Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Out of Africa" pe romaneste "Departe de Africa"

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
L-am vazut azi pe canalul de FILMe al retelei DIGItale unde sunt abonat. Si cred ca va fi dat in reluare..
Daca nu, il puteti cumpara, pt ca eu nu recomand descarcarea ilegala, nu, de pe torente, DC++, etc, nu, Dne fereste...Sau vizionare on line...

Sa revin. Il vazusem prin anii 80 toamna, pe casete VHS, in traducerea inconfundabilei IMN..
Si ma miram ca multe tinere dsoare/dne plangeau de zguduia camasa pe ele..
Adevarul e ca si eu trecusem prin cateva povesti de dragoste si experimentasem pe pielea mea anumite trairii..Dar parca nu intelegeam de ce...
Azi, cand am deja +52, m-a "uscat"...
Pt ca traiesc si eu o poveste de dragoste de +21 de ani cu cea care mi-a devenit sotie. Asa ca l-am simti altfel...
Cum sunt barbat al dracului de dur, nu o sa recunosc faza cu lacrimatul, nu, da de loc..
Morala.
Un film extraordinar de bine facut, interpretat magistral, filmat super etc, vorba aia, 7 Oscaruri, pe care il recomand turor celor care vor sa vada un film (al dracului de) bun.
Altfel, are si niste "soparle".. Faza cu barul de la inceput si de la sfarsit.. Sau cu taiatul sunetului..
Cu amanta neagra.. La dracu, orice barbat murea pt aia. Frumoasa, ca sa ma exprim elegant, sa ii bei apa din  p ...aaa pahar..evident. Saraca, cum statea dupa gardul cimitirului..
Altfel, sunt convins ca toti negrii de culoare stiau si vorbeau ce facea dna...Asa ca si albii aflau rapid..
PS. Jur pe ce am mai sfant ca acum niste ani eram convins ca nu o sa intr-un submarin nemtesc din al doilea razboi mondial..Iar de cel romanesc, bagam mana in foc.ca NU, NEVER.
In 2011, 2012, si in 2014 am ajuns sa intru in mai multe, de atunci si de dupa, inclusiv in Delfinul..
Spun asta pt ca imaginile din Africa mi-au dat o idee..
Stiu, la salariul meu, oamenii cu idei =idioti, scuze, idealisti..Si da, mai platesc inca ratele la excursiile alea..Dar au meritat..
Va astept comentariile..
PS. Chiar, ia sa caut cartea...Si mai ales sa joc la 6/49..

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Prien, fiind un veteran harsait ca si tine, m-ai facut curios, o sa caut sa vad filmul neaparat. Cu toate ca , avand in vedere vechimea filmului, este aproape imposibil sa nu il fi vazut in acei ani . Stii cum se devorau filmele in acei ani!

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
am incercat sa citesc, dar n-am inteles nimic
ai bagat o berica, doua sau lada cu totul?

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postgumball3000, on 19 decembrie 2015 - 22:00, said:

am incercat sa citesc, dar n-am inteles nimic

Abstinenta ucide !

#5
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Deci :
-vrei sa te muti in Africa
-vrei sa babardesti o negresa
-vrei s-o babardesti pe Meryl Streep
-vrei sa refaci filmul in locatia originala

Oricum cu Africa io zic s-o lasi moale .. e frumoasa doar la Discovery... la fata locului e hell .. plina de boli dintre cele mai ciudate, paraziti care incep sa te manance din cele mai neasteptate locuri, bastinasi mai puturosi ca vasluienii -  si au ramas aia mai prosti, ca restu deja au trecut in Ioropa cu barca - , razboaie peste tot (ca daca stai cu baluba la soare toata ziua, e normal sa-ti vina idei... adevarul ca in caldura aia si cu bolile alea si cand te uiti in oglinda si vezi ce culoare ai iti cam vine sa pui mana pe maceta,,,).
Mai bine acasa cu berea si micii langa tine...

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
shmecherul
Vizionare placuta. Si sa comentezi..
jumborom
Stima.
crouchot
Nu, nu vreau sa ma mut in Africa, nu vreau sa  f ..o negresa sau pe M, sau sa refac filmul.
Vorbeam si eu asa..

Altfel, serios. Multumesc de avertizarea cu bolile....
Desi daca ma uit la cati bani am, cat mai datorez, rezulta ca sunt tare "departe de Africa"..
Si asa o sa raman..

WAUU. 220 de persoane s-au uitat deja la ce am postat. E romal sa cred ca unii vor re/vedea filmul.
Oameni buni, va astept cu interes comentariiile. Sunt convins ca macar o parte vor fi interesante..

Edited by Prien, 20 December 2015 - 00:32.


#7
ramuser

ramuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.05.2012

View Postcrouchot, on 19 decembrie 2015 - 23:25, said:

Deci :
-vrei sa te muti in Africa
-vrei sa babardesti o negresa
-vrei s-o babardesti pe Meryl Streep
-vrei sa refaci filmul in locatia originala

Oricum cu Africa io zic s-o lasi moale .. e frumoasa doar la Discovery... la fata locului e hell .. plina de boli dintre cele mai ciudate, paraziti care incep sa te manance din cele mai neasteptate locuri, bastinasi mai puturosi ca vasluienii -  si au ramas aia mai prosti, ca restu deja au trecut in Ioropa cu barca - , razboaie peste tot (ca daca stai cu baluba la soare toata ziua, e normal sa-ti vina idei... adevarul ca in caldura aia si cu bolile alea si cand te uiti in oglinda si vezi ce culoare ai iti cam vine sa pui mana pe maceta,,,).
Mai bine acasa cu berea si micii langa tine...
bravo frumoasă postare miroși de la distanță că ai mulți anișori,te așteptăm cu alte postări....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate