Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Germanelectronics.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Halo, sper ca nu se dubleaza topicul, am cautat dar nimic.

Cei de la  firma mai sus numita din Oradea au urmatorul specific :

- preturi cu  pina la  100 % mai mari decit  concurenta  online
  - termene de livrare de 7 - 15 zile

Cine  cumpara de la  ei in conditiile  astea ?
Ne cam cred prosti, ei nu investesc nimic , nu au stoc la nici un produs dar au pretentii  financiare mari !

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu inteleg ce problema ai tu. Sunt mii de site-uri de genul asta, adica cu stocuri 0, preturi mari , etc.
Nu te obliga nimeni sa cumperi de acolo si nici nu trebuie sa aibe cineva grija pe ce si cum iti cheltui tu banii.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
E doar un site cu tzepe. Produsele alea nu au vreo legatura cu germania sau specificul german, sunt doar chinezarii vandute la pret de scule bune. Cine sunt clientii ? Probabil oameni care nu se obosesc sa caute pe net inainte de a cumpara si care pun botul la "german ul din numele magazinului crezang ca or sa cumpere marfa de calitate

#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostA10, on 26 decembrie 2015 - 14:09, said:

Produsele alea nu au vreo legatura cu germania sau specificul german,
doar cele ce poarta marca Conrad sunt la origine germane dar si alea sunt facute prin Taiwan sau China, produsele germane autentice sunt enorm de scumpe ceea ce nu e cazul aici

#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Termenul de livrare e mai mare pentru ca produsele sunt comandate de la http://www.conrad.com/ce/de/ (de asta si au german in nume, e normal ca unele produse sunt fabricate in China, ce nu e in ziua de azi?)
Au anumite produse electronice care nu se gasesc in alte parti.
Am comandat de la ei de mai multe ori si totul a mers perfect, chiar am comandat ceva ce pe site-ul lor nu aparea, am sunat si le-am dat codul produsului de pe site-ul din Germania.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Capra vecinului - un obicei romanesc de neocolit. Crescut si sustinut de toti comunistii, mai noi sau mai vechi.

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Cea mai mare tzeapa care si-o puate lua cineva e sa creada in mith-ul "Made in Germany" sau "calitate germana"...bullshit-uri pentru nostalgici :)

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostOctavian_SK, on 26 decembrie 2015 - 16:40, said:

Cea mai mare tzeapa care si-o puate lua cineva e sa creada in mith-ul "Made in Germany" sau "calitate germana"...bullshit-uri pentru nostalgici Posted Image
nu este un mit depinde la ce produse ne referim....
sunt scule, aparate de masura, etc chiar si electronice fabricate acolo dar repet sunt foarte scumpe, uite un exemplu
http://www.stereopla...annels_top_line

#9
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Ehehei,

Multumesc  tuturor  pentru  reactii si pentru  contributii....
Am facut  ce am  facut si am intrat in conflict cu mai multi forumisti de pe aici, dar mai ales cu unii din alte generatii mai tinere.

Tin totusi sa mentionez  urmatoarele, fie-mi permis :

  - daca voi aveti bani de dat in plus pentru aceleasi produse ( am luat ca referinta  lanternele  Led  Lenser, de pilda  Led  Lenser  L7 costa  la  Conrad  229 Lei, iar  la  Marele  Pescar  numai  137 Lei )  fara  servicii in plus, sinteti  tari, voi sa fiti  sanatosi !. In  EU  se platesc  bani in plus pentru  livrare rapida  sau pentru  garantii extinse  etc.

- inteleg  sa platesc pret extra pentru  produse  extra, care nu se gasesc pe aici

- da, din fericire exista  inca  calitate  germana ''  MADE  IN GERMANY  ''  sau  cum spun ei  '' Deutsche  bewährte  Qualität ''  , cine nu vrea  produse  germane  chiar  pentru  bani in plus ; da, unele  produse sint fabricate  in Turcia ( Grundig  de ex. ), Vietnam, China, HK, Burma, Koreea  de  Sud  etc. dar  seful fabricii si seful de  CTC  sint  germani.

-  ce are  de-a face  o discutie  pur  comerciala cu  ce a fost  inainte ( da, am prins si vermurile  alea, dar  asa pot compara mai bine ce si cum , fara  pretentii de adevar  absolut etc. ) ,  capra  vecinului  etc.

- nu am site  concurent, nu doresc  raul celor de la  germanelectronics , este  loc pe piata pentru  toata lumea

  - cind cei din EU  cumpara  produse  de  pe amazon, vezi recenzii destul de in detaliu si  la  o simpla  lanterna , la ei  100 EURO valoreaza  cit de cit  aproape de  real ( nu ca aici unde se arunca cu bani nemunciti , unde evaziunea  fiscala este  de mare  anvergura, unde se fac bani la greu din specula, droguri si sex si unde  exista capitalism de stat, foarte  original, n-am ce zice !

In fond  pe banii si pe timpul meu mai pot inca  cumpara ce doresc, in limitele mele umane si comerciale.

Spor la  cumparaturi  bune, cu raport calitate /  pret  bun si  la  comercianti  seriosi !

PESEU :
Rogu-va  sa folositi  cuvinte  mai  blinde, atita  vreme cit eu sint rezonabil si civilizat. Sint de felul meu mai simtitoriu si sensibil, parol !

#10
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
E un site jenant, japca pe față, n-ai cu cine, niște "se-kur-ici", "mama lor de tâlhari" :rant: a declarat
Codrin Ș. Înjuratescu plimbăreț prin partide politice, beizadea neo-bolșevuko-komunist hipsterist

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostValmont43, on 26 decembrie 2015 - 17:55, said:

nu este un mit depinde la ce produse ne referim....
sunt scule, aparate de masura, etc chiar si electronice fabricate acolo dar repet sunt foarte scumpe, uite un exemplu
http://www.stereopla...annels_top_line
alea foarte scumpe nu sunt pentru publicul larg si nu sunt atractive atat timp cat sunt alternative viabile.....ce gasesti pe piata la preturi accesibile sunt niste pocnitori cu titlul de calitate germana; prefer oricand un produs din china cu un pret corect :)...da na romanul s-aobisnuit sa puna botul la toate rahaturile nemtesti :)

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostOctavian_SK, on 26 decembrie 2015 - 16:40, said:

Cea mai mare tzeapa care si-o puate lua cineva e sa creada in mith-ul "Made in Germany" sau "calitate germana"...bullshit-uri pentru nostalgici :)

View PostOctavian_SK, on 27 decembrie 2015 - 02:41, said:

prefer oricand un produs din china cu un pret corect Posted Image...
D'aia cumpara lumea MB sau alte treburi din astea "germane" cand ar putea sa cumpere Geely sau GreatWall, la cel mai pret corect? :)

Dar nu vad legatura cu germanelectronics, CONRAD & co...

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdexterash, on 27 decembrie 2015 - 03:11, said:

D'aia cumpara lumea MB sau alte treburi din astea "germane" cand ar putea sa cumpere Geely sau GreatWall, la cel mai pret corect? Posted Image
o sigur,, ai gasit piata auto sa compari masini germane cu masini chinezesti...obiectiv de numa :)...poate ai vrea sa stii preferintele prin alte parti ale lumii...unde masinile germane sunt undeva in spatele masinilor japoneze si americane...cocalarul de romanica viseaza numai germane second hand; cunoastem; pe de alta parte pe piata electronicelor, in ziua de azi produsele germene sunt fix pix :)...acu fiecare face ce vrea cu banii lui

View Postdexterash, on 27 decembrie 2015 - 03:11, said:

Dar nu vad legatura cu germanelectronics, CONRAD & co...
numele acelei firme face referire la (rahatul de) calitate germana, aia-i legatura si tzapa :)

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostOctavian_SK, on 27 decembrie 2015 - 05:01, said:

o sigur,, ai gasit piata auto sa compari masini germane cu masini chinezesti...obiectiv de numa Posted Image...
Da' care piata sa o comparam cu cea chinezeasca?

View PostOctavian_SK, on 27 decembrie 2015 - 05:01, said:

poate ai vrea sa stii preferintele prin alte parti ale lumii...
germanelectronics.ro e in alta parte? Sau...

View PostOctavian_SK, on 27 decembrie 2015 - 05:01, said:

unde masinile germane sunt undeva in spatele masinilor japoneze si americane...
Ai vazut tu americani care sa urasca AMGurile, BRABUS sau MayBach? Ca idee...

View PostOctavian_SK, on 27 decembrie 2015 - 05:01, said:

cocalarul de romanica viseaza numai germane second hand;
Aia'i alta poveste.

View PostOctavian_SK, on 27 decembrie 2015 - 05:01, said:

pe de alta parte pe piata electronicelor, in ziua de azi produsele germene sunt fix pix Posted Image
Care sunt de top in Europa?

Totusi, nu am inteles rolul/ideea acestui thread. Mai ales ca nu are nimic in comun cu ceea ce inseamna comert electronic si e doar o insiruire de "hooo, acolo e scump" si "uite ce bine arata pe hartie la altii"...

Edited by dexterash, 27 December 2015 - 05:34.


#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdexterash, on 27 decembrie 2015 - 05:23, said:

Totusi, nu am inteles rolul/ideea acestui thread.
pai cre` ca initiatorul a mers pe siteul respectiv ca la pomul laudat si cred ca a luat si o tzeapa; acum si-a varsat naduful aici :)

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca idee, germanelectronics au aparut cu mult dupa conrad.

Conrad au cautat distributiori in Romania care sa traduca produsele, sa le prezinte in limba locala, sa ofere suport etc (ceea ce nu va vedea initiatorul in veci si pururi de la Amazon, pen' ca Amazon doar vinde, nu si consiliaza).  Si au cautat de prin 2008, la un an dupa aderare la UE. Este un cost important si o facilitate care se acorda cumparatorilor nativi, dar care trebuie platita.

Initiatorul face comparatii de'ampixulea, amesteca diverse, arunca gratis cu rahat in ceea ce inseamna afacere locala, fara a intelege ce inseamna "localizarea"(cu toate costurile aferente). Dar el crede ca are dreptate si se simte "frustrat" daca ii spun ca face parte din comunistii romani care nu stiu sa plateasca servicii, dar care cred ca li se cuvine tot. Mai mult, ca orice ignorant de serviciu, nu stie ca difera taxele/obligatiile - legea'i pentru prosti, nu pentru domniile lor. Dar, din nou, emite pretentii...

Edited by dexterash, 27 December 2015 - 06:38.


#17
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Oho, s-a  incins  asa  zisa  disputa !
Vad  ca  sint  etichetat  mai departe  ca  si  om cu apucaturi  comuniste , mai sa fie !
Si de catre cine ?
De  cineva  din generatia  MTV, care  vrea totul repede, fara efort  si  care crede  ca are mereu dreptate, numai pentru  ca  are  Internet, mobil , tableta  etc.
Ce  tot  le  iei  apararea  celor de  la germanelectronics ?
Ce  mare  consiliere  fac ei pentru  o  lanterna  de exemplu ?
Iar  pe amazon sint si recenzii , de obicei  utile.
Nu am luat  pacaleala  din fericire  de la  germanelectronics, sint si eu pentru   afaceri  autohtone, dar  nu se compara  cu  emag, cel, evomag, marketonline  etc.
Munca  cit mai putina, bani cit mai  multi !
Bine  ca  stii tu  mister  D  sa  platesti  servicii, sa  cumperi  in cunostinta de cauza , sa  sprijini eficient  pe  speculantii locali  etc. s.a.m.d.

Si  jos palaria  ca esti  beton la  economie, ca stii ce si cum, de parca nu traiesti  in Romania.
Nu am redescoperit eu roata, dar  situatia  economica pe care am descris-o eu a fost  prezentata  la fel in mai multe  relatari  din presa.....

Hai, fuga  la  comerciantii  speculanti pe care  ii iei in brate, tu si ceilalti  forumisti de  serviciu !
Si cu asta am terminat  pe  topicul  asta, putem continua  mult si bine, si nu merita  pierdere de timp niste  speculanti  de la coltul strazii....

#18
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostAdrexx, on 27 decembrie 2015 - 10:21, said:

...nu se compara  cu  emag, cel, evomag, marketonline  etc.
Si cu asta am terminat  pe  topicul  asta, putem continua  mult si bine, si nu merita  pierdere de timp niste  speculanti  de la coltul strazii....
Acu' ce faci? Iti plangi de mila ca nu ti-ai atins scopul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate