Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Castrare motan,absolut necesara sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#91
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Anestezia a avut loc duminica, iar noi suntem miercuri azi ! :(

I-am dat ce-i drept jumatate de pastila de antibiotic (mi-au dat o pastila luni sa o impart in 2 zile), poate de la aia sa-i fi facut, habar n-am ...

#92
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Un motanel ca ala din poza ar trebui sa iti smulga numai zambete :) Uita-te la postarile tale si vezi de cate ori ai folosit emoticonul ":(", de cate ori ai spus ca face intentionat chestii ca sa te supere si din astea. Atata timp cat iti da atatea probleme si nu iti smulge doar zambete (desigur, nu ma refer la ingrijorarea normala de dupa operatia lui), poate ca nu asta e compania care ti se potriveste si de care ai nevoie :).

#93
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Gresesti, il iubim foarte mult si neconditionat. Sunt eu mai dramatic de fel si poate pe forum cand scrii sa se inteleaga putin altceva, am mai avut si in trecut problemele astea, una este cand scrii uneori pe graba sau in neatentie :)

Da, in schimb, sunt destul de ingrijorat si panicos de fel in ceea ce il priveste, dupa cum m-au si avertizat multi prieteni, caci daca ar pati acum ceva nu stiu cum as reactiona :( Chiar uneori exagerez cu dragostea fata de el. Grija mare o avem cand o sa mai plecam si nu stiu cum o sa facem, sa stea 10 zile (plecam in mai acum). aici chiar este o bataie de cap si poate aici mi-ai mai gasit postari ...Deci intr-un fel tot la el ma gandesc, caci altfel nu mi-as bate capul prea mult, trece maicamea la 1-2 zile ii da sa manance, ii schimba apa, etc. si aia este, dar uite ca parca nu-i asa usor :)

#94
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Atunci, iubeste-l in continuare si nu-ti mai face atatea griji si probleme :) El nu-si face sigur :lol:
E ok daca trece mama ta zilnic sa ii dea apa si mancare, dar ar fi bine daca ar putea sa stea odata la cateva zile macar o ora cu el, doua saptamani mi se pare cam multisor sa stea doar singur.

#95
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Mama sta sigur 1-2 ore cu el, caci il iubeste si ea mult, dar in restul timpului ce va face ?

Fiindca este castrat saracul mai avem acum o alternativa la niste prieteni de familie cu o pisica sterilizata, mai demult ne-au spus ca-l putem aduce cu siguranta. Am vrea sa testam cum s-ar simti si sa trecem un w/end pe acolo. M-as simti extraordinar daca l-as lasa la oamenii aceia, sunt deosebiti si iubitori de animale, ar avea grija la fel ca si mine de el :) dar sa vedem...

Mai devreme a mancat iar pe saturate, i-am dat la plic. Cineva imi spunea ca mai vomita din cauza parului inghitit in ultima perioada, posibil, dar a vomitat foarte mult :( Eu voi pleca in curand, iar pana diseara va sta singurel, sper sa nu aiba probleme...

#96
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Al3xandrus, on 06 aprilie 2016 - 10:43, said:

Anestezia a avut loc duminica, iar noi suntem miercuri azi ! Posted Image

I-am dat ce-i drept jumatate de pastila de antibiotic (mi-au dat o pastila luni sa o impart in 2 zile), poate de la aia sa-i fi facut, habar n-am ...

In mod sigur de la antibiotic daca zici ca i-ai dat. Majoritatea antibioticelor afecteaza ficatul si dau greata, uneori vomismente. Poate a fost doza mai mare decat o poate tolera el. De regula amoxicilina se da  12,5mg/kilocorp pe zi. O pastila de 50mg se imparte in doua si se da unei pisici de 4kg, una dimineata si una seara. Cred ca pisoiul tau are sub 4kg. Eu il estimez la 2,5-3kg dar poate ma insel fiindca e tuns.

#97
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Are peste 4 kg , 4kg si ceva cand l-au cantarit duminica. Si mie mi se pare extraordinar de mic, dar este greu, burtoiul mare :D

#98
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Al3xandrus, on 06 aprilie 2016 - 11:58, said:

Are peste 4 kg , 4kg si ceva cand l-au cantarit duminica. Si mie mi se pare extraordinar de mic, dar este greu, burtoiul mare Posted Image

Aoleu, nu-l mai indopa atat. Nu e bine. Cumpara-i niste jucarii cu care sa-si mai consume energia si timpul. Am un prieten care are un motan singur si i-a cumparat o jucarie de la zoolpus care il fascineaza si petrece ore in sir jucandu-se

Attached Files



#99
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Are si jucarii gramada e plin sub canapea de toate prostioarele mingiute, undite, bilute, soricei cu zgomote you name it :)

#100
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
plic nu ii dau decat jumate din el dimineata si jumate seara (uneori) in rest bobite dar nu la fel ci diferite sa nu se plictiseasca.
eu nu stiu ce sa zic cu tunsul....prefer sa il dau des cu o perie speciala.

se numeste: furminator
nu am gasit in mama masii in tot bucurestiu decat la niste preturi expobitante
asa ca am luat-o de pe ebay. Merita tot banii !

Tu l-ai tuns nu de cum ii este lui ci pentru ca te-ai saturat un strop de cantitatea de par lasata prin casa :)
Cumpara-i peria de care vorbesc mai sus da-l cu aia nu o sa mai ai asa mult par prin casa.

#101
Fayre

Fayre

    dama-de-trefla

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 03.04.2016

 Al3xandrus, on 06 aprilie 2016 - 10:23, said:

Nu cred ca mai putem sa renuntam la el, oricum probabil cu exagerarile astea sunt simtite si de el si face pe nebunul cu noi Posted Image

Cat priveste parul, sincer sa fiu am si vrut sa vedem cum se tunde, dar uite si acum sta pe balcon si cred ca sunt peste 30 de grade, eu consider ca ii este mai bine asa, ca doar nu il scot la promenada. Par tot lasa, chiar daca mai mic ...
Si ca nu lasa inainte par, nu neg ca s-o putea sa lase si mai mult alte pisici, dar de ex. cand am fost la veterinar a umplut masa de frica de par, si tipa de acolo zicea ca intr-adevar lasa mai mult, in fine Posted Image

Sper sa fie ok ca a vomat , mai mult de asta mi-e teama acum Posted Image

nu inteleg de ce unii oameni tin mortis sa chinuie animalele.Posted Image
Daca nu ai si nu poti sa-i asiguri conditii minime de trai de ce-l tii?

esti fix ca aia de tin carasii aurii in bol rotund fara sa le asigure oxigen, doar de dragul ca da frumos bolul ala pe comoda!

@Al3xandrus tu ai studiat putin despre cresterea, ingrjirea pisicilor inainte sa-l iei?

#102
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Voi cred ca exagerati grav sau m ise pare mie. Credeti ca il tin cumva impotriva vointei lui sau se duce de nebun pentru ca aude pasarelele si lumea de afara ? USA ESTE DESCHISA in timpul zilei si chiar si noaptea, se duce unde vrea si cum vrea. Sa fim seriosi ...Si fiindca n-am apucat sa vb cu un mester sa faca niste plase speciale pentru pisici (am inteles din alt material, mult mai rezistent), inca stam cu geamurile inchise, pentru ca mi-e frica ca asta e nebun si sare. Si mai stam si la etaj superior.

Cu tunsul, m-am gandit si mi-ati mai scris si voi pe topicul cu pisicile ca si tuns tot o sa lase par, ceea ce se intampla si acum, dar parca se simte mai putin. In acelasi timp, in balcon unde ii place lui este foarte cald si va fi si mai cald cu cat ne indreptam spre vara (stiu ce era anii trecuti cand de obicei tin usa inchisa!). O sa il mai tundem si in viitor, nu vad care e problema, nu il scot la promenada, sta cu noi. Daca il afecteaza cumva psihologic, atunci este alta situatie, dar nu cred ca isi da el seama. Oricum, il imbaiam si inainte cel putin o data pe luna. Din toamna in schimb nu o sa-l mai tundem cu siguranta :)

Mai devreme a alergat de cand am ajuns acasa de 30 min de nebun, nu mai avea nicio problema si hopa iar pe TV Posted Image

Edited by Al3xandrus, 06 April 2016 - 20:15.


#103
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-l mai tunde ca doar nu e vreun motan persan. La fiecare tuns, va fi anesteziat, fiecare anestezie ii scurteaza viata. Mai bine ai grija si da-i mancare mai buna si vitamine pentru piele si blana. Eu am 3pisici, le perii o data la 2-3 zile si lasa foarte putin par, spre de loc.
Acum am vazut ca ii faci baie o data pe luna. Pisicilor li se face baie ocazional cand se murdaresc pe afara. In rest, trebuie periate si eventual sterse cu servete speciale de la pet shop. E mai mult decat probabil ca ii cade parul din cauza imbaierilor prea dese si poate ca folosesti si un sampon prea puternic. Lasa-l nespalat vreo 2luni si vezi dupa asta daca ii mai cade parul. Cumpara de la pet shop niste fiole care se numesc Dermoscent Esential6  Spot-on Pisici si fa-i tratament timp de 2 luni.

Edited by Freddy12, 06 April 2016 - 20:37.


#104
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
I-am facut o data o tunsoare si sare lumea, terminati-va serios. La operatie caci a fost anesteziat i s-a facut si tunsoarea. Daca ar mai trebui sa i-o facem nu as mai accepta in niciun caz anestezia ca doar nu sunt aerian...

Vedem cum ii va mai cadea parul mai tarziu. Am folosit un sampon special pt pisici luat de la pet shopul de la Carrefour Vulcan Max pet parca :) Si nu il mai spalasem de vreo 1 luna sau chiar mai mult. Dupa ce face caca si nici nu se spala de zeci de ori, consider ca trebuie totusi putin spalat, caci de multe ori ne sta in brate, dar na, fiecare cum stie si cum isi apreciaza igiena. Mai ales ca se mai pune si cu fundul pe cate o perna. Si dimpotriva eu auzisem ca ii cade parul mai putin daca se spala mai des, sunt pareri pro si contra pe internet, cu argumente de fiecare parte. Dar pana acum nu i-a cazut faorte mult blana, decat cand au inceput "caldurile", deci e clar ca naparlea ceva mai mult, poate si lipsa de ceva vitamine. Oricum i-am luat si eu vitamine - ceva cu omega 3 care arata ca niste pestisori si ii dau 20 de zile, continui si dupa operatie sa ii dau ...

Cred ca de fiolele astea vorbesti, care se pun "dupa ceafa" ? mi-a mai spus cineva de ele ... -> http://www.maxi-pet....ete-x0-6ml.aspx

#105
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Al3xandrus, trebuie sa mergi cat mai aproape de natural pisicesc cu pisoiul. Baia cu sampon nu e ceva natural pisicesc si care sa ii foloseasca, tunsul nu e ceva natural si care sa-i foloseasca, sa-i dai orez fiert nu e ceva natural si care sa-i foloseasca etc.
Tu ii poti face toate astea, ca n-o sa moara de la ele, da' e posibil sa existe consecinte mai putin placute.
Pisicile nu miros (ba chiar au un miros foarte placut), pisoiul tau in particular nu iese afara prin noroaie, praf si zloata, deci nu ai motive sa il speli cu sampon.
Daca nu se spala singur dupa ce isi face nevoile, poti sa folosesti o discheta demachianta inmuiata in apa calda si foarte putin sapun si ai rezolvat.

Cat despre tuns, mi se pare ca arata trist si ridicol chelit asa. Dar, ma rog, fiecare cu perceptiile lui Posted Image

Edited by she_wolf, 07 April 2016 - 10:45.


#106
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Al3xandrus, on 06 aprilie 2016 - 22:55, said:

Dupa ce face caca si nici nu se spala de zeci de ori, consider ca trebuie totusi putin spalat, caci de multe ori ne sta in brate, dar na, fiecare cum stie si cum isi apreciaza igiena. Mai ales ca se mai pune si cu fundul pe cate o perna.
Cred ca de fiolele astea vorbesti, care se pun "dupa ceafa" ? mi-a mai spus cineva de ele ... -> http://www.maxi-pet....ete-x0-6ml.aspx
De aceea ti-am recomandat servetelel umede de la pet-shop. Cele roz le gasesti la maxi-pet iar celelate la zooplus, il stergi pe labute si la fundulet si nu mai e nevoie sa-i faci baie. Da, acelea sunt fiolele iar ca vitamine ar fi bine sa-i dai Petphos Pelage pt.pisici

Attached Files


Edited by Freddy12, 07 April 2016 - 11:25.


#107
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Ce tareee, nu stiam ca exista asa ceva :coolspeak:. Multumesc ca ai pomenit despre ele, Freddy!

#108
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Al3xandrus si restu sa revenim la subiect.....
cum se simte mustaciosul ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate