Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Patronii romani...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#37
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

View PostBlueHazard, on 23 decembrie 2015 - 15:47, said:

Pai, nu are cum sa ma dea afara, pentru ca ii acopar 3 posturi (i-au plecat 2 oameni, si sarcinile lor au fost preluate de mine). Acel furnizor i-a facut si lui cadou, o nota de credit (un procent din marfa achizitionata de-a lungul anului).
Acum stim unde-i problema. Tu te-ai prins?

#38
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View PostAcrisios, on 23 decembrie 2015 - 16:04, said:

Ca eu as fi multumit sa gasesc unii care sa fure mai putin decat astia de acum , nici nu ma gandesc la vreunu' care sa nu fure deloc !
Ai incercat sau ai incerca sa traiesti o luna cu un salariu de angajat la privat in provincie? Indiferent de studii, toti sunt in aceeasi oala.

#39
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostBlueHazard, on 23 decembrie 2015 - 15:51, said:

Nu am de gand sa-l fur, prefer sa stau linistit, pentru ca dorm bine seara pe perna. Posted Image
In fine... am eu 14 lei pentru un vin ieftin si un Jacobs de 100 de grame. Posted Image)))))
Ma gandeam ca mai sunt d'astia ca mine pe aici si puneam de un "Fun Chat" (cred ca nici nu am postat unde trebuie, in primul rand, haha).
Exact...treci peste povestea asta si vezi de treaba ta; nu incerca sa il furi sau sa il fentezi cumva ca pici intr-o chestie poate mai nasoala; cum ziceai pt 14 lei nici ca merita deranjul

#40
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
un  clasic  in  viata  a  spus:  daca  te  vad  astia  (patronii)  ca  mesteci  un  biscuit,  ti  l-ar  lua  fara  greata!

#41
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View Postpg-soare, on 23 decembrie 2015 - 16:09, said:

Acum stim unde-i problema. Tu te-ai prins?
Nu prea. :(

#42
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostBlueHazard, on 23 decembrie 2015 - 16:13, said:

Nu prea. Posted Image

Ai acceptat compromisul sa faci munca a trei angajati?
Salariul este cat 3?

#43
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View Postanoniymus, on 23 decembrie 2015 - 16:24, said:

Ai acceptat compromisul sa faci munca a trei angajati?
Salariul este cat 3?
Nu. A mai crescut cu 250 lei brut. Gata, am inteles.

#44
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostBlueHazard, on 23 decembrie 2015 - 16:24, said:

Nu. A mai crescut cu 250 lei brut. Gata, am inteles.

Si pentru 250 lei BRUT, merita ca alti oameni sa nu aiba un loc de munca?
Si mai ales tu iti vinzi timpul asa de ieftin ?

Pentru mine patron, cand am fost angajat la alt patron, am inteles ca libertatea sau orele mele in care vreau sa faca orice altceva decat sa merg la job, valoareaza enorm, si asa am decis ca nu merita nici un compromis ieftin pentru libertatea mea.

Edited by anoniymus, 23 December 2015 - 16:31.


#45
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Ai incercat sau ai incerca sa traiesti o luna cu un salariu de angajat la privat in provincie? Indiferent de studii, toti sunt in aceeasi oala.

Eu zic asa : nu-ti convin conditiile (salariul ,programul , conditiile de munca sau orice altceva) nu te angajezi ,sau daca esti deja angajat demisionezi , nu te angajezi cu gandul ca o sa-ti completezi salariul cu ce furi .

Da' poate oi fi eu sucit ...

#46
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostAcrisios, on 23 decembrie 2015 - 16:33, said:

Eu zic asa : nu-ti convin conditiile (salariul ,programul , conditiile de munca sau orice altceva) nu te angajezi ,sau daca esti deja angajat demisionezi , nu te angajezi cu gandul ca o sa-ti completezi salariul cu ce furi .

Da' poate oi fi eu sucit ...

Ia vezi tot subiectul din nou.

Omul a spus ca a ramas singur pe 3 posturi, dupa ce alti doi si-au dat demisia.
Patronul lui e un ghertoi, macar de mai angaja inca un om si impartea salariul celui de al 3-lea, celor doi ca sa para ca plateste bine si sa ii usureze munca initiatorului nostru.

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBlueHazard, on 23 decembrie 2015 - 15:33, said:

Puteam sa-l ard, dar nu am facut asta. Am zis in mintea mea ca intr-o mare de hoti, sa incerc eu sa fiu cinstit, dar vad ca nu se prinde treaba Posted Image
Nu , sa nu te porti ca el ci sa-i mai cumperi o sticla de vin ca poate n-are ce pune pe masa si sa-i urezi de bine , pe masura ce ii arati ca tu esti de caracter i se vor aprinde taciuni in creier .
Daca nu se va intampla mustrarea de constinta arata-i ca tu ii ierti si pe lacomi , egoisti,hoti  .Posted Image

#48
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pai si unde e problema ? il tine legat de gard cu lantul ?

De ce-a acceptat sa faca munca altor doi oameni pentru doar 250 de lei ?

Daca a semnat c-o face , s-o faca !

Daca nu poate sa-si dea demisia ! daca i-a fost furat cadoul de la furnizor sa-l ceara ! daca se simte exploatat sa plece !

Imi pare rau pentru initiator pentru ca pare unul dintre putinii oameni normali ramasi in lume dar nu este total nevinovat pentru situatia in care se afla si in care ,dupa parerea mea ,  s-a bagat singur .

Apropo ... problema nu e ca ti-a luat ala cadoul de Craciun ci ca te-ai bagat sa faci munca a trei oameni pentru aproape nimic in plus ; pe asta concentreaza-te !!!

Edited by Acrisios, 23 December 2015 - 16:51.


#49
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postpacopaco1967, on 23 decembrie 2015 - 16:44, said:

tu ii ierti si pe lacomi , egoisti,hoti  .Posted Image
a fi lacom sau egoist nu contravine nici unei legi; deci nu ai de ce sa ii ierti pentru ca sunt nevionovati

#50
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Nu am acceptat sa fac munca a 3 oameni. Ci, pe masura ce au disparut cei 2, au inceput sa apara la mine probleme mai multe de rezolvat.
Compromisul s-a facut de nevoie, in provincie locurile de munca nu zburda pe campii.
In fine, vreau sa evit flame-ul. Eu plangeam dupa un vin ieftin si o cafea, dar mai mult de gest in sine.

#51
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
E un lache ordinar...
Nu am vrut sa sune a jignire ce-am spus mai sus. Stiu cum e provincie, cam in toate domeniile, insa in agricultura lucrurile stau infect!

#52
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Furnizorul care ți-a trimis acel cadou nu făcut-o ptr. firma la care lucrezi ci ptr. a te mitui pe tine, ca pe viitor să te folosească ptr. propriul lui interes: să-l favorizezi pe el în viitoarele contracte. Deci, dacă ești așa cum te-ai descris: „cel mai cinstit dintre toți colegii”, trebuia să pasezi tu, personal, cadoul patronului tău.

#53
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostMircel, on 23 decembrie 2015 - 17:36, said:

Furnizorul care ți-a trimis acel cadou nu făcut-o ptr. firma la care lucrezi ci ptr. a te mitui pe tine, ca pe viitor să te folosească ptr. propriul lui interes: să-l favorizezi pe el în viitoarele contracte. Deci, dacă ești așa cum te-ai descris: „cel mai cinstit dintre toți colegii”, trebuia să pasezi tu, personal, cadoul patronului tău.

Ai mare dreptate, si trebuia sa-i spuna ca in luna cadourilor, munceste gratis, ca salariul il face cadou firmei.

#54
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
La valoarea respectiva nu trebuie sa pasezi / declari nimic; daca vinul e de colectie da; totusi vorbim de firme mari unde se aplica "integrity" la romanica cred ca nici in dictionar nu exista cuvantul sau l-or fi sters daca exista :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate