Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Marxismul Cultural și "Corectitudinea" Politică, din punct de vedere creștin, filosofic și tradițional

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Propun o discuție pe marginea a două dialoguri, în care rolul principal îl joacă scriitorii Răzvan Codrescu și Sorin Lavric, însă bineînțeles că interlocutorii pot să prezinte și să argumenteze propriile lor puncte de vedere creștine, filosofice ori tradiționale asupra acestor fenomene.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kC9SFH4KDJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qc3LDiR7nbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
cine sunt oamenii ăştia?

#3
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Asteptam "intelectualii deschisi la minte" de stanga ne spuna cat de spalati pe minte si medievali suntem.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asta e tema de "taifas agreabil? Doar citind titlul, iti creste tensiunea arteriala!Posted Image Posted Image

#5
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
voi vreti solutii?

#6
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Corectitudinea politica in esenta ei e doar o varianta a politetei si bunului simt in situatii oficiale. Asa cum feminismul e in esenta lui despre egalitatea oamenilui si a tratementului lor indiferent de sex.
Evident toate curentele au si extremisme. Judecarea a ceva dupa curentul extremist e rea intentie.

Dincolo de extremisme mai sint cei care sint deranjati chiar de baza corectitudinii politice. Lor nu le place politetea asa cum nu le place egalitatea femeilor, lor le place mirlania si sa-si bata nevasta.

#7
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
corectitudinea politica e un cacat
respectul si valorile traditionale [cele pe care inca le mai avem] sunt esentiale
inca o data: corectitudinea politica e un cacat care nu are tangenta cu realitatea

#8
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Din contra, daca am ajuns la nivelul asta asa intelectual de argumentare, valorile traditionale sint un cacat. N-au absolut nici o tangeta cu realitatea. Iar sustinatorii lor sint aproape mereu niste ipocriti care ziua injura homosexualii si noaptea au vise fierbinti cu barbati, ziua striga despre casatoria cu virgine, noaptea se duc la prostituate etc.
Stii cine are grija cel mai tare de valorile traditionale? Jihadistii.

Edited by wizardofoz, 12 December 2015 - 22:43.


#9
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
tare is curios cu ce s-au inlocuit valorile traditionale, stii?

#10
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cu valori mai putin traditionale?
Care sint valorile alea traditionale si cu ce este PC impotriva lor? Cumva birfa, jiginirea, judecarea altora cu care n-ai nici o treaba?

#11
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
ce stiu eu [vrei inventar?], cum a functionat lumea pana acum de trebuie schimbate valorile?

#12
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Pai stiu si eu cum a functionat. Ca dracu. Lumea functioneaza putin mai bine abia de vreo 50 de ani...
Si nu inteleg de ce tot pretinzi ca PC a schimbat valorile. PC-ul normal, mainstream, moderat, are valori cit se poate de traditionale si de bun simt: politetea, evitarea jignirilor gratuite, evitarea referirii la atribute fizice cind ar trebui sa discutam despre idei, evitarea generalizarilor de grup bazat pe criterii dubioase de apartenenta la grup etc.

#13
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Unele tradiții, mai exact cele inofensive, ar trebui pastrate pentru ca sunt... pur și simplu interesante și au o „aură” a lor, ce le face „funny” (amuzante mi se pare un cuvant mult prea mare)

#14
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
domnilor, minciuna nu tine loc de adevar, ever
tiganii is tigani, chiar daca europeneste se considera ca e infractiune sa spui tigan in loc de rom
numa un exemplu de prostie aplicata
ca mai sunt, de aia nu aveau belgienii pampersii la ei cand si-au dat seama de minciuna, pentru ca au schimbat valorile
trei zile au fost terorizati de realitatea valorilor de nu au mai iesit din casa

lumea se schimba, e adevarat
in Bruxelles sunt cartiere unde intra politia numai cu blindate, au aflat belgienii acuma cum e cu valorile
alea schimbate

Edited by Ayami, 12 December 2015 - 23:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate