Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

shar pei

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Shar pei ul meu tot petkult mananca,de a lungul timpului a mancat taste of the wild,acana,brit care!
Petkult este f buna raport calitate-pret!
Cu acana i a mers f bine doar ca e cam scumpa!
La shar pei conteaza cantitatea proteinei,nu trebuie sa depaseasca 26-27% !

Edited by silviu03, 09 January 2017 - 11:52.


#38
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Fraierul meu a crescut,dar este la fel de rasfatat cand este cazul :)
Nu mai are nimeni pe forum shar pei?sa mai schimbam pareri,experiente?
Mai are cateva luni si face 3 ani,zboara timpul.

Attached Files



#39
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Salut!
Am dat peste postul asta cautand informatii despre Shar Pei...dar vad ca nu prea se inghesuie lumea sa scrie...oare asa putini Shar Pei sunt in Romania?
De 2 sapt avem si noi un nou membru in familie,il cheama ZEN :)
E un frumos cu ochii albastri (sper sa nu i se schimbe culoarea).
Am si eu o nelamurire...la 8 saptamani...pana la urma cate grame(aproximativ) trebuie sa manance? ca am gasit tot felul de informatii pe net.Cei de unde l am luat ii dadeau sa manance Royal Canin si mi au spus sa ii las boabe in premanenta si mananca el cat are nevoie,dar nu am facut asa...Eu i am cumparat Belcando,si cei de la petshop mi-au spus sa-i dau 50 de grame pe zi,ceea ce mi se pare extrem de putin...Oare era mai bun Royal Canin?

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e bun Royalul. La acelasi pret gasesti hrana mult mai buna, fara cereale. Un catel trebuie sa manance pe zi, in functie si de nivelul de activitate cam 2-2,5% din greutate. La 2 luni shar-pei-ul tau cred ca are vreo 5kg deci ar trebui sa-i dai cel putin 100g pe zi. Pe majoritatea ambalajelor cu hrana puppy e un tabel cu cat trebuie sa-i dai in functie de varsta si greutate.
Nu cred ca ii vor ramane ochii albastri. E albastreala de pui. Se pigmenteaza cu timpul. Si trufa e roz cand se nasc si dupa cateva saptamani se pigmenteaza devenind neagra sau maro.

M-am uitat la hrana Belcando Puppy Gravy. In opinia mea, cu peste 20lei/kg  are un raport pret/ calitate in dezavantajul cumparatorului. Daca iei cu sacul de la magazinele on line gasesti hrana mai buna la pretul acesta. Tine cont ca nu trebuie sa-i dai hrana hiperproteica sau foarte grasa. Nu stiu daca Belcando cu 29%proteine si 17% grasimi e cea mai buna alegere plus ca are si proteine vegetale care pot proveni din soia care e stiut ca poate provoca alergii.
https://www.belcando.../ro/puppy-gravy
Nu are soia dar are porumb. Ar fi mai bun si mai ieftin Taste of the Wild Pacific Stream Puppy cu 27% proteine si 15% grasimi un plus fiind ca e o hrana fara cereale


Ingrediente:
somon, făină de pește marin, cartofi dulci, cartofi, mazăre, proteine de mazăre, ulei de rapiță, teșcovină de roșii, somon afumat, făină de somon, aromă naturală, ulei de somon (sursă de DHA), sare, clorură de colină, tocoferoli (conservanți naturali și surse de vitamina E), rădăcină uscată de cicoare, extract de Yucca Schidigera, roșii, afine, zmeruă, Enterococcus faecium uscat (produs de fermentație), Lactobacillus acidophilus uscat (produs de fermentație), Lactobacillus casei uscat (produs de fermentație), Lactobacillus plantarum uscat (produs de fermentație), Trichoderma longibrachiatum uscat (extract de fermentație), adaos de vitamina E, fier proteinat, zinc proteinat, cupru proteinat, sulfat de fier, sulfat de zinc, sulfat de cupru, iodat de potasiu, mononitrat de tiamină (vitamina B1), proteinat de mangan, oxid de mangan, acid ascorbic, adaos de vitamina A, biotină, niacină, pantotenat de calciu, sulfat de mangan, selenit de sodiu, piridoxină hidroclorură (vitamina B6), adaos de vitamina B12, riboflavină (vitamina B2), adaos de vitamina D, acid folic.
Garanția nutriției:
Taste of the Wild - Pacific Stream Puppy corespunde profilului nutrițional al AAFCO (Association of American Feed Control Officials - Asociația Americană pentru controlul alimentației).

Analiză

proteine 27.0 %
grăsime 15.0 %
fibre 5.0 %
cenușă 7.3 %
umiditate 10.0 %
acizi grași Omega-3 0.3 %
acizi grași Omega-6 2.4 %
EPA / DHA 0.05 %

Edited by Freddy12, 14 June 2018 - 17:34.


#41
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Da...de Royal asa am citit si eu ca nu e buna,din acest motiv nu am continuat cu ea.
Eu sper sa nu i se schimbe culoarea...chiar are niste ochi frumosi :)
Acum o sa termin saculetul de Belcando...si apoi...mai citim...mai intrebam....poate gasesc ceva mai bun pt el.Macar e bine ca are pofta mare de mancare...si linge castronul.
Noi mai avem si o pisica,acum cat este el mic,sunt prieteni....oare cand o sa mai creasca se vor mai intelege?
Azi le am facut si un canal de Youtube :))) O sa postez acolo filmulete cu ei sa vad cum evolueaza impreuna :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ackamB8IO1E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M am uitat acum putin pe net si nu e diferenta de pret intre Taste of the Wild si Belcando sau Hills....ca si de Hills am mai citit ca e buna.....

Edited by Ristian83, 14 June 2018 - 17:35.


#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Se vor înțelege daca pisica nu il ataca. Eu am cinci caini si niciunul nu-mi ataca pisicile fiindca le considera ca făcând parte din haita. Dar daca intra vreo pisica straina e vai de ea si ar fi la fel si daca ar intra un caine străin in curte.


Vârsta (luni) 3 - 5 kg* 5 - 15 kg* 15 - 25 kg* 25 - 35 kg* 35 - 50 kg* 50 - 65 kg* 65 - 80 kg*
2 50 - 80g 80 - 160g 160 - 190g 190 - 230g 230 - 250g 250 - 260g 260 - 320g
3 70 - 100g 100 - 210g 210 - 280g 280 - 350g 350 - 380g 380 - 480g 480 - 550g
4 70 - 100g 100 - 210g 210 - 350g** 350 - 420g** 420 - 490g** 490 - 600g** 600 - 700g**
5-6 80 - 110g 110 - 240g JUNIOR** JUNIOR** JUNIOR** JUNIOR** JUNIOR**
7-8 70 - 100g 100 - 270g JUNIOR** JUNIOR**
Acesta este tabelul pentru Belcando puppy Gravy. Greutatea este pentru un caine adult. Deci pentru un shar-pei de 2 luni portia zilnica ar trebui sa fie de 190-230g . Vezi si tu ochiometric : daca il simti ca are tendinta de slabire suplimentezi cu 10% iar daca ii dai prea multa hrana face scaune moi.

#43
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Mulțumesc! O sa i măresc doza :)

#44
ninjasan

ninjasan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2018
salut am si eu un puiut de 2 luni ninja il cheama si pana acum i am dat royal canin starter mediu pentru ca asa l a obisnuit fostul proprietar dar acum ca a trecut de 2 luni vreau sa i dau belcando puppy cu miel si orez,nu stiu pe cine sa i treb daca este ok asa ca locul asta mi se pare unul foarte bun:)). credeti ca ar fi mai bine sa i dau de la petkult cu miel si orez sau belcando puppy miel si orez?

#45
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Starterul de la royal este foarte bun,dar atat,mai departe nu le dati royal,va bateti joc de banii vostru si mai ales de sanatatea catelului !
Shar pey ul meu a mancat taste of the wild cu somon,de la 2 luni la 1 an si putin,de atunci si pana in prezent(2 ani si 9 luni) a mancat in 90% din timp acana.
In decursul celor aproape 3 ani a fost un caine sanatos,singura lui problema sunt urechile,mereu are probleme,mereu este pe tratament.
In rest este bine sanatos,acasa este linistit in general,afara este mega agitat :)
Cu oamenii se intelege foarte bine,mai ales cu cei cunoscuti,cu strainii este distant dar nu agresiv.
In schimb cu alti caini lucrurile nu sunt asa roz,cu cei mici sau cei care nu sunt dominanti se intelege perfect,insa cu cei care sunt dominanti este mare scandal.
Un caine cu un caracter puternic,dominant si cam rece,asa l as descrie.
Ca sfat:aveti mare grija de educatia lui,daca il scapati din mana vinse urca in cap rau de tot!
Ps:ristian,nu sunt asa de putin,nu sunt nici cum sunt labradorii sau beagle-ii,cauta pe facebook:comunitatea iubitorilor de shar pei,gasesti acolo cam tot ce vrei,am activat si eu foarte mult acolo,dar am decis sa ies din grup din cauza catorva persoane mai comuniste!

Edited by silviu03, 16 June 2018 - 23:27.


#46
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Mulțumesc Silviu! O sa caut pe fb.
“Alta intrebare”...trebuie sa l înregistrez pe la poliție sau asociație chinologica?

#47
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Trebuie sa ai carnet de sanatate stampilat si cu vaccinele.
Nu trebuie sa il inregistrezi,se inregistreaza doar cainii de lupta(amstaff,pitbull,presa canario etc) si cei de paza si protectie(rottweiller,doberman,tosa inu etc),shar pei ul este un caine de companie,mai are in sange putin din trecutul lui dar este linistit cu o educatie buna.
Cum este cu ochii?banuiesc ca sti problema lor.

#48
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Am tot citi de problemele lor cu ochii...momentan nu are probleme...are niște ochi frumoși și albaștri :) Sper sa i rămână așa...


As pune o poza cu el, dar nu știu cum...ca scriu de pe telefon și nu mi apare nimic sa pot atașa ceva...

#49
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
In josul paginii apasa pe "versiunea standard" si apoi la comentariu apasa pe "alte modalitati de raspuns",urca poza,o incarci si aia e.

#50
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
ZEN :)

#51
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
N ai reusit,deci:
Stanga jos-versiunea standard-dreapta jos-mai multe optiuni de rasp-alege fisierul-ataseaza si raspuns :)

#52
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Attached File  5a3e9e89-2502-4bb0-be88-cf3d1b71834b.JPG   103.58K   13 downloads

ZEN :)

#53
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Foarte frumos,sa ti traiasca!

#54
Ristian83

Ristian83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.06.2018
Multumesc! I-am comandat acum si taste of the wild cu somon...sper sa -i placa....sa nu fi dat banii degeaba pe un sac de 13 kg :)))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate