Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dimensionare sistem fotovoltaic/eolian/hidro/etc

- - - - -
  • Please log in to reply
619 replies to this topic

#325
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Părerea ta vizavi de distanța de vizionare n-are nici o relevanță pentru cei care vor un tv cu diagonală peste 100cm, atâta timp cât o diagonală mare al tv-ului oferă spațialitate și adâncime imaginii, deci te poți uita la imagini 4K și de la un metru că o să ”diclești” orice detaliu pe care în formatul full HD nu-l distingi nici dacă te uiți de la o juma” de metru, un fel de efect cinema în living, ceea ce nu este atât de pregnant la tv-urile de 70-80cm, potrivite mai degrabă într-o bucătărie, sau pe un birou folosite ca monitor de lucru !

Pompele cu șnec sunt excelente, folosesc și eu una de 370W, corp de 3 inch, dar dacă nu pui o plasă de inox foarte fină, să o înlocuiești pe cea care a pus-o producătorul cu ochiuri cât China, atunci particulele de nisip antrenate împreună cu apa vor eroda șurubul într-un timp scurt, în afară de asta vei avea ca rezultat și o apă cu mai multe impurități ! Am schimbat acu” vreo 10 ani sita de impurități la o pompă cu șnec WTX 2460-75 a unui vecin, am pus o sită cu ochiuri la fel fine cum sunt cele de pânză pentru filtrat motorina, mi-am procurat destulă pentru o viață pe când lucram la foraje petroliere și de-atunci vecinul meu nu a mai schimbat nici șurubul, nici cuplajul elastic, pe care obișnuia să le schimbe la un an, doi maxim, de funcționare a pompei, deci secretul de long life constă tocmai în schimbarea acelui filtru de impurități, are ochiurile prea largi și grăunții de nisip chiar pietriș sunt absorbiți de pompă și o parte din el este antrenat între șurub și cuplajul elastic, pe care le erodează ! Posted Image

Edited by ggelu, 20 February 2019 - 00:47.
alt prieten?


#326
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostViorelsolar, on 19 februarie 2019 - 23:28, said:

....Părerea ta vizavi de distanța de vizionare n-are nici o relevanță pentru cei care vor un tv cu diagonală peste 100cm
Probabil, dar eu am exprimat-o cu ceva mai mult bun-simt.

Despre TV de 100-140 cm, no problem din partea mea. Cine doreste, poate folosi si sa-l stapaneasca sanatos (nu ironizez, cum poate pare prin text/internet). Am insa un dinte impotriva consumului unui astfel de aparat. Deci, nu a persoanei. Asa ca, cum ar zice unu' pedant, "imi rezerv dreptul" de a avertiza ca X (x este generic) nu prea are dreptul sa "se planga de consum", cata vreme are "gaura neagra" in sufragerie. Turcu' plateste, vorba cee' :D

#327
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Acum vreo 5 ani in urma daca nu mai bine erau la moda plasmele de 120 , fratele meu a cumparat una a plasato frumos pe perete , surpriza a fost la factura , manca tv ul ala 1kw la 4 ore,

Vio referitor la pompe , la mine nu se eroda camasa surubului ci la flansa cauciucata de prindere e problema se fisura la rotund, si nu mai baga presiune snecul lucra normal .

#328
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Oricum la 30 kwp televizorul, televizoarele nu conteaza.

Hydro ar fi o varianta cu conditia mutatului, sau sa cumpar o proprietae la langa jiu, doua case mai incolo, se poate instala o submersibila acolo.


Asta ar fi varianta hydro fara mutat, am ce vinde sa cumpar acolo, oricum nu mai plec nicaieri celelalte nu-mi mai trebuie.

Sunt cam batrin si nici nu mai pot, mi-e ca o sa ramina de izbeliste, cel putin constructiile trebuie date cu cat s-o da ca altfel se darima singure.

Insa nu am nevoie nici de televizor, nu ma prea uit, filmele nu-mi plac, ma uit putin la stiri, ceva documentare.

#329
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostEmeraldCountryHouse, on 14 octombrie 2018 - 18:38, said:

...we dream in moving away from steel and concrete, away from the stress generated by the system...


and you have chosen to have stress if you: have electricity, have water, have sewage...

schimbi un stres cu altul...

(scuze de off-topic!)

#330
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgushpi, on 22 februarie 2019 - 12:35, said:

and you have chosen to have stress if you: have electricity, have water, have sewage...
schimbi un stres cu altul...
nu stiu altii cum sunt, dar eu... la mine parca nu e nici un stress cu astea.
  • Electricitatea este mult mai reliable la fotovoltaicele proprii (bine, eu folosesc invertorul doar pt chestiile de putere, restul se alimenteaza de la 48 prin convertoare dc-dc flyback (aproape indestructibile);
  • apa este jos in stratul freatic, am pompa si de curand si pompa de rezerva;
  • sewage... wc uscat (de citit Jenkins: Humanure Handbook); iar scurgerea de apa gri (menajera baie si bucatarie) se face intr-o zona de reconditionare naturala a apei cu ierburi si salcii....

Edited by addysoftware, 22 February 2019 - 12:52.


#331
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmarius_vfp, on 18 februarie 2019 - 21:33, said:

Cavit, spunea cred adysoftware sper sa nu ma insel , de consumatori energofagi, ma chiar nu ii inteleg pe unii cum pot consuma 7 -10 kw zilnic , ma fratilor suntem 4, 2 adulti 2 copii , am de toate in casa masina de spalat cuptor electric , microunde , mai toate trasnaile , plus alte scule circular abrich betoniera , vara trag de ele le omor ,  recunosc nu am aer conditionat , ba fratilor da mai mult de 4 kw zilnic nu reusesc , in ultimul an de cand am montat panouri a mai scazut cu aprox 1kw ,  nu ca noi astia care avem consum mic ne mancam de sub "unghii" da chiar nu pricep frate cum reusesc unii sa faca 10 kw zilnic , dar nici nu poti sa le schimbi modul de viata .aia e.

index 13 feb 2018 = 13327
index 18 feb 2019 = 17356
deci 370 zile = 4029
deci 1 zi = 11

dar:
-n-am gaz metan; deci ACM vara cu electric, deci gătit cu cuptorul electric/microunda/aparat fiert ouă/apă/expressor/etc...
-4 AC-uri de 12000 btu (2 merg mai mult...)

hai să „videm” ce tăiem de pe listă...
(tot iluminatul e pe led, cel exterior pe senzor de lumină + detector mișcare)
(mașina de spălat rufe e AAA)
(laptopul îl încarc la serv Posted Image , telefoanele așijderea hihi)

View PostRaulPV, on 18 februarie 2019 - 23:24, said:

@wormel
Daca esti off grid, nimic de acolo Nu se bate cu alegerea inteligente a consumatorilor.
Daca ai retea, nui bai.
8kwh pe zi e f mult, parerea mea.

spunea cineva că gradul de civilizație poate fi apreciat și după cantitatea de energie utilizată
că trebe să-mbunătățim utilajele care sunt utilizate e OK, dar să reduc din confort doar de dragul artei - nu mă-ncântă...

asta apropo de partea ta: „alegerea inteligente a consumatorilor.”

Edited by gushpi, 22 February 2019 - 12:51.


#332
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgushpi, on 22 februarie 2019 - 12:56, said:

.....spunea cineva că gradul de civilizație poate fi apreciat și după cantitatea de energie utilizată.....
Asta e o relicva a gandirii unei societati consumeriste, care va disparea curand... odata cu declinul resurselor minerale high grade, usor accesibile.
Hai sa nuantam putin. Poate fi apreciat, dar nu este strict legat de acesta.

View Postgushpi, on 22 februarie 2019 - 12:56, said:

.......hai să „videm” ce tăiem de pe listă...
(tot iluminatul e pe led, cel exterior pe senzor de lumină + detector mișcare)
(mașina de spălat rufe e AAA)
(laptopul îl încarc la serv , telefoanele așijderea hihi)
.........
Ai facut exact ce au facut si amicii nostri din UE: au taiat de pe lista exact ce e mai putin important: iluminatul (5% din energie daca se folosesc becuri cu incandescenta), calculatorul si telefonul (care au ajuns sa consume doar cativa W, adica un 1% din totalul casei), si o parte din consumul masinii de spalat, adica alti 2-3% din totalul casei. In schimb a ramas ceea ce e mai grav: incalzirea (80%) racirea (frigiderul, probabil 5% la tine) si gatitul (6-8%)...

Edited by addysoftware, 22 February 2019 - 13:21.


#333
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Or fi americanii mai civilizati ca noi?  Sa nu uitam de unde a "emigrat" stiinta ,  ei radeau de motoarele in  4 pistoane ale europenilor , ce ala e motor , motor e de la 6 pistoane in sus , consumerismul va duce la declinul rasei umane .

Gushpi , 4 AC-uri , tu esti certat cu lemnele sau cum ,

Edited by marius_vfp, 22 February 2019 - 13:23.


#334
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Aia cu 4 AC uri este ineficienta trebuie inlocuita cu un sistem cu pempa de caldura centralizat care asigura tot comfortul in mod mai eficient.

Frigiderul nu este consumul dominant, la mine televizorul il intrece.

#335
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Subscriu cu a Addy, cavit si marius

Gushpi, in UK o familie de 5 persoane consuma aprox 8kwh pe zi, cu toate mod con urile posibille in linie cu secolul 21. Sunt chiar risipitori. Aia au un base load de stand by de peste 2kwh zi. Deci au o cultura de risipitori. Mancarea, 40% e aruncata si traiesc intro lume de consumerism in adevaratul sens a cuvantului.
Eu in vestul Londrei, consum Max 2400-2200 pe an in 2 persoane, dar uscatorul de rufe merge 2-3 ori pe saptamana, chiar si vara. Gatim si electric, microunde in fiecare zi, plus incarc 5-10 baterii dewalt 2-3 ori pe saptamana. Depinde unde lucrez.
Socrii ( nordul Londrei) consuma 250-300 kwh pe luna cu aragaz/cuptor electric Si ACM electric.

Ai teren mult de imbunatatire a consumului.
Americanii la 11-15 centi kwh au de unde.

Edited by RaulPV, 22 February 2019 - 20:27.


#336
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pompa de căldură este foarte scumpă, plus investițiile în foraje sau șanțuri, tevi etc. adică te duce pe la vreo 12.000€ cheltuieli minime pentru o casă de 100mp și puțini sunt cei care calculează amortizarea investiției, eu fiind off grid mă gândesc la toate soluțiile ECO friendly ! Un aparat de aer condiționat de 12.000BTU cu pompă de căldură din clasa A+++ sunt modele care costă sub 500€, capabile să încălzească un spațiu de 35m2, chiar unele care funcționează la -25°C, dar ca idee sunt foarte economice în condițiile în care gestionezi un sistem fotovoltaic, ai o casă bine izolată și poți acoperi consumul energetic pe timpul iernii doar din surse regenerabile.

Pentru mine lemnul și cărbunele de care nu duc lipsă în zona mea și costă mult mai puțin decât în alte zone de la șes, nu reprezintă o soluție de încălzire pentru viitor, nici nu vreau să aud de sobe și centrale pe lemne pentru încălzit casa, în pragul bătrâneții ! Posted Image

#337
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
1. încălzirea e pe peleți - deci aici n am ce îmbunătați
2. frigiderul e-n colțul întunecat și rece al casei; n-am congelator :P
3. AC-urile merg în după-amiezele de vara, mai spre seară...
4. mă rup: cuptorul electric, expressorul, oala electrică, fierul de călcat, boilerul ACM vara (dar anul ăsta bag o artizanală solară...)
5. un singur tv cam 6 ore/zi
6. un biet laptop cam tot așa
7. microunda are și ea partea ei de cașcaval: încălzește haleala de căței, haleala de om, ba mai face și omlete
8. fierbătorul de ouțe - câte 7 odată, o dată la 3 zile... hihihi!
9. era să uit: LG-ul de spălat rufe - de mii de ori pe săptămână x 6 kg!!! (se murdăresc salopetele de grădină de m-au disperat; bine, bine și din cauza blănoaselor care stau numa cu labele pe mine :) )

deci, acum dac-am punctat detailat, mă puteți ajuta să reduc consumul?

#338
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 18.10.2006
Ha :) Eu inca am o plasma de 55, panasonic in dormitor. Merge noaptea, dar are sistem solar dedicat, fiind vechiul meu sistem pe PB,24v :D. Noaptea papa mai putin si ramane asa pana or ceda acumulatroii pe Pb. Posted Image. Pe urma OLED, dar cand vor scadea preturile, ca momentan sunt cam exagerate...

#339
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postgushpi, on 25 februarie 2019 - 09:30, said:

.....
2. frigiderul e-n colțul întunecat și rece al casei; n-am congelator Posted Image
3. AC-urile merg în după-amiezele de vara, mai spre seară...
4. mă rup: cuptorul electric, expressorul, oala electrică, fierul de călcat, boilerul ACM vara (dar anul ăsta bag o artizanală solară...)
7. microunda are și ea partea ei de cașcaval: încălzește haleala de căței, haleala de om, ba mai face și omlete
8. fierbătorul de ouțe - câte 7 odată, o dată la 3 zile... hihihi!
9. era să uit: LG-ul de spălat rufe - de mii de ori pe săptămână x 6 kg!!! .........
la 2. te contrazic; nu exista "colt rece" (intunecat poate, da) al casei. Pune un termometru. Cat e acolo si cat e in restul casei? dar afara (sau in beci)?
la 9. e loc de "improvement" engros, daca bagi apa preincalzita pe energie solara termica (macar un simplu furtun negru foarte lung si gros, cat sa incapa in el aprox o galeata de apa; masina de spalat are in general 7 litri.)
la 8. nu poti folosi altceva, de ex. asa ceva?
la 3. pare ok, doar nu intra prea in seara ca ajungi sa consumi din baterii.
la 4: la oala electrica poti aplica acelasi model ca la pct 8., doar ceva mai mare. fierul de calcat il poti folosi doar ziua pe soare; iarna uita ca exista... foloseste tricouri nesifonabile

Edited by addysoftware, 25 February 2019 - 22:15.


#340
nairpic_2

nairpic_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.12.2010
Salut! Eu am dat pe 300 ml de retea trifazic cu 6 stalpi si PI de 15Kwh cam 40000 de lei în  2011.Nu m-am încumetat la off-grid. Asta-i pentru familii speciale, care pricep că "se ține cu o mână priza și cu cealaltă se trage ștecherul". Spor să ai!

#341
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Da nici sa nu te plangi cumva pe forum ca platesti mult la curent , sau sa ceri sfaturi cum ai putea sa reduci consumu , mai cunosc cazuri si prin vecini .

Ce va mai plac la unii butoaneleee, si statu la spart seminteeee.

#342
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
La 40000 lei poti face un sistem trifazat off grid si nu te mai intereseaza pretul energiei care creste cum vor eiPosted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate