Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pe scurt, integrarea priusului in sistem ca si generator de mare putere cu stocare in propriile baterii. Asta daca tot se dau bani si pe o masina.

#38
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, am inteles asta. Cine vrea, poate adauga la mix si un Prius....

#39
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gplul costa la fel ca energia electrica din perete dar inmultesti costul cu minim 3 din cauza randamentului.
Cu toate astea poate fi mai rentabil un combustibil scump cu care alimentezi consumatorii mari care fc pe perioade scurte de timp decat sa dimensionezi toata instalatia pt ei. Adica stai in apartament si iti cazezi musafirii ocazionali la hotel in loc sa-ti faci hotel pt ei.

#40
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E true, da-ti trebuie priusul pentru asta. Nu oricine isi permite si un prius, peste sistemul fotovoltaic. Asa, pentru "ocazii", se poate merge cu o suplimentare pe generator,

Edited by ggelu, 09 February 2017 - 19:39.


#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postaddysoftware, on 26 decembrie 2015 - 22:13, said:

Da, am inteles asta. Cine vrea, poate adauga la mix si un Prius....
Am inteles. Topicul cred ca dezbate altceva decat am crezut. Un fel de lectie aplicata, pe o anumita tema iar eu vb de alta lectie.

#42
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
tu ai prius? cat ai dat pe el? cat consuma pe kWh generat si stocat in baterii? ce putere de output are si cu ce consum specific (litri/kwh)?

#43
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postaddysoftware, on 26 decembrie 2015 - 22:18, said:

E true, da-ti trebuie priusul pentru asta. Nu oricine isi permite si un prius, peste sistemul fotovoltaic. Asa, pentru "ocazii", se poate merge cu o suplimentare pe generator,
Cum ziceam, daca tot tii o masina...

View Postaddysoftware, on 26 decembrie 2015 - 22:20, said:

tu ai prius? cat ai dat pe el? cat consuma pe kWh generat si stocat in baterii? ce putere de output are si cu ce consum specific (litri/kwh)?
Nu am. E topic f detaliat pe auto.

Edited by ggelu, 09 February 2017 - 19:40.


#44
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, acu' te-ai prins. In general incerc sa fac o sinteza pentru dimensionarea unui sistem de fotovoltaice folosind informatii pe care noi le-am dezbatut deja ani de zile pe topicele mari existente, eventual coroborand cu alte informatii si tehnologii, deoarece sunt multi incepatori care vor sa-si faca un sistem si vin si intreba pe acolo; astfel ii putem redirectiona aici, si dupa ce citesc cateva pagini si se fac "toba de carte" - hihihi - pot veni inapoi, cu lectiile facute, si sa discutam mai la obiect....

#45
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postaddysoftware, on 26 decembrie 2015 - 21:25, said:

Pb: 1720 lei / (6.3V x 300Ah) / (2500 cicli x 50%) = 1720 / 1.89kWh / 1250 = 0.728lei / kWh = 728lei / MWh; Trebuie sa adaugam insa
  • randamentul charge/ discharge, care in portiunea de topping este de sub 60%, ceea ce consuma energia din energia redusa produsa de panouri pe timp noros in situatia off-grid
  • autodescarcarea, care face ca pe timp noros sa consume o parte importanta din energia produsa de panouri doar pentru a o compensa, la fel.
  • sulfatarea, care te obliga de cel putin 2-3 ori pe luna de iarna (daca nu mai mult) sa rulezi generatorul minim 2-3 ore si sa consumi benzina cu un randament de cca 10% (benzina contine 10 kWh/litru energie termica si produce cam 1kWh electric la litru), ceea ce ar fi sa zicem un 3 litri pentru un banc de 11kWh pentru a-l incarca cu cca 3kWh (doar topping-ul), deci 18 lei plus uzura generatorului inca 5 lei, total 23 lei x 12 rulaje / iarna x 15 ierni = 4140 lei care se impart in mod egal la cele 6 baterii din banc si rezulta un supliment de cca 690 lei per baterie. Ceea ce se traduce intr-un cost total de exploatare al acestor baterii de 1720 lei+690 lei = 2410 lei deci la un cost real per MWh de
2410 lei / (6.3V x 300Ah) / (2500 cicli x 50%) = 2410 / 1.89kWh / 1250 = 1020 lei / MWh ; asta ignorand necesarul de panouri suplimentare necesare pentru subpunctele anterioare

LifePO4: intre 929- 1330 lei / MWh conform calculelor din fisierul atasat. Attachment Comparatie preturi baterii v005.zip
  • Autodescarcarea la LiFePO4 este neglijabila
  • Randamentul energetic la LiFePO4 este de 92-95%
  • Randamentul coulombic la LiFePO4 este de 99%
  • Nu se "sulfateaza", deci nu necesita incarcare de la generator daca vremea este urata.
Dezavantaje LiFePO4 intr-un episod viitor

Deci avem un 0,72lei/kwh la plumb si, din tabel, avem un 1,03lei/kWh la LiFePO4.
Mai trebuie lamurit ceva: la plumb se dau aceste date pentru o scadere a capacitatii acumulatorului de 20%, insa eu il pot folosi pana la 50% sau mai jos. Astfel mai castig cateva mii cicluri.
Asta inseamna un pret pe kWh mult mai mic, chiar pe sfert decat la electrica, trebuie calculat exact si e dificil (nu imposibil).
Cum stam la LiFePO4 ?
Tot la fel sunt datele de catalog ? 20% ?
Cati cicli mai scot daca cobor pana la 50% ?
E mai bine sau mai rau ca la plumb ?
Aici se vede cu adevarat diferenta si pretul pe kWh.

#46
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Postaddysoftware, on 26 decembrie 2015 - 17:21, said:

Un banc format din doua baterii de 12V 100Ah in serie va avea 24V si 100Ah, iar capacitatea in Wh va fi 2400Wh
Un banc format din doua baterii de 12V 100Ah in paralel va avea 24V si 200Ah, iar capacitatea in Wh va fi tot de 2400Wh

O mica eroare strecurata,si cred ca nu se supara "ady":
in paralel va avea 12v si 200Ah

Edited by ggelu, 09 February 2017 - 19:42.


#47
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
addy, foarte util topicul, il urmaresc.

Nu uita sa vorbim si de solutia hibrida pentru cei care nu vor / nu au bani sa investeasca de la inceput o suma mare.

Pe scurt, iarna consum cam 4.5 kWh / zi, am o pozitie sudica buna si as vrea sa-mi fac o idee despre ce as putea face cu 1-2 panouri solare atarnate de balcon (chiar, e voie ?, caci cu unitatile externe de AC este voie) si ceva baterii pentru consumul de noapte. Restul iau de la retea.

Concret, ce imi trebuie si cat ma costa ?

La ce teapa era sa ia ai mei cu Enelul (cateva sute de lei bagati in plus de un contor defect, schimbat dar dupa reclamatii, drumuri la metrologia lor, etc) abia astept sa platesc cat mai putin la ei, chiar daca o sa ma coste ceva mai mult kW produs de mine.

Edited by jumborom, 27 December 2015 - 12:38.


#48
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostCostyOK, on 27 decembrie 2015 - 11:23, said:


Deci avem un 0,72lei/kwh la plumb si, din tabel, avem un 1,03lei/kWh la LiFePO4.
Mai trebuie lamurit ceva: la plumb se dau aceste date pentru o scadere a capacitatii acumulatorului de 20%, insa eu il pot folosi pana la 50% sau mai jos. Astfel mai castig cateva mii cicluri.
Asta inseamna un pret pe kWh mult mai mic, chiar pe sfert decat la electrica, trebuie calculat exact si e dificil (nu imposibil).
Cum stam la LiFePO4 ?
Tot la fel sunt datele de catalog ? 20% ?
Cati cicli mai scot daca cobor pana la 50% ?
E mai bine sau mai rau ca la plumb ?
Aici se vede cu adevarat diferenta si pretul pe kWh.
Costy, da, pretul la plumb initial pe MWh e mai mic decat la LiFePO, nu neg asta; din pacate insa la plumb se mai adauga motorina obligatorie pentru generator pe toata durata de viata a acestuia, nici tu nu poti nega asta. La LiFePO4 generatorul (e bine sa existe totusi) e folosit intra-devar doar pentru ca ai nevoie de electricitate pentru o urgenta, nu pentru a mentine bateriile sa nu se strice.
Durata de viata standard la orice fel de baterii este data pentru o depreciere de 20%. Este o conventie internationala ISO-nu-stiu-cat. Bineinteles, vor exista mereu comercianti care umfla cifrele si care prin diverse cai fac ca acestea sa apara mai bune decat sunt - de exemplu ar putea da durata de viata la 70% SOH adica 30% depreciere, fara a mentiona aceasta.

#49
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostCostyOK, on 27 decembrie 2015 - 11:23, said:

Cati cicli mai scot daca cobor pana la 50% ?
E mai bine sau mai rau ca la plumb ?
Aici se vede cu adevarat diferenta si pretul pe kWh.
Inca nu pot sa-ti raspund la aceasa intrebare perfect bazat pe cifre, deoarece nu am la indemana caracteristici de depreciere. Doar din amintire, curbele par a cobora cu viteza aproximativ constanta, asa ca as putea presupune ca, la fel ca la plumb, dupa ce treci de 80% mai sunt inca pe-atatia cicli pana ajungi la 50%. Si de aceea eu mi-am ales LiFePO4 in detrimentul plumbului. Si pentru celelalte avantaje, am mai scris deja despre ele.

Dar aceasta implica si altceva. La LiFePo4 suntem fireste ispititi sa nu cumparam o capacitate initiala mare, ca la Plumb. Astfel, daca la inceput am cumparat doar 2kWh pe Li (cazul meu) din care a scazut peste 12 ani sa zicem la 1kWh, gata, am ajuns la limita inferioara a rezervei, si nu prea-mi mai ajunge energia pentru o noapte. La plumb, daca am cumparat cu aceiasi bani 4-5kWh, si este un plumb cu aceeasi rata de depreciere - 20% in 6 ani adica la 2000 de cicli, abia peste cca 20 ani ajungem cu capacitatea la limita inferioara. Nici curbele nu sunt pe de-a-ntregul liniare, si aici mai e deja si chestiune de noroc, asa ca intram prea mult pe taramul speculatiilor. O fi, n-o fi...

Ar fi bine sa calculam si asa, sa vedem ce iese: depreciere Li contra depreciere Pb. Adica efectiv cat costa plumbul "pierdut" din baterie per kWh, si cat costa litiul "pierdut", tot per kWh. Am senzatia ca asa ar fi chiar mai aproape de adevar.

#50
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postjumborom, on 27 decembrie 2015 - 12:34, said:

....Nu uita sa vorbim si de solutia hibrida pentru cei care nu vor / nu au bani sa investeasca de la inceput o suma mare.

O sa vorbim, de aceea este topicul, initial pentru a prezenta o metodologie de calcul pentru incepatori, dar apoi si pentru a incerca sa analizam cazuri concrete. Eu m-am pus cu placere mereu la dispozitia oricui intreaba ceva, cu ceea ce cunosc, si sper ca si altii ma vor sprijini.

Pe scurt, iarna consum cam 4.5 kWh / zi, Este foarte mult pentru un off-grider, dar pentru ca esti DEJA on-grid NU CONTEAZA. am o pozitie sudica buna si as vrea sa-mi fac o idee despre ce as putea face cu 1-2 panouri solare atarnate de balcon (chiar, e voie ?, caci cu unitatile externe de AC este voie) si ceva baterii pentru consumul de noapte. Restul iau de la retea.

Concret, ce imi trebuie si cat ma costa ?

Din moment ce ai deja retea, bateriile sunt aproape inutile (poti folosi ceva minimal totusi, doar pentru avarie, de exemplu 200-500Wh pe plumb, ca intr-un UPS) si costul energiei trecute prin ele depaseste pretul energiei de la retea. Deci solutia in cazul tau este doar un MPPT+invertor inteligent; cum la astea nu am experienta, te vor ajuta colegii din breasla.

La ce teapa era sa ia ai mei cu Enelul (cateva sute de lei bagati in plus de un contor defect, schimbat dar dupa reclamatii, drumuri la metrologia lor, etc) abia astept sa platesc cat mai putin la ei, chiar daca o sa ma coste ceva mai mult kW produs de mine.

Dap. Din pacate insa, un sistem on-grid de mica putere (500W-1kW) chiar fara baterii se amortizeaza in multi ani. Curba de amortizare e cu atat mai buna cu cat puterea e mai mare; pana la o limita, caci daca sistemul produce mult mai mult decat consumi, banii pe panouri si electronica aferenta sunt irositi degeaba...
Parerea mea, fara a fi ipocrit, e apropiata de a lui cspot - cu toate ca el o face intr-un mod inadmisibil - : sistemele fotovoltaice ongrid abia daca-si scot banii. Si-i scot, de fapt, dar mult prea lent.



#51
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Hai sa incercam pe scurt o analiza generala a situatiei: 2 panouri verticale, expunere sudica, on-grid
(cu ocazia asta) o sa-i dam satisfactie si lui cspot, care abia asteapta) :D

Atentie. Aceasta informatie este importanta pentru toti cei ce vor sa-si faca un sistem fotovoltaic.

Presupuneri: (Aici trebuia tu sa da cifrele astea, nu sa le bag eu din burta. Asta e ideea acestui topic: fiecare sa-si faca estimari bazate pe propria lui situatie!)
-Nu ti-ai facut nici o optimizare, dar ai
  • un base load (aparate care consuma tot timpul) de cca 70W (tv, router, modem TV, aparate in standby), la care se adauga
  • niste intermitent load presupun de 200W la 50% (lumini la baie, la camara, TV in timpul zilei, etc)
  • alt intermittent load presupun de 500W la o medie de 10% din durata zilei (cuptor, microunde, masina de spalat, etc. Toate acestea depasesc puterea panourilor, deci vor inghiti integral productia, dar sunt utilizate sporadic, de unde acel 10%)
  • plus frigiderul 90W cu intermitenta de 30% - presupunem ca n-a fost inca optimizat pentru consum doar de zi.
Din cele de mai sus se poate estima ca sistemul fotovoltaic va livra:
  • 70W/500W = 14% ca baseload
  • 200W/500W x 50% = inca 20% din productia totala
  • frigiderul 90/500 x 30% = 6% din productia totala
Total 40% factor de utilizare, deci raman cca 500W x 60% = 300W pentru cei 10% sporadici, ceea ce se traduca in inca un 30W mediu real consumati efectiv din sistemul fotovoltaic.
Aceasta urca factorul de utilizare la 40% + (30/500 = 6%) = 46% din productia efectiva
-------------------------------------

Acum:
Esti intr-o zona de campie, cu un solar irradiance mediu de 1.3 kWh/mp/an
Folosind http://re.jrc.ec.eur...apps4/pvest.php, cu setarile aferente (pozitia pe Bucuresti, installed peak power 0.5 kW, estimated sistem losses 18%, slope 90 grd, checkezi "Show graphs") si apesi Calculate
Iti rezulta un tabel in care pe primele coloane este energia produsa de sistemul fotovoltaic pe zi si pe luna.
La coada tabelului este energia produsa pe an.
si avem 378 kWh produsi pe an

Utilizati efectiv vor fi 173kWh, adica un beneficiu net de 104 lei anual la preturile actuale ale curentului electric
Cum panourile costa 2000 lei (first hand) si ptr un MPPT micut mai trebie cca 1000 lei (?) rezulta o amortizare de 30 de ani, repet, fara a tine seama de cresterea preturilor la energie

cspot, are you happy? zi "daaaaa" :)

Pe de alta parte, daca:
  • tinem cont de cresterea preturilor la energie, amortizarea se face in cca 12-18 ani, depinde de preturi; aici numai Dracu' stie cat va fi si cum va fi.
  • optimizam consumul pentru a ajunge la un factor de utilizare peste 70-75%, asta scade cei 12-18 ani la cca 9-12 ani
  • optimizam frigiderul si factorul de utilizare ajunge la 100%, asta scade amortizarea la 7-10 ani


#52
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Apoi, daca panourile sunt "second" cu 500 lei bucata, iar MPPT-ul este si el mai ieftin, presupun la jumatate, cei 30 de ani de amortizare se transforma in 15 ani, care prin imbunatatirea factorului de utilizare devin 10 ani sau chiar 8-9 cu concursul frigiderului in special, apoi daca luam in considerare cresterea preturilor la energie, care de data aceasta datorita intervalului mult mai scurt este destul de mica, ajungem la cca 6-8 ani. Destul de acceptabil.

Edited by addysoftware, 27 December 2015 - 14:42.


#53
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Am scris: NU NEAPARAT,poate nu intelegi sensul,dar daca esti sarac cu duhul,reteaua este pt. tine.Daca nu ai nici retea,si ti-ai facut o camaruta de locuit,ca sa poti beneficia de electricitate,afirmatia mea este valabila.

#54
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostXTH, on 27 decembrie 2015 - 14:47, said:

Am scris: NU NEAPARAT,poate nu intelegi sensul,dar daca esti sarac cu duhul,reteaua este pt. tine.Daca nu ai nici retea,si ti-ai facut o camaruta de locuit,ca sa poti beneficia de electricitate,afirmatia mea este valabila.

Matale gandesti inainte sa scrii? Pai ala care sta intr-o "camaruta" crezi ca are parale pentru asa ceva? "Camaruta" mea are cam 140 mp si platesc ENEL-ului o nimica toata, cam 250 lei / luna. Deci de ce mi-as bate capul sa "economisesc" 100 lei / an? Ar insemna sa fiu masochist. Fata de panourile folosite la incalzirea apei, randamentul celor fotovoltaice e o gluma. O poti face ca "hobby" dar nicidecum pentru ceva serios, ca rade si dracu de tine cand vine in vizita si vede frigiderul infasurat in polistiren sau ii spui ca nu poti da boxele mai tare ca nu e soare suficientPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate