Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

shar pei

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Eu i-am facut operatie la un ochi pentru ca i se inflamase pe cand avea cam un an. De atunci ochiul operat nu-i mai lacrimeaza, dar cel neoperat ii lacrimeaza si trebuie sters regulat. Cand l-am dus la operatie a fost foarte greu sa-l urc in masina pentru ca nu a acceptat lesa in niciun fel.

Il plimb in mod regulat, si cred ca e cel mai plimbat caine din localitate!

#20
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Dar pana la varsta aceea a avut probleme cu ochii?lui ii mai curg cand doarme,dar in rest nu se scarpina,nu plange etc...si nu l as chinuii degeaba,veterinarii imi pot zice ce vor ei normal!

#21
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
Banuiesc ca s-a jucat cu pisica si a primit o labuta de la ea.

#22
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Sa-ti trăiască! Să ai grijă la dermatite. Cel puțin 70-80% din exemplarii acestei rase fac dermatite, din păcate..

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cainilor din rasele cu predispozitie la dermatita nu ar fi bine sa li se dea hrana care sa nu contina alimente potential alergenice ca de exemplu:soia, grau, carne de vita, chiar si porumb? Am citit in urma cu ceva timp un articol in acest sens pe petmd si doar de acestea patru imi amintesc.

#24
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Din ce am citit,si am citit destul,la mancare trebuie atentie mare la proteina!

#25
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Da, o atenție sporită trebuie oferita la dieta administrată acestei rase. Un procent mare de proteină în mâncarea câinelui poate duce la apariția unor dermatite destul de grave - la toate rasele. Având în vedere specificul acestei rase, e de la sine înțeles ca sunt predispuși la apariția dermatitelor.

#26
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Inca o poza :)

Attached Files



#27
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Paco a crescut mare si frumos,am atasat doua poze cu el.
Are un an si doua luni fix astazi,problema este ca in ultima perioada,mai exact de vreo saptamana a devenit usor agresiv,maraie si sare la bataie la anumiti masculi,rase dominante(malamut,doberman,amstaff),am fost putin socat tinand cont ca timp de un an nu a avut conflicte!
Ceva sfaturi nu ar strica...

Attached Files


Edited by silviu03, 27 November 2016 - 01:00.


#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
E matur, e mascul, nu e rasa de companie deci are un comportament normal. Trebuie lucrat la obedienta pentru ca in momentul cand spui "Stai" - sa incremeneasca. Daca nu stii sau nu poti, niste ore cu dresor ar fi binevenite.

#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Problemele apar in tarc,la plimbare nu il las fara les mai niciodata pentru ca nu prea "vede" masinile!
Din pacate azi a fost mai rau,tot in tarc,s a luat rau la bataie cu un rottweiller de un an si 5 luni,prieteni de pe cand avea Paco 6 7 luni,se jucau saptamanal,astazi s au jucat o jumatate de ora apoi rottweiller ul s a luat putin prin gard cu alti caini si s a intors dintr o data spre el si a sarit la bataie,spre uimirea mea a ripostat destul de rau si el(al meu are 23 kg celalalt 53)...
S a ales cu 3 semne pe gat,i am despartit in maxim 10 secunde,din fericire...
Este clar ca nu mai poate fi lasat cu alti masculi dominanti!

Edited by silviu03, 27 November 2016 - 22:38.


#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu mai e catelus ca sa se zbenguie. Asa e si schnauzerul meu (dar a inceput pe la 5luni) : cum i se pare ca se uita sau il maraie alt caine, cum sare la bataie asa ca nu-i dau niciodata drumul din lesa. Are curte, are tovarasi cu care sa se joace in curte asa ca nu are nevoie de tarcul din parc.

#31
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Al meu nu are curte...a avut si fratele meu la curte shnauzer urias,vreo 45 de kg cred ca avea,super tare cainele!

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Al meu e schnauzer standard. Sunt mai amarnici decat schnauzerii uriasi. Are vreo 20-22kg, e foarte posesiv si din aceasta cauza e un foarte bun paznic al curtii. E foarte docil, cand ii zic NU - incremeneste. Shar-peii sunt mult mai incapatanati, din cate stiu eu.

Edited by Freddy12, 27 November 2016 - 23:06.


#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Da,este incapatanat dar ma asculta destul de bine.
Cu oamenii pe strada este distant,cu cei care vin la mine acasa este super prietenos.
Pana acum 2 saptamani era prostanac si cu cainii,majoritatea incercau sa il muste el cauta joaca,iar acum dintr o data s a schimbat...

#34
Laura1977

Laura1977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2016
Buna ziua.am un shar pei de 3 luni.ii dau royal canin si se pare ca are multa proteina si ii cade parul rau.am primit recomandare de la dr vet pt hills dar o sa facem trecerea treptat.voi ce le dati de mancare?

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am o catelusa pa care la inceput o hraneam cu royal mini adult si ii cadea foarte tare parul asa incat atunci cand o luam in brate, mi se umpleau hainele de par. De cand ii dau Petkult nu-i mai cade parul nici daca trag de blana. Incearca varianta asta, e hipoalergenica, nu are decat orez brun ca cereale iar carnea e miel si curcan, ambele hipoalergenice.
http://www.petkult.r...e/hrana-uscata/
Nu cantitatea de proteina e problema ci calitatea ei. Proteina  vegetala (soia, mazare) e alergenica si nici nu e bine metabolizata. De exemplu, le-a mers exceptional  cu  o hrana cu multa proteina dar grain free si carne pentru uz uman  dar si pretul e destul de mare si nu-mi permit pe termen lung pentru 5caini.
http://www.zooplus.r...um_80_20/365364
Un prieten i-a cumparat labradorului sau un sac de Simpson varianta mai ieftina, cu somon si cartofi in continut. Facuse labradorul o blana lucioasa si frumoasa si nu-i mai cadea un fir. Poti incerca asta, sunt 100% convins ca ii va merge mult mai bine decat cu royal canin
http://www.zooplus.r...ensitive/365423

Edited by Freddy12, 20 December 2016 - 17:01.


#36
Laura1977

Laura1977

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2016
Multumesc frumos

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate