Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Telekom + Orange = LOVE

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View PostGsmWorld, on 22 decembrie 2015 - 16:20, said:

Exact la asta ma gandeam si eu. Daca nu vor mai investi in dezvoltarea 4G, isi vor vinde spectru RDS-ului sau vor prefera sa-l piarda? Pare o decizie grea .

Și RDS e pe cale să ruineze WiMAX-ul.
Telekom nu va renunța la nicio bandă.

#38
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Cel mai bine trebuia RN cu 3G.

#39
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015

View Postslai, on 22 decembrie 2015 - 08:59, said:


si ce naiba faci cu 2g?
pe la mine pe la tara cosmote e de 10 ani cu 2g.
oranju' a venit acum vreo 5 cu 3g.
voda a venit si el cu 3g cand a primit frecventele digi.
la cosmoite 2g rezista eroic.
internet din parti, niste poze cu mancare de pe facebook il ingenuncheaza.
si in general, cum iesi de prin orase, 2g e baza.

Daca te referi la jud. Botosani sa stii ca au inceput sa miste.In toamna au pus 3G pe releul de la Gorbanesti si daca mai pun si pe ala de la Ionaseni au pus tot 3G pana la Stefanesti pe granita.

#40
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postbobo666, on 22 decembrie 2015 - 12:58, said:

Scenarita marca OTV, pentru imbecili.


Cred ca mai degraba dispare 3G, ramanand doar 2G (pentru cei cu telefoane ieftine interesati doar de voce & sms) si 4G (poate chiar si pe 2100 MHz)

De ce ar investi Telekom in 3G pe 2100 MHz si 900 MHz, cand pot baga direct 4G pe 2600 MHz si 800 MHz, probabil cu aceleasi costuri?


Corect, 2G-ul mai are mult de trait spre deosebire de 3G. Telekom isi poate extinde reteaua 4G coordonat cu Orange, in asa fel incat sa nu isi suprapuna ariile de acoperire.

#41
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Păi Telekom se va conecta la 4G în RN, nu și invers. De ce s-ar coordona?

Edited by KyKyKyKy, 23 December 2015 - 00:11.


#42
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Pentru ca eu cred ca o sa urmeze o "integrare" mai stransa. Nu ar avea rost sa se apuce pe urma sa demonteze.

#43
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Și eu cred că în câțiva ani vom avea EE, ceea ce în română s-ar traduce OO :))

#44
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Posthupogramos, on 23 decembrie 2015 - 00:04, said:

Corect, 2G-ul mai are mult de trait spre deosebire de 3G
Ca un chibit, tehnologia 2G mi se pare mult mai usor de implementat. Cred ca si multe din patentele pentru 2G au expirat deja, deci echipamentele noi devin mult mai ieftine deoarece nu trebuie platita nicio licenta pentru hardware.

De exemplu, cautati pe net si o sa gasiti articole cu diverse persoane (nu corporatii) care instaleaza cate un site 2G pe 1800 MHz in sate izolate de lume, prin America de Sud, pentru convorbiri locale. Antenele sunt montate de multe ori chiar in copaci. Sunt practic echivalentul retelelor de cartier pe care le-am avut noi acum cativa ani, dar fara interconectare cu marii operatori. Terminalele populare acolo sunt cele ieftine dual-sim, cu un SIM pentru reteaua locala si celalalt al unei retele nationale folosit atunci cand lumea merge "la oras". Posted Image


Deci, draga Telekom, uita de 3G pe 900 MHz si instaleaza in schimb 4G pe 800 MHz.

#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
EE în Marea Britanie nu e de neglijat.
Gândiți-vă că Orange se extinde și în zonele unde nu a acoperit niciodată.

Practic, ei vor câștiga mai mult spectru și chiar frecvențe noi dacă va apare o a doua fuziune în România.

#46
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

View Postkhristian78, on 22 decembrie 2015 - 06:26, said:

De cand se implementeaza?

Chiar asa. De cand clientii Telekom vor intra in roaming pe Orange 4g?

#47
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Cine zice can orange+Telekom=love nu a incercat niciodata in swipe de SIMuri pe acelasi device.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.digi24.ro...de reglementari

:)

#49
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 30.09.2012
mi se pare ceva corect,adică" fraierii" au muncit să facă o rețea fixa pusă la punct,iar "deștepții" au scos profit din țară cu care puteau să-și tragă și ei fibră!

#50
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postgrinci, on 27 decembrie 2015 - 21:15, said:

Chiar asa. De cand clientii Telekom vor intra in roaming pe Orange 4g?

Termenul vehiculat in prezent este la sfarsitul lunii martie. Orange se obliga prin contract sa extinda acoperirea 4G pana la un anume procent de populatie si teritoriu.

Edited by hupogramos, 23 January 2016 - 00:31.


#51
Dz3ck

Dz3ck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 28.12.2015
Si? Se mai aude ceva despre parteneriat? O sa ajungem si noi la EE ca englezii?

#52
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010

View Postslykk, on 22 decembrie 2015 - 17:05, said:

au fost zvonuri ca vodafone ar cumpara upc dar nu a fost adevarat. Era un lucru foarte bun, pt ca asa crestea concurenta la abonamente la toate cele 3 srtvicii. Treaba e sa nu dea rds faliment ca daca da....va fi vai de capul nostru. Sa fim seriosi daca nu era rdsul acum plateam tarife ca in vest. Asa ca daca vrem preturi mai mici sa.i tinem pumnii rdsului sa nu dea faliment ca daca da...Posted Image e rau de tot..

Daca si cu parca se dadeau in barca. Privesti viitorul cu atata friica/teama de parca ai fi actionarul principal la rds si ti-ai pierde agoniseala de o viata. Or sa fie alti operatori, piata merge in jos, nu cred ca mai risca careva sa scumpeasca ca lumea s-a invatat cu ieftin si mult.

#53
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Cateva amanunte "picante" din uluitoarea poveste de dragoste telecom,

"Claudia Nemat - directorul Deutsche Telekom care răspunde de afacerile grupului german din Europa şi Gervais Pellisier - care ocupă o poziţie similară în cadrul grupului francez Orange descriu în nuanţe diferite acordurile de acces reciproc la reţele semnate de subsidiarele lor din România la finele anului trecut, menţinând astfel într-o zonă neclară unele aspecte legate de nivelul cooperării dintre cele două companii în special în ceea ce priveşte contractul legat de reţeaua fixă a fostului Romtelecom."
sursa,
http://www.zf.ro/zf-...omania-15278860

Mai mult ca sigur ca conditiile din "contractul prenuptial" va duce in final la neconsumarea actului de iubire urmata de o fireasca despartire si deja obisnuitul proces de partaj pentru bunurile comune obtinute pe durata concubinajului.

"În legătură cu acordul mutual de tip wholesale pe care l-am încheiat cu Orange am observat că acesta a fost catalogat pe piaţa din România ca un acord de network sharing (partajare a reţelelor), ceea ce acest acord nu este. Este vorba de facto de un acord mutual de tip wholesale care îi permite Orange să pună în valoare infrastructura noastră de fibră optică, iar noi putem, în schimb, să utilizăm reţeaua 4G a Orange”, afirma Nemat. Întrebată în acest context dacă planurile Telekom România de a acoperi în acest an încă 600.000 de gospodării cu reţeaua proprie de fibră optică, un ritm accelerat faţă de anii trecuţi, au legătură cu acordurile semnate cu Orange, Nemat a precizat că grupul ar fi avut oricum în plan să procedeze astfel, arătând însă că planul de expansiune a fost discutat cu Orange. „Am fi extins oricum infrastructura de fibră optică. Am agreat cu partenerul nostru planul de construcţie al reţelei, dar oricum aveam intenţia de a extinde şi mai intens acoperirea infrastructurii de fibră optică.“

“În România (…) avem şi lansarea de servicii convergente prin intermediul unui parteneriat (cu Telekom - n.red.). (…) Noi ajutăm grupul Telekom, pentru că noi contribuim financiar la dezvoltarea infrastructurii de fibră optică a grupului. Suntem foarte fericiţi să facem asta şi dacă vom putea face mai mult vom face şi mai mult pentru că noi credem că serviciile de internet de mare viteză reprezintă viitorul în special în oraşe. Este ceva ce facem pe alte pieţe”, a declarat Pellisier. Reprezentantul Orange nu a precizat cu cât contribuie compania la construcţia reţelei de fibră optică a Telekom, menţionând însă că lansarea pachetelor fixe depinde de viteza de lucru a partenerilor. “Depindem de viteza cu care Telekom România va construi noua infrastructură de fibră optică.”

#54
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Deci practic Orange va fi un fel de actionar al infrastructurii fixe Telekom. Asta ca sa vezi cat de neputinciosi sunt cei de la Telekom. Au nevoie de Orange ca sa construiasca o retea de fibra optica. Jale!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate