Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#739
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Deseori cand primesc apel, imi dispare Orange Wi-Fi si imediat ce inchid apelul acesta reapare...iPhone 6s, iOS11.2.1!

#740
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Am avut aceeasi problema ca si tine, daca o sa te uiti atent, problema apare la apelurile primite, cand ai ecranul tel inchis, atunci cand nu folosesti telefonul! In acel moment apelul se face normal, nu prin wifi.Eu am facut sesizare la orange in legatura cu asta, poate faci si tu sa vada ca sunt probleme la multi utilizatori! Mi s-a comunicat ca intr-adevar problema exista si ca ar fi problema de la iOS.. au trimis si la Apple problema si acum asteptam..:) eu am trecut pe android unde apel wifi merge bine, pe iphoane e jale..

Edited by sorin8181, 09 January 2018 - 13:10.


#741
bigheart

bigheart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.06.2005
Salut,

Am intampinat urmatoarea situatie pe WIFI, se intampla deseori sa primesc apeluri si pentru cateva secunde ca nu aud nimic. Cand apelul se face prin VoLTE, nu sunt probleme. Inclusiv cu ultimul update10.2.2.

Edited by bigheart, 09 January 2018 - 14:41.


#742
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 sorin8181, on 08 ianuarie 2018 - 10:52, said:

Dupa ce am schimbat iphone 7 cu samsung S7 revin cu cateva impresii in legatura cu serviciul apel wifi
Am observat ca si pe android o mica parte din apelurile primite intra normal, nu prin wifi, sa zicem din 20 de apeluri primite, doua nu intra prin wifi, oricum un numar foarte mic, comparatic cu iOS. Acum nu stiu daca e de la serviciu sau probleme cu conexiunea la router. In schimb daca bag telefonul in airplane mode serviciul merge foarte bine, nu pierd apeluri, asa cum se intampla pe iphone. Pacat ca nu se pot trimite sau primii mesaje prin wifi la orange, ar fi fost perfect, cel putin eu am incercat sa nu merg mesajele. Una peste alta acum nu mai am batai de cap, asteptam orange/apple sa remedieze problema pe iOS

Poate daca il bagi in airplane mode pierzi tot 10%, cate iti sareau pe 3G cand erai pe VoLTE, insa acum nu prea ai cum sa iti dai seama. Oricum, intra-adevar din cand in cand apar anomalii si cu toate ca are VoLTE sau VoWiFi ON, telefonul e aruncat pe 3G. Deobicei daca reteaua nu il gaseste in cateva secunde pe VoLTE/VoWiFi, il cauta in  2G/3G.

#743
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Azi pe la pranz cand am iesit din casa si am dezactivat airplane mode, am primit mesaj cu un apel pierdut, deci asa este, mai apar probleme, din vreo 7 apeluri primite, a fost un moment cand nu am putut fi contactat, a intrat mesageria. De atunci il tin pe 2G in casa si apel wifi activat, intrucat semnalul pe 3G e foarte prost iar 4G inexistent si s-ar consuma bateria aiurea daca il tin pe 4G auto.
Oricum pe android serviciul functioneaza mult mai bine, pe ios din 7 apeluri, pe 5 cred ca intra mesageria daca il puneam pe airplane mode, vad ca s-a mai plans un coleg inainte de aceeasi problema cu care m-am confruntat si eu.
Cred ca foarte multi utilizatori de iphone au aceasta problema la apelurile primite, dar daca nu au probleme cu semnalul si convorbirea se aude bine nu baga de seama daca apelul intra prin wifi sau nu

Edited by sorin8181, 09 January 2018 - 23:32.


#744
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
VoWiFi e in telecom de f multi ani insa a devenit f popular si s-a pus presiune pe operatori sa il implementeze cand a aparut Apple cu iPhone 6 prin 2014 si suporta serviciul asta. De la inceputuri insa iPhone a avut probleme cu VoWiFi, Samsung s-a descurtat mai bine aici.

#745
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Eu cred ca este o problema in momentul cand telefoanele intra in idle, cel putin asa am observat in cazul meu, probabil se activeaza vreo setare de economisire energie sau mai stiu eu, intrucat doar atunci cand telefonul nu este folosit apar erori cu apelul wifi, altfel nu-mi explic..

#746
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Probabil ceva asemănător cu Doze mode de la Android, doar că acolo se poate dezactiva.

Edited by mihaipopm8, 10 January 2018 - 14:24.


#747
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Se pare ca da ca esti pe prepay si ti sa terminat optiunea se dezactiveaza si 4g-ul desi sunt in continuare sub aria 4g/4G+ , chestia e ca ei fac ceva de apelul wifi nu-mi functioneaza desi stau conectat la wifiul din caza permanent , asa e si la voi?

#748
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Da, cred ca atunci cand ti se termina optiunea iti scot APNurile internet si ims din profil si adio VoLTE/VoWiFi.

#749
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Pai și nu e înșelătorie odată ce acel serviciu este gratuit, înțeleg nu pot apela cu acest serviciu dar ar trebui sa pot fii apelat.


#750
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
De ce e inselatorie? Accesul la servicii se face dupa regulile operatorului, nu dupa cum ti se pare tie ca ar trebui/ai avea dreptul.
Ca sa ai acces la volte/vowifi, trebuie sa ai acces la 4G. Ca sa ai acces la 4G trebuie sa platesti serviciul. Daca nu mai platesti serviciul (=optiunea), nu mai ai acces. Care e inselatoria?

#751
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Daca setez telefonul pe apel wifi, mai consuma bateria reteaua, adica eu am semnal acceptabil doar pe 2G, dar mi-e peste mana sa setez mereu in casa 2G only, iar cand ies afara sa il mut pe 4G. Daca il tin pe 4G auto, desi nu prind 4G in casa, se consuma bateria mai repede?

#752
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu cred. Oricum poti incerca sa dai enable/disable la 4G sau la ce vrei tu cand intri/iesi din casa cu programe de genul Macrodroid sau Tasker. Ptr unele chestii mai avansate necesita root. Poti testa.

#753
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Orice semnal foarte slab duce la scaderea mai rapida a bateriei, deci se aplica si in cazul 4G.
Poti sa il tii 4G only cand esti afara ca sa nu mai monitorizeze si celelalte emisii pe 2G si 3G si faci cat de cat ceva economie la curent.
In casa tine-l pe airplane mode si wifi calling on (evident cu wifi on), singurul dezavantaj inca e ca nu vei primi sms-uri pana vor implementa si functia asta candva.

Edited by emanu900, 19 January 2018 - 22:36.


#754
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Pai daca nu are 4G deloc in casa nu ii consuma bateria. Daca are 4G slab, e alta poveste.

#755
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Pai cu atat mai mult ca n-are semnal deloc, sa il tina airplane mode cu wifi si wifi calling on.
Daca semnalul e zero barat si nu il tine in airplane mode telefonul emite pe maxim (a se citi pinguri) cautand pe fiecare tip de retea pe care e setat sa o foloseasca semnalul poate doar doar ii raspunde vreo statie, iar asta rupe bateria, asa e dintotdeauna.

Edited by emanu900, 19 January 2018 - 22:41.


#756
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Daca are 2G acceptabil si e in auto, sta frumos in 2G, si eventual incearca din cand in cand sa caute 3G sau 4G. Nu cred ca ii rupe bateria, tre verificat.
Oricum in situatia lui Macrodroid/Tasker e ideal. Nu vrea airplane on/wifi on ptr ca vrea SMSuri din cate am inteles mai demult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate