Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#271
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Posibil sa fie vreun port blocat avand in vedere ca pt VoWifi se face un VPN din telefon catre serverul SIP de la Orange.
Daca n-ai vreun firewall sau alta restrictie activa, atunci parerea mea, schimba routerul pt ca e posibil sa fie din firmware-ul lui. Sau incearca un firmware custom.

Edited by emanu900, 23 May 2017 - 13:19.


#272
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 20.11.2010
Am ajuns la birou și am intrat în setările firewall. Era dezactivat traficul ipsec și l2tp. Le-am activat, m-am reconectat la wifi și a apărut icon-ul de VoWiFi. Las asta aici și pentru alții care întâmpină situații asemănătoare.
Mulțumesc pentru ajutor.

#273
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
VPNul VoWiFi e peste ipsec ... deci se explica ...Oricum la routere, default nu e dezactivat ipsecul, la tine s-o fi jucat cineva ...

#274
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012
Merge VOLTE pe CSC ROM 7.0 ca sa stiu daca il descarc sau nu ?

#275
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Pe S6 si S8 cica ar merge cu CSC ROM.
Pe S7 momentan insa nu.

Edited by emanu900, 23 May 2017 - 18:40.


#276
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012
Da pai asta incerc  acum cand ajung acsa sa deacarc ROM sa il pun , poate merge

#277
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 20.11.2010
Confirm. S6 cu CSC ROM Android 7.0 merg atât VoLTE și VoWiFi.

#278
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003
Incerc sa apelez de pe Wi-Fi si primesc Call Failed. Pot primi apeluri Wi-Fi si calitatea e destul de buna. Telefon iPhone SE, iOS 10.3.2. La retea imi apare Orange Wi-Fi. A mai patit cineva?

Edited by buzz77, 02 July 2017 - 22:42.


#279
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Încearcă să dai un restart sau dacă de pe alt router/rețea Wi-Fi face la fel.

#280
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 16.06.2009
Serviciul nu e 100% functional, mai da rateuri, la mine pe iphone 6s nu se face apelul tot timpul prin wifi call, in special cand primesc apeluri. Incercat pe mai multe retele wifi, routere..

#281
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 sorin8181, on 03 iulie 2017 - 07:28, said:

Serviciul nu e 100% functional, mai da rateuri, la mine pe iphone 6s nu se face apelul tot timpul prin wifi call, in special cand primesc apeluri. Incercat pe mai multe retele wifi, routere..

Salut,

Ne poti spune, intr-un mesaj privat, 2 exemple de apeluri la care intampinat probleme din ultimele 24 ore?
Ne sunt necesare pentru a verifica impreuna cu colegii nostri din Departamentul Tehnic situatia ta. De asemenea, te rugam ca aceste exemple sa fie de forma: numar apelant, numar apelat, data si ora apelului.

O zi buna,
Orange helper

 buzz77, on 02 iulie 2017 - 22:40, said:

Incerc sa apelez de pe Wi-Fi si primesc Call Failed. Pot primi apeluri Wi-Fi si calitatea e destul de buna. Telefon iPhone SE, iOS 10.3.2. La retea imi apare Orange Wi-Fi. A mai patit cineva?

Salut,

Te rugam sa ne spui numarul tau de telefon, intr-un PM. De asemenea, pentru a ne asigura ca problema nu este de la telefon, spune-ne daca ai incercat si cu un alt telefon/router, te rugam.

O zi buna,
Orange helper

#282
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 20.11.2010
Eu de când îl folosesc, nu am întâmpinat probleme pe Galaxy S6.

#283
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Cu iPhoane-le au mai fost/sunt inca se pare probleme cu VoWifi.

#284
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 16.06.2009
Helper am facut sesizare acum ceva timp, s-a verificat, problema cica ar fi de la mine, desi am incercat mai multe retele wifi, acasa am doua routere, incercat pe 2,4ghz, 5ghz, iar netul functiona fara probleme in momentul in care apelurile primite se initiau pe "orange" desi teoretic trebuiau prin "orange wifi".  Asta e serviciul momentan, cel putin la mine apelurile initiate de mine merg perfect, problema apare la o parte din apelurile primite. Se pare ca vowifi si ios inca nu se pupa foarte bine

#285
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
La apelurile primite e mai cu cantec si Orange-ul nu are ce face.
Serviciul asta functioneaza creand un tunel intre telefonul tau si un echipament care este integrat la nivel de retea mobila. Ca sa functioneze serviciul este necesar sa fie deschis tunelul. La apelurile efectuate tunelul este deschis de actiunea de apelare si ramane deschis cata vreme e trafic (adica e apelul in desfasurare, terminalul nu este idle). Cele primite pot veni prin tehnologia asta doar daca tunelul este inca deschis.
Timpul de inchidere al tunelului in idle depinde strict de reteaua wifi pe care o utilizezi. Asta e o limitare a arhitecturii serviciului, fiindca depinzi de o terta parte ca sa functioneze.

#286
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Merge ok VoWifi, pe Android cel putin.
Oricum, de cand folosesc serviciul nu am patit o data sa ma sune careva si sa ii spuna ca nu ma gaseste.
In casa il tin numai cu el activ, cand plec trece automat in Volte.
Routerul la care tin conectat telefonul e o pleasca veche de Tenda care e legat prin Lan la un Asus AC1200G+, dar tin sa precizez ca daca il conectez direct la Asus pe banda de 2.4 Ghz tunelul nu se face, doar pe banda de 5 Ghz (probabil un bug, ca nu am activ nici un firewall sau vreo alta restrictie).

Edited by emanu900, 04 July 2017 - 13:14.


#287
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 16.06.2009
Pe android nu am auzit nici eu sa fie probleme, din pacate pe ios inca apar disfunctionalitati! Poate cu urmatoarele update-uri se vor rezolva problemele,

#288
afi

afi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 09.05.2007
Îmi poate trimite cineva setările la contul SIP folosit pt VoWi-Fi, pls?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate