Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pompe de apa...

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
sau asta e subiect de hardware, generalitati, habar nu am :D

anyway, stie cineva cum se poate construi o pompa de apa (pt. water cooling) cu urmatoarele cerinte:

- sa fie ieftine si usor de gasit / fabricat piesele
- debit relativ mic
- zgomot cat mai mic

Thanx.

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cauta la acvaristica... alea's pentru aer, dar relativ similare cu ce vrei tu. eu totushi ashi merge pe o solutzie omologata, nu pe improvizatzii.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sau din acelea pt spalat parbrizul de la masini :) sunt mici, merg la 12v, unele au zgomot mic :D
ps: dar apa cum o racesti? ai un minifrigider? sau cu cuburi de gheata :)

#4
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Pentru a raci apa trebuie un miniradiator cu un ventilator in fata
deci iarasi zgomot (de fapt doua zgomote, 1 de la pompa si 1 de la ventilatorul radiatorului )

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pompitele de la masiini FAC zgomot... si se impart in 2 categorii: cu zgomot mare si foarte mare :D

#6
Catalin123

Catalin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.03.2003
pompitele de la masini sunt proiectate sa functioneze cate putin odata. Nu le folosi pt. watercooling pt. ca se incalzesc f. repede si f. tare ! Daca totusi vrei sa incerci, itzi recomand pompele de supernova (alea in carcasa de plastic) . Personal am incercat si desi se incalzeste destul de mult, dupa vreo 10min se stabilizeaza pe la 45grdC.

#7
Catalin123

Catalin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.03.2003
Cauta cu Google "water cooling"  si o sa gasesti o multime de scheme/kituri/etc. . Unele dintre ele sunt accesibile ca pret (e unu misto -nu mei stiu cum se chema- la vreo 95 para)

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
am luat pompita ( de opel ca asta am gasit) - se incinge tare si face super zgomot...

sa zicem ca as da 100-150$ pe un kit, numai ca tre' sa fie intr-un magazin in buc. sau la cineva in buc... nu cumpar inainte sa-l vad cum arata.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Alice
am luat pompita ( de opel ca asta am gasit) - se incinge tare si face super zgomot...

sa zicem ca as da 100-150$ pe un kit, numai ca tre' sa fie intr-un magazin in buc. sau la cineva in buc... nu cumpar inainte sa-l vad cum arata.

Sa-ti spun o chestie legata de subiectul mentionat de tine. Am inteles ca vrei sa faci cooling probabil la un cpu ? (sau nu am inteles eu bine)...

Daca e vorba de asta, water cool-ing-ul nu e eficient... in forma simpla, apa este un foarte bun agent termic dar... ca sa racesti trebuie sa ai cu ce raci... un schimbator de caldura ceva acolo, ca daca racesti apa tot cu aer pai n-ai facut nimic, mai bine lasi cooler normal :)

Cu apa obtii ceva care este ca o pico-centrala termica :) Iti face apa calda si poti face radiatoare pe acolo... LOL

Pe de alta parte, data tu tintesti la marirea suprafetei de schimb de caldura cu aer, mutind caldura de pe chip pe radiatoare externe cu apa, este ok dar nerentabil... tot un cooler bun face titi banii.

#10
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
vezi ca are metro nistre pompe de apa, pe la 3,2 mil cea mai mica da nu cred ca iti trebuie asa ceva

.... dar chiar sa spui pt ce vrei water cooling ca poate iti mai dam idei

btw: vezi ce apa folosesti ca daca din intamplare ai scurgeri poate faci un mic scurtcircuit de la apa conductoare de electricitate

#11
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Eventual o pompa electrica de benzina de pe la vre-o masina. Nu-s chiar mari si-s facute sa tina mult. Da vezi ca din cate stiu eu baga presiune mare si-s si destul de scumpe. Poate gasesti un SH.

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
deocamdata nu ma mai intereseaza subiectul, racirea pe aer care o am acum e super multumitoare.

#13
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
eu zic ca mai bune iti cumperi o pompa hage(cele mai tare la capitolul acvaristica)
iti recomand un hagen 802 daca ai un acvariu mai mare..dar mere si la unu mic..cu atat mai bine
eu am un hagen 709  parca tre sa ma uit....daca vrei si te intereseaza mai multe poti sa imi dai un pm
iar in legatura cu zgomotul...pompele respective vibreaza...si se aude zgomotul...dar daca pui pe un burete sau o carpa ceva..nu mai ai nici o treaba...
iar daca tot vrei sa iti faci singur asa ceva..piesele cred ca ar fi o problema...ca nu cred ca gasesti...orium trebuie sa vezi mecanismul unei pompe obisnuite si apoi sa incerci si tu....dar cred ca iesi mai scump asa cum ai vrea tu

#14
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
indiene omu' nu creste pesti ...

#15
VelociRap

VelociRap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.11.2003
cam toate pompele din . ro sunt aduse/proiectate pentru a indeplini activitati temporare sau unde nu conteaza zgomotul, ceea ce le face inadecvate pentru un watercooling(doar foloseshti watercooling ca sa scapi de zgomot si sa devii mai eficient)

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
de  la un petshop gasesti filtre pt acvarii. 30-40RON pe care-l modifici cum vrei
problema e ca bobina de inductie se racesteprin lihidul pompat. In general au debit destul de mare dar sunt forte fiabile cu zgomot relativ redus

#17
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

arg, on Sep 26 2005, 18:53, said:

de  la un petshop gasesti filtre pt acvarii. 30-40RON pe care-l modifici cum vrei
problema e ca bobina de inductie se racesteprin lihidul pompat. In general au debit destul de mare dar sunt forte fiabile cu zgomot relativ redus

<{POST_SNAPBACK}>

Topicul e ultra-vechi,ce te-ai trezit sa il dezgropi?

#18
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
mai bine ar incerca cu un radiator pasiv din Cu sau Al, care sa fie si pe peretii carcasei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate