Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Ray-Ban originali ?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
Salut, ce stiti de site-ul lensa.ro am vazut ca au modele ray-ban dar sunt originali ? este distribuitor autorizat?
multumesc

#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Cititi ,va rog,  aici detalii despre ochelarii originali:
http://www.rayban-romania.ro/rec.html

Sint multe falsuri pe piata!
E posibil si vinzatorul sa nu stie exact ce vinde....

Edited by alionte, 20 December 2015 - 13:21.


#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu exista nicio diferenta intre un original si un fake cand vine vorba de design :) pe tine banuiesc ca te intereseaza sa scrie Ray-Ban pe ei? Eu cu 50 de lei mi-am luat o super pereche, am primit chiar si o oferta de 150 de lei pentr a-i vinde.

Diferentele nu prea exista, din punctul meu de vedere.

#4
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Daca nu ai sursa sigura in .ro, ia de pe internet, de ex. de pe http://www.amazon.co...textbin=Ray-Ban livreaza si in Romania

 Daian95, on 20 decembrie 2015 - 13:29, said:

Nu exista nicio diferenta intre un original si un fake cand vine vorba de design Posted Image pe tine banuiesc ca te intereseaza sa scrie Ray-Ban pe ei? Eu cu 50 de lei mi-am luat o super pereche, am primit chiar si o oferta de 150 de lei pentr a-i vinde.

Diferentele nu prea exista, din punctul meu de vedere.

Diferentele sunt enorme cand vine vorba de calitatea lentilelor. Cel putin eu de asta port ochelari de soare, nu pentru "valoare adaugata"

Edited by a3ds, 20 December 2015 - 13:33.


#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 a3ds, on 20 decembrie 2015 - 13:31, said:

Diferentele sunt enorme cand vine vorba de calitatea lentilelor. Cel putin eu de asta port ochelari de soare, nu pentru "valoare adaugata"

Am comparat Ray-Ban-ul meu cu niste modele originale, am ramas socat, nu prea existau diferente, ba chiar am observat ca ramele mele erau mai bine fixate in suruburi. Daca ai noroc sa prinzi niste fake-uri bune te-ai scos.

Edited by Daian95, 20 December 2015 - 13:38.


#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Diferenta este in calitatea sticlei. SI este mare.

Prima mea pereche serioasa este ray-ban polarizati. N-am vazut niciodata mai bine prin alti ochelari de soare. Si am avut zeci de perechi.

#7
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
Deci în concluzie cei de pe lensa au modele originale sau nu?

#8
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Da un mail la Ray Ban si intreaba-i care sunt distribuitorii lor autorizati din Romania.

Altfel, te distrezi pe banii tai (sau cred/ar trebui  sa poti sa le faci retur daca nu iti plac/nu-s pe bune)...

Vad ca la lentile de contact au preturi destul de ok si nu cred ca se falsifica lentile de contact de corectie lol.

Dar daca poti sa iti iei de pe Amazon de la Ray Ban direct la ~acelasi pret...vad ca-s in jur de 90-$100 sau mai mult perechea si pe lensa.

Edited by a3ds, 20 December 2015 - 14:34.


#9
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Daca îi iei de fițe atunci imitatiile sînt perfect suficiente, daca îi iei pentru calitatea lentilelor atunci vei gasi lucruri mult mai ieftine la aceeasi calitate.
In ambele cazuri nu merita sa cumperi Ray-Ban originali.

Edited by manoman, 20 December 2015 - 14:40.


#10
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Un exemplu de ochelari de soare mult mai ieftini, la fel de comfortabili si cu lentile la fel de bune ca niste polarizate/nepolarizate de la Ray Ban?

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Daian95, on 20 decembrie 2015 - 13:29, said:

Nu exista nicio diferenta intre un original si un fake cand vine vorba de design Posted Image pe tine banuiesc ca te intereseaza sa scrie Ray-Ban pe ei? Eu cu 50 de lei mi-am luat o super pereche, am primit chiar si o oferta de 150 de lei pentr a-i vinde.

Diferentele nu prea exista, din punctul meu de vedere.
Diferenta e in a-ti arde retina sau nu.....Acum fiecare decide daca merita sa iei niste falsuri si sa te dai mare la gacici cu riscul de a orbi sau sa cumperi o pereche de ochelari de soare buni fie ei si no Ray-Ban....

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Luxottica e distribuitor Ray-Ban. In orice optica medicala serioasa gasesti RB original.

#13
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 28.08.2010
daca poti sa ii faci retur, cumpara si pune poze si te ajutam saca sunt originali sau nu. eu personal am 2 modele de ray ban, o pereche model clasic aviator si inca una tot aviator dar model flip out la care se schimba lentilele (primesti lentile extra la pachet, inclusiv polarizate, nu cred ca am vazut prin tara modelul asta) deci cred ca te pot ajuta. o alta chestie, nu stiu in tara cum sunt vanduti, pe cutie ar trebui sa aibe o eticheta cu modelul, marimea si un cod de bare care scanat trebuie sa te duca pe google la site-ul lor si exact acelasi model inclusiv culoarea. deci pana nu ii ai in mana e greu de spus daca sunt sau nu originali, iar ca chestie cei care vand "la oferta" cu preturi sub 100 euro sunt 100% fake. niciunde in lume nu iei ray ban din magazin cu 50 euro, intra pe site, ia pretul de catalog si mai adauga profitul si alte taxe si vezi pretul care ar trebui sa ii ai aibe. daca pe site sunt 120 dolari in magazin ar fi pe la 150 euro, la noi vorbesc ca sunt taxele mari

#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 MembruAnonim, on 22 decembrie 2015 - 18:48, said:

Luxottica e distribuitor Ray-Ban. In orice optica medicala serioasa gasesti RB original.

Ai vrut sa zici Luxottica detine brandul Ray Ban. Cam cum detine Daimler AG brandul Mercedes Benz.

 Clovis, on 20 decembrie 2015 - 22:29, said:

Diferenta e in a-ti arde retina sau nu.....Acum fiecare decide daca merita sa iei niste falsuri si sa te dai mare la gacici cu riscul de a orbi sau sa cumperi o pereche de ochelari de soare buni fie ei si no Ray-Ban....

Doar daca sudezi cu ei. Caz in care iti cam futi retina si cu Ray Ban originali.

Edited by izometric, 31 December 2015 - 08:33.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 izometric, on 31 decembrie 2015 - 08:33, said:

Ai vrut sa zici Luxottica detine brandul Ray Ban.

Detine si il distribuie. Din 2014 si in Ro.

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Poti da un link catre un magazin sau site Luxottica de unde pot cumpara si eu niste ochelari in Romania?

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In afara stiu ca Luxottica a preluat Sunglasses Hut, un lant de magazine. In Ro nush sa fi preluat ceva inca. Cum spuneam si mai sus, in orice optica serioasa gasesti Ray-Ban. Cum stii ca e optica serioasa? Simplu: in optica respectiva nu gasesti numa' RB pt ca L te obliga sa comercializezi si celelalte branduri ale lor, Vogue, Persol, Bvlgari, Prada etc. Si mai tre' sa stiti ca RB original sub 100 de euro NU EXISTA!

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 MembruAnonim, on 31 decembrie 2015 - 11:07, said:

In afara stiu ca Luxottica a preluat Sunglasses Hut, un lant de magazine. In Ro nush sa fi preluat ceva inca. Cum spuneam si mai sus, in orice optica serioasa gasesti Ray-Ban. Cum stii ca e optica serioasa? Simplu: in optica respectiva nu gasesti numa' RB pt ca L te obliga sa comercializezi si celelalte branduri ale lor, Vogue, Persol, Bvlgari, Prada etc. Si mai tre' sa stiti ca RB original sub 100 de euro NU EXISTA!


Pai doar ce ai zis ca in Romania din 2014. Credeam ca ai informatii "pe surse".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate