Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Serviciul Apel WiFi Orange

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1409 replies to this topic

#199
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
nu are treaba cu securitatea WiFi ului, or avea aia de la Otopeni ceva porturi blocate. Telefonul face un VPN cu serverul ORO, o fi blocat cu toate ca ar fi ciudat ...

#200
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Da, asta cred si eu pt ca l-am pus in airplane mode (doar cu Wifi deschis) si canci.
In fine, era doar de test ca e pt zone problema, nu unde e nativ prezent operatorul :)

#201
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
am o retea cu doua acces point-uri, unul e un router tp-link archer c5 si altul un router asus rt-ac66u. imi functioneaza VoWIFI doar daca ma conectez pe tp-link. tp-link-ul functioneaza doar ca acces point, are dhcp dezactivat si e intepat in lan cu cablul care vine de la asus. se poate face ceva sa mearga si pe asus?

#202
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
La mine merge voWifi perfect pe wifi neparolat, cum sunt toate routerele mele (exceptie hotspot de pe iphone care nu suporta deparolare).

Stie cineva daca merge voWifi pe o conexiune printr-un router wifi peste un sim de la telekom cu EDGE? O fi suficienta viteza pe EDGE?

Edit: Am testat peste gprs de la Vodafone, merge dar cel putin la inceput de apel se aude intrerupt si cu intarziere, dupa cateva secunde se aude ceva mai bine.

Edited by LunaCrystal, 26 February 2017 - 23:50.


#203
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ar trebui sa mearga cat de cat si pe EDGE trebuie sa ai vreo 40-60kbps in ambele directii. Si intarzierile (latenta, jitterul) sunt f importante ... deci calitate buna nu cred ca o sa ai.
@Fane, ca si router, eu am Asus RT-AC87U, firmware stock si merge f bine.

Edited by SethNY, 27 February 2017 - 08:26.


#204
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Edge-ul ca Edge-ul :) dar GPRS-ul mai bine il lasi balta, la 5-7 KB/s sa fim realisti :D

#205
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSethNY, on 27 februarie 2017 - 08:25, said:

@Fane, ca si router, eu am Asus RT-AC87U, firmware stock si merge f bine.
tocmai i-am facut update de firmware si vad ca acu merge si la mine. merci.

#206
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postemanu900, on 27 februarie 2017 - 10:08, said:

Edge-ul ca Edge-ul :) dar GPRS-ul mai bine il lasi balta, la 5-7 KB/s sa fim realisti :D
Din pacate cand nu ai semnal mai bun de la nici un operator in zona in care te afli nu ai de ales, folosesti edge si gprs.

#207
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Pai stau si ma gandesc cum sa mearga un apel prin VoWifi la calitate GPRS? Mai este activ HD voice? Nu se aude intrerupt?
Plus latenta care ia macar vreo 2 secunde pana ce ne aude celalalt interlocutor.

Edited by emanu900, 27 February 2017 - 13:30.


#208
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cand folosesti VoWiFi reteaua ORO habar nu are ce calitate ai pe WiFi-ul tau, deci poti sa iesi prin GPRS, ORO iti ofera tot cel mai bun codec ever si calitatea e praf, evident. Exista conceptul de codec adaptation unde un apel HD poate merge si pe variata codecului de 6.6kbps (in functie de calitatea conexiunii), deci teoretic ai auzi ceva si pe GPRS, dar cu mari intarzieri. Totusi ORO nu a ajuns la performante de genul codec adaptation cand e vb de VoLTE, putin stupid ptr ca HD Voice inseamna Adaptive Multi-Rate Wideband. Cand e vb de HD Voice peste 3G cred ca ORO stie codec adaptation ... sper :)

#209
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Imi si imaginez un sound de HD Voice cu Adaptive Multi-Rate Wideband pe 6 KB/s pe GPRS Posted Image
Nu zic ca nu se aude ceva, dar sa fim seriosi. Mai degraba iti iei net prin satelit (daca tot zice colegul ca nu are decat 2G in zona) ca tot e accesibil de acum si se aude cristal, singura problema ramane latenta, dar sunetul macar e sunet.

Edited by emanu900, 27 February 2017 - 16:32.


#210
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Netul prin satelit costa mult si nici nu sunt multe variante portabile, nu prea se preteaza cand calatoresti. Sa nu mai zic ca necesita si cam mult curent deregula, nu prea e solutie mobila.

#211
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
De costat nu mai costă așa de mult și există deja "tulumba" pentru mobilitate.  În schimb,  e drept,  e o soluție mai degrabă mobilă,  pentru mașină,  decât portabilă.

#212
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004

View PostLunaCrystal, on 27 februarie 2017 - 18:37, said:

Netul prin satelit costa mult si nici nu sunt multe variante portabile, nu prea se preteaza cand calatoresti. Sa nu mai zic ca necesita si cam mult curent deregula, nu prea e solutie mobila.
In caz de necesitate e o solutie viabila pt puncte fixe mai izolate. Sunt abonamente de la 20 Euro care duc un upload de 512 Kbps, deci suficient pt VoWifi. Cum spuneam, singura problema ramane latenta.
Ma rog, nu prea isi are sens discutia asta aici, dadeam doar o varianta in contextul unei nevoi stringente, mai trebuie sa traim si unde nu e semnal bun/deloc ca nu ne-am nascut cu celularul in mana :)

Edited by emanu900, 27 February 2017 - 20:09.


#213
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Vă funcționează VoWiFi/VoLTE? Mie în seara asta nu mi-au fost active. Ori se lucrează ori o fi căzut serverul de SIP.

#214
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
VoWiFi verificat și merge

#215
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Asisdelea, adica merge :)

Edited by emanu900, 27 February 2017 - 23:46.


#216
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Si la mine merge fara probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate