaba de barbat, de regula  Posted Image    
desi, de cand cu "political correctness" asta, nu prea se mai stie sigur.....

#1849
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 draku, on 19 august 2017 - 13:22, said:

betonul vechi e de-al casei?
ca nu prea cred ca are cum sa se indoaie, mai ales in situatia asta
probabil ca in timp s-a mai lasat casa...
de ex., am aflat de la un inginer structurist ca blocurile (cele cu 7-10 etaje probabil), sunt proiectate pentru tasare a terasamentului (de sub fundatie) de 30 de cm


Da, l-am gasit sub pardosela veche. Si mai avea si o gaura prin care am putut constata o multime de-a umplutura cumva ca o cenusa fina, o zgura, o nu stiu ce, dar dupa greutate e la fel ca cea din sandwiciul de caramizi al zidurilor. Daca e sa-i zic urat, ii zic "gunoi", nu stiu de la ce provine. Pamant, ceva cenusi ... praf ... un amestec usor. Un strat consistent. Probabil termoizolator.

Avand in vedere ca sub mine mai e o parte a casei (mai sunt cateva trepte de coborat in vechiul depozit de pacura) si o droaie de-a tevaraia, vreo 50 de cm pana la baza fundatiei or fi umpluti cu d-asta ...

Peste este un planseu de ciment cu pietris (cel ce a fost gaurit intr-un colt si l-am infundat cu Durocrete), pe care l-am estimat la 5 cm cu destu' prin gaura, mno, gaurit era in jurul unei tevi de termoficare, insa crapat nu, doar, cum zic, indoit, sau inclinat la vale ... Cand am udat din belsug Aquamatul (cu furtunul) facea balta acolo si asa am observat cum e cu planeitatea lui.

Deasupra au fost grinzi de lemn groase pe care era un rand de scandura si apoi parchetul. Scosei tot lemnul. Ramasei cu aia cu pietris. Acu' sapa de egalizare sa o pun peste pietris, altfel cum sa pun mobila?

 draku, on 19 august 2017 - 13:22, said:

pe mine nu m-ar deranja sapa crapata, pentru ca oricum deasupra se pune ceva, un finisaj ...gresie/parchet sau macar o carpeta cu rapirea din serai...


Asta nu e crapata, insa in bucatarie, unde e mozaic, are o fisura fina. Nu ma deranjeaza ca nu se vede decat cand spal pe jos. Insa sta marturie ca blocul o ia pe urmele Turnului din Pisa.

 draku, on 19 august 2017 - 13:22, said:

de ex., am aflat de la un inginer structurist ca blocurile (cele cu 7-10 etaje probabil), sunt proiectate pentru tasare a terasamentului (de sub fundatie) de 30 de cm


Buna treaba, ca si asta se lasa pe-o ureche (cam 0.5 cm in 80 de ani) si tare mi-ar placea sa stiu cum anume, ce solutie de proiectare gasira. La un moment dat o sa imbracam fatadele cu plasa de buzau si inca o tencuiala sanatoasa. In acest caz, daca ceva trebuie facut la sapa mea ca sa o asigur contra tasarii terenului, ar cam trebui sa aflu. Stiti cumva ce exact facura?

 draku, on 19 august 2017 - 13:22, said:

pe mine nu m-ar deranja sapa crapata, pentru ca oricum deasupra se pune ceva, un finisaj ...gresie/parchet sau macar o carpeta cu rapirea din serai...


Suuuper, multumesc!!! Stiati ca linoleumul se poate vopsi? Da, se vopseste, deci as putea spera, visa, ofta la o rapire din serai pictata pe dansul ...

 draku, on 19 august 2017 - 13:22, said:

PS
chestia cu degetele si gaurile ar fi cam treaba de barbat, de regula  Posted Image
desi, de cand cu "political correctness" asta, nu prea se mai stie sigur.....

Pai probabil de aia nu-mi dadea mie prin cap ... Ramasei de pe vremea cu bietele femei lipsite de drepturi saracutele ...

Edited by alecsa2, 20 August 2017 - 05:19.


#1850
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Raposa si routerul meu ... la ce-l mai tineam, nu stiu ... ca wi-fi nu mai folosesc de cand m-am umplut de toate alea la telefon ... Raposa routerul ... raposa si departamentul tehnic de la producator ...

Ma conectai pe direct cu tanti de la call-center RCS-RDS, careia-i stricai sambata. Cu ocazia asta se milostivira de-mi dadura o parola la alegere. Nu mai am d-aia gen CEm@m@Nayb11.

Nu vad conexiunea Broadband cu user si pass in Safe Mode with NETWORK (iubesc sa mi se deschida asa, ca e mult mai rapid), dar asta e un moft: nu rulez chestii on-line in Safe Mode, la asta ar fi folosit. Si se pare ca nici n-o s-o vad vreodata, sau mi-e prea lene sa incerc sa sterg pe-acolo DNS cache ... puii lor ... poate-o merge, poate nu ...

Deci ieri fu de computerit.

Ma si odihnii. Supradormii. Supramancai. Ma alintai. Imi facui toate poftele. Ma lua asa un "nu-mi mai pasa de minica, numa' sa prinda Wallander cremenalu' ...". Motanul nu astepta sa ii dau exemplu de doua ori: stressat si el de puscarie, zgomote, schimbari prin casa, isi infipse nasul in umarul meu si dormi in toate pozitiile cu putinta. Pe la 5 ma ingrijorai si il trezii: nu facuse pishu, nu rontaise, nu nimica, era ora lui de laptic si nu misca ... lipai lapticul, il scoase pe partea ailalta la cutie si se intoarse la somn. Meritam amandoi. Ne ajunsese.

Ieri si azi erau zile de cosmetica, dar inca nu ma apuc nici de asta, ca maine iara ma scald in nisip si Multibat ca o vrabie-n praf. De maine seara oi vedea: sunt in concediu si nu ma alege nimeni. Ma pot ingriji si marti.

* * *

Am pierut oferta de la Ikea: nu mai au produsul. Asta o sa ma coste vreo 30 de ron in plus ... Eh, asta-i viata ...

#1851
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
* * *

Acu' am o problema cu peretele tencuit la baie. Daca inainte de asta era in Aquamat si ma durea fix in pix daca se umezeste, acuma tre' sa il tin uscat o vreme, pana pun ceva deasupra. Cum sa fac eu oare? Podeaua se face fleasca de fiecare data cand fac dush si tencuiala mea trage. Pana acum m-am spalat chinuita ... tare l-as acoperi cu ceva sa nu il umezesc cand fac dush ...

Aveti vreo idee?

Tre' sa stea asa 28 de zile, pana il gletuiec si ii pun si braul ceramic (faianta, gresie, brau, plinta, ce-o fi, alb sa fie) si cand voi incepe serviciul vor trece saptamanile ... ca incep si ploile la un moment dat si uscarea se franeaza.

Edited by alecsa2, 20 August 2017 - 06:39.


#1852
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Nu merge cu o perdea la dus? Sau, o ideie pe care vrea sa o folosesc la tara, că sa fac dus în curte, un cerc din ăla mare, pe care_l învârt fetele în jurul corpului(nu știu cum se cheamă), agățat de tavan, pusa o perdea de dus pe el și gata, faci dus protejată din toate părțile.

#1853
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

 bobocul, on 20 august 2017 - 07:58, said:

Nu merge cu o perdea la dus? Sau, o ideie pe care vrea sa o folosesc la tara, că sa fac dus în curte, un cerc din ăla mare, pe care_l învârt fetele în jurul corpului(nu știu cum se cheamă), agățat de tavan, pusa o perdea de dus pe el și gata, faci dus protejată din toate părțile.

Multumesc, nu ma gasisem sa agat o perdea. Dar nu mai am cand sa fac asta: urmatoare treaba pe ordinea de zi e sa pozez cada ... e posibil sa cam incep de saptamana asta, tot is tinuta in casa ca, la demisol, nu poti lasa geamurile deschise si sa pleci de acasa: intre pisici. Ei, dupa ce pun cada si vad unde vine, o sa pun perdea.

Am avut un cerc de ala si tocmai ce l-am dat. Era prost, facut din fragmente care nu se imbinau corect si explodau cand il invarteai. Nu stiu cum de am scapat cu geamurile intregi ... Unul care nu se desface deloc (eu ii zic "Hoola-Hop") ajunge sa fie prea scump pentru asa lucrare ... deh, fetitele is cu fitze. Insa exista teava (aia neagra cu dungi, de pus la bransament) care se indoaie frumos la aragaz. Nu necesita forta, doar rabdare si perfectionism. Eventual se umple cu nisip si se pun doua doape din orice, ca sa nu se deformeze deloc. Oricum se depoziteaza la colaci in magazin, poate gasiti si ceva mai subtire la colaci mai mici si o puteti cumpara gata indoita. La Maricon, la Obor, asa o vand, curbata si ti-o indrepti acasa la aragaz. Cumva s-o lipi ea ...

CONTINUARE JURNAL:

Pana imi beau cafeaua o sa scotocesc pe net dupa o solutie pentru calculatorul meu. Pe urma vine maistrul. Tre' sa il prezint la vecini. Are de estimat pe acolo ce si cum in urma incendiului. Ca da, i-a afumat ...

Pana termina peretii maistrul meu cel bun am de facut maruntisuri si maruntele. Mi s-a rupt un umeras special, sa vad cu ce il repar. E impotrant, ala tinea toate maierurile mele (eu le zic "maieie") si e sezon de bretele ... Pana fac un drum la Ikea dupa altul ... il repar putintel pe asta.

Dupa care incep sa debarasez bucataria. Va capata glet. Deci ma duc sa vad prospectul bine de tot si sa tin minte cantitatile.

Am si un drum la Lidl pe seara: am ramas fara nessul lor fermecat, garantia lucrarilor mele prin casa.

Edited by alecsa2, 21 August 2017 - 05:50.


#1854
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
CONTINUARE JURNAL:

Ploua rau. Doar azi. Pe urma capat o multime de-a canicula iar. Am inchis o parte din geamuri, am lasat doar in camera tencuita. Astea nu-s conditii de uscare pe geam.

Am zis ca va povestesc TENCUITUL PESTE AQUAMAT PENETRATE.

E o arta si o stiinta si-ti trebuie rabdare de chinez batran. Ca se prabuseste tencuiala de pe ziduri una-doua. Ce "burti"? Asa ce se grabeste sa faca burti, ca nu apuci sa le vezi: curge rapid si cade jos bucata. Partea de jos a zidului e cea mai pacatoasa, e impinsa de tencuiala umeda in partea de sus.

Asadar mesterul meu a udat peretele si a asteptat sa traga.

Caramida libera a tras, insa pe unde fu aquamat nu prea. Se usca de canicula.

Facu el stalp, adica puse solzii de material pe zid jumatate din inaltime, partea de jos. Pleca de acolo si mai facu asta la cativa. Asteptam sa mai "traga". Fiind canicula, trasera mai repede decat iarna.

Apoi se intorcea si, dupa ce si-i incerca la degete sa vada cum se simt, punea solzii si in partea de sus. Se tot muta de la unul la altul.

Statu, astepta si avu rabdare pana ii putu trage la dreptar. II mai carpi pe unde cadea. De cazut cadea. Dar cate putin acuma, dupa asteptare.

Facu un strop gros si il puse pe perete. Astepta mutandu-se la alta zid. Stropul lui statea. Incercai si eu, dar la mine nu se tuflea, asa era de gros, ramanea ca o gogoasa. Si aluneca. El se puse cu rautate pe strop si il tranti asa de napraznic pe zid ca se turtira de tot si nu mai miscara de acolo. Se auzea toata strada: vup! bum! Noroc ca nu era cald inauntru, macar in prima zi, pana sa intre canicula in casa. Ca dadea cu sete.

Astepta dupa asta si in prima zi tencui doar doua fasii de zid de-o parte si de alta a glassvandurilor. Tehnica fu a straturilor succesive: dai un strat subtire lovit zdravan, astepti, te muti, te intorci la stratul initial, dai si in partea de sus, astepti ... Numai el stie timinigul, nici sa nu se faca turtuti mari uscati sa nu mai poti trage cu dreptarul, nici sa alunece dupa. Sa "traga".

Peste, mai veni cu un strat,  tot asa: intai in partea de jos, asteptare cu mutat in alta parte, apoi sus. Abia apoi dreptar. Cazura ele si asa vreo doua bucati, dar le curata el pana la cimentul care tinea si le lasa gaura sa astepte. Il mancau degetele sa se apuce imediat, dar nu se punea problema: daca te mai atingi de el, pica mai mult. Cam frustrant ...

La urma netezi si gaurile, una-doua, acuma ca se uscase locul.

Driscui asa de frumos tencuiala ca eu una asa mi-as lasa zidul, daca era mai deschis la culoare si daca tencuiala lasata goala nu ar face praf pe jos. Insa il driscui dupa ce il astepta iar si iar.

Primul mester, adus tot de el in iarna, al carui frate are firma de hidroiziolatie si e obisnuit cu silicatul, mergea mai repede in bucatarie, insa nu fu de gasit. Se pare ca a emigrat si asta putintel. In schimb asta al meu lasa in urma o tencuiala asa de bibilita si de fandosita de zici ca urmeaza sa o trag  in poza intr-o revista de arhitectura.

Ii spusei ca am de gand sa gletuiesc singura si imi arata cum, dar imi si lasa un zid pe care gletul grosier aprope ca nu-si mai are rosul, decat asa ... de sanchi, sa nu zic ca nu l-am pus. O gaurica nu-mi lasa si mie, desi ii explicai de 10 ori ca FP 24, gletul grosier de la Duraziv, merge centimetri intregi in adancime. Incerca sa lase o zgarietura de pietricica pe zid, cau un bob de orez rotund, dar pana la urma se intoarse si la aia, pur si simplu omul nu poate face altfel, nu stie cum sa lasa zidul altfel decat fest. Tencuiala mea are acum granulatia unei sugative scolare si e egal-egal oriunde, uni, fara urme de drisca.

Lenny13 zicea de frunze si fluturi pe pereti. N-am. E uni.

Nu mai zic de urme de dreptar: au fost acoperite de mult.

Asa-i cu mesterul mau. De luni se apuca si la vecini iara. Vazura si le placu omul, pusera mana pe el si harsti la alta lucrare! De acolo va pleca putintel din tara, dar nu va sta prea mult ca are un inger de copil la care se va tot intoarce. Hotararam sa mai lucreze anii astia cat va mai veni la ai sai.

GLETUL GROSIER:

Iar eu facui o proba din 4 paharele de apa si 6 de glet FP 24 de la Duraziv si ma scolii pe un colt de zid in bucatarie, mai dupa usa, asa. Invatai urmatoarele:

1. O galeata patratoasa sta mai bine langa zid si ce cade ajunge frumos acolo, insa e greu de amestecat manual in ea. Mai bine una rotunda.
2. Totul trebuie sa fie extrem de curat. Foaia mea de glet trebuie pazita de rugina la contactul cu alte unelte ruginite, A trebuit curatata cu smirghel si cu tix si a durat ceva si asta, m-am chinuit. Insa alta mai usoara de atata n-am gasit, pentru mainile mele. Altele mai bune, de inox solid, is mai grele.
3. Manusi, frate, ca ti se usuca mainile de nu-ti mai poti indoi degetele ...
4. Doua straturi de grosier, nu unul.
5. Spala imediat ce ai murdarit (tocaraia). Bureti spalati la chiuveta mereu si mereu. Practic, pe la toc, mai mult speli decat dai cu glet.
6. Pe 2 cm cat am de la colt la toc, traiasca degetele, cea mai buna unealta omeneasca, in manusi de latex. De data asta, desi de obicei cumpar ce gasesc, e bine ca ele sa fie numarul potrivit.
7. La urma speli tot. Tot. Unelte, chiuveta, galeti, maini, picioare, papuci ... tot.
8. In loc sa lipesc folie pe langa zid, am facut o pardoseala mobila, invelind in folie alimentara o bucata de placaj de 40x50, fu un capac la o ladita. O mut de colo-colo. La urma adun folia si, cand reincep, pun alta. Oricum voi avea plinta, care mai bine ar veni drept pe tencuiala, asa ca jos la podea nu voi gletui. Merge mai bine cu podeaua mobila.
9. Am pus sacul de glet intr-o galeata si umblu cu grija pe acolo sa nu dau pulbere pe jos. Pulberea sau ce mai pica de pe gletiera (de pe zid nu pica absolut nimic) sunt genul ala de calci in ele si le duci toata casa. Nu pot feri de calcat ca nu calc doar eu, ci si motanul. ori ala se linge.
10. FP 24 de la Duraziv, odata ce ai udat un pic tencuiala cu in fas de vermorel si a tras, sta pe zid intr-un tzugui subtire de pana la 3 cm si nu pica. Lui ii place pe perete, simte ca e facut pentru perete, cand vede peretele sare singur si se lipeste acolo la o soparla din aia cu ventuze de te miri pe ce poa' sa stea relaxata si sa-si citeasca ziarul ... Tot ce ai de facut e sa il subtiezi cu gletiera, sa il impingi de unde e prea mult, unde nu e. La uscare se va suge in zid si in gauri. Nu stiu, are el acolo un fenomen electric de magnetism cumva. Asa-s gleturile: le impingi deasupra denivelarilor si se sug singure inauntru. Frumos.
11. FP 24 e alb-galbui.
12. E multa munca la amestecat manual si plangi cu vorbe ce cocoloase face. Galeata patrata a facut treaba si mai grea. Neaparat electric.
13. In prealabil, tencuiala e bine sa fie data cu aspiratorul cu perie. Tot ce vrea sa plece de acolo, sa plece de la bun inceput. Mesterul dadu cu mana pe zid si fu multumit. Se mira de aspirator ... el ma sfatuise sa curat manual. Dar merse. O sa verific aspiratorul des si o sa tot curat filtrul.
14. Mai era ceva important, am uitat ce. Va zic eu cand imi amintesc. Ah, da: trebuie doua recipiente de acelasi fel: doua pahare de smantana sau asa ceva: unul pentru apa, unul pentru pulbere, sa fie uscat. E important sa fie identice, ca sa faci proportia corect.

La greutate vine trei kg de glet la litrul de apa.

La volum vine ca in doua d-alea de apa presari trei de glet.

Edited by alecsa2, 22 August 2017 - 05:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate