Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Iritatie de dupa ras :(

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ILoveMyKid

ILoveMyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2014
Salut ! Sunt un pusti de 18 ani  si cum e normal la varsta asta imi creste ceva barba, in special pe gat. problema este ca am pielea sensibila si ma irit ca naiba dar doar intr-un loc pe partea dreapta a gatului :(( . Folosesc niste aparate de ras Gilette cu 3 lame, o spuma relavit ok  iar ca after-shave :D o crema Nivea "for men" care e cam universala (fata-corp-maini) .

Voi ce tehnici/creme folositi pentru a scapa de iritatiile de dupa ras  ?:)

intr-un timp ma dadeam cu aftershave denim, dar inafara ca te susu pe tine de usturime nu avea nici un efect .. :D

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
fă-ţi o spumă din săpun (oricare) şi ia un aparat cu 1 lamă (oricare).
fără creme, loţiuni, spray-uri sau alte alcooale.
zi după aia cum te simţi.

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Si eu am pielea fina, dar tind sa evit iritatia, nu sa o tratez. O lama cu 5 lame si un gel de ras, fac minuni. Mai ales daca ai stat in baie 5 minute inainte, in apa calda.

Asa am inceput si eu ca tine, spuma relativ ok si lama cu 3 lame..

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 nycolae, on 28 decembrie 2015 - 19:37, said:

fă-ţi o spumă din săpun (oricare) şi ia un aparat cu 1 lamă (oricare).
fără creme, loţiuni, spray-uri sau alte alcooale.
zi după aia cum te simţi.

eu unul confirm, aparat clasic, pamatuf si sapun
mult mai putine iritatii

#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Incearca sa te razi cu masina de tuns inainte daca ai, sa mai scurtezi din dimensiunea parului. Apoi, cum a zis si Orange, incearca sa te razi dupa ce faci dus sau baie. Trebuie sa-ti formezi o tehnica proprie, dar in general cu rabdare, atentie, miscari scurte.

#6
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Eu zic sa nu te mai dai cu creme. Înainte nu exista after shave şi creme.

E adevărat că nici bărbaţii nu se bărbiereau....

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Baga masina de tuns. Eu am una care ia la 0.5 mm. E mai mult ca perfect pentru mine. Si uite asa evit si iritatia :D.

#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 06.08.2015
eu din clasa a7a spre a 8a ma barbieresc ,deci am experienta :))
poate te ffaci in raspar ,ascesta sa fie motivul ca si eu ma irit foarte rau in raspar.dai cu mult afther ,si nu mai folosi creme fac mai mult rau decat bine.si studiaza cum creste parul barbiereste-te in sensul cresterii firului de par in in sens contrar!dupa ce am aflat astea,nu m-am mai iritat.

#9
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 nycolae, on 28 decembrie 2015 - 19:37, said:

fă-ţi o spumă din săpun (oricare) şi ia un aparat cu 1 lamă (oricare).

Asa se obisnuia in epoca de piatra. Acum sunt aparate de ras Gilette cu 5 lame si vibratii, plus gel de ras (nu spuma) pentru piele sensibila.
Dupa, ma dau cu o chestie de la L'Oreal gama Men Expert, se cheama Hydra Energetic (e un fel de gel portocaliu care se absoarbe imediat si-ti face o piele super-fina).

#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
trebuie sa te dai cu piatra de alaun dupa barbierit. la mine functioneaza si am barba deasa. daca nu ma dau imi apar puncte rosii de la iritatie.

#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Acu sa zic si eu. Inainte sa te apuci de ras, trebuie sa ai inmuiata bine barba cu apa calda, aplici un strat subtire de crema pe fata, o intinzi bine si apoi dai cu spuma pe fata si incepi rasu. La final te clatesti bine de cateva ori cu apa rece, apoi calda si iar rece. Asa inchizi porii si mai reduci din iritatie

#12
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Incercati sa cititi mesajele de mai sus si sa fiti obiectivi. Realizati cat de tare se bat cap in cap sfaturile?

#13
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 ILoveMyKid, on 28 decembrie 2015 - 19:31, said:

Salut ! Sunt un pusti de 18 ani  si cum e normal la varsta asta imi creste ceva barba, in special pe gat. problema este ca am pielea sensibila si ma irit ca naiba dar doar intr-un loc pe partea dreapta a gatului Posted Image( . Folosesc niste aparate de ras Gilette cu 3 lame, o spuma relavit ok  iar ca after-shave Posted Image o crema Nivea "for men" care e cam universala (fata-corp-maini) .

Voi ce tehnici/creme folositi pentru a scapa de iritatiile de dupa ras  ?Posted Image

intr-un timp ma dadeam cu aftershave denim, dar inafara ca te susu pe tine de usturime nu avea nici un efect .. Posted Image
si eu am avut probleme de genul dar si cu acneea.am 22 de ani.dar am fost la dermatolog si mi-a dat reteta pt o solutie.nu e scumpa si e foarte foarte buna(se prepara in unele farmacii si e pana in 20 lei)

#14
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
iti recomand ca lama Bic Twin Lady, nu rade , sant cele mai bune lame

Attached Files

  • Attached File  bic.jpg   76.86K   9 downloads


#15
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Lama si spuma/gel de calitate si o sa vezi diferentele. Dupa ce termini de ras, repede cu apa rece pe fata/gat sa inchizi pori, nasoala senzatie, dar e de bine.
Dupa eu dau cu o crema cu morcovi si ceva ulei de floarea soarelui, dar e mai mult ca sa nu mi se usuce fata cand e ger si vant afara.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 ILoveMyKid, on 28 decembrie 2015 - 19:31, said:

Salut ! Sunt un pusti de 18 ani  si cum e normal la varsta asta imi creste ceva barba, in special pe gat. problema este ca am pielea sensibila si ma irit ca naiba dar doar intr-un loc pe partea dreapta a gatului Posted Image( . Folosesc niste aparate de ras Gilette cu 3 lame, o spuma relavit ok  iar ca after-shave Posted Image o crema Nivea "for men" care e cam universala (fata-corp-maini) .

Voi ce tehnici/creme folositi pentru a scapa de iritatiile de dupa ras  ?Posted Image

intr-un timp ma dadeam cu aftershave denim, dar inafara ca te susu pe tine de usturime nu avea nici un efect .. Posted Image

Singura tehnica aplicabila este modul de barbierire.Adica sa NU dai in raspar,pentru ca sunt convins ca tu asa faci.Aceasta metoda irita 100% si nu doar gatul.
Daca totusi doresti raspar,intai rade-te normal si apoi da-i in raspar.Dar sa nu o faci pe uscat,adica dupa ce ai dat normal umezeste-ti fata si apoi da-i in raspar.
Nu stiu daca-i un secret,dar observatiile mele se bazeaza deja pe experienta,eu nu folosesc deloc apa calda in cursul raderii sau pentru spalarea lamei.Doar cu apa rece.Asta pentru a prelungi durata de viata a lamei.
Dupa ce ai terminat,putin spirt medicinal ar ajunge.Asta pentru a preveni eventualele infectii.
Tu poti sa dai cu ce vrei,vorba aia ca sa mirosi frumos.
Eu folosesc Street 8,da' numa' cand ma duc la gagici,ca-i scump si fac economiePosted Image Am glumit,bineinteles.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 cristi_71, on 28 decembrie 2015 - 20:32, said:

Asa se obisnuia in epoca de piatra. Acum sunt aparate de ras Gilette cu 5 lame si vibratii, plus gel de ras (nu spuma) pentru piele sensibila.
Dupa, ma dau cu o chestie de la L'Oreal gama Men Expert, se cheama Hydra Energetic (e un fel de gel portocaliu care se absoarbe imediat si-ti face o piele super-fina).

Tinand cont de sfaturile primite aici, pentru majoritatea astea sunt fantezii. Isi dau veniturile pe jumatate de luna pentru un aftershave. Posted Image

On topic: un aparat si un gel de ras bun apoi un aftershave gel (gen nivea care nu contine alcool si nu te "arde") fac minuni. Poti (daca iti permiti) sa iti iei un aparat electric Philips care injecteaza prin lame un gel tonifiant de ras cand te barberesti. Nici nu simti ca taie, iese pielea perfecta.

Edited by jm2010, 29 December 2015 - 12:16.


#18
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
De vreo doi ani nu mai dau cu nimic dupa barbierit. Dar uneori mi se usuca tenul. Ce after shave sa folosesc? Nu vreau nici sa-l ingrase, sa fie unsuros, doar sa-l hidrateze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate