Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

NAS simplu sau complicat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut
Vreau sa comand un NAS si ma tot uit dupa review-uri si incep sa ma intreb daca nu cumva tintesc la un NAS pe care nu o sa-l folosesc niciodata la capacitatea lui maxima si poate mi-ar ajunge unul mai simplu.
Scopul thread-ului asta e sa inteleg pt care feater-uri merita sa dau bani, tinand cont ca bugetul maxim pentru un NAS fara HDD-uri e cam de 1300RON, dar daca pt ceea ce am eu nevoie mi-e suficient si unul de 600RON atunci il cumpar pe acela.

Am acum un HDD extern Lacie La cinema 1TB si un Minix Neo x8h+ (care stie sa faca decoding la 4k). Toate le am in retea cablata parca UTP6a, cu un switch gigabyt.
In  retea mai am un Desktop cu placa de retea gygabit, si un laptop cu wifi a/c.

In cel mai rau caz(pt NAS) ma uit la un film pe minix care il citeste de pe NAS si apoi mai copiez in acelasi timp ceva GB pe acelasi NAS, dar asta se intampla cam de 10 ori pe an.

Am incercat sa-mi fac temele sa citesc review-uri dar diferentele dintre NAS-uri nu le inteleg foarte bine...

Am vazut ca Synolog 214play e chiar popular, dar facand o comparatie, de curiozitate intre 215+,216play, 216, 214 si 215j mari diferente nu sunt cu exceptia frecventei procesorului.

Intrebarile mele ar fi:
1) 216play stie sa faca decodare hardware dar cum minix-ul meu stie si el atunci nu vad de ce as avea nevoie de decadarea asta pe NAS

2) 1 bay sau 2 bay-uri? am Lacie-ul asta de 3-5 ani si pana acum nu a crapat. Intentionez sa cumpar un HDD (sau 2 daca asta o sa fie concluzia thread-ului), ceva HDD-uri mai bune, de ex WD red sau Seagate (imi cer scuze am uitat numele exact) de 3-4 TB fiecare. Presupun ca nu o sa crape asa de repede. Ideea este ca nu am nevoie de redundanta unui RAID... eu o sa-l folosesc pt filme si stocarea de poze

3) pt back-up-ul documentelor importante, ma gandeam sa tin cat pot pe un cloud (e..g onedrive) si pt restul de exemplu poze sa fac un back-up anual (eventual sa-l criptez) sau de doua ori pe an pe un HDD extern si sa-l dau
unui prieten (sa evit cazul exterm al furtului)
Poate o sa incerc si un backup pe Amazon glacier... dar inca nu m-am hotarat.

4) viteza procesorului NAS-ului. Din cate am inteles NAS-ul stie sa faca multe (server ftp...) dar eu nu o sa folosesc feate-urile astea. Poate doar o data de doua ori pe an... cand sper sa le fac enable.
Deci o sa folosesc NAS-ul doar pt stocarea datelor.
Acum Lacie-ul meu care stie doar 100Mb pe retea ajung sa copiez pe el (in zilele bune) cam cu 10MB deci cu 80Mb si presupun ca are un procesor varza comparativ cu un dual core la 800Mhz-1,4GHz, deci intrebarea mea este, am eu nevoie de o viteza a procesorului mai mare? sau un dual core la 800Mhz ar fi suficient?

5) De doua ori pe an s-ar putea sa vreau sa ma conectez de pe internet, deci prin VPN, as prefera o securizare cat mai buna (am citit ca un researcher a reusit sa se conecteze relativ usor pe NAS-uri din astea pt home-useri), dar daca asta e prea complcat

6) Ma tot gandesc daca sa criptez datele pe NAS sau nu? in cazul asta presupun ca viteza procesorului ar putea fi importanta, dar cel mai probabil nu o sa le criptez, am filme, poze (toate imbracate Posted Image  chiar daca tin la confidentialitatea datelor mele, nu cred ca intereseaza pe nimeni pozele copiilor mei...

M-am orientat pe gama celor de la synology, dar sincer nu inteleg diferenta dintre modele si nici macar dintre serii (de exemplu seria cu j, cu plus si su play...) dar am vazut ca si WD au solutii comparabile.

Care NAS ar fi bun pt mine?

Va multumesc

Edited by jimmyy, 12 December 2015 - 20:46.


#2
EduardCj

EduardCj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.12.2015
Eu cu ZyXEL NAS520 n-am avut probleme.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004
Iti faci un super NAScu asta - http://www.emag.ro/m...1/pd/DSPNJBBBM/

Daca te trezeai si mai devreme un pic - acum vreo 2 saptamani era 800 de lei....

Se poate face orice cu el - inclusiv sa pui softul de la Synology - mai era un topic pe aici pe tema asta.

La Synology seria 216 a inlocuit 214. E "proaspata" ca sa zic asa - http://www.neowin.ne...-bay-nas-device

P.S. AM mutat eu topicul de pe Storage - din moment ce exisat arie dedicata ptr NAS, nu-si avea sensul acolo.

#4
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Eu iti recomand sa faci un raid. Daca ai poze inseamna ca ai nevoie de redutanta. Nu este placut sa pierzi toate amintirile.. Eu iti recomand sa ti le urci pe Google Photos, nu costa nimic si este destul de ok, poti pune cate poze vrei.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Mergi pe Synology, sa aiba port gigabit. Pe viitor iti poti face si VPN si cloud din OS. Daca maine iti crapa un HDD si nu mai poti recupera nimic de pe el, este OK? Daca da, atunci mergi pe 1 bay, daca nu, atunci mergi pe 2 bayuri si faci raid. Cand cumperi HDD-urile. vezi pagina producatorului NAS-ului ptr. ca acolo sunt recomandate niste modele..incearca sa pui modele recomandate de producator, ca sa n-ai surprize. Atata timp cat vrei doar fileshare, nu prea conteaza CPU, alege ce model iti place tie. Mergi pe softul de cloud la Synology ca pe VPN s-ar putea sa iti pape mai multe resurse si sa ai viteza mai mica.

#6
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc in special pentru ca ati avut rabdarea sa cititi postul meu initial lung.

Ma gandeam si eu tot la cei de la synology, dar care model?
Sa zicem unul cu doua bay-uri, 216play? cum spuneam la punctul 1) nu cred ca am nevoie de varianta play, apoi un 216 simplu? sau 215j, 215+?

Poate cineva sa ma ajute sa inteleg care este diferenta dintre seriile de la synology? intre seria cu j, cu + si play?

Va multumesc

#7
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Cel mai bine compara hardware la fiecare model si vezi diferentele; eu stiam ca cele cu + sunt mai performante, dar atunci nu exista play de exemplu. Recomand sa iei cel mai bun hardware pe care il permite buzunarul, chiar daca acum o sa zici ca nu ai ce face cu el in timp se simte.
La prima vedere J este junior, cpu mai slab, 800 fata de 1400 mhz la +
https://www.synology...ay/DS216/DS215j
un pic mai jos pe pagina apare tabelul cu specificatii, normal te duce direct la tabel dar depinde de browser :)
Din punctul meu de vedere la ce hardware ofera nu merita nici unul, singurul avantaj fata de un hp gen8 este silentiozitate, e mai mic, si probabil putere consumata; si este mai usor de configurat.

Edited by danyxp, 14 December 2015 - 07:53.


#8
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Daca iti faci tu un calculator, iese mult mai puternic la aceiasi bani. Exista placi cu consum mic, totul integrat, fara ventilator.
http://forum.softped.../#entry14119587

#9
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
M-am tot gandit si razgandit...
intre un bay si doua bayuri (intre DS115 si DS216play) diferenta de pret este substantiala pt ca o data driveul de 2 bay-uri e mai scump cam 400 de lei mai mult dar apoi trebuie sa mai cumpar un HDD si cum vreau sa cumpar un 4TB WD RED, atunci mai adaug vre-o 700RON si incepe sa devina cam mare diferenta.

E si partea psihologica pt ca de 20 de ani de cand am calculator nu mi-a picat nici un HDD... si parca mai bine as face un backup la poze pe amazon glacier, si oricum e offsite... plus ca nu prea am facut backup niciodata la datele mele... in afara sa le copiez de pe un calc pe altul ca sa le am disponibile sa lucrez cu ele (care nu e de fapt backup)
Sau cum ziceam o data la 6 luni un an mai fac un backup pe un drive extern.

Si ma mai gandeam ca in 2-3 ani as putea sa inlocuiesc iin NAS cu un bay HDD-ul cu unul mai nou si atunci riscul ca ar pica e mai mic (plus ca pot sa-l tin pe asta vechiul in dulap pe post de backup). In 3 ani, HDD-urile vor deveni mai ieftine (ma refer la pretul /TB)

Numai ca binenteles ca, atunci cand iti crapa plangi cel mai tare...

Sau ma mai gandeam sa cumpar un NAS cu un bay si apoi sa fac bacup pe un drive extern si pe glacier sa pun numai anul actual si o data pe an sa mai copiez anul actual pe drieve-ul extern...

Gresesc eu? care ar fi marea diferenta intre un NAS cu 2 bay-uri si variantele pe care le propun mai sus, pentru ca oricum am eu un pitic pe creier (de fapt nu e doar un pitic dupa ce vecinii au venit sa zica daca i-am vazut pe hoti cand le-au furat din casa inclusiv hdd-urile externe cu poze.... deci as vrea sa tin in alta parte (cloud sau la un prieten) o copie a pozelor.

Beleau mea mai este ca pot sa-mi permit si un NAS-ul cu 2 bay-uri dar nu prea vad valoarea adaugata fata de unul cu un bay...

Edited by jimmyy, 16 December 2015 - 22:35.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004
Pai depinde, poti sa nu faci RAID si atunci ai posibilitate de upgrade a capacitatii de stocare cu un nou HDD cand vei avea nevoie...

#11
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Am comandat un 216play cu WD 3TB RED. In 2-3 ani de zile daca il umplu am sa mai cumpar un HDD, dar ma gandeam ca in orice caz cam in 5-6 ani nu trebuie sa te mai astepti la prea multe de la el, technologia o sa evolueze si atunci ca probabil e mai bine sa faci upgrade si la NAS

Va multumesc frumos pt toate comentariile utile

Porbabil ca o sa incep doar cu partea de filesharing in retea si apoi sa configurez clod-ul sau backup-ul la cloud. Citind pe forum la synology aparent mai sunt buguri si daca vrei sa synchronizezi automat cu cloud-ul uneori mai ai surprize (de exemplu la glacier platesti si in functie de numarul de conexiuni)

#12
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postjimmyy, on 16 decembrie 2015 - 22:31, said:

nu prea vad valoarea adaugata fata de unul cu un bay...
Valoarea adaugata a NAS-ului cu 2 bay-uri e egala cu valoarea (materiala + sentimentala + ce mai vrei tu) a tuturor fisierelor stocate pe discul respectiv, si se numeste back up, sau replicarea datelor, cum vrei.
Daca in 20 de ani nu ai pierdut nici un HDD, nu inseamna ca treaba asta nu se poate intampla in secunda urmatoare, oricat de fiabila si de de incredere a ajuns tehnica asta in ziua de azi.

Edited by biogood, 19 December 2015 - 10:22.


#13
logo_xxl

logo_xxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 24.06.2005

View Postjimmyy, on 18 decembrie 2015 - 21:06, said:

Am comandat un 216play cu WD 3TB RED. In 2-3 ani de zile daca il umplu am sa mai cumpar un HDD, dar ma gandeam ca in orice caz cam in 5-6 ani nu trebuie sa te mai astepti la prea multe de la el, technologia o sa evolueze si atunci ca probabil e mai bine sa faci upgrade si la NAS

Va multumesc frumos pt toate comentariile utile

Porbabil ca o sa incep doar cu partea de filesharing in retea si apoi sa configurez clod-ul sau backup-ul la cloud. Citind pe forum la synology aparent mai sunt buguri si daca vrei sa synchronizezi automat cu cloud-ul uneori mai ai surprize (de exemplu la glacier platesti si in functie de numarul de conexiuni)


Am impresia ca ti-ai luat un downgrade la 214play -fara plex, au scos hot swap, trecut de la Intel chip la STM, lower specs la file transfers, au scos esata si un USB-port. La aceeasi bani. Au adaugat 4k.

Edited by logo_xxl, 20 February 2016 - 01:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate