Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Format sigur pentru DVD player

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
Va salut!

Trebuie sa-i fac cuiva niste DVD-uri cu videoclipuri pentru un DVD player portabil si nu stiu ce formate suporta acesta, iar omul caruia trebuie sa-i fac e paralel cu astea... m-as uita eu, dar situatia e ca DVD-urile i le trimit prin cineva. Chestia e ca nu imi permit sa le fac din nou daca nu le suporta...

Videoclipurile sunt mp4 descarcate de pe youtube cu plugin-ul Download Flash and Video si sunt aproape sigur ca acestea nu sunt suportate, de aceea vreau sa le convertesc si nu stiu exact ce format sa aleg.

Care ar fi un format sigur suportat de orice DVD player?

Folosesc Any Video Converter si am ales sa convertesc in AVI, dar nu stiu ce sa aleg la codec.
O fi xvid-ul bun? Conteaza codecul din moment ce formatul va fi AVI? Sa convertesc in AVI? Deci sunt o gramada, ceea ce ma incurca si mai tare.

Merci frumos, inseamna mult de tot!

Attached File  pritnavi2.jpg   113.06K   17 downloads

Attached File  HJHJ.jpg   155.47K   19 downloads

Attached Files


Edited by CTCistul, 20 December 2015 - 12:53.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostCTCistul, on 20 decembrie 2015 - 12:46, said:


Care ar fi un format sigur suportat de orice DVD player?


chiar mp4

#3
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015

View PostDany_Darke, on 20 decembrie 2015 - 13:10, said:

chiar mp4

Ok, dar ce este acest AVC? http://postimg.org/image/tkrimxcr3/

Stiu ca am facut mai demult astfel de videoclipuri pe DVD-ul meu si n-au mers. Adevarat ca am o chinezarie, insa nu stiu ce are el.

Edited by CTCistul, 20 December 2015 - 13:21.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Garantat 100% este format Video DVD!
Foloseste programul DVD Flick, gratuit, si sigur nu ti le va trimite inapoi!
Orice alta varianta este cu posibile probleme, mai ales ca nu stii exact ce player are.
In general, playerele portabile sunt modeste la capitolul codecuri audio si video, asa ca alege varianta garantata.

#5
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
Merci mult!

Apropo, intre timp am pus sa converteasca in mpeg2. Nu ar fi si acesta sigur oare, din cate am citit?

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Nu mai simplu il pui sa puna o poza cu aparatul ? Vezi ca unele "dvd portabile" de fapt citesc doar VCD-uri, care e cu totul alt format.

#7
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
Am vorbit cu omul. A zis ca e DVD player Navigator Volvo, inclus in masina. Perfect. Acum sunt total bagat in ceata.

#8
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View PostCTCistul, on 20 decembrie 2015 - 14:08, said:

Am vorbit cu omul. A zis ca e DVD player Navigator Volvo, inclus in masina. Perfect. Acum sunt total bagat in ceata.

Alea nu suporta decit formatul standard DVD, deci foloseste DVD Flick cum ai fost sfătuit mai sus - programul va scoate formatul exact necesar, in ISO sau prin ardere directa pe disc.

#9
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015

View Postmanoman, on 20 decembrie 2015 - 14:35, said:

Alea nu suporta decit formatul standard DVD,
Ok, dar totusi cum poti fi sigur?

#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Faci dvd standard şi gata cum ţi-au recomandat mai sus şi nu mai pierzi timpul cu alte teste.

#11
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
Ok, asa o sa fac. Va multumesc mult pentru raspunsuri!




Ok, DVD Flick a convertit pana acum 5 videoclipuri.. dar la niciunul nu se aude sunetul... ii bun.

Padon! Inca n-a codificat audio.. scuze.. Posted Image

Edited by CTCistul, 20 December 2015 - 15:11.


#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
DVD are un anumit format de fisiere, iar ca sa fii sigur ca iti merge, e de dorit un program care sie atat conversie, cat si crearea unui meniu.

DVD Flick e o recomandare buna, dar e n proiect abandonat.

Alternativ exista Nero Burning Rom sau DVD Styler.

#13
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
Perfect.. le-am convertit deja cu DVD Flick... sper ca nu l-au abandonat din motive de compatibilitate..

#14
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View PostCTCistul, on 20 decembrie 2015 - 14:45, said:

Ok, dar totusi cum poti fi sigur?

Spune-i proprietarului masinii sa se uite in manualul masinii - in sectia de Entertainment e clar specificat acest lucru.

#15
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
M-am uitat pe net si am gasit cumva. Da, suporta doar DVD video.

#16
CTCistul

CTCistul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.08.2015
Deci. Am pus toate videoclipurile pe DVD dar cand le dau playback nu pot sa le dau skip. Le vede ca si "capitole", nu fisiere individuale. Grozav.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Pai si la capitole exista Next si Previous! Care este problema, de fapt?
Se poate face meniu in care sa apara fiecare clip ca intrare separata sau sa poti alege sa ruleze automat tot DVD-ul.
Dar pentru un player de masina, inclus in bord, mi se pare ca va fi greu de utilizat, daca nu chiar imposibil!
De fapt care este utilitatea unui player video in bordul masinii? Pentru sofer si pasagerul din fata intreb! Doar sa cresca sansele de accident. DVD in bord se foloseste de obicei pentru hartile de navigatie, partea de video a ramas asa, ca sa ia ochii, sa puna cocalarii clipuri cu manele!
Pentru locurile din spate e alta discutie.

Oricum, s-a inventat tableta care este de 10 ori mai versatila in redarea fisierelor audio si video, la calitate net superioara DVD-ului!

#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Corect Viceroy.
DVD VIDEO este singurul garantat dar si aici sunt cativa de daca: Trebuie setat codul de regiune pe ALL(maxim de compatibilitate), Trebuie vazut ce standard accepta playerul(PAL, NTSC sau ambele; de la distanta as merge pe PAL ca nu e masina americana),apoi pot fi probleme cu FPS-ul la conversie ca la DVD PAL ai 25i(50i); ori acele clipuri pot fi la 24 sau 30fps.Daca la 24 se rezolva relativ usor(indexare la 25fps cu o accelerare de 4%) la 30 >>>25 e imputita treaba si trebuie apelat la Pull Down. La fel e pretentioasa si codarea(atat parametrii cat si encodorul) atat pentru calitate cat si pentru a nu sari cu bitrate-ul general peste limita si a bloca aparatul.Multe playere in special cele mai vechi fac figuri la bitrate mare.Un VBR 2pass cu targetul  la 6mbps, minima la 4 si maxima la 7/7,5 ar trebui sa fie 100% safe.
Peste toate astea se adauga si structura(single layer/ Dual layer), blankurile,Boock Type si procesul de scriere. Pentru maxim de compatibilitate trebuie mers pe structura Single Layer,Blankuri Verbatim cu + si ardere la viteza mica(4x) cu book TYPE setat pe DVD-ROM intr-un soft bun de ardere cume IMG BURN.
Cat despre utilizare in timpul mersului.... e imposibil pentru sofer si cam acelasi lucru si pentru pasageri(fie ei in fata sau in spate) deoarece daca nu privesti la drum se instaleaza imediat raul de masina si dai la rate de nu te vezi mai ales daca e drum virajat si se merge mai in forta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate