Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Mai foloseste cineva mail-ul de la RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Windows Live Mail e un dinozaur

#38
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si nici nu are treaba redeseul cu clientii vostrii de mail. Tu nu esti o caricatura ca folosesti mailul lor?

#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@jeanflamer: Am incercat acum cateva minute si serverul SMTP de la rdslink.ro a functionat cum trebuie; poate a fost o intrerupere temporara. Am trimis un mail catre 2 adrese (cea sursa de pe rdslink.ro plus una pe outlook.com) si l-am primit imediat pe ambele. Dintr-un motiv sau altul outlook.com a pus e-mail-ul repectiv in Junk - daca problema ta este ca destinatarul nu il vede sa caute si in Junk/ Spam. LE: Test facut folosind Outlook Express/ Windows XP; deci functioneaza si cu chestii antice; de altfel protocoalele implicate sunt si ele la fel de ‘antice’…

View Postjeanflamer, on 13 august 2017 - 16:26, said:

… desi am facut cerere la rcs-rds pentru deblocarea portului 25 (oare de ce l-au blocat?) si, testat cu clientul telnet, el apare deblocat, tot nu pot primi email, …
Portul 25 nu are nici o legatura cu primirea de e-mailuri, ci exclusiv cu trimiterea lor folosind protocolul SMTP.

View Postjeanflamer, on 13 august 2017 - 16:26, said:

… Am incercat sa primesc de la ei informatii despre cum mi-as putea seta clientul sa foloseasca caricaturalul lor "webmail anywere", sau asa ceva, deoarece Win L.M. accepta si IMAP, …
Email anywhere’ este o interfata web la contul de e-mail si nu are absolut nici o legatura cu un client ‘clasic’ sau cu vreunul din protocoalele POP3/ IMAP/ SMTP. Iar IMAP (ca si POP3) este pentru primire de e-mail-uri, nu are nici o legatura cu trimiterea lor.

Edited by sags, 14 August 2017 - 10:09.


#40
jeanflamer

jeanflamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.09.2010
Da, Sags, asa e, am gresit eu. Azi am incercat din nou, tot nu merge, pot primi email dar nu pot trimite, emailul ramane in Outbox:

The message could not be sent. The setting for your outgoing email [SMTP] server might need to be configured. To find the server settings for [email protected] (unde voiam sa trimit), please contact your email service provider.
Subject 'Fw: Xxxx,More Efficient Automatic Part Loading and Unloading'
Server Error: 550
Server Response: 550 relay not permitted
Server: 'smtp3.rdslink.ro'
Windows Live Mail Error ID: 0x800CCC79
Protocol: SMTP
Port: 25
Secure(SSL): No

si raspunsul telnet de ieri:  220 smtp.3g.ro ESMTP Exim 4.84_2 Sat, 12 Aug 2017 06:31:17 +0300

#41
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
La mine in telefon serverul smtp e "smtp.rdslink.ro".

Edited by alexa32, 14 August 2017 - 18:58.


#42
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
@jeanflamer IP-ul tau public e IP de RDS? Ca, daca nu e, nu o sa mearga si va trebui sa folosesti webmail.

#43
jeanflamer

jeanflamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.09.2010
@alexa32, un "cadru tehnic" de la ei mi-a spus sa incerc cu smtp3 in loc de smtp, dar nici asa nu a mers...
@Klaudio: nu stiu cum e cu ip-ul de RDS, dar acelasi "cadru" mi-a spus ca mail-ul pe care il asigura ei acum este cel de la webmail, contrar reclamelor cu "2 conturi de email, bla, bla...". Nici nu mai stii ce sa crezi, in final toata societatea pare cam pe duca, de ce ar fi rcs-rds o exceptie?
Eu am abonament la ei de cand s-au infiintat si livrau numai Cable TV; am mai avut o perioada cand primeam Internet si de la Romtelecom, mergea bine, poate ca ar trebui sa-i reconsider, tinand seama de zvonurile privind situatia financiara a rcs-rds.

#44
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Am incercat acum si cu un Windows Live Mail 2009 (build 14.0.8089.0726) pe Windows Vista SP2 si nu am avut probleme nici la trimitere (SMTP) nici la primire (POP3).

Eroarea aceea spune de fapt ca nu te-a recunoscut/acceptat ca utilizator valid dar din alt motiv decat parola invalida, ci te-a considerat un alt server email care incearca sa faca open relay (neautorizat). Ai IP de RDS (folosesti net de la RDS)? Pentru ca ar putea fi aceasta o conditie sa te accepte mai ales ca pe SMTP nu se foloseste nici un fel de autentificare (cel putin la mine asa e setat de acum un veac si asa merge). Cumva ai vreun VPN (de genul sa accesezi netflix de SUA sau alte asemenea)? Ca daca da atunci nu apari cu IP de RDS.

#45
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,354
  • Înscris: 16.04.2014

View Postjeanflamer, on 14 august 2017 - 18:21, said:

Da, Sags, asa e, am gresit eu. Azi am incercat din nou, tot nu merge, pot primi email dar nu pot trimite, emailul ramane in Outbox:

The message could not be sent. The setting for your outgoing email [SMTP] server might need to be configured. To find the server settings for [email protected] (unde voiam sa trimit), please contact your email service provider.
Subject 'Fw: Xxxx,More Efficient Automatic Part Loading and Unloading'
Server Error: 550
Server Response: 550 relay not permitted
Server: 'smtp3.rdslink.ro'
Windows Live Mail Error ID: 0x800CCC79
Protocol: SMTP
Port: 25
Secure(SSL): No

si raspunsul telnet de ieri:  220 smtp.3g.ro ESMTP Exim 4.84_2 Sat, 12 Aug 2017 06:31:17 +0300

Salut. In cazul in care eroarea persista, contacteza-ma in privat pentru verificari suplimentare.

#46
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Folosesc Windows Live Mail cu toate ca este considerat depasit. Pentru mine este exact ce imi trebuie. Am reusit sa-l instalez in Windows 10 Anniversary Update si fuctioneaza perfect si dupa trecerea la Creators Update.
Acum din cauza unor probleme sint nevoit sa reinstalez totul pe curat, desigur ca ultima versiune Creators Update. Am avut surpriza neplacuta sa nu mai pot instala Live Mail. Am nevoie de el pentru ca nu am reusit nici un alt program sa-l fac sa functioneze cu contul de la RDS.
Voi care mai folositi contul de la RDS, cum procedati? Ce program de mail aveti?

#47
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@Gaby_M: Pentru Windows 10 ar trebui sa mearga foarte bine aplicatia standard de Mail. Eu o folosesc pentru contul de la serviciu configurata pe IMAP, care ce-i drept e pe rdsmail.ro nu pe rdslink.ro, si functioneaza.

LE: Am incercat acum si configurarea contului personal de pe rdslink.ro si a detectat automat niste setari functionale, nu i-am specificat decat adresa de mail <user>@rdslink.ro si parola.

Edited by sags, 17 August 2017 - 20:02.


#48
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postsags, on 15 august 2017 - 16:30, said:

Ca daca da atunci nu apari cu IP de RDS.

Mie mail-ul rds imi functioneaza cu orice fel de ip, intern/extern, primesc si trimit fara probleme.
Cu vpn n-am incercat.

#49
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am incercat cu aplicatia de mail din Windows. Pare sa functioneze dupa ce am sters contul pe care l-am creeat acum mai multa vreme si care nu stiu de ce nu a functionat si am creeat unul nou. Asfel mi-au aparut mail-urile primite pina acum, am putut sa transmit si sa primesc mail catre si de la un al doilea cont.
O singura ciudatenie, la datele despre cont, la parola apar 16 puncte in loc sa apara 8 pentru ca am parola din 8 caractere. Nu stiu de ce dubleaza. Dar principalul e ca functioneaza.
Urmeaza sa mai fac si alte verificari.
Multumesc pentru ajutor.

Edited by Gaby_M, 17 August 2017 - 21:21.


#50
jeanflamer

jeanflamer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.09.2010
Revin acum, dupa mult timp si spun: email-ul de la RCS-RDS functioneaza din nou ! L-au restartat, nu se stie din ce motiv, asa cum nu am reusit sa aflu de ce l-au oprit...
Ca sa ne distram la modul rautacios, putem presupune ca sefii care faceau presiuni prostesti asupra salariatilor (de genul: opreste-o pe asta, ne costa prea multi bani!), avand acuma probleme cu Justitia, au uitat sa-si exercite marea lor competenta manageriala, iar oamenii scapati de aceasta "tutela" isi fac treaba in mod normal, adica fara sa starneasca discutii si animozitati printre clienti; asa isi asigura si lor o viata mai linistita...

#51
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Totusi nu se poate acorda mai mult de 10 MB pentru o adresa de email? Pentru anul 2017 este foarte putin.

#52
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Ai atâtea servicii de E-Mail gratuite și plângi pentru 10 MB?

#53
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Am mai multe motive pentru care nu pot sa renunt la contul de RDS.
Si nu cred ca este o pretentie atit de mare sa primesc un raspuns la intrebarea mea.

Edited by Gaby_M, 16 September 2017 - 09:01.


#54
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,432
  • Înscris: 08.06.2005
Serviciul de email oferit de RDS ar trebui inlocuit cu ceva modern.
Se vorbea si de integrarea lui cu digistorage.

View Postrazor1911, on 15 iunie 2015 - 23:11, said:

Vreo sansa sa fie legat Digi Storage cu contul de email rdslink?
Nu de alta, dar cu 10MB mai bine-mi dau cu pumnu-n...

View Postanother_user, on 16 iunie 2015 - 12:53, said:

Da, intr-adevar quota pentru conturile de e-mail de pe rdslink.ro a ramas foarte mica. Probabil ca vom reusi sa il integram cu Digi Storage spre sfirsitul anului.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate