Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Fiat Tipo 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
G. Punto cu 1.4 95cp a scos:
0-100km/h 13.0s
60-100km/h 13.2s tr4
80-120km/h 22.7s tr5

Da stiu, 60-100km/h poti face si in tr2+3, dar daca in viata reala se comporta ca un Logan 1.2.....

Si GP este mai usor decat Tipo.

#38
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
dupa cum am mai spus, imi asum asta dar prefer ceva sigur, frumos si ieftin in exploatare. Ieftin in exploatare ar fi si Dacia  dar sigur si frumos nu e. :D

#39
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMatache1312, on 19 martie 2016 - 12:05, said:



Turcii au industrie din cauza initiativei sinucigase a vest-europenilor de a pompa bani in Turcia prin tratatul de liber-schimb cu ei (care are zero beneficii pt Europa, in schimb creeaza multe probleme). Multe companii, inclusiv auto, si-au mutat fabricile acolo din simplul motiv ca forta de munca acolo e ieftina iar drepturile muncitorilor nu exista. Asta nu inseamna automat ca se fac lucruri de calitate in Turcia. Dar evident ca e posibil sa ma insel, inca e prea devreme sa stim cat de reusit va fi Tipo.

Turcii au industrie auto destul de dezvoltata, pe care nu as pune-o pe acelasi plan cu chinezariile. In Turcia fabrica diverse modele atat Fiat, cat si Renault, Toyota, Honda ... si n-as spune ca japonezele astea doua stau rau in privinta fiabilitatii.

#40
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostKroghy, on 16 decembrie 2015 - 06:59, said:

arata bine pe afara, in intrior mai putin
in Italia sigur se vor vinde bine insa in restul europei au mult recuperat la capitolul imagine si incredere

In Turcia si Serbia Fiat e nr. 1 la vanzari, daca o infografica recenta nu mintea. Noi suntem snobi, vrem Skoda cheala cu motor de 1.2 apoi facem petitii on-line ca ne-a crapat motorul.

View Postadinosh, on 18 martie 2016 - 20:07, said:

Am vazut-o azi. Masina e din alte filme fata de Dacia.
Fata de Skoda Rapid mie mi se pare mai frumoasa si mai dotata. Probabil Skoda e mai fiabila DAR, Fiatul are garantie 5 ani / 100000 km si revizii gratuite (mat+manopera) 5 ani / 50000 km.

Da, foarte fiabila, facusera si petitie online impotriva Skoda si voiau sa ii dea in judecata, de fiabila ce e.

View PostMatache1312, on 18 martie 2016 - 23:54, said:

Arata bine masina, problema e ca e facuta in Turcia. Poate sunt eu xenofob, dar n-as avea incredere ca un turcalet sau arabete e capabil sa faca ceva mai complex decat o shaorma sau o bomba artizanala. Ma gandesc ca totusi tarile musulmane au IQ-uri medii intre 60 si 80.

Oi fi tu xenofob dar multe marci se fac in Turcia  si nu uita ca noi suntem fosta colonie turceasca, au lasat aici ce e mai rau, se vede in sudul tarii si dobrogea indeosebi. Cum ii vezi tu pe ei asa vad ei Dacia facuta in Romania. Si vezi ca daca cumperi o Dacia in viitor sunt sanse sa fie una facuta in Maroc, alti bronzati musulmani ..

#41
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012

View PostMatache1312, on 18 martie 2016 - 23:54, said:

Arata bine masina, problema e ca e facuta in Turcia. Poate sunt eu xenofob, dar n-as avea incredere ca un turcalet sau arabete e capabil sa faca ceva mai complex decat o shaorma sau o bomba artizanala. Ma gandesc ca totusi tarile musulmane au IQ-uri medii intre 60 si 80.

In ziua de azi masinile se fac pe tot globul ,  . Industria auto este globalizata . Si asta de multi ani . In legatura cu temerile tale , in Turcia industria auto  are ceva traditie . Sa nu uitam ca in industria auto din Germania anilor 50-60-70-80 au lucrat multi muncitori turci care o buna parte din ei s-au intors in Turcia si au lucrat in industria auto , deci au forta de munca pregatita . O alta parte a ramas in Germania si sunt poate la a treia generatie de muncitori in industria auto . In mod sigur la Golful pe care unii il aveti acasa au muncit si muncitori turci .   
Am inteles ca la acest Tipo se da combustibil gratis pentru 5000 km .E ceva si asta !

Edited by softman15, 29 March 2016 - 19:04.


#42
Matache1312

Matache1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2015

View Postnicolaie, on 29 martie 2016 - 17:52, said:





Oi fi tu xenofob dar multe marci se fac in Turcia  si nu uita ca noi suntem fosta colonie turceasca, au lasat aici ce e mai rau, se vede in sudul tarii si dobrogea indeosebi. Cum ii vezi tu pe ei asa vad ei Dacia facuta in Romania. Si vezi ca daca cumperi o Dacia in viitor sunt sanse sa fie una facuta in Maroc, alti bronzati musulmani ..

Banatul a fost intr-adevar colonie turceasca aproape 200 de ani, restul Romaniei nu. Nu stiu ce elemente turcesti ai observat tu in sudul tarii, eu nu am observat nici unul (in afara de shaormerii si manele, care se gasesc si in Banat). Pana si in Dobrogea, turcii nostri sunt mai spalatei si  mai civilizati decat cei din Turcia.

Cine a spus ca as cumpara vreodata o masina facuta in Maroc (sau orice altceva facut acolo)? Turcii macar s-au amestecat in istorie cu europenii, ceea ce le-a mai imbunatatit putin mostenirea genetica. Dar arabul musulman mediu are inteligenta medie a unui copil de 5 ani sau a unei persoane cu dizabilitati mentale (vezi testele IQ). Tu ai cumpara ceva facut de persoane cu un IQ de 70-80? Uite aici o harta IQ a lumii: http://www.targetmap...x?reportId=2812

#43
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Defapt se da acest bonus (card de 1300 lei pt. combustibl) doar prin finantare BCR impreuna cu 6 luni gratuite la CASCO, prmele doua luni in prmii trei ani de cand se contracteaza imprumutul.
Deci oferta e asa:
-intretinere gratuita (consumable + manopera) 5 ani dar nu mai mult de 50000 km pt. toti
-carburant gratuit pt. 5000 km (consumul mixt dat de producator x 50) - doar prin finantare BCR
-6 luni CASCO gratuit, primele 2 luni din primii 3 ani de finantare - doar prin finantare BCR

Edited by adinosh, 29 March 2016 - 19:20.


#44
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012
Si ce e rau in asta ?E foarte bine . Da-mi un exemplu cu alta masina care se vinde cu aceste facilitati sau macar jumatate din aceste facilitati . .

Edited by softman15, 29 March 2016 - 19:46.


#45
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Nu am spus ca e ceva rau, insa am vrut sa cunosteti oferta corect.
Daca as fi spus ca oferta BCR de finantare e buna asa fi fost acuzat de altceva.

#46
softman15

softman15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.09.2012

View Postnicolaie, on 29 martie 2016 - 17:52, said:

In Turcia si Serbia Fiat e nr. 1 la vanzari, daca o infografica recenta nu mintea. Noi suntem snobi, vrem Skoda cheala cu motor de 1.2

  Da , Zastava , brandul national al ex-Iugoslavia ,este de fapt Fiat . Tot in aceasta idee , Polonia face Fiat din anii 30 , daca nu ma insel . Sa nu uitam sa amintim Brazilia unde Fiat e lider, si acolo vorbim de o piata imensa .
   La noi e ceva ignoranta si ingamfare , din pacate ...

Edited by softman15, 29 March 2016 - 20:26.


#47
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostMatache1312, on 29 martie 2016 - 19:15, said:

Banatul a fost intr-adevar colonie turceasca aproape 200 de ani, restul Romaniei nu. Nu stiu ce elemente turcesti ai observat tu in sudul tarii, eu nu am observat nici unul (in afara de shaormerii si manele, care se gasesc si in Banat). Pana si in Dobrogea, turcii nostri sunt mai spalatei si  mai civilizati decat cei din Turcia.

Cine a spus ca as cumpara vreodata o masina facuta in Maroc (sau orice altceva facut acolo)? Turcii macar s-au amestecat in istorie cu europenii, ceea ce le-a mai imbunatatit putin mostenirea genetica. Dar arabul musulman mediu are inteligenta medie a unui copil de 5 ani sau a unei persoane cu dizabilitati mentale (vezi testele IQ). Tu ai cumpara ceva facut de persoane cu un IQ de 70-80? Uite aici o harta IQ a lumii: http://www.targetmap...x?reportId=2812

Ai auzit de cumani ? De numele Coman, Comaneci, Teleorman ? Astea sunt nume turcesti, sudul si estul tarii sunt compuse parte din populatie cumana, adica tribal turceasca, ce s-a amestecat cu populatia indigena. In unele zone din sud si din est oamenii arata in parte a turci, bruneti si cu par negru, iar manelele si smecheria sunt veata multora.

Sudul a fost colonie turco-greceasca. Sigur, a fost si banatul colonie, si Serbia,  dar nu stiu asa multe despre banat pentru ca eu m-am nascut si am crescut in sud, de aia mi-am permis sa comentez.

Edited by nicolaie, 29 March 2016 - 21:06.


#48
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postnicolaie, on 29 martie 2016 - 17:52, said:

Da, foarte fiabila, facusera si petitie online impotriva Skoda si voiau sa ii dea in judecata, de fiabila ce e.

Imi pare rau sa te dezamagesc dar cunosc persoana care a avut Octavia de la I pana la III in prezent. Singura problema a avut-o la O2 cu volanta (105.000 km) si ceva pb. la ridicarea neasistata a geamului de pe drepta (modul care a fost inlocuit de doua ori in garantie). Toate au fost vandute la peste 100.000 km si cumparate de noi.
Eu in acest timp mi-am cumparat "ligheane noi". Regret.

Edited by adinosh, 29 March 2016 - 21:16.


#49
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am cunostinta cu octavia la care i s-a rupt distributia pe autostrada si a facut motorul praf. A trebuie sa refaca si caseta de directie. Nu a avut bani sa cumpere alta asa ca a rectificat ceva pe acolo. Si mie imi pare rau sa te dezamagesc.

Edited by nicolaie, 29 March 2016 - 21:54.


#50
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Situatii si situatii. Nu trebuie sa generalizam asa cum ai facut dumneata.

#51
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Asa este. Dar nici ca cei ce zic ca doar nemtioaicele sunt masini.

#52
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
E super masina. Peste multe altele la categoria ei.

Edited by Torquemada-666, 29 March 2016 - 23:51.


#53
Matache1312

Matache1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2015

View Postnicolaie, on 29 martie 2016 - 21:03, said:

Ai auzit de cumani ? De numele Coman, Comaneci, Teleorman ? Astea sunt nume turcesti, sudul si estul tarii sunt compuse parte din populatie cumana, adica tribal turceasca, ce s-a amestecat cu populatia indigena. In unele zone din sud si din est oamenii arata in parte a turci, bruneti si cu par negru, iar manelele si smecheria sunt veata multora.

Sudul a fost colonie turco-greceasca. Sigur, a fost si banatul colonie, si Serbia,  dar nu stiu asa multe despre banat pentru ca eu m-am nascut si am crescut in sud, de aia mi-am permis sa comentez.

Am mai auzit povesti cu cumani, stiu ca Neagu Djuvara a promovat legenda asta, imi aminteste de aberatiile turaniste ale ungurilor. Populatiile turcice (kazahi, azeri, kargazi etc) au ochii oblici, nici macar turcii de azi nu arata ca turcii aia "originali" (de altfel, turcii de la noi spun ca tatarii sunt adevaratii turci). N-am vazut oltean sau muntean cu ochii oblici. Muntenia si Moldova n-au fost pasalacuri sau raiale, si am fost calariti mai mult de smecherasi greci decat de turci. Banatul a fost raia, iar Dobrogea a fost un fel de Vestul Salbatic al Imperiului Otoman. Unii romani sunt mai bruneti pt ca in unele orase (gen Braila, Craiova, Galati etc) au fost multi greci, bulgari, armeni etc. Moldovenii si o parte din ardeleni sunt mai blonzi probabil pt ca-s mai amestecati cu slavii.

Din pacate, manelele si smecheria sunt raspandite relativ egal in Romania, le gasesti si in cele mai "ariene" zone gen Suceava sau Hunedoara sau Maramures. Dar partea buna e ca totusi se poate mai rau, meltenismul romanesc e relativ lite fata de cel al vecinilor balcanici.

Revenind la topic, sa speram ca cei care asambleaza Tipo sunt dintre turcii mai rasariti, nu cei care voteaza cu Erdogan :)

#54
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005

View PostTorquemada-666, on 29 martie 2016 - 23:28, said:

E super masina. Peste multe altele la categoria ei.
Datorita dimensiunilor, e încadrată la limita de jos a clasei compacte. Adică Astra K, Focus, Civic, Golf, Mazda 3, Octavia, 308, Megane 4, Corolla etc. Nu prea vad cu care din astea ar fi măcar egală, darămite peste.

Iar faza cu BCR ul e de tot rasul, plătești la dobânzi de îți iese și prin urechi, avantajele alea sunt fix pix.

Edited by jericho, 30 March 2016 - 05:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate