Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Multiplexul privat de la Iași

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
siscosoft

siscosoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.05.2013
Stimabililor, locuiesc in Iasi, detin un tv care teoretic "stie" sa decodeze semnal tv transmis dvb-t2,  vad de la geamul camerei releul de la Pietraria ( Bucium) fara obstacole in fata, cam 8-9 km distanta, dar tv-ul nu gaseste nici un semnal digital la scanare.
Pe net exista un singur site care indica releele  care emit actual dvb-t/2 in Romania, zonele de acoperire ale acestora, locatia.  Pe acel site este indicat ca in Iasi, pe fosta frecventa a emitatorului tvr2 emite acum un mux cu 2,5kw putere, urmand ca aceasta sa ajunga la 5 kw.
Exista un iesean care a receptionat in orasul Iasi semnal digital tv emis in eter  de la un releu la sol? Sau este doar un proiect pe care un cetatean mai putin bine intentionat l-a postat pe situl sau? Interesant ca in Iasi  supermarketurile sunt inundate de antene de camera si de exterior pentru receptie digitala. Dar nu  sunt cumparate. Nici  vanzatorii din acele magazine nu stiu daca in Iasi este sau nu semnal digital. Spun totusi ca nu se vand ci ca doar mai intreaba lumea despre ele.
Va multumesc anticipat!

#2
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Releul de la Pietrarie emite semnal digital terestru dvb-t2 din vara ! Vezi pe canalul 25 daca prinzi ceva ,asta in functie de setarile facute in meniul televizorului si de antena !
Oricum semnalul este destul de puternic,la mine in zona se receptioneaza de la cca 55 km de Iasi !
Mai vezi un pic pe acest topic si vei gasi multe detalii...
http://forum.softped...0#entry17984550
Cauta sa folosesti o antena tip gratar.....merge destul de bine.

Edited by cristian68n, 27 December 2015 - 03:53.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Nu vreau sa fiu rau,dar ce altfel de programe se pot receptiona ca sa merite efortul?
Sau vrei sa o faci doar pentru ca exista?

#4
siscosoft

siscosoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.05.2013

View Postcristian68n, on 27 decembrie 2015 - 03:44, said:

Releul de la Pietrarie emite semnal digital terestru dvb-t2 din vara ! Vezi pe canalul 25 daca prinzi ceva ,asta in functie de setarile facute in meniul televizorului si de antena !
Oricum semnalul este destul de puternic,la mine in zona se receptioneaza de la cca 55 km de Iasi !
Mai vezi un pic pe acest topic si vei gasi multe detalii...
http://forum.softped...0#entry17984550
Cauta sa folosesti o antena tip gratar.....merge destul de bine.

Multumesc mult pentru raspuns, Cristian! Si un Craciun binecuvantat! As mai avea o intrebare. Ai spus ca receptionezi la 55 km de Iasi. M-ar interesa ori localitatea ori sa imi spui daca te afli la nord sau la sud de releu. Fatza de mine releul este la sud-est pe dealul Pietraria, eu locuiesc in Iasi la etajul 6 in zona Nicolina I.  Pur si simplu il vad cu ochiul liber cand atmosfera este curata. Cu binoclul il vad f usor. Iar camp deschis fara obstacole  am pe un unghi de cel putin 110 grade, cu releul pe bisectoare. Sa fiu oare intr-o zona de umbra de semnal intr-un camp deschis?!

#5
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Esti sigur ca televizorul tau stie dvb-t2? Ce model de televizor ai?

#6
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012

View Postadisz, on 27 decembrie 2015 - 10:54, said:

Nu vreau sa fiu rau,dar ce altfel de programe se pot receptiona ca sa merite efortul?
Sau vrei sa o faci doar pentru ca exista?
Pai uite asa devine omul pasionat de receptia dx...Posted Image
Deocamdata Tvr1,2,3,Hd ,Moldova1....plus cca5-6 regionale si in viitor exista probabilitatea sa apara si altele..Posted Image

#7
siscosoft

siscosoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.05.2013

View Postmishu77, on 27 decembrie 2015 - 16:40, said:

Esti sigur ca televizorul tau stie dvb-t2? Ce model de televizor ai?
Un lg 43lf590v care teoretic "stie de toate". Practic numai dvb-c este testat de mine si functionabil actual. Are si dvb-s2 dar nu am antena de satelit. Am vrut sa testez macar dvb-t2, am scanat toate frecventele si nimic. Smartul la acest tv este o rusine fatza de ce am vazut la samsung. Nu am inca antena "gratar" ci o antena de camera pentru semnal digital thomson. Are si amplificator incorporat cu potentiometru de reglare nivel amplificare. Are o zona de inceput pt digital de la 0la 20 db si apoi continua cu 20-60 pentru analogic. Poate nu am reusit sa ii reglez optim amplificarea. Nici rotind-o nu gasesc semnal nici de la R Moldova!

Edited by siscosoft, 28 December 2015 - 00:28.


#8
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Dupa unele teste facute de alti utilizatori referitoare si la alte tipuri de televizoare tunerele incorporate nu prea sunt grozave si au multe chestii elementare la capitolul setari  in meniu nu prea stralucite.....
http://www.sat-suppo...p?f=164&t=10215
Antena pentru receptia semnalului trestru este recomandat modelul de exterior cu minim 10 db cistig propriu fara amplificare electronica...
http://www.dipolnet....-t2__bib217.htm

Edited by cristian68n, 28 December 2015 - 08:06.


#9
raduadrianb

raduadrianb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.08.2007
Salut. Eu locuiesc in zona Paun si am un Lg 40lf630 care stie DVB-T2, si prind posturile digitale cu o antena de aia ca la radio - telescopica, montata in spatele tv-ului. Mai incearca.

#10
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am observat cu ceva zile in urma scaderea semnalului terestru dvb-t2 emis de moldoveni !
Iar astazi am vazut ca aparea afisarea ,,lipsa semnal "?? Oarea acest lucru se intimpla numai aici in zona mea ??Posted Image
Attached File  Moldova1.JPG   76.18K   100 downloads

Edited by cristian68n, 25 April 2016 - 10:15.


#11
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postcristian68n, on 25 aprilie 2016 - 10:13, said:


Iar astazi am vazut ca aparea afisarea ,,lipsa semnal "?? Oarea acest lucru se intimpla numai aici in zona mea ??Posted Image
Attachment Moldova1.JPG

E greu de raspuns la intrebare ...pana acum doar tu ai receptii stabile in T2 de la moldoveni !Posted Image
P.S. Din poza rezulta ca totusi se emite ...

#12
bonesgrecia

bonesgrecia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.04.2009
Important sa prindem Moldova 1 pana pe 10 Iunie in dvb-T2 , sa putem vedea  Campionatul European .😐 ( IASI )

#13
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Pe ce canal va emite mux-ul regional din Iasi?

#14
streker

streker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 30.05.2013

View Postalin-asavoaie, on 03 iulie 2016 - 08:18, said:

Pe ce canal va emite mux-ul regional din Iasi?
Pe canal 36.

#15
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
Interesanta schimbare de nume al topicului...Abia astept sa incepem discutia despre regionalul de la Iasi!
  Pacat ca nu avem cu cine lua legatura sau sa ne scrie cineva aici despre acest regional,deschidere,teste,programe...

#16
pellegrino

pellegrino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.04.2016
Ultima info care am citit-o cu ceva timp in urma era ca mux-ul regional de la Iasi se va deschide in sept a.c.

#17
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016

View Postpellegrino, on 27 iulie 2016 - 09:11, said:

Ultima info care am citit-o cu ceva timp in urma era ca mux-ul regional de la Iasi se va deschide in sept a.c.
Din declaratia data la Buzau?

#18
pellegrino

pellegrino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.04.2016
Despre multiplexul regional de la Iasi nu se mai aude nimic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate