Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Discuție pe marginea cărții "Marțianul"

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
jazzul

jazzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.01.2015
Eu abia acum am făcut rost de carte. Aș vrea să discutăm eventualele nereguli întâlnite în carte. Cine a citit și a găsit ceva de discutat, ar fi interesant să o facă aici, orice este binevenit. Ce vi se pare posibil și ce imposibil?

#2
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
E cartea dupa care s-a facut filmul ala imbecil cu Damon?

#3
jazzul

jazzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 12.01.2015

View PostStan_Patzitul, on 14 decembrie 2015 - 23:27, said:

E cartea dupa care s-a facut filmul ala imbecil cu Damon?
Da, nu am văzut filmul încă. De ce imbecil?

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mie filmul mi-a placut. Un pic altfel decat mizeriile si banalitatile si fileme de duzina, atat de la cinema, cat si de la tv. Un film inseamna o adaptare si o regie. Fiecare are viziunea lui. Evident ca sunt diferente.

Ah, ca vorbim de anumite aspect care pot parea nitel trase de par (pe care in carte nu le poti "vedea") - exemplu, faptul ca pasii ar fi trebuit facuti cu mici salturi; ca ar fi trebuit ca praful sa se ridice nitel, etc etc etc, este altceva si se pot trece cu vederea, zic.
In nici un caz imbecil. Si la urma urmei, ai trailer etc, stii la ce sa te astepti cat de cat. Nu-ti place, nu-ti convine, nu te duci. Punct.

Nu te duci, si dupa aia te apuci sa te bati cu pumnii in cap ca ce porcarie de film, doar pentru ca nu ti-a placut sau nu e genul  tau.
Ah, ca poate nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor tale, asta e deja cu totul altceva. Si aici tine si de individ, de gusturi, si de ce zicem la inceput: viziune si regie.

#5
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Eu nu am putut sa ma uit. Am o alergie puternica la prostie, in general. Nici nu va imaginati cat ar costa un gram de cargo pt Marte. In aceste conditii sa presupuna cineva ca aia sa care tone de aparatura ne-necesara este ridicol. Prin statia aia avea asta cel putin 6-7 monitoare mari care pur si simplu nu aveau nici o justificare. Plus o gramada de alte neconcordante si tampenii. O idiotenie de film pt americani si alte natiuni spalate pe creier.

Edited by Stan_Patzitul, 12 April 2016 - 12:41.


#6
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
mda..natiuni spalate pe creier.clar.
atunci presupun ca esti fanul rusilor, indienilor, arabilor, nord coreeni, africani. da. aia sunt foarte educati si avansati. foarte. chiar ieri citeam de o un vehicol spatial reutilizabil  somalez care ateriza pe o platforma din ocean. da. i-au ajutat si aia din birmania pe somalezi.
inteligentule...

Edited by BlueSoul, 16 April 2016 - 09:40.


#7
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Nu-i obligatoriu sa fii fan al americanilor. Sa nu uitam ca americanii au fost si sunt mari ciorditori de inteligenta, as aminti doar cazul savantilor nazisti resapati si utilizati cu succes dupa al doilea razboi mondial... si ciordeala continua si in zilele noastre...
On topic - in opinia mea nu trebuie sa cautam prea mult la dinti un film artistic. Spre deosebire de un documentar, acesta trebuie sa placa spectatorului, in cele mai multe cazuri neavizat. Deci, neste multe ecrane colorate dau bine in film, desi in locul lor mai bine lua cateva kile de fasole. Eu sunt de formatie tehnica dar evit sa observ prea atent inadvertentele din filmele de gen, ca ajung sa-si piarda farmecul. La filmele hard sf apreciez cel mai mult ideile noi - daca reusesc sa brodeze si un scenariu reusit, totul e OK. As da ca exemplu Event Horizon, cred ca-i singurul film care a atins din perspectiva hard crearea unei gauri de vierme, chiar daca a marjat pe partea horror. Si Prometheus, in care putem admira in toata splendoarea o arma biologica apocaliptica. Chiar si seria Aliens sau Predator au avut idei inovatoare preluate apoi copios de o avalansa de filme de serie B. Sau Edge of tommorow, unde apare o entitate biologica care poate controla timpul. Sau Mission on Mars, unde ni se explica foarte frumos cum ne tragem dintr-o veche civilizatie de pe Marte. Altul cu oaresce gauri, Interstellar, unde mi-a placut ideea tesseractului.
Daca luam la puricat fiecare din aceste filme, evident ca vom fi dezamagiti dpdv tehnic.  In cazul Martianului, acestea au fost mai evidente datorita unui scenariu aproape static si actiunii principale, care se poate rezuma cam asa: unu ramane ca un fraier pe Marte si creste barabule, pana se intorc aia care l-au lasat acolo sa-l recupereze. Mie mi-a lasat impresia de documentar de fictiune mai mult, bine regizat si interpretat, dar pe care nu l-as mai vedea a doua oara.

#8
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu am citit cartea, am vazut doar filmul care mi se pare o aberatie monumentala, cel putin ca scenariu, costume, decoruri. Pacat de munca de regizare si pentru decor/masinarii.
Chestii de genul asta au o influenta negativa asupra multora, in special tineri pentru ca arata niste prostii pe post de SF dar ele nu sunt decat tampenii, iar naivii sau neinformatii sunt aproape gata sa le ia de bune.
Ramane ideea standard patriotica americana, bine vanturata prin filmele comerciale ieftine.
Cand te gandesti ca asemenea jaf a ajus sa aiba nominalizari la Oscar te intrebi cat de mult poate cobora cinematografia.
(nici precedentul SF pe teme spatiale, ala cu Gravity n-a excelat cu nimic si tot a ajuns la Oscaruri).

Cartea poate fi insa mai buna, o voi frunzari sa vad ce este, dar ma indoiesc ca ar fi cu un centimetru mai buna.

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postjazzul, on 14 decembrie 2015 - 21:12, said:

Eu abia acum am făcut rost de carte. Aș vrea să discutăm eventualele nereguli întâlnite în carte. Cine a citit și a găsit ceva de discutat, ar fi interesant să o facă aici, orice este binevenit. Ce vi se pare posibil și ce imposibil?

1. Fiind un roman totul este posibil....La urma urmei hartia suporta orice.....
2. Pentru NASA nimic nu-i imposibil.....vointa poporului si vointa politica sa existe.....La urma urmei Marte nici nu e asa departe.....

Edited by Clovis, 21 July 2016 - 20:31.


#10
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006

View PostRosebud09, on 27 iunie 2016 - 22:47, said:

Nu am citit cartea, am vazut doar filmul care mi se pare o aberatie monumentala, cel putin ca scenariu, costume, decoruri. Pacat de munca de regizare si pentru decor/masinarii.
Chestii de genul asta au o influenta negativa asupra multora, in special tineri pentru ca arata niste prostii pe post de SF dar ele nu sunt decat tampenii, iar naivii sau neinformatii sunt aproape gata sa le ia de bune.
Ramane ideea standard patriotica americana, bine vanturata prin filmele comerciale ieftine.
Cand te gandesti ca asemenea jaf a ajus sa aiba nominalizari la Oscar te intrebi cat de mult poate cobora cinematografia.
(nici precedentul SF pe teme spatiale, ala cu Gravity n-a excelat cu nimic si tot a ajuns la Oscaruri).

Cartea poate fi insa mai buna, o voi frunzari sa vad ce este, dar ma indoiesc ca ar fi cu un centimetru mai buna.

colegu. se poate sa detailiezi ? fa o lista sa intelegem si noi. nu ti-a placut cand ca mancat doar barabule, ca nu avea hartie igienica sau servetele umede...etc

din pacate cand vezi atat de multi oameni cu atitudine  coroziva realizezi cat au avut de indurat cei ca jules verne, asimov, c clarke...etc...
pt daca tu crezi ca ceva e aberant noi stim ca detii adevarul absolut si ai dreptate indubitabil.
le: adevarata problema este cand aia cu gandirea obtuza ajung in pozitii de conducere, influenta si nu aloca resurse necesare pt dezvoltare, evolutie, imbunatatire...pt ca ei vad doar aberatii...pot sa zic ca e chiar un miracol ca oamenii au ajuns pana in stadiul actual de dezvoltare...sau poate e un ghinion pt ca puteam sa fim mult mai avansati...ehhhh

Edited by BlueSoul, 26 July 2016 - 00:35.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Jules Verne era cel cu calatoriile imaginare care respecta legile fizicii.
Filmul asta e exact pe dos. Schimba legile fizicii pentru a crea un scenariu tipic americanesc, fara imaginatie.
Asa e cand e mai important ala cu barabulele decat legile miscarii pe orbita.

#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View Postmaccip, on 26 iulie 2016 - 09:24, said:

Jules Verne era cel cu calatoriile imaginare care respecta legile fizicii.
Da de unde. Nici pe departe. Jules Verne e paralel cu fizica.

#13
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
E vorba ca unii spun despre carte/film ca e SF.
E numai F, cladita pe baza unor franturi de S.

La vremea lui Verne se stiau destul de putine lucruri despre Univers si mai ales, cunoasterea publicului despre principii de fizica era la un nivel scazut. Se puteau deci imagina lucruri care ar fi fost din capul locului contrare legilor fizice, imposibile, la prima vedere, chiar si pentru un scolar mic de azi. Cu buna stiinta deci se exagera sau se incalcau acele legi sau cunostinte despre natura.

Acum nivelul general de cunoastere este mai ridicat, poti sa imaginezi niste lucruri, cu conditia ca ele sa nu fi fost deja "refuzate" de ceea ce se stie pana acum.
Apoi trebuie fii chiar complet lipsit de respect fata de inteligenta cititorilor/ spectatorilor ca sa imaginezi o poveste in care un astronaut sta sute de zile, cultivand barabule, cand de fapt o racheta "cu de toate" statea undeva, asteptand sa vina careva s-o puna la treaba.

#14
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006

View PostRosebud09, on 02 august 2016 - 21:31, said:

Acum nivelul general de cunoastere este mai ridicat,
fatza de ce? realizezi cat de arogant si ignorant esti? in viitor noi putem fi la fel de retarzi ca neanderthal-ii...

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Față de perioada Jules Verne, și are dreptate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate