Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

coronita masea

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008
Acum 3 ani am avut o problema cu o masea, mi s-a scos nervul si mi s-a pus o coronita.
Am avut o problema si in ultimele 2 saptamani am fost nevoit sa mananc in partea respectiva.
De 3 zile a inceput sa ma doara lucrarea respectiva.
Durerea respectiva apare doar cand maseaua intra in contact cu alt obiect.
Daca apas pe maseaua respectiva cu putere nu doare, ma doare doar cand pun mana pe masea iar cand incep sa pun presiune pe ea nu mai doare.
Daca pun presiune pe ea si apoi dau cu unghia in ea nu ma doare. Daca dau cu unghia in ea fara sa pun presiune, ma doare.
Am crezut ca am o infectie si am fost si mi-am facut o radiografie dar totul este OK.
Dentistul mi-a zis sa fac o radiografie 3D (nu mai tin minte exact cum se numea) ca este posibil sa mai am un nerv pe partea opusa, nerv care nu se vede in radiografia clasica.
Aveti idee de la ce poate sa fie?

#2
b0bby

b0bby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.04.2014
Dupa scoaterea nervului si inainte de montarea coronitei, doctorul dentist ti-a facut o radiografie ca sa se asigure ca nu a mai ramas un rest de nerv?

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Incearca sa mai mananci in continuare pe ea de cateva ori,posibil durerea sa dispara.Daca nu dispare nici dupa cateva zile,inseamna ca extirparea vitala nu a fost facuta cum trebuie.
Corinita a fost adaptata cum trebuie?adica cand calci pe ea simti cumva ca ar fi mai inalta decat celelalte?

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Trebuie sa fie infectie.

#5
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 b0bby, on 21 decembrie 2015 - 17:15, said:

Dupa scoaterea nervului si inainte de montarea coronitei, doctorul dentist ti-a facut o radiografie ca sa se asigure ca nu a mai ramas un rest de nerv?

Da.
Nici pe radiografia facuta astazi nu apare ca ar mai fi.
A zis sa fac una 3D sa o vada din toate partile (in radiografia facuta in aceasta dimineata nu apare nimic).

 missionnad, on 21 decembrie 2015 - 17:20, said:

Incearca sa mai mananci in continuare pe ea de cateva ori,posibil durerea sa dispara.Daca nu dispare nici dupa cateva zile,inseamna ca extirparea vitala nu a fost facuta cum trebuie.
Corinita a fost adaptata cum trebuie?adica cand calci pe ea simti cumva ca ar fi mai inalta decat celelalte?

Am mancat acum numai in partea respectiva si durerea este din ce in ce mai mare cand mananc. Sunt momente cand nu ma mai doare dar apoi apare durerea. Coronita este montata corect. Nu am fost incomodat de ea.
Daca prind ceva tare cu ea si pun presiune pe ea, durerea dispare. Durerea apare cand intra in contact cu ceva si cand nu mai pun presiune pe ea (durerea dispare la putin timp dupa ce nu mai pun presiune pe ea).

 Tsunnnami, on 21 decembrie 2015 - 17:38, said:

Trebuie sa fie infectie.

Mi-a facut o radiografie in aceasta dimineata si am fost la cabinet.
Mi-a confirmat ca nu am infectie (la telefon asa mi s-a zis dar a zis sa fac o radiografie si sa trec pe la cabinet...).
Ajuta cu ceva daca urc radiografia?

#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 cilibiu, on 21 decembrie 2015 - 18:06, said:

Da.
Nici pe radiografia facuta astazi nu apare ca ar mai fi.
A zis sa fac una 3D sa o vada din toate partile (in radiografia facuta in aceasta dimineata nu apare nimic).



Am mancat acum numai in partea respectiva si durerea este din ce in ce mai mare cand mananc. Sunt momente cand nu ma mai doare dar apoi apare durerea. Coronita este montata corect. Nu am fost incomodat de ea.
Daca prind ceva tare cu ea si pun presiune pe ea, durerea dispare. Durerea apare cand intra in contact cu ceva si cand nu mai pun presiune pe ea (durerea dispare la putin timp dupa ce nu mai pun presiune pe ea).



Mi-a facut o radiografie in aceasta dimineata si am fost la cabinet.
Mi-a confirmat ca nu am infectie (la telefon asa mi s-a zis dar a zis sa fac o radiografie si sa trec pe la cabinet...).
Ajuta cu ceva daca urc radiografia?

Radiografie.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   49.71K   43 downloads


#7
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
I-ti trebuie o radiografie mai buna, trebuie sa se vada complet zona din jurul radacinii si dintii alaturati, sa nu ai un granulom la baza.

#8
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 manoman, on 22 decembrie 2015 - 10:47, said:

I-ti trebuie o radiografie mai buna, trebuie sa se vada complet zona din jurul radacinii si dintii alaturati, sa nu ai un granulom la baza.

Radiografia este mai mare si am toti dintii din jur.
Doamna doctor mi-a zis ca nu am nimic acolo (mi-a zis sa fac o radiografie 3D ca este posibil sa mai fie un nerv).
Posibil sa mai fie un nerv pe alta parte?
Nu trebuia sa ma doara atunci?
Am mancat iar in partea aia si-mi vine sa scot coronita. Acum nu ma mai lasa asa usor durerea. :((
A apucat-o de sarbatori :((.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pe radiografia pe care ai pus-o nu se vede nimic.
Dupa cum ti-a spus si medicul tau, daca e vreun canal lateral, pozitionat chiar pe fata linguala a molarului, atunci in radiografie nu o sa se vada, poate acolo a recidivat, cu toate ca eu as zice mai degraba ca durerea provine de la dintii/(dintele?) invecinati.
Daca nu doare la presiune nu pricep cum ai putea resimti o usoara durere doar la simpla atingere a coronitei.
La rece/cald simti ceva?
Sigur nu gingia este cea care te jeneaza?

 cilibiu, on 21 decembrie 2015 - 16:37, said:

Dentistul mi-a zis sa fac o radiografie 3D (nu mai tin minte exact cum se numea)
CBCT- COmputer tomograf

 cilibiu, on 22 decembrie 2015 - 19:25, said:


Radiografia este mai mare si am toti dintii din jur.
Doamna doctor mi-a zis ca nu am nimic acolo (mi-a zis sa fac o radiografie 3D ca este posibil sa mai fie un nerv).
Posibil sa mai fie un nerv pe alta parte?
Nu trebuia sa ma doara atunci?
Am mancat iar in partea aia si-mi vine sa scot coronita. Acum nu ma mai lasa asa usor durerea. Posted Image(
A apucat-o de sarbatori Posted Image(.
Apai, fugi repede si fa-ti un CT la ea, macar vezi exact despre ce este vorba acolo, ca sa nu se intervina aiurea pe ea.
Sa nu fie vreo fractura verticala de radacina, ca atunci e mai nasol.

#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 gumball3000, on 23 decembrie 2015 - 23:12, said:

Pe radiografia pe care ai pus-o nu se vede nimic.
Dupa cum ti-a spus si medicul tau, daca e vreun canal lateral, pozitionat chiar pe fata linguala a molarului, atunci in radiografie nu o sa se vada, poate acolo a recidivat, cu toate ca eu as zice mai degraba ca durerea provine de la dintii/(dintele?) invecinati.
Daca nu doare la presiune nu pricep cum ai putea resimti o usoara durere doar la simpla atingere a coronitei.
La rece/cald simti ceva?
Sigur nu gingia este cea care te jeneaza?


CBCT- COmputer tomograf


Apai, fugi repede si fa-ti un CT la ea, macar vezi exact despre ce este vorba acolo, ca sa nu se intervina aiurea pe ea.
Sa nu fie vreo fractura verticala de radacina, ca atunci e mai nasol.

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Ieri nu m-a durat maseaua. Am mancat niste nuci si nu a avut nimic pana cand am prins cumva un miez de nuca si a inceput iar sa doara. Daca impingeam de ea din stanga spre dreapta nu durea iar cand impingeam din dreapta spre stanga durea f tare (ma durea si cand puneam mana pe coronita in partea dreapta, in stanga nu ma durea). Cum puneam degetul pe ea in zona respectiva incepea sa doara, simteam o durere destul de mare. Durerea a trecut peste 30 de minute. Acum nu ma doare nici cand ating cu ea de dintii de jos. Am testat si simt o durere mica doar cand vreau sa imping de ea spre centru din spate. Dintele de langa ea sigur nu ma doare iar in partea spre interior nu mai am maseaua, mi-am scos-o acum multi ani. Presupun ca nu ma doare spatiul respectiv. Este ciudat ca ma doare din cand in cand si cand imping de ea din interior spre centru.
Nu ma doare la rece sau la cald.
Aseara am insistat f mult cu ata dentara in zona respectiva.

#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 29.11.2008

 cilibiu, on 24 decembrie 2015 - 09:09, said:


Multumesc mult pentru raspunsuri.
Ieri nu m-a durat maseaua. Am mancat niste nuci si nu a avut nimic pana cand am prins cumva un miez de nuca si a inceput iar sa doara. Daca impingeam de ea din stanga spre dreapta nu durea iar cand impingeam din dreapta spre stanga durea f tare (ma durea si cand puneam mana pe coronita in partea dreapta, in stanga nu ma durea). Cum puneam degetul pe ea in zona respectiva incepea sa doara, simteam o durere destul de mare. Durerea a trecut peste 30 de minute. Acum nu ma doare nici cand ating cu ea de dintii de jos. Am testat si simt o durere mica doar cand vreau sa imping de ea spre centru din spate. Dintele de langa ea sigur nu ma doare iar in partea spre interior nu mai am maseaua, mi-am scos-o acum multi ani. Presupun ca nu ma doare spatiul respectiv. Este ciudat ca ma doare din cand in cand si cand imping de ea din interior spre centru.
Nu ma doare la rece sau la cald.
Aseara am insistat f mult cu ata dentara in zona respectiva.

Stie cineva sa interpreteze o radiografie CT 3D?
Poate sa-mi spuna cineva daca nu mi s-a extras complet nervul?
Nu am mai mancat in partea respectiva si nu am mai avut probleme cu ea.
Ieri am mancat mai mult in partea respectiva si au revenit niste dureri si mai mari.
M-am dus si mi-am facut o radiografie 3D la ea dar doamna doctor nu este in oras si ma pot duce luni la consultatie.

#12
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
cel mai bine, ar trebui data jos coroana si reluat tratamentul de canal. ori are o infectie la radacina, ori e fracturata radacina. in ultima situatie se impune extractia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate