Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa ma apuc de modelism feroviar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015
Dupa cum spune si titlul, vrrau sa incep "joaca cu trenulete". Sunt pasionat de mai mult timp de miniaturi feroviare si nu numai. Din pacate nu cunosc mai deloc in domeniul asta. Adica in afara de scara nu mai stiu alte lucruri. As vrea sa invat cateva lucruri noi si sa incerc sa construiesc singur un teren pentru sine caii ferate cat si pentru cateva casute facute de mine (toate functionale, leduri, alimentatoare, motoare, cabluri am multe). As avea sanse sa construiesc ceva? As vrea daca se poate si niste site-uri cu cateva locomotive si materiale rulante mai ieftine. Ce am vazut pana acum nu intra in bugetul meu; abia daca imi permit sinele si cateva macaze, dar o locomotiva?! ☺ Sunt dispus sa mai strang cativa bani, dar nu vreau sa ii dau toti pe o locomotiva.

#2
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Ce varsta ai?

#3
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015
Am 16 ani, nu cred ca la varsta asta pot face mare lucru. Sa strang locomotive de la ziare, asta e usor. 😂

#4
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Iti recomand forumul Cartula.
Acolo poti sa primesti sfaturi despre cum sa construiesti terenuri, casute si ce mai vrei tu.

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Daca vrei sa construiesti "replici" cred ca primul pas este sa ai cunostinte in domeniu bine puse la punct, despre modele..s.a.m.d

#6
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Felicitari!

Cand eram de varsta ta cumparam cu fiecare banut economisit cite o locomotiva, vagon sau sine.

Noroc ca erau din RDG, si chiar si pe vremea lui Ceasca se mai gaseau pe ici, pe colo.

Uitat-te un pic pe

http://www.piko-shop.de/

si pe

https://en.wikipedia.org/wiki/TT_scale

Succes.

#7
pand3mic

pand3mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 04.07.2015
Multumesc mult. O sa ma mai documentez in privinta acestor lucruri. Mai am o intrebare: ce unelte imi trebuie ca sa fac mediul acela inconjurator, sau mai degraba cum sa il fac?

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hartie creponata,aracet,clei,pietris,nisip,tuburi plastic taiate pe juma(pt.apa,rauri),muschi din padure etc.Sky(buget) is the limit(imaginatia). E un hobby scump.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate