Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Televizor cu tub catodic

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ASAMOILA

ASAMOILA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.12.2015
Buna ziua

Am la casa parinmteasca un televizor cu tub Eboda. Nu mai pot receptiona niciun program pe antena obisnuita datorita trecerii la semnaul digital. Ce posibilitati tehnice exista, daca exista, sa pot viziona din nou programe pe televizorul respectiv (sau, mcar o parte dintre ele).

Multumesc mult,

Cu stima,
Aurelian Samoila

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
http://www.elstar.ro...78da9d0354d4d1e asa ceva iti trebuie pentru receptia terestra

#3
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuie să verifici şi conectica TV-ului (RCA, scart, etc.) să se potrivească cu iesirea decodorului terestru digital DVB-T2, eu de ex. mai am un TV care are numai intrare de antenă.

#4
ASAMOILA

ASAMOILA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.12.2015

 Sidorin, on 21 decembrie 2015 - 15:54, said:

Trebuie să verifici şi conectica TV-ului (RCA, scart, etc.) să se potrivească cu iesirea decodorului terestru digital DVB-T2, eu de ex. mai am un TV care are numai intrare de antenă.

multumesc mult

am scart si rca

sarbatori fericite

#5
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
O varianta ar fi sa cumperi un receiver pentru satelit (prevazut cu euroscart )si o antena recupereta de la utilizatori de servicii satelit si se pot receptiona mult mai multe programe libere (FTA) romanesti plus straine fata de optiunea terestra !!Posted Image

Edited by cristian68n, 21 December 2015 - 16:44.


#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 Sidorin, on 21 decembrie 2015 - 15:54, said:

Trebuie să verifici şi conectica TV-ului (RCA, scart, etc.) să se potrivească cu iesirea decodorului terestru digital DVB-T2, eu de ex. mai am un TV care are numai intrare de antenă.

Dar există decodoarea care să aibă şi ieşire R.F.?   :huh:

#7
orezr

orezr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.05.2007

 djl, on 03 ianuarie 2016 - 01:15, said:


Dar există decodoarea care să aibă şi ieşire R.F.?   Posted Image
De pilda acesta.

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Mulţumesc, e super aşa!

#9
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am avut ocazia sa testez acest model de receiver (Synaps T50) cu ceva timp in urma si am verificat prin conectare iesirea RF pe un televizor clasic.....dar rezultatul a fost foarte slab adica sonorul lipsea iar imaginea era alb-negru !! Posted Image .....cele mai bune rezultate au fost prin conectarea cablului scart-scart...
http://forum.softped...6#entry17426194
Dar cu timpul am renuntat la acest televizor clasic si am trecut la alt receiver _Amiko Combo HD SE !
Acum folosesc monitorul pc prevazut cu hdmi iar rezultatele sunt fantastice !!
http://forum.softped...8#entry17974119

Edited by cristian68n, 03 January 2016 - 10:23.


#10
orezr

orezr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.05.2007
Evident un semnal analogic (vga, rf etc) nu are cum sa se compare la calitate cu unul digital (hdmi) Posted Image
Pentru cei cu televizor mai vechi insa, modulatorul RF este o solutie.
Se poata cumpara si separat, de exemplu aici si nu costa mai nimic.
Asa nu mai conteaza modelul de set-top box.
Eu am recuperat un modulator RF dintr-un joc video (gen tetris) care erau la moda intr-o vreme si se puteau conecta la tv.
Daca lipsea sonorul este probabil din cauza ca majoritatea modulatoarelor sunt chinezarii, iar chinezii folosesc norma PAL D/K care are purtatoarele de imagine si sunet separate la 6,5 MHz spre deosebire de norma care este in uz la noi acum, PAL B/G unde sunt la 5,5 MHz. Multe televzoare color cu tub nu stiu sa comute automat, trebuie sa-i precizezi norma corecta (si eu am unul de genul acesta).
Imaginea alb-negru e posibil sa fie tot din cauza asta, poate era setat  tv-ul pe NTSC si tu ii dadeai PAL, sau invers etc.

Edited by orezr, 03 January 2016 - 12:25.


#11
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Am facut foarte multe verificari cu diferite cabluri si variante de conectori si setari de toate felurile  la televizor si la receiver......!Posted ImageIar modelul de televizor cu tub a rezistat eroic ceva anisori....dar sau schimbat multe in timp!!Acum sta cuminte impachetat la cutie !!Doar pentru teste ,rar mai este folosit... Posted Image
Asta a fost cu ceva timp in urma ....
http://forum.softped...2#entry17513148

Edited by cristian68n, 03 January 2016 - 13:02.


#12
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 cristian68n, on 03 ianuarie 2016 - 10:09, said:

Am avut ocazia sa testez acest model de receiver (Synaps T50) cu ceva timp in urma
Dar cu timpul  am trecut la alt receiver _Amiko Combo HD SE !


Anul acesta moldovenii vor face teste T2 / H265 ...asa ca fa rost de receptor !Posted Image

#13
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Doar sa treaca frigul de afara si sarbautorile..!Ptiu ! Am tastat  gresit !Posted Image Adica ....Sarbatorile !
Iar daca apar noutati ? Vom trai si vom face experiente (sa nu zic sacrificii !!)...Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate