Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#595
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 03.11.2003

View PostXTH, on 24 septembrie 2022 - 07:53, said:

Este mic daca ai bani, si foarte mare daca nu dispui de ei.
Tu stii cel mai bine cum te tine punga.
Daca vrei ceva independenta, intra in hora, marca banul.

Ms. Bani se găsesc. Eram curios dacă prețul de aprox. 1500e/kw hibrid este realistic sau nu.

#596
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Cred ca da.
Ideea este sa montezi cit dexmulte panouri daca ai spatiu, bani, si vrei sa faci ceva adevarat.
In lunile negre(noiembrie, .....martie) te ajuta un surplus de curent

#597
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Probabil vreo 20-25.000 sunt bateriile.
Fa un calcul sa vezi în cât timp le amortizezi, eu as zice ca niciodată.

#598
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Pai trebuie sa stii consumul casei, capacitatea acumulatorilor, consumul de noapte, etc. ca sa calculezi perioada de amortizare.

#599
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 03.11.2003

View PostKiloW, on 24 septembrie 2022 - 08:22, said:

Probabil vreo 20-25.000 sunt bateriile.
Fa un calcul sa vezi în cât timp le amortizezi, eu as zice ca niciodată.

Acuma, la costurile actuale amortizarea se produce cam în 10 ani. La costurile de la anul sau mai încolo probabil perioada de amortizare se va scurta.
La fel este și cu mașina. Cam în câți ani și cam câte bilete de autobuz/metrou ai putea cumpăra cu 10k euro (sau orice altă sumă)?
Dar la fel contează independența care ți-o dă mașina, iar în acest caz faptul că poti să fii independent dpdv al energiei electrice.

Este un film de urmărit: Blackout (2022)

#600
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
La prețurile actuale payback-ul este cam de 8 ani. La prețurile neplafonate se duce la mai puțin de 4 ani...

#601
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
daca ai EV e ca si cum ai avea pretul neplafonat ;)

#602
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
salut.

detin 2 panouri HYUNDAI HiE-S400VG, monocristalin, IP67, 400W.

va rog sa ma ajutati cu alegerea unui controller mppt si a unui invertor. plus o baterie pentru ca nu am bani de 2 baterii acum. bugetul ar fi de 3000 lei. in 2-3 luni as vrea sa mai achizitionez inca o baterie.

sistemul va fi fix adica nu vor exista panouri solare adaugate. locuiesc la bloc si 2 panouri sunt maxim ce pot pune...

ca si consumatori ar fi 2 televizoare si 2 frigidere. plus 3 becuri led si unul clasic de 100w care becuri functioneaza maxim o ora pe zi insumat. si un laptop. si un aer conditionat mobil de 12k btu care vara merge nonstop. pot sa renunt la aer pe solar si sa il tin pe enel eventual..

multumesc anticipat

#603
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Ajutati-ma va rog sa dimensionez un sistem fotovoltaic hibrid.

Consum de curent vara: 25 kw zilnic. Locatie: Bucuresti.

Mi-as dori (vrabia malai viseaza) ceva care sa acopere ce consum cand e soare si sa incarce cu surplusul ceva baterii care sa ma tina pana apare soarele a doua zi. Nu am o problema cu consumul din retea pe timp de iarna, cand productia e mai mica.

Cam ce capacitati mi-ati recomanda ? As prefera un inverter mai mare, posibil ulterior sa upgradez sistemul.

Multumesc

Edited by don_King, 06 October 2022 - 12:07.


#604
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
E plin pe aici de recomandari, vezi pe topicul "viata in regim off-grid"

#605
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 11.01.2009
Vara noaptea are 8 ore. Toamna 10-12 ore.
Calculeaza tu consumul de noapte, pentru ca 25 kWh nu se impart la fel intre zi si noapte.

Sa zicem ca ai nevoie de 5-10 kWh/noapte, pe care-i produci vara dintr-un sistem de 2 kWh cu usurinta, in majoritatea zilelor.
Dintr-o baterie cu plumb poti folosi 30-50%, dintr-una pe litiu 80%.
Energia unei baterii pe plumb de 12V de 100 Ah este calculata așa: 12V x 100 Ah = 1200 Wh = 1.2 kWh brut = intre 0.36 si 0.6 kWh.

#606
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
corect

Edited by pexic, 06 October 2022 - 18:36.


#607
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

View Postecococo, on 29 septembrie 2022 - 15:37, said:

salut.

detin 2 panouri HYUNDAI HiE-S400VG, monocristalin, IP67, 400W.

va rog sa ma ajutati cu alegerea unui controller mppt si a unui invertor. plus o baterie pentru ca nu am bani de 2 baterii acum. bugetul ar fi de 3000 lei. in 2-3 luni as vrea sa mai achizitionez inca o baterie.

sistemul va fi fix adica nu vor exista panouri solare adaugate. locuiesc la bloc si 2 panouri sunt maxim ce pot pune...

ca si consumatori ar fi 2 televizoare si 2 frigidere. plus 3 becuri led si unul clasic de 100w care becuri functioneaza maxim o ora pe zi insumat. si un laptop. si un aer conditionat mobil de 12k btu care vara merge nonstop. pot sa renunt la aer pe solar si sa il tin pe enel eventual..

multumesc anticipat
cauta un invertor de 3kw in sistem de 24v e cel mai optim  asa.

#608
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008
Am citit cu interes, mare parte din acest topic ( pana la pg 15 tot) SI ca se vorbeste de conservarea energiei PV, eu am incalzire in pardosela la celele 2 locatii ale mele: In pardoseala la locatia principala,  cu  tevi prin care circula  apa incalzite cu CTpe  gaz. Aici daca incalzesc cca 1 ora la -1 afara 21grade celsius in casa temperatura in casa scade in 24H cu cca 1 grad. In acest timp CT pe gaz consuma cca 2,5 mc de gaz deci cca 25Kw electrici. Casa este izolata in tavan si pardosea cu 15 cm extrudat si peretii exteriori cu 10 cm expandat. Caldura se imagazineaza in cei cca 15 cm de beton pusi peste tevile din pardoseala. Ma tot bate gandul sa le incalzesc cu centrala electrica PV, dar in cc ( fara , IInverter) . As face legaturile serie de cca 240V  cu cca 6 PV in pararlel 4 stringuri ca sa pota da cca 8Kw -9Kw. Daca reuses sa scat iarna 20Kw pw zi cred ca ar fi suficent, Cu panouri solare cu apa nu vad cum m-as descura vara sau cand nu consum energie calorica, c toote ca este mai ieftin. A mai facut cineva asa ceva? La locatie a doua  e mai simplu,  am covoras electric in pardoseala, numai  ca nu e asa de mult beton peste ele si inertia termica este mai mica. NU cred ca tine peste noaptea, dar nici nu stau acolo cand este f. frig.

#609
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 15.12.2013

View Postmihaisilcom, on 05 februarie 2023 - 20:32, said:

Am citit cu interes, mare parte din acest topic ( pana la pg 15 tot) SI ca se vorbeste de conservarea energiei PV, eu am incalzire in pardosela la celele 2 locatii ale mele: In pardoseala la locatia principala,  cu  tevi prin care circula  apa incalzite cu CTpe  gaz. Aici daca incalzesc cca 1 ora la -1 afara 21grade celsius in casa temperatura in casa scade in 24H cu cca 1 grad. In acest timp CT pe gaz consuma cca 2,5 mc de gaz deci cca 25Kw electrici. Casa este izolata in tavan si pardosea cu 15 cm extrudat si peretii exteriori cu 10 cm expandat. Caldura se imagazineaza in cei cca 15 cm de beton pusi peste tevile din pardoseala. Ma tot bate gandul sa le incalzesc cu centrala electrica PV, dar in cc ( fara , IInverter) . As face legaturile serie de cca 240V  cu cca 6 PV in pararlel 4 stringuri ca sa pota da cca 8Kw -9Kw. Daca reuses sa scat iarna 20Kw pw zi cred ca ar fi suficent, Cu panouri solare cu apa nu vad cum m-as descura vara sau cand nu consum energie calorica, c toote ca este mai ieftin. A mai facut cineva asa ceva? La locatie a doua  e mai simplu,  am covoras electric in pardoseala, numai  ca nu e asa de mult beton peste ele si inertia termica este mai mica. NU cred ca tine peste noaptea, dar nici nu stau acolo cand este f. frig.

20kwh zilnic, iarna ????
La mine e 3.5kwp (spre sud,unghi f bun) anul asta : 150kwh...
Calculeaza cam cat ar trebui sa fie sistemul...

#610
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cred ca intre timp ai găsit răspunsul in alta parte, dar totuși as răspunde.
Siguranțele declanseaza doar la supracurent, nu si la supratensiune.
Pune mai putine panouri in serie. Le poti redistribui (același număr de panouri, sau mai multe) pe doua siruri paralele.

Edited by addysoftware, 28 May 2023 - 20:48.


#611
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare! Momentan am un sistem offgrid cu Mppsolar 5048gk, 3 pylontech us3000c si 5 panouri sharp nujd445 si as vrea sa mai adaug in aceeasi serie 5 sharp nujd450 insa nu stiu daca duce invertorul atat sau ce solutie sa folosesc. Practic panourile produc 4475w insa in perioada rece am avut productie si cu 25% mai mare si asta inseamna ca as putea avea un varf de 5500w iar invertorul duce teoretic maxim 5000w. Singura solutie care mi-a venit in cap este sa pun panourile noi cu o orientare usor diferita ca sa nu ajunga toate in acelasi timp la productie maxima. Aveti alte idei care sa ma ajute? Multumesc!

#612
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
depinde de orientare/unghiuri disponibile.  Daca nu stim aceste date nu stim care e cea mai buna varianta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate