Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Pasi mansardare casa 70 mp. Documente, constructie, pret total?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Buna ziua si bine v-am gasit!
Am tot rasfoit forumul si nu am gasit raspuns la intrebarile mele, asa ca scriu aici.
1. Pentru inceput as dori sa stiu care sunt pasii care trebuie facuti pentru a mansarda o casa de 70 de mp si durata procesului de obtinere a acceptului de a incepe constructia.
2. Ce fel de materiale trebuie cumparate? (cu un pret accesibil)
3. Cat costa construirea mansardei, cu tot cu proiecte si acte?
Suntem o familie cu 2 copii, din care unul pe drum si locuim cu parintii mei. Deci m-as bucura sa fie posibile 3 camere si o baie, sus. Din pacate momentan nu exista placa de beton intre parter si pod, sunt doar grinzi de lemn si trestie sau cum se numeste acea captuseala. Casa se afla in Lugoj, un oras nu foarte scump.
Atasez si o poza cu planul casei. Scuzati calitatea, l-am desenat pe telefon.

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Attached Files


Edited by Norishor84, 11 December 2015 - 15:30.


#2
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
In primul rand trebuie facuta o expertiza tehnica cu un inginer constructor pt a stabili ce fel de mansardare se preteaza la constructia actuala. Ce greutate suporta. Si apoi in functie de rezultat iti faci lista cu materiale.
Mai mult ca sigur trebuie si autorizatie pt mansardare de la primarie.

Edited by Ditian, 11 December 2015 - 15:33.


#3
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Momentan lucram in Germania si vrem peste un an sa ne intoarcem in Romania. Suntem inca la faza de adunat bani....si nu stim cat ne trebuie pt inceput si cat va fi totul.
Am inteles asa:
Pasul 1. Expertiza tehnica facuta de un inginer constructor.
Pasul 2. Stabilirea tipului de mansardare. (Nu stiu la ce se refera)
Pasul 3. Lista materiale de cumparat.

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Casa actuala are fundatie solida?

#5
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Nu stiu sa spun exact daca e solida sau nu. Are fundatie de beton 1 m sub pamant si 50 cm deasupra.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iti recomand sa faci etaj cu structura separata (stalpi, grinzi, planseu beton). de cati bani dispui?
asta e cea mai cinstita solutie.

#7
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Deocamdata nu vrem sa incepem constructia ci doar peste un an. Vroiam sa stiu suma de care voi avea nevoie.

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca o faci ca la carte, e scumpa lucrarea, e ca si cum ai face o casa parter. dar decat sa faci o improvizatie, mai bine te lasi pagubas.
daca ai suficient teren, mai bine faci extindere pe orizontala.

#9
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Multumesc frumos pt raspunsuri!
Visul nostru e o mansarda. Asadar asta vom face. Bineinteles ca nu incercam improvizatii. Vom face totul ca la carte.

Am sa va tin la curent cu etapele parcurse.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca visul vostru e o mansarda, e un vis gresit.
deci, eu iti spun clar: singura solutie cinstita este sa faci o structura separata peste parterul existent pe care sa construiesti ce vrei. adica, fundatii continue in jurul cladirii existente, stalpi de beton, grinzi, planseu beton.

#11
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Multumesc pt sugestie!

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
structura noua trebuie sa nu fie legata de structura existenta, trebuie lasat un rost de 5 cm pe care il umpli cu polistiren. trebuie totul facut astfel incat sa poti demola partea de jos iar structura noua sa ramana in picioare. dar ti-am zis: treaba asta costa bani, asta o faci numai "decat" in conditiile in care nu ai spatiu sa te extinzi pe orizontala sau daca pur si simplu vrei cu tot dinadinsul sa faci etaj.

#13
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Am inteles ideea. Probabil, daca nu se poate altfel, la fel imi va sugera si proiectantul.

#14
vealsam

vealsam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2009
In principiu ceea ce vrei nu este complicat! Sunt clienti care supraetajaza case parte si cu doua etaje! Este clar ca pentru asta trebuie sa consolidezi si casa existenta! Solutia de consolidare este data de expertul tehnic, care este inginer…dar cu o vasta experienta in domeniu! Fiecare proiect este unic! Depinde de sistemul constructiv al casei existente! De exemplu daca este din paianta nu prea ai ce sa mansardezi! Dar, sa presupunem ca strucura de rezistenta ar fi din pereti portanti fara elemente din beton armat (stalpisori si centuri). Consolidarea s-ar realiza in doua variante, una minimala si una maximala! Cea minimala ar fi consolidarea fundatiei existente ( prin introducere de grinzi de beton), camasuirea peretilor cu plase STNB si mortar M100T grosime 6 cm! Mansardarea in cazul asta ar fi recomandata sa se faca din structura de lemn! Si varianta de consolidare maximala ce presupune pe langa pasii de la varianta minimala, introducerea de stalpisori in grosimea zidariei, realizarea unui planseu din beton armat peste parter, si realizarea mansardei cu zidarie de caramida confinata cu elemente din beton armat (stalpisori si centuri)!

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cand va auzi initiatorul cat costa expertiza, o sa-i dispara instantaneu cheful de mansardare.

#16
Norishor84

Norishor84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.12.2015
Cat poate costa? Sa am si eu idee...

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
>3000 ron, asta asa, la prim mana, dar cred ca una facuta pe bune e mai scumpa.

#18
vealsam

vealsam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.07.2009
Una facuta pe bune se ridica la peste 1500 de euro! Include si pretul studiului geotehnic (inclusiv dezveliri la nivelul fundatiei), plus incercarile de laborator pe caramizi si mortar (cel putin)! Dar sa nu bagam frica in om! Se poate si mai ieftin (in conditiile in care el face dezvelirea la nivelul fundatiei)! Eu zic ca doar expertiza va costa 500 euro si proiectul de autorizare - 1200…1500 euro! Asta e pretul pietii actual!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate