Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Germanelectronics.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tipic romanesc... Cand ramanem fara argumente aruncam cu laturi.
Si apoi se mira de ce is rupti in fund si nu au de unde alege produse.

#20
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Inițiatorul s-a înscris aici în 22.12.2015, deci asta a fost pentru el cea mai bună metodă de-a petrece Crăciunul.

#21
Cristiano90

Cristiano90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.10.2008
Ca sa schimb un pic tematica topicului, cei de la german electronics sunt seriosi? Nu de alta dar vreau sa cumpar niste tranzistori si nu gasesc decat la ei pe site. M-am uitat prin postarile anterioare, am vazut un mesaj de la "Master_Yoda". Mai poate confirma cineva?

Multumesc anticipat.

#22
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Le poti comanda linistit prin ei, sau, intri pe conrad.com, faci cont, platesti frumusel cu cardul si iti vine produsul la usa.

#23
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Forumisti  de  serviciu, uite ca scriu din nou, doar asa,sa va enervez.
Pe alte topice  umblati  fara grija, va dati cu parerea  doar ca sa fie la  numar.
Asta nu va schimba  statutul de  frustrati care  considera  '' a priori '' ca  au dreptate  indiferent ce si cum.
Hai cu  acuzele  si  dejectiile, MTV  Isti  exaltati !
Sa va fie rusine, da , in reluare si cu delay !

#24
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Are dreptate initiatorul, preturile sunt exagerat de mari la astia.
chinezarie mannesman - 191 euro vs 103 euro
wera - 210 euro vs 100 euro
wera - 153 euro vs 81 euro
knipex - 123 euro vs 66 euro
M-am uitat putin si pe conrad.de si vad ca au cam aceleasi preturi.. foarte ciudat, pt ca nu cred ca un neamt ar cumpara cu asa preturi la el acasa. E ca si cum un roman ar cumpara produse de la Dedeman la pret dublu

#25
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu, un neamt nu cumpara astfel de produse. Un neamt se scobeste in dos pana da de rahat si cumpara cele mai ieftine produse pe care le gasesc altii...

D'aia Conrad e falimentar si nu are comenzi... Sau are doar din Romania.

Ba, v-a trecut vreodata prin harbuzul de pe umeri ca omenirea nu cumpara doar pe baza de ieftin? Ca oamenii intregi la cap - inclusiv nemtii la care se raporteaza multi - gandesc altfel?

Probabil ca nu. Si d'aia saracie si harbuz sec... Pentru ca e prea scump pe conrad.de.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scump si de calitate slaba. Majoritatea chinezarii. Am gasit aceleasi produse in alta parte si cu 50% mai ieftin.
Daca firma romaneasca, partenera Conrad, functioneaza de ani de zile inseamna ca are balta peste.

View PostAlexaLesby, on 19 februarie 2017 - 14:04, said:

M-am uitat putin si pe conrad.de si vad ca au cam aceleasi preturi.. foarte ciudat, pt ca nu cred ca un neamt ar cumpara cu asa preturi la el acasa. E ca si cum un roman ar cumpara produse de la Dedeman la pret dublu
TInand cont ca puterea de cumparare de la noi este mult sub cea a nemtilor, si totusi preturile sunt aproape ca in Germania, teapa este cu atat mai mare la noi. Produsele pleaca din fabrica cu un anumit pret. Conrad stabileste un adaos, fiind si furnizorul firmei din Romania. Am comandat cateva produse de-a lungul ultimilor 7 ani. Produsele nu se gasesc in Romania. Fiecare comanda pleaca din Germania si dureaza vreo 7 zile pana sa ajunga la noi. De aici rezulta si pretul apropiat de cel din Germania.

Edited by MembruAnonim, 01 March 2017 - 08:19.


#27
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Pai nu is ca in Germania decat daca le compari cu preturile lor din Germania, daca le compari cu cele de pe Amazon.de sunt duble :)
Se pare ca asta e o firma care s-a axat pe un anume segment din piata alcatuit din fraieri si daca inca exista inseamna ca le merge bine.

#28
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.01.2016
Va spun eu cum sta treaba cu nemtii si magazinele online din Germania. Nemtii care isi permit sa cumpere produse fara sa se uite la pret, cumpara de la Conrad, Farnell, Mouser, etc. Cei care sunt mai restransi la buget dar vor sa primeasca produse "sigure" si originale (referitor chiar si la chinezariile comercializate sub marcile firmelor germane), cumpara de la Voelkner (aceleasi produse ca la Conrad dar de obicei cu preturi mai mici), Reichelt, ELV, etc. Cei care vor produsele ieftine si nu sunt interesati de originalitatea sau siguranta produselor cumparate (ma refer la siguranta in utilizare), cumpara de exemplu de la Amazon, Pollin, etc.

La Amazon treaba sta asa: ei cumpara direct de la producatori cantitati uriase, astfel obtin un pret mult mai mic decat Conrad, plus ca la Amazon se mai fac economii si la personal si salariile sunt destul de mizerabile (in raport cu salariile din Germania sau in comparatie cu Conrad). Asta sa zicem ca nu ar deranja pe multi, ca doara "la toti ne este greu", dar la Amazon in ultima vreme mai este si problema ca deseori se vand si produse neoriginale, contrafacute. Si acum nu vorbesc de firmele terte care vand pe Amazon Marketplace, ci vorbesc de Amazon in sine. De multi ani Amazon ofera vanzatorilor de pe Amazon Marketplace posibilitatea de a tine stocurile in depozitele Amazon, ca de acolo sa poata fi expediate direct cumparatorilor, asa este mai usor si pentru vanzatori, iar si cumparatorii prefera asa ca sa nu trebuiasca sa plateasca separat taxe de transport. Problema apare insa atunci cand la Amazon se termina un produs, iar ei se aprovizioneaza (prin cumparare) din stocul firmelor terte care tin marfa la ei in depozite. Asa au ajuns deseori produse contrafacute si periculoase sa fie vandute direct de Amazon (in care oamenii aveau mai multa incredere decat in firmele de pe Amazon Marketplace), de exemplu baterii pentru telefoane, produse electronice neconforme cu normele internationale, etc. La un set de surubelnite sa zicem ca nu prea exista pericole in utilizare, in cel mai rau caz se ciobesc sau se rup, dar la baterii care pot sa ia foc sau sa explodeze, sau la incarcatoare de telefon care pot sa electrocuteze utilizatorii, acolo deja conteaza de unde provine produsul si daca este original sau nu.

Cat timp am stat in Germania, am gasit si eu multe alte magazine online care vindeau aceleasi produse ca si Conrad/Voelkner (teoretic) cu un pret mult mai mic. Insa cand m-am uitat mai atent si am cautat pe internet detalii despre magazinele respective si produsele vandute de ei, atunci am descoperit discutii pe forumuri germane unde s-a demonstrat ca produsele respective nu erau identice calitativ cu produsele originale vandute de Conrad/Voelkner (chinezii iti pun orice logo vrei pe carcasa produselor, nu iti cer nicio dovada ca logo-ul respectiv iti apartine), despre unele magazine chiar se scria ca magazinele respective incaseaza banii si nu trimit produsele comandate (necesitand multe amenintari si chiar interventia unui avocat pentru recuperarea banilor la sume mari), la alte magazine se plangeau clientii ca au comandat produse noi, insa au primit produse resigilate sau chiar defecte. Deci sunt si unele magazine care fac reclama cu produse noi, insa vand defapt produse resigilate sau reparate, care au fost cumparate en-gros de la magazine online care nu mai baga in circulatie produse desigilate si returnate de clienti. Deci si in Germania, la ofertele care par prea bune, este ceva dubios la mijloc. Si acolo se dau multe tzepe clientilor neatenti, nu doar la noi. Amazon mai demult a fost un magazin in care se putea avea incredere, dar mai nou au si ei destule probleme de credibilitate. Faptul ca Amazon retrage de la vanzare produsele la care s-a dovedit ulterior ca sunt contrafacute sau neconforme cu standardele actuale, nu ii ajuta cu nimic pe cei care au ramas pagubiti, de exemplu ca au cumparat cu 25 euro o baterie "originala" pentru un telefon Nokia, dar care nu functioneaza corect deoarece este o baterie contrafacuta care se vinde altundeva cu 3-4 euro.

#29
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
am cumparat doua produse de la Germanelectronics si cu toate ca sunt made in china/taiwan sunt foarte reusite si nu am avut probleme cu ele....nu mai aberati ca nemtii nu cumpara asa ceva ci doar ce e mai scump....e tocmai invers...un neamt nu va da in veci 1000 de euro pe un telefon asa cum fac balcanicii, sunt mult mai chibzuiti si pragmatici...
produsele Conrad chiar daca unele sunt facute la galbejiti sunt de 1000 de ori mai calitative decat alte mizerii

#30
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Eu cred ca belasajgo lucreaza la reprezentanta Conrad :))
Asta cu "daca iti permiti fara sa te uiti la pret" scoate in evidenta dorinta romanului de a da impresia ca-i bogat.
Pt aia care n-au astfel de aspiratii, nu vad ce motive ar avea sa cumpere la pret dublu de la astia, ca nu ofera nimic in plus fata de concurenta

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nemtii sunt niste fraieri prosti. Romanii sunt desteptii planetei - putem observa asta chiar uitandu-ne in jurul nostru: sunt(em) cu mult peste Germania si la ani lumina cand vine vorba de evolutie.
Si de "chibzuiti si pragmatici" ce suntem, noi producem si cumparam Dacia, pe cand fraierii aia produc rahaturi scumpe de genul Audi, Mercedes si BMW. Si le mai si cumpara (de noi - nu ca pragmaticii de noi care cumparam SH!).

@valmont Deci nemtii nu cumpara Benz si BMW, da? Ca sunt scumpe, da-le naibii. Ei doar cu Opel Astra si VW Polo...

Edited by dexterash, 02 March 2017 - 17:25.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbelasajgo, on 02 martie 2017 - 12:46, said:

Va spun eu cum sta treaba cu nemtii si magazinele online din Germania. Nemtii care isi permit sa cumpere produse fara sa se uite la pret, cumpara de la Conrad, Farnell, Mouser, etc.
Pentru nemti chiar nu sunt scumpe produsele de la Conrad. Problema este puterea de cumparare a romanilor contra puterea de cumparare a nemtilor. Si daca ne uitam la preturile produselor Conrad din Germania vom constata ca au cam acelasi pret cu cele de la Germanelectronics, chiar usor mai ieftine in Germania.
De exemplu, un receptor wireless costa la Germanelectronics 549 de lei, in timp ce la firma mama, Conrad de, costa 100 euro, adica 451 de lei. Exemplele pot continua.
https://www.germanel...0e-1273409.html
https://www.conrad.d...-m-1273409.html

Edited by MembruAnonim, 02 March 2017 - 17:45.


#33
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdexterash, on 02 martie 2017 - 17:24, said:


@valmont Deci nemtii nu cumpara Benz si BMW, da? Ca sunt scumpe, da-le naibii. Ei doar cu Opel Astra si VW Polo...
n-ai inteles ce-am vrut sa-ti spun....nemtii nu sunt grandomani si snobi, ei nu isi cumpara tot ce e nou si scump, nu vor musai sa arate vecinilor ca ei "are valoare sa moara dujmanii" Posted Image tradus asta inseamna ca nu sunt neam prost
stai linistit ca nu au toti Porsche si BMW X6, am intanlit destui chiar cu bani care isi luau masini medii desi poate si-ar fi permis ceva mai sus...
cu durere o spun grandomanie si snobism ca aici in RO nu mai exista in UE(poate doar la albanezi si rusi)

#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cumpara doar ce e vechi si ieftin? Sau cum?
Nu de alta, dar daca retin bine... noi cumparam de la ei SHuri (auto, utilaje, mobila, haine, electro, IT etc etc), nu ei de la noi.

Cine a stabilit ca a-ti cumpara un produs "nou si scump" sau nou sau scump e grandomanie?! Grandomanie e, poate, sa-ti cumperi ceva ce nu-ti permiti... Si nu neaparat ca achizitie, ci ca intretinere.

Edited by dexterash, 02 March 2017 - 19:24.


#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdexterash, on 02 martie 2017 - 19:24, said:

Cumpara doar ce e vechi si ieftin? Sau cum?

nu...ci doar ce e strict necesar fara exagerari si cheltuieli inutile

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Doar din "strict necesar" nu generezi cantitatea mare de produse SH care ajung in estul Europei... si nicidecum doar produse "ieftine" atunci cand au fost noi. Te-ai uitat sa vezi ce marci gasesti in depozitele de electrocasnice SH din Romania, de ex? Bosch, Miele, AEG (3-5-7-9 ani vechime, functionale! - tot din cauze doar de "strict necesar"?)... Hai sa ne revenim, totusi.

Edited by dexterash, 02 March 2017 - 19:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate