Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

manusi de box pentru SAC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
As vrea sa stiu ce marime. Am vazut ca manusile pentru sac nu sunt masurate in OZ ci in S,M,L si XL. Puteti sa imi spuneti ce inseamna aceste numere in OZ?

Multumesc

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de producatori . Am ,de exemplu , manusi de MMA luate din Franta care sunt pentru sac si lupta marimea L si mi-s mari. Am unele de la Knock-out din Timisoara , tot asa , de lupta si sac  si L-ul a trebuit sa il vand pentru ca nu imi incapeau in mana .
La fel cu manusile de Box . Daca este producator european sau din SUA , atunci sunt mult mai mari decat ce stim noi . Daca sunt facute in China diferenta este de doua marimi.
Deasemenea este importanta geometria mainii. Daca ai mana groasa si degete scurte , trebuie o marime mai mare din cauza grosimii palmei . Trebuie sa probezi .
Strict la manusile de sac mai poti sa compensezi si din bandaj . Daca sunt cu un numar mai mari , mai infasori un bandaj pe degete  . Ai grja ca atunci cand dai la sac , manusa sa fie fixa . Daca cumperi manusi numai de sac , ai grija sa fie din acelea cu varful de la degetul mare cusut de restul manusii . Cele mai nasoale accidentari la box apar din cauza degetului mare care se da pe spate .
Nu da in sac ca Gheorghe . Poti avea impresia ca este OK , insa la inceput trebuie sa urmaresti tehnica si , atentie , intarirea incheieturilor . Daca sacul este profi si are peste 40 kg , risti accidentari grave daca dai tare in sac. Primele 6 luni de zile sacul trebuie sa fie acolo doar ca sa inveti tu distanta de lupta  . Evita sa dai tare pebntru cel mai probabil vei da prost si te vei accidenta . Incalzeste foarte bine incheieturile de la maini , coatele si umerii inainte de o repriza de sac.

#3
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Vreau sa le cumpar de pe siteul everlastromania.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Am studiat fenomenul manusilor de box/ kickbox. Marci bune si accesibile sunt:
Knockout - au site de vanzare, sunt la Timisoara, preturi mici-medii, parteneriat cu cluburi mari/ competitii (alde Morosanu, fratii Stoica etc); nu au magazine in tara; nu ai unde sa incerci o marime/ model; cateva review-uri de produse pe Youtube (Alex Ganci); cateva modele sunt facute in Thailanda; pret pentru o manusa buna din piele intre 150-200 Ron; pe langa marca proprie, ei vand si marci celebre (Venum, Twins etc) la scoruri de 100 euro/ perechea
Armura - au site de vanzare, sunt la Tg Mures, preturi mici, parteneriat cu cluburi mari/ competitii (Respect Gym); mic magazin in Bucuresti la club Absoluto; nu ai unde sa incerci o marime/ model; gama f. restransa de produse; pret pentru o manusa buna din piele pe la 140-160 Ron
Green Hill - producator american (!) de manusi pt cluburi de box (AIBA etc), au si produse orientate pe kickbox; in Bucuresti se pot proba; preturi mari pentru gama din piele de la 300 ron in sus
Joya - manusile din Superkombat; producator olandez (au scoala mare acolo); doar site de vanzare la Timisoara - Kombatshop; modele diverse; par cele mai tehnice manusi din gama accesibila de pret (180-200 ron); varful de gama costa 360 ron; vand si marci celebre (Raja, Top King).

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Concluzii practice:
  • daca vreti marci consacrate pe care sa le comandati de afara - Fairtex, Twins etc - aveti grija ca de obicei vi le expediaza din afara UE si aveti taxe vamale + TVA
  • verificati ca modelul sa aiba degetul mare atasat de manusa pentru protectie
  • de preferat cu grip bar, va ajuta sa strangeti pumnul in jurul lui
  • interiorul sa fie nylon sau poliester, sa nu suga transpiratia
  • manusa sa fie cat mai arcuita/ curbata (specific pentru box), ca sa asigure inchiderea pumnului fara efort, altfel devine obositor si periculos (lovesti cu degetele)
  • atentie la marimi, mai bine comandati din Romania si puteti le schimba daca nu corespunde marimea


#6
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016

 tmknockoutstoretm, on 16 noiembrie 2016 - 12:44, said:

Vezi intreaga gama de echipamente sportive pe www.knock-out.ro

Daca nu pui in oferta 20% reducere pentru membrii softpedia iti dau report.

#7
gascoignegazza

gascoignegazza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2016

 Box_Manr1, on 15 decembrie 2015 - 21:26, said:

Vreau sa le cumpar de pe siteul everlastromania.

du-te la magazinul sportguru de la piata Decebal si incearca-le. daca au acelasi pret, poti sa le si iei de acolo, daca nu, comanzi online marimea care iti vine.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
ce gasiti la sportguru sunt varza pe langa knockout, la preturi similare
mai incercati Joya

#9
gascoignegazza

gascoignegazza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2016
omul a zis ca vrea Everlast, de asta i-am zis de sportguru.

#10
gascoignegazza

gascoignegazza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2016
acum am vazut cat de veche era postarea, probabil si-a luat omul ce ii trebuia pana acum.

#11
ghostly_1

ghostly_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.09.2009
Stiu ca e postare veche, dar simt nevoia sa spun experienta mea cu manusile Joya, sunt proaste, erau cele mai scumpe cumparate de mine (la 250 RON) si care au rezistat cel mai putin (dupa 6 luni de folosire de 3 ori pe sapt, au gaura la degetul mare si in rest se dezmembreaza). Nu credeam ca o sa spun asta: mi-au placut manusii Adidas de la decathlon cel mai mult, la 150 RON

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate