Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Germanelectronics.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
dexterah cati romani cunosti tu care isi cumpara electrocasnice SH??? sincer eu nu cunosc pe nimeni....
ca se mai aduc masini SH asta e adev.dar nu e vina nemtilor ca unii le cumpara si le aduc in RO
tu ai ramas in anii 90 cand intra-devar se cumparau toate gunoaiele din west si se revindeau aici...intre timp lucrurile s-au schimbat....

revenind la produsele comercializate de german electronics- repet- sunt calitative chiar daca nu sunt facute in Germania

#38
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.01.2016

View PostAlexaLesby, on 02 martie 2017 - 16:35, said:

Eu cred ca belasajgo lucreaza la reprezentanta Conrad Posted Image)
Asta cu "daca iti permiti fara sa te uiti la pret" scoate in evidenta dorinta romanului de a da impresia ca-i bogat.
Pt aia care n-au astfel de aspiratii, nu vad ce motive ar avea sa cumpere la pret dublu de la astia, ca nu ofera nimic in plus fata de concurenta

Nu, nu lucrez la Conrad, dar cati ani am stat in Germania am mai comandat produse si de la Conrad, la fel ca si de la celalalte firme amintite mai sus. Nu sustin nicidecum magazinul din Romania care aduce produsele de la Conrad, uneori au adaosuri chiar nesimtite (iesi mai ieftin daca comanzi direct de la Conrad si platesti transportul international), doar spuneam ca uneori este alegerea mai buna sa comanzi ceva de la Conrad (sau alta firma de incredere) decat de la alte magazine dubioase unde risti sa iei tzapa.

Motive sunt destule de ce sa iei ceva de la Conrad si nu din alte surse dubioase, de exemplu cei care lucreaza in electronica sau la instalatii electrice, stiu cat de important este un aparat de masura calitativ, atat din cauza preciziei cat si din cauza sigurantei in utilizare. De exemplu multimetrele Voltcraft indeplinesc toate normele actuale impuse in UE, pe cand multimetrele ce gasiti de exemplu pe Okazii la noi in Romania, nu au nici macar marca CE, fara care nici nu ar fi voie sa se comercializeze asa ceva. Dar nu trebuie sa ne uitam la chestii de nisa ca aparatele de masura, putem sa ne uitam si la banelele prelungitoare. La Conrad cele mai ieftine incep de la 4 euro, au cablu de 1,4 m lungime cu sectiune 3x1.5 mm² si rezista pana la 3600 W (16 A). Nu vreti sa stiti ce fel de prelungitoare am vazut in unele magazinele din Romania, cica aveau si marca CE si cica rezista pana la 16 A conform specificatiei de pe spate, dar carcasa prelungitorului incepe sa se topeasca deja si la 10 A din cauza contactului prost, nemaivorbind si de faptul ca avea si cablu cu sectiune 3x0.75 mm² care categoric nu are cum sa reziste la 16 A. Daca sunteti un pic atenti la stiri, vedeti ca iarna aproape zilnic sunt incendii in Romania din cauza "unui scurtcircuit electric", problema insa este un pic altfel, iarna multi pun in functiune termosuflante sau calorifere cu ulei, pe care le leaga la prelungitoarele de proasta calitate, care dupa un timp pur si simplu iau foc. Nu intotdeauna este un "moft" daca cineva cumpara un produs mai scump. Sa nu mai zic si de persoanele care isi cumpara iPhone-uri cu 600-700 euro, la care isi cumpara incarcatoare cu 10 lei de la magazinele chinezesti. Am cunoscut mai multi oameni care au luat tzapa cu incarcatoare de proasta calitate care le-au ars telefoanele, niciodata nu am sa inteleg de ce cineva care da 600-700 euro pe un telefon, nu mai scoate inca 25 euro pe un incarcator original Apple, sau macar 10-15 euro pe un incarcator mai de calitate de la alt producator, ci alege cele cu 10-20 lei (adica 3-5 euro) de la piata sau din magazinul chinezesc. Este ca si cum ti-ai lua un BMW scump in care ai baga apa in loc de benzina / diesel.

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdexterash, on 02 martie 2017 - 19:48, said:

Doar din "strict necesar" nu generezi cantitatea mare de produse SH care ajung in estul Europei... si nicidecum doar produse "ieftine" atunci cand au fost noi. Te-ai uitat sa vezi ce marci gasesti in depozitele de electrocasnice SH din Romania, de ex? Bosch, Miele, AEG (3-5-7-9 ani vechime, functionale! - tot din cauze doar de "strict necesar"?)... Hai sa ne revenim, totusi.

View PostValmont43, on 02 martie 2017 - 20:55, said:

dexterah cati romani cunosti tu care isi cumpara electrocasnice SH??? sincer eu nu cunosc pe nimeni....
ca se mai aduc masini SH asta e adev.dar nu e vina nemtilor ca unii le cumpara si le aduc in RO
tu ai ramas in anii 90 cand intra-devar se cumparau toate gunoaiele din west si se revindeau aici...intre timp lucrurile s-au schimbat....

revenind la produsele comercializate de german electronics- repet- sunt calitative chiar daca nu sunt facute in Germania

Electrocasnice s.h. am mai văzut şi eu. Nu ştiu cât de bine se vând. Electronicele în schimb se cam vând.

Edited by djl, 03 March 2017 - 01:45.


#40
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdjl, on 03 martie 2017 - 01:44, said:

Electrocasnice s.h. am mai văzut şi eu. Nu ştiu cât de bine se vând. Electronicele în schimb se cam vând.
electronice SH mai cumpara doar cei care colectioneaza...stiu ca tu esti unul dintre ei...Posted Image
pe Softpedia se discuta despre tv-uri 4K, posturi HD, scule care mai de care....ma indoiesc ca vreunul din ei si-ai dori un magnetofon Maiak Posted Image

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Colecţionari da. Sunt ceva colecţionari; bine, la un amplificator vechi poţi conecta cam ce aparat vrei tu. Să nu uităm însă şi de computere - astea nu-s doar pentru colecţionari   :peacefingers:

#42
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu despre german electronics am numai cuvinte de lauda, sper ca nu pare reclama dar cumpar de ceva ani de la ei, in special produsele voltcraft care nimeni nu le  are pe stoc in Romania. Am comandat si de pe conrad si cu tot cu transport m-a ajuns cu 90 de lei mai ieftin la un produs de 250 de euro. Prefer sa le dau celor de la german si sa imi ajunga produsul in 24 de ore si cu garantie valabila.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ca fapt divers în unele ţări există şi colecţionari de electrocasnice   :)

#44
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Eu sint foarte multumit de ce am cumparat de la German Electronics si in viitor, daca mai am nevoie de ceva voi cumpara fara ezitare. Singurul regret este ca au aparut tirziu pe piata si multe aparate de masura si control (de exemplu osciloscop, frecventmetru, generator) am fost nevoit sa le cumpar direct de la Conrad Germania.

#45
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Da, nu contest  ca  la unele  game  de  produse  Conrad  Romania  are  o oferta  unica.
M-a  deranjat  ca  produse  care sint  comercializate  de  multi  altii, de ex.  lanterne Led  Lenser, Conrad  Romania  le  vinde  la pret  dublu si cu timp de livrare  de  7 - 10  zile.

#46
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Cele mai bune lanterne sunt cele chinezesti de la Fenix, Olight, Thrunite, foursevens etc. Si sunt si mai ieftine.
Maglite made in US si Lenser made in Germany sunt mult sub cele chinezesti si la performante, si la constructie.

Din cate stiu Lenser nu mai produce in Germania de mult timp, au ramas doar cu sediul in Germania, si lanternele sunt produse in China.
Deci poate sunt ceva mai bune acum, dar se pare ca preturile au ramas acelasi Posted Image

In Germania se fac multe scule de top, insa China are de departe cei mai buni producatori de lanterne, si de electronice in general. Atentie nu vb de astia noname care fac "chinezarii"

Edited by AlexaLesby, 09 March 2017 - 13:37.


#47
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Cei de la  Led Lenser  s-au concentrat pe calitatea reflectorului  si nu pe  marirea  exagerata a puterii  led-ului.
Fenix, Olight  etc. au produse de calitate dar  care  iti rad  bateria  rapid.
Eu nu am vazut  lucru  german prost.
Ci de  clasa medie  sau de top.


#48
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Altii cu preturi absurde la scule nemtesti:
http://www.cel.ro/sc...-mana/wera/1a-1
si cu 20% reducere :)

#49
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Post123321, on 27 decembrie 2015 - 12:50, said:

Inițiatorul s-a înscris aici în 22.12.2015, deci asta a fost pentru el cea mai bună metodă de-a petrece Crăciunul.
Alt  troll  si forumist de  serviciu  care  misuna peste  tot.
Tu ti-ai gasit  sa ma  critici ?
Asteapta sa mai cresti , baietel !

View Postdexterash, on 26 decembrie 2015 - 15:42, said:

Capra vecinului - un obicei romanesc de neocolit. Crescut si sustinut de toti comunistii, mai noi sau mai vechi.
Dai pe afara de inteligenta  si de  etichetari  , de ce atac la persoana ?
Tu  vorbesti  din carti si din ceea ce citesti pe  Internet.
Si umbli pe  multe  forumuri, bravo tie !
Dar cu mine  nu iti  merge.
Chiar  daca  voi suporta  represalii.Ha !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate