Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare Senzor Canon 70D, probleme Cris Professional

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007

View Postdani.user, on 16 decembrie 2015 - 17:01, said:

In imaginea atasata se vad 3 pixeli verzi apropiati.

Attachment Untitled.png

Nu stiu care-s tolerantele la service, dar nu cred ca inlocuieste nimeni senzorul doar pentru atat.

Au înlocuit deja senzorul, nu ai citit ce am scris? Asta fără să-mi doresc asta.

Dacă tot ai verificat pixelii aceia, poți să-mi spui ce program ai folosit sau să vezi câți pixeli cu probleme mai sunt? De curiozitate. Mersi.

@calexe Am încercat remaparea senzorului, înainte de a-l trimite la Cris. Mai multe metode, sunt tutoriale multe pe net. Nu a mers nimic. La prima trimitere la service, de asta s-au ocupat, cică, de remapare.

Am vorbit din nou cu cei de la Canon, mi-au spus că, dacă am acceptat telefonic să văd ce cu camera, să rămână așa, nu să mă mai întorc. Recunosc că am zis da, inițial, adică m-a convins. Ce-i drept, m-am săturat să trimit camera de nouă la service, în timp ce am nevoie de ea. Am filmat o piesă de teatru și am chemat un fotograf pentru asta, pe cheltuiala mea.

Le-am spus celor de la Canon că accept aparatul reparat, dar dacă are probleme din nou, îl voi returna pe cheltuiala lor, și să mi se schimbe pe loc, fără alte operațiuni suplimentare. Încerc să rămân pozitiv, însă, nu pot să nu am dubii că au făcut ceva bun, având în vedere că la prima trimitere în service, aparatul s-a întors la fel cum a venit. Mi se pare o lipsă de profesionalism din partea service-ului.

Așa, ca fapt divers. Am avut un Canon 550D, timp de 5 ani. Mi s-a stricat la un moment dat autofocusul, a costat 120 de lei să-l repar. În rest, absolut nicio problemă cu el. Nu am avut pixeli blocați, am făcut și fotografiat și stele și nu mi-au apărut galaxii suplimentare. Posted Image)

Legat de cameredigitale, nu am idee cine sunt, nu am mai cumpărat de la ei până acum. Dacă erau o firmă mare, probabil ar fi schimbat camera fără probleme ei.

Edited by AddRien, 16 December 2015 - 19:57.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAddRien, on 16 decembrie 2015 - 19:55, said:

Au ĂŽnlocuit deja senzorul, nu ai citit ce am scris? Asta fără să-mi doresc asta.

Poza atasata era before sau after? Ataseaza si una din cazul celalalt.

View PostAddRien, on 16 decembrie 2015 - 19:55, said:

Dacă tot ai verificat pixelii aceia, poți să-mi spui ce program ai folosit sau să vezi câți pixeli cu probleme mai sunt? De curiozitate. Mersi.

dcraw
N-am observat altii.


#21
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcalexe, on 16 decembrie 2015 - 17:18, said:

Hmmm. Ăștia nu sunt șmecherii ăia din Ungaria care până de curând vindeau marfă grey market?
www.cameredigitale.ro  miroase a F64 de cativa ani.

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostAddRien, on 16 decembrie 2015 - 19:55, said:

Așa, ca fapt divers. Am avut un Canon 550D, timp de 5 ani. Mi s-a stricat la un moment dat autofocusul, a costat 120 de lei să-l repar. În rest, absolut nicio problemă cu el. Nu am avut pixeli blocați, am făcut și fotografiat și stele și nu mi-au apărut galaxii suplimentare. Posted Image)

Adică 120 de lei te-a costat reparația obiectivului.

#23
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007

View Postdani.user, on 16 decembrie 2015 - 20:43, said:

Poza atasata era before sau after? Ataseaza si una din cazul celalalt.



dcraw
N-am observat altii.

Aparatul sosește mâine, cu senzorul schimbat.

View Postnenis, on 16 decembrie 2015 - 21:46, said:

www.cameredigitale.ro  miroase a F64 de cativa ani.
Adică?

View PostAlexIP, on 16 decembrie 2015 - 22:11, said:

Adică 120 de lei te-a costat reparația obiectivului.
Nope, actually era stricat butonul de declanșare. Nu-mi mai focaliza când apăsăm la jumătate, făcea doar poză, direct. Nu m-am exprimat bine, scuze.

Edited by AddRien, 16 December 2015 - 23:45.


#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
.

Edited by calexe, 16 December 2015 - 23:58.


#25
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Aparatele foto nu sunt monitoare. "Pixelii" sunt mult mai mici si nu exista proces tehnologic capabil sa realizeze toti pixelii perfecti. Toti senzorii au pixeli mai mult sau mai putin "hot" si cativa "stucked", mai pe romaneste morti, care arata tot timpul acelasi lucru. Am avut pe mana zeci de camere Canon si Nikon si nu imi amintesc de vreun senzor "curat" la ISO 100 / 10 s. La compacte sau telefoane nu vei vedea asa ceva, pentru ca sunt remapati en gros. Imaginea instelata pe care ai prezentat-o tu o vei obtine la majoritatea aparatelor noi, indiferent de marca, asta daca nu se face o remapare barosana pe linia de productie. Cred ca poti schimba zeci de senzori fara sa gasesti unul fara probleme vizibile, dar si asa, in timp, acesti pixeli vor aparea, fie din cauza incalzirii, fie din cauza radiatiilor cosmice, fie pur si simplu. Dupa ce iti trece prima senzatie de insatisfactie, te vei apuca de fotografii reale, nu de fotografii cu capacul pus si atunci vei putea face o evaluare mai obiectiva a importantei "defectului".

#26
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Apreciez ce ai scris, DSops. Poza înstelată a fost pusă demonstrativ. Sunt conștient de cele spuse de tine. Dacă tu ai avut zeci de aparate pe mână și toate aveau pixeli morți la iso100, și i-ai găsit în poze, înseamnă că nu sunt așa chițibușar cum mă credeam, ceea ce mă face să mă simt bine. Pe mine m-a deranjat să primesc un aparat nou cu pixeli defecți care apar în poză, în condițiile în care am avut un Canon 70D înainte care nu prezenta un astfel de defect. Iar, un asemenea defect pe mine mă descurajează să fac poze sau să folosesc aparatul.

Revenind, la începutul acestui topic vă rugasem să mă ajutați cu niște sugestii să-mi dau seama dacă noul senzor este bine calibrat. Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc.

Edited by AddRien, 17 December 2015 - 10:43.


#27
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu ai inteles, nu erau pixeli morti, ci "pixeli fierbinti". La 1/25 reactionau normal. Am avut si aparate fara pixeli morti, dar foarte putine, majoritatea au sub 10 când sunt noi. Oricum un pixel mort este greu de vazut, de obicei sunt singulari. Daca se grupeaza, atunci da, este motiv de reparatie. Pixelii fierbinti sunt mai predispusi la grupare, dar ei apar doar la expuneri lungi / iso mare. Remaparea nu are cum sa rezolve decat pixelii morti si o mica parte din cei fierbinti. Situatiile in care pixelii fierbinti sunt importanti sunt de tip astrofotografie, la care trebuie un aparat cu senzor cat mai curat si postprocesare adecvara ( 2 fotografii, una normala si una pe negru sau doua fotografii decalate, prin analiza lor se elimina informatia falsa). Deci, nimic facut de om nu este perfect, iar tehnologia inseamna de multe ori un sumum de compromisuri, mai mult sau mai putin acceptabile, in functie de context.

#28
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Si ca sa iti exemplific, asa arata o fotografie a capacului (10s / iso 3200, echivalent cu iso 400 la tine) cu un Canon 5Dmk2 cumparat acum 2 ani nou si tinut tot timpul in dulap la firma (< 20000 declansari doar in firma).

Attached Files


Edited by DSops, 17 December 2015 - 12:39.


#29
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostAddRien, on 16 decembrie 2015 - 23:43, said:

Adică?
adica sunt atatea similitudini incat este 95 la suta posibil sa fie doar o ,,extensie,, f 64

#30
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
@Dsop în schimb, senzorul respectiv nu are pixeli albi vizibili în poză.

Între timp, mi-a venit aparatul reparat. Arată mult mai bine acum... am să-l testez în week-end mai bine, deocamdată nu mă pronunț 100%.

@nenis, mă îndoiesc, sincer.

#31
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostAddRien, on 18 decembrie 2015 - 11:18, said:

@nenis, mă îndoiesc, sincer.
poti sa te indoiesti si oricum nu conteaza in momentul de fata. Concluzia mea e trasa dupa ceva ani de hoinareala pe site  uri foto. Sunt niste similitudini ,care dupa mintea mea fragila Posted Image sunt clare . Grafica, preturi, oferte/promotii, gama de produse, stocuri pentru tot felul de produse ,,unicat,, in Romania,etc.

Edited by nenis, 18 December 2015 - 12:18.


#32
AddRien

AddRien

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 24.11.2007
Mie nu mi-au dat senzația de „firmă mare” Poate sunt niște F64 wannabe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate