Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casa de vacanta / de retras la pensie in Spania sau Portugalia

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Discutand la masa cu un coleg roman, cu un spaniol si un portughez, ultimii 2 spuneau ca in Spania si Portugalia poti sa-ti iei o casa de vacanta intr-o zona de litoral buna, aproape de plaja, cu tot confortul in max 60 - 70.000€.
Colegul asta al meu ma tot bate de atunci la cap sa ma interesez daca e chiar asa, pt ca ar vrea sa-si cumpere o astfel de casa, pe care eventual s-o inchirieze in perioadele cand vin turistii, iar in 8 ani cand iese la pensie sa se retraga acolo. Nu vrea sa auda de Romania din cauza faptului ca a avut mult de suferit in perioada comunista (batai prin beciurile securitatii din cauza ca fratele lui a reusit sa fuga in Germania, etc) si pt el Ro nu reprezinta o solutie pt pensie.
Acum intrebarea mea catre cei care locuiesc in cele 2 tari: chiar isi poate gasi colegul meu asa ceva sau aberau cu gratie cei doi? Treaba cu inchiriatul e relativa, nu il intereseaza f mult, in schimb il intereseaza sa fie casa in stare buna, sa nu trebuiasca sa bage bani in renovari din primul an, sa fie plaja aproape si sa aiba o batranete linistita (cat de linistita poate fi intr-o zona de litoral unde vin si turisti) cand se retrage acolo. Gaseste asa ceva sau erau povesti?

#2
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Un prieten si-a cumparat un restaurant intr-o statiune din Spania acum 3 ani cu 48 000 euro cu tot cu acte.

Eu zic ca sunt sanse mari.

#3
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Un coleg german si-a cumparat recent o casa mare cu vreo 2000 de m2 de teren pe o plaja in Portugalia, zicea ca a dat pana in 80k de euro dar ca probabil renovatul o sa il coste inca pe atat.

#4
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
da are dreptate, se gaseste ieftin in zone unde nu prea e de munca, in zonele alea sa caute, sunt preturi de in ro nu gasesti asa preturi si zonele sunt chiar frumoase, daca esti si la pensie, pfai si mai bine, mult noroc, sa incerce chiar valencia

#5
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Deci era pe bune treaba... O sa-i spun, probabil ca o sa inceapa sa ma puna sa-i caut si oferte, pt ca pt el internetul se reduce la mail si cateva site-uri de stiri.
Banuiesc ca nu-i trebuie chiar teren de 2000mp, ca nu se apuca la batranete de ingrijit ditamai terenul si nici casa de 10 camere nu-i trebuie. Multumesc frumos pt raspunsuri!

#6
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
doi colegi de-ai mei de la cursul de spaniola ( :) ) au apartamente de vacanta in Spania, in sud, in apropiere de Gibraltar. Au dat cam 60-70 000 pe ele si-s foarte multumiti. Din ce-am inteles, sunt apartamente in dezvoltari imobiliare noi, construite pe 2 etaje, cu gradina si terasa pe acoperis.

#7
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Apartamente, dar el cauta casa. Si acum sta tot la casa si iti dai seama ca daca ai trait atatia ani avand gradina, terasa, etc nu te mai duci intre 4 pereti la bloc.

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu as lua in Portugalia......Dar si Grecia e o solutie de luat in calcul....
Spania mi se pare o locatie nesigura ...din multe puncte de vedere.....

#9
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View PostLowrider, on 03 ianuarie 2016 - 20:22, said:

Apartamente, dar el cauta casa. Si acum sta tot la casa si iti dai seama ca daca ai trait atatia ani avand gradina, terasa, etc nu te mai duci intre 4 pereti la bloc.

pai tocmai iti spuneam ca sunt gen case, adica au gradina si terasa. sunt genul de case construite pe 2 etaje si lipite una de alta, cate 4-6-8 - nu stiu exact cate, dar daca ai vazut dezvoltarile imobiliare din zonele de coasta spaniola, stii despre ce vorbesc. Fiecare casa are gradina marisoara si terasa pe acoperis si sunt construite in panta, asa incat fiecare terasa sa aibe intimitate. evident, au vedere la mare de pe terasa.

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pai atunci suna chiar bine, dupa parerea mea. Maine ne intoarcem la munca, o sa ma intalnesc cu el si-i povestesc. Sunt curios ce parere are. Multumesc pt sfat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate