Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Pizza la domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015

View Postbarbosa, on 28 decembrie 2015 - 23:33, said:

Daca zici ca mai sunt 3 care fac deja ce vrei tu sa faci parerea mea e ca risti cam mult. Mai ales ca nu ai nici o idee despre ce implica ceea ce vrei tu sa faci. Hai sa fim seriosi. Cata pizza se poate manca in Motru?


Mai bine faci pui la rotisor. S-ar putea sa ai mai mult succes. Si o punga e mai ieftina decat o cutie. Posted Image
Eu m-am gandit in felul urmator: cei 3 deja existenti nu au o pizza de o calitate superioara, nu au promotii, pana acum nu i-am vazut sa se promoveze in vreun fel, sa incerce sa atraga cumva clientii, sa ii fidelizeze, etc. Cei care au pizzeriile astea, sunt trecuti de 40-50 ani, sunt doar dupa bani, nu se gandesc si la cei care mananca pizzele lor, sa il faca cumva pe client sa zica: "wow ce tare e asta, clar mananc si data viitoare de la el". Eu, poate pentru ca sunt mai tanar, am atat de multe idei incat cred ca pot sa atrag 60-70% din clientii lor, la mine.

Mi s-a parut a fi profitabila afacerea asta pentru familia mea pentru ca in Timisoara, o pizza costa 15 lei, e mai mare ca cea din orasul meu, e mai buna, si soferii care transporta pizza au si mai mult de mers, se confrunta cu trafic, semafoare, ceea ce la mine in oras nu exista.

Poate ca unii au impresia ca incerc sa profit de parintii mei. Nu e deloc asa, si ei isi doresc sa realizam ceva si sunt dispusi sa ma ajute 100%.

View Postnelu1086, on 29 decembrie 2015 - 16:29, said:

Salut, eu ma refeream la "potenta" celor care i-au dat sfaturi "utile" pe forum.
De ex, cineva ii recomanda trifzat la o productie de 30 pizza / zi, cand numai proiectul + bransamentul Electrica sar lejer de 1000 euro, altii i-au facut calcule aiuristice etc. Ba cineva i-a zis sa renunte din start la ideea de afacere deoarece sunt spagi multe si e bataie de cap
Mi-ai putea aproxima te rog o suma la care m-ar duce ideea mea?
Ma gandesc ca stii deja cam cum, pe ce si cati bani se cheltuiesc. Mersi.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
iti bati joc de banii stransi pana acum.
Du-te si angajeaza-te sa aflii cu ce se mananca o afacere. Nu e totul ca-n filme.

#39
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
ascultă posul de mai sus şi bagă la cap

Edited by viks, 29 December 2015 - 21:32.


#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 20:42, said:

iti bati joc de banii stransi pana acum.
Du-te si angajeaza-te sa aflii cu ce se mananca o afacere.
De unde stii ca merge strategia?

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Pai am intr-o localitate 3 brutarii
Vreau sa deschid si eu una.
Am posibilitatea sa fac voluntariat la aia sa alfu de unde ia materia prima, ce acte trebuie scoase, care-s clientii, caum platesc furnizorii, cand merge piata si cand nu merge, sa cunosc competitorii mei, sa aleg un obiect de activitate diferit de ei, ca sa atrag clientii etc, sau am posibilitatea sa ma uit la filme si sa investesc $10,000, SA INCERC SA VAD DACA MERGE.
Tu ce-ai alege?

Daca iti e frica de munca, daca iti e frica de faptul ca nu merita sa muncesti la asa ceva, las-o moarta, nu-i de tine

#42
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 20:42, said:

iti bati joc de banii stransi pana acum.
Du-te si angajeaza-te sa aflii cu ce se mananca o afacere. Nu e totul ca-n filme.

Esti jenant. Ai senzatia ca daca ai lucrat la negru pe 500 lei / luna si spalai vase la un italian deja ai deprins secretele meseriei si pizzeria ta o sa aiba 3 stele Michelin ?
Lasa-l nene sa-si faca treaba si o sa ajunga mai bine ca tine, care ai lucrat la negru in 3 pizzerii obscure si fara autorizatii.

#43
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
că tot spuneai că nu mă pricep .....
ce ți ai zis :am o cameră goală,mama face pizza ,tata o livrează,eu îs pe la supermarket după aprovizionare.
societate,impozite,deschis punct de lucru,contabil ,sanepid sau dsv ,avize peste avize şi niscai controale mai dese ca la alții
dacă te ai gandit vreo clipă la profit sau cum să amortizezi repede investiția eşti pe un drum total greşit
in orice business trebe să te zbați să ții piept cu concurența şi să mulțumeşti clientul .
într un oraş mic cu încă trei competitori e greu să te impui ca nou venit.trebuie să oferi calitate şi mulțumire chiar dacă vei avea luni întregi fără profit.(sau chiar pierderi)
secret : trebe să le iei fața celor trei cu pizza first class,dar mai ai multe de parcurs pana sa ajungi sa o bagi pe prima în cuptor.acte ,birocrație,avize cu carca

#44
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015

View Postviks, on 30 decembrie 2015 - 21:16, said:

că tot spuneai că nu mă pricep .....
ce ți ai zis :am o cameră goală,mama face pizza ,tata o livrează,eu îs pe la supermarket după aprovizionare.
societate,impozite,deschis punct de lucru,contabil ,sanepid sau dsv ,avize peste avize şi niscai controale mai dese ca la alții
dacă te ai gandit vreo clipă la profit sau cum să amortizezi repede investiția eşti pe un drum total greşit
in orice business trebe să te zbați să ții piept cu concurența şi să mulțumeşti clientul .
într un oraş mic cu încă trei competitori e greu să te impui ca nou venit.trebuie să oferi calitate şi mulțumire chiar dacă vei avea luni întregi fără profit.(sau chiar pierderi)
secret : trebe să le iei fața celor trei cu pizza first class,dar mai ai multe de parcurs pana sa ajungi sa o bagi pe prima în cuptor.acte ,birocrație,avize cu carca
Imi dau seama ca nu e atat de simplu sa realizez asta. Am postat aici, tocmai ca sa aflu pasii care ii am de parcurs si la ce costuri ma ajung toate actele, dupa o sa decid daca are sau nu rost sa ma bag in treaba asta.

#45
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
sunt cheltuieli la greu şi sincer să fiu nu e o afacere care necesită chiar foarte mulți bani din punctul meu de vedere (şi aici fac comparație cu ce afacere derulez eu !)
dă i bice înainte dar nu te gandi la profit şi nici să ți amortizezi repede cheltuielile,ia în plan şi pierderi sau chiar eşec total.
nu visa la profit imediat .
fac pizza în familie, acasă de 12 ani şi vreau să spun că sunt profesor,fără exagerari ,cu tăvi speciale de pizza şi ingrediente din belşug.am dat jde rateuri şi la fel aruncate la gunoi dar am perseverat şi acum iasă de nota 10.

#46
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View Postviks, on 30 decembrie 2015 - 21:38, said:

sunt cheltuieli la greu şi sincer să fiu nu e o afacere care necesită chiar foarte mulți bani din punctul meu de vedere (şi aici fac comparație cu ce afacere derulez eu !)
dă i bice înainte dar nu te gandi la profit şi nici să ți amortizezi repede cheltuielile,ia în plan şi pierderi sau chiar eşec total.
nu visa la profit imediat .
fac pizza în familie, acasă de 12 ani şi vreau să spun că sunt profesor,fără exagerari ,cu tăvi speciale de pizza şi ingrediente din belşug.am dat jde rateuri şi la fel aruncate la gunoi dar am perseverat şi acum iasă de nota 10.

Apreciez ca esti profesionist si il sustii moral pe intiator. Altii care au postat aici i-au zis din prima sa renunte fiindca sunt spagi mari, bataie de cap etc.

Normal ca rateuri dam cu totii, insa important e sa invatam din esecuri si sa facem corectiile necesare.

#47
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
nelu1086 mulțumesc pentru aprecieri dar nu mă consider profesionist.
sunt pe picioarele mele ca să zic aşa de peste 15 ani cu 6 angajați la care prima grijă e să le plătesc salariile si darile la stat .
Asta e Prima Grijă ! şi nu buzunarul meu !
e foarte greu să pui ceva pe picioare şi e şi mai greu să o ții pe linia de plutire (afacerea)

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postnelu1086, on 30 decembrie 2015 - 15:22, said:

Esti jenant. Ai senzatia ca daca ai lucrat la negru pe 500 lei / luna si spalai vase la un italian deja ai deprins secretele meseriei si pizzeria ta o sa aiba 3 stele Michelin ?
Lasa-l nene sa-si faca treaba si o sa ajunga mai bine ca tine, care ai lucrat la negru in 3 pizzerii obscure si fara autorizatii.

Parintii tai te-au invatat ce e ala bun simt?
Ia demonstreaza ca ai avut parinti de calitate.

Nu m-am  adresat tie, asa ca nu stiu de unde iti permiti sa ma apreciezi. Ia intreaba pe mami, e frumos?

Dupa ce iti stergi nasul, o sa-ti raspunde de ce cred eu ca daca te duci sa muncesti la altul o perioada determinata cu riscuri zero sa stii cu ce se mananca afacerea asta e mai bine decat sa cheltui banii fara sa fi facut asta niciodata.

Pustiul asta vrea sa faca AFACERE. Stii ce e aia?
Iti pot explica pentru ca dupa interventia ta (lasa-l sa investeasca, lasa-l sa se apuce, vede el), nu prea ai habar.
Inseamna ca la sfarsitul lunii, dupa ce platesti furnizorii, gazele, parintii care stau sa coaca pizza, uzura si benzina masinii cu care o transporti, cartonul in care o infasori, rebuturile pe care le arunci, pizza nevanduta, plus o suma modica pentru deranjul tau sa poti sa si mananci o prajitura, sa RAMAI CU BANI.
Nu ramai cu bani? Mai bine nu incepi, sau faci pizza doar pentru tine.

Cum stii daca ramai cu bani?
Poti incepe sa faci pizza si sa iti dai seama ca o faci prea scumpa sau poti merge la viitorii competitori sa vezi cum fac ei de le iese pe plus.
Ai notat?

Edited by Tsunnnami, 31 December 2015 - 06:07.


#49
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Inceteaza sa propui cuiva care vrea sa fie antreprenor sa se faca angajat, nu merge asa.

Ori una, ori alta, multi ani.

Edited by don_dannielo, 31 December 2015 - 09:18.


#50
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
mie mi a plăcut ideea lui Tsunnami ,aia cu angajatul ,mai ales cand eşti la început şi total neştiutor !
sună a o ,,calificare la locul de muncă,,
oricum ,inițiator cred că cele mai mari bătăi de cap le vei avea cu spațiul din punct de vedere al avizării .

#51
PNK30

PNK30

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.06.2015
Va multumesc foarte mult pentru toate sfaturile date si va doresc un an nou plin de impliniri! Daca mai aveti sugestii, sunt binevenite.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdon_dannielo, on 31 decembrie 2015 - 09:15, said:

Inceteaza sa propui cuiva care vrea sa fie antreprenor sa se faca angajat, nu merge asa.

Ori una, ori alta, multi ani.

Lucru bine facut
Lucru sigur sa stii la ce te astepti
Trucurile meseriei
Succes inainte sa te apuci sa invetesti
Calcule de profit
Retete
Profilul clientului
Alegerea furnizorilor
Studiul competitiei
Studiul ANGAJATULUI de pe 2 posturi diferite, angajat si patron

TOATE astea se pot invata fiind angajat, risc, zero,
Apoi, cand esti pregatit, pui torpila in camera, inunzi camera si-i dai drumul
Sunt adeptul lucrului facut bine din prima lovitura cu pierderi minime

Apuca-te si tu sa construiesti elicoptere.
Este ca nu stii de unde sa incepi?

Sau mai simplu, ca am un exemplu la indemana.
Cumpara 8 tractoare si pune-le la munca.
Am un prieten care a facut veterinara, a fost 3 ani chelner pe cruise-ships, apoi a venit in Canada
A inceput ca truckist, un an jumate
Si-a cumparat tractorul lui si a continuat sa lucreze cu tractorul lui la firma care l-a angajat, pe alti bani
Si-a cumparat un tractor nou dupa un an jumate si a continuat un an
Si-a mai cumparat 2 tractoare si nevasta-sa a renuntat la munca si ii cauta comenzi pentru cele 3 tractoare.
Dupa inca 2 ani si-a cumparat inca 6 tractoare si acum sta si el acasa si cauta comenzi, urmareste incarcatuile etc.

Ia acelasi om si da-i gratis 9 tractoare. In cat timp da faliment?

Cand nu-s banii tai, cand individul nu stie nimic in domeniul in care vrea sa arunce bani, e usor sa-i propui altuia sa se arunce cu capul inainte

la multi ani si tie

#53
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eram dator cu niste poze pe aici .garantat the best ..la domiciliu

Attached Files



#54
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postviks, on 16 ianuarie 2016 - 15:27, said:

eram dator cu niste poze pe aici .garantat the best ..la domiciliu

faci livrari? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate