Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rambursare Anticipata Credit Prima Casa BCR

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Buna, am credit prima casa la BCR cu dobanda variabila, am rambursat anticipat o suma destul de mare si n-am avut nici o problema, Conform OUG 50/2010 la creditele cu dobanda variabila nu se mai percep comisioane de ramburasare anticipata in momentul de fata, la sumele platite in avans nu se mai percep dobanzi si comisioane, pe cererea de rabursare anticipata imi apar doua optiuni: prima sa mi se scada din anii de credit si a doua sa mi se scada din suma de plata lunar, am ales sa mi se scada din anii de plata la credit.
Acum daca mai rambursez anticipat ma intreb daca si cat de avantajos ar fi daca aleg sa mi se scada din suma de plata lunar dar dobanda fiind totusi variabila - ar fi posibil sa imi creasca dobanda si sa ajung in final la aceiasi suma de plata lunar (sau chiar mai mare) desi am rambursat anticipat si am ales sa mi se scada suma de plata lunar... ? Scuze dar nu prea am experienta cu bancile  Posted Image

#2
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Dupa parerea mea, nivelul indicatorilor prin care variaza efectiv dobanda, si anume ROBOR si EURIBOR este la acest moment destul de redus.
Daca vei urmari evolutia istorica a ROBOR, vei constata acest lucru.

Asa ca o posibila crestere a dobanzii ca urmare a cresterii acestor indicatori este destul de probabila in viitorul mediu, in opinia mea. Sigur, sper si cred ca nu va fi o crestere abrupta, dar ea va exista.

In cazul in care doresti sa rambursezi anticipat o suma, eu as merge inca o data pe reducerea perioadei creditului.

Edited by Damascus77, 18 December 2015 - 20:37.


#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In amandoua variantele de plata anticipata scade soldul creditului tau.
Pentru perioada ramasa in care platesti rate, in rata ai o parte din banii pe care-i rambursezi pentru scaderea soldului (principal) si o parte care ti-o ia banca drept dobanda.
Daca te uiti pe un grafic de rambursare, vei observa ca in prima jumatate a rambursarii unui credit, dobanda platita bancii este mai mare decat principalul ce acopera soldul.

Daca scade perioada, vei plati mai putin timp dobanda bancii.
Daca ramai cu aceeasi perioada, dobanda platita lunar scade si ea, dar din cauza perioadei lungi vei plati mai multa dobanda bancii.

Cu cat perioada de rambursare e mai lunga, cu atat se pot intampla multe, sa scada sau sa creasca dobanzile, ceea ce, da poate duce ca la un moment dat sa platesti mai mult la rata decat platesti in acest moment. Insa nimeni nu poate prevedea acum, pentru o perioada lunga evolutia dobanzilor bancare.

Din pacate, decizia de a plati anticipat si in ce forma, iti apartine si trebuie sa-ti faci singur toate calculele.
Cere la banca scadendare pentru ambele variante pentru a vedea mai bine ce iti convine.

Eu prefer sa platesc anticipat, ori de cate ori am ocazia, cu scaderea perioadei de rambursare. (scaderea anilor de credit)

Edited by Ciubex, 18 December 2015 - 21:00.


#4
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
parerea mea este sa reduci suma de plata ,deoarece daca ai ceva banuti in plus nimeni nu te poate opri sa ii dai bancii ca rambursare anticipata si daca nu ai platesti o rata mai mica .e doar parerea mea .

#5
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Ideea e ca daca am rata acum in jur 1000 ron / luna de ex si platesc suficient de mult in avans incat sa reduc suma de plata lunar undeva la 800 ron dar dobanda fiind variabila - ar putea varia crescand si suma de plata lunar ar putea ajunge din nou undeva in jur de 1000 ron/luna - ar fi posibil asa ceva?

#6
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

View Postsimonisq, on 20 decembrie 2015 - 18:33, said:

Ideea e ca daca am rata acum in jur 1000 ron / luna de ex si platesc suficient de mult in avans incat sa reduc suma de plata lunar undeva la 800 ron dar dobanda fiind variabila - ar putea varia crescand si suma de plata lunar ar putea ajunge din nou undeva in jur de 1000 ron/luna - ar fi posibil asa ceva?
Indiferent daca ai fi achitat sau nu in avans, daca va creste ROBOR sau ce indice de referinta ai tu, atunci rata o sa creasca (logic ca in procent mai mic, daca ai achitat ceva in avans, ca se calculeaza la soldul cat a mai ramas de plata).

La fel si daca va scade ROBOR - rata se va recalcula.

Vezi in contract, acolo trebuie sa scrie la ce perioada si in functie de ce indice se recalculeaza dobanda.

#7
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
daca ramii cu rata de 1 000 si are tendinta sa creasca o sa trebuiasca sa pui bani in plus la rata ,daca reduci rata la 800 si o sa creasca un pic ajungi de unde ai plecat .e doar hotarirea ta .

#8
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
De fiecare data cand faci o rambursare anticipata, alege varianta cu diminuarea perioadei. Asta inseamna ca va creste valoarea principalului (adica suma efectiva din creditul contractat) si va scadea valoarea dobanzii pe care o platesti Bancii.

#9
ValentinDanielC

ValentinDanielC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2016
Reducerea perioadei e cea mai buna alegere.."Câte 100 de euro dați în plus în fiecare lună timp de un an înseamnă că perioada creditului scade cu 28 de luni și suma totală de plată cu 5.678 de euro. Rezultă o economie totală de 4.478 de euro" n.m. Era vba de un credit de 40000 euro pe 30 ani.succes

#10
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostValentinDanielC, on 16 august 2017 - 22:48, said:

Reducerea perioadei e cea mai buna alegere.."Câte 100 de euro daţi în plus în fiecare lună timp de un an înseamnă că perioada creditului scade cu 28 de luni şi suma totală de plată cu 5.678 de euro. Rezultă o economie totală de 4.478 de euro" n.m. Era vba de un credit de 40000 euro pe 30 ani.succes

Salut. In legatura cu ce ai scris mai sus,cum procedezi ca in fiecare luna cand ai scadenta ratei sa platesti cei 100 euro/ 465 lei in plus la rata? Trebuie de fiecare data sa mergi la sucursala sa faci o cerere de rambursare anticipata? Intreb pentru ca tocmai ce am apelat la un credit de 40.000 euro pe 30 ani si in loc de 850 lei cat am rata as dori sa achit 1300 lei. Teoretic daca dobanzile raman relativ la fel, as achita imprumutul in 16 ani in loc de 30...

Edited by SouL, 20 May 2018 - 07:56.


#11
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
Dacă e credit prin prima casa trebuie sa faci cerere de rambursare anticipata la fiecare plata in plus

Teoretic sunt obligați sa iti accepte si rambursare anticipata de 1E



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate