Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Castrare motan,absolut necesara sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
Freyaa

Freyaa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 857
  • Înscris: 19.04.2015

View PostAlenTao, on 11 decembrie 2015 - 01:19, said:

Salutare
Am un motan de 1 an si jumatate si il tin numai in apartament ,deci mai trebuie el castrat ,este absolut  necesar sa-l castrez sau nu?
Deci cum este cu castrarea/sterilizarea?
Multumesc  anticipat.

musai sa-l castrezi
apoi da si o spoiala/zugraveala la apartament sa iasa mirosul pe care tu probabil nu-l mai simti!

#38
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Sunt curios daca exista cineva care nu si-a castrat motanelul si care nici nu a avut probleme cu el...

#39
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Eu. Problem?

#40
eins

eins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.09.2015
Nici eu, e drept ca la curte dar nu a parasit-o niciodata. In marea majoritate a timpului prefera sa stea in casa.

#41
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postlacrimidedor, on 10 ianuarie 2016 - 12:38, said:

Eu. Problem?

De ce ar trebui sa fie o problema, doar intrebam informativ si daca poti sa dai mai multe detalii, posturile monosilabice de genul am impresia ca sunt interzise de regulament, oricum. Multumesc!

#42
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Ce sa detaliez. Motanul tufe ce poate, eu nu am grija lui deci nu-mi bat capul deci nu problem. Problem?

#43
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ,
am si eu un motan de 8 luni care traieste la casa si  care vine aproape zilnic batut .Mi-e mila de el si nu mai stiu ce sa fac .Ziua sta in casa dar noaptea sta afara si circula ,iar dimineata .....arata de parca ar sterge toata strada cu el ....si labe umflate si ""paruit ""bine de tot.Motanoiul care ii aplica corectiiile ,intra in curte si-l pandeste .Mitzos ( asa-l cheama ) fuge de pe strada in curte si se lipeste de caine cand e in pericol dar .....probabil nu reuseste intotdeauna sa se pune sub obladuirea dulaului si de aici apar cicatricile .
A mai avut un frate care a disparut ciudat in urma cu 3 saptamani ....banuiam eu ca un motan a intrat peste ei in garaj,dar nu am avut dovada nu sant adepta a castrarii ,dar nu mai stiu ce sa fac .Motanoiul caftangiu e imens si e copilul strazii ,are experienta de viata ,se vede dar nu-mi tine de cald cand il vad pe al meu cum arata .Ma gandesc ca poate e mai bine sa-l castrez dar nu stiu daca o sa-l scap de mafalda in acest fel.
Nu am o experienta prea vasta cu neamul pisicesc si chiar nu stiu ce sa fac .Voi ce parere aveti ?
Multumesc ,

Edited by mon08, 11 January 2016 - 10:52.


#44
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
daca stai la curte nu cred ca ar trebui sa il castrezi....
Eu m-am vazut nevoit pentru ca stau la bloc.

#45
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmon08, on 11 ianuarie 2016 - 10:52, said:

Buna ,
am si eu un motan de 8 luni care traieste la casa si  care vine aproape zilnic batut .Mi-e mila de el si nu mai stiu ce sa fac .Ziua sta in casa dar noaptea sta afara si circula ,iar dimineata .....arata de parca ar sterge toata strada cu el ....si labe umflate si ""paruit ""bine de tot.Motanoiul care ii aplica corectiiile ,intra in curte si-l pandeste .Mitzos ( asa-l cheama ) fuge de pe strada in curte si se lipeste de caine cand e in pericol dar .....probabil nu reuseste intotdeauna sa se pune sub obladuirea dulaului si de aici apar cicatricile .
A mai avut un frate care a disparut ciudat in urma cu 3 saptamani ....banuiam eu ca un motan a intrat peste ei in garaj,dar nu am avut dovada nu sant adepta a castrarii ,dar nu mai stiu ce sa fac .Motanoiul caftangiu e imens si e copilul strazii ,are experienta de viata ,se vede dar nu-mi tine de cald cand il vad pe al meu cum arata .Ma gandesc ca poate e mai bine sa-l castrez dar nu stiu daca o sa-l scap de mafalda in acest fel.
Nu am o experienta prea vasta cu neamul pisicesc si chiar nu stiu ce sa fac .Voi ce parere aveti ?
Multumesc ,

Motanul alfa va continua sa ii bata pe cei inferiori.
Daca il castrezi pe al tau il vei transforma intr-o jucarie semi-inerta de casa.

Inainte de a cumpara un animal ar trebui sa te documentezi foarte bine despre comportamentul lui.

#46
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postterratec, on 11 ianuarie 2016 - 14:52, said:


Motanul alfa va continua sa ii bata pe cei inferiori.
Daca il castrezi pe al tau il vei transforma intr-o jucarie semi-inerta de casa.

Inainte de a cumpara un animal ar trebui sa te documentezi foarte bine despre comportamentul lui.

De unde ai mai scos-o cu jucaria semi-inerta? AI avut motani? Tind sa  cred ca nu. Vino sa faci cunostinta cu al meu. Castrat acum vreo 4 ani, isi petrece noptile afara pazind curtea de alti motani, le mai bate pe pisici( ale mele) cand nu a avut motani la dispozitie. Mai marcheaza dar f. rar si nu mai e mirosul acela oribil, e un miros obisnuit de urina. Inaintea lui am avut alt motan pe care nu l-am castrat fiindca  marca foarte putin. Acesta din urma , insa era groaznic, nu ierta nimic, nu am avut incotro fiindca alternativa ar fi fost sa-l duc inapoi pe camp unde l-am gasit. O data cu castrarea i-a disparut agresivitatea fata de mine. Il mangaiam, torcea frumos si deodata se intorcea cu burta-n sus si ma inhata de deget sau ma pandea si ma apuca cu ghiarele de picior. Acum e ok, se poate convietui cu el.

#47
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostFreddy12, on 11 ianuarie 2016 - 15:27, said:

De unde ai mai scos-o cu jucaria semi-inerta? AI avut motani? Tind sa  cred ca nu. Vino sa faci cunostinta cu al meu. Castrat acum vreo 4 ani, isi petrece noptile afara pazind curtea de alti motani, le mai bate pe pisici( ale mele) cand nu a avut motani la dispozitie. Mai marcheaza dar f. rar si nu mai e mirosul acela oribil, e un miros obisnuit de urina. Inaintea lui am avut alt motan pe care nu l-am castrat fiindca  marca foarte putin. Acesta din urma , insa era groaznic, nu ierta nimic, nu am avut incotro fiindca alternativa ar fi fost sa-l duc inapoi pe camp unde l-am gasit. O data cu castrarea i-a disparut agresivitatea fata de mine. Il mangaiam, torcea frumos si deodata se intorcea cu burta-n sus si ma inhata de deget sau ma pandea si ma apuca cu ghiarele de picior. Acum e ok, se poate convietui cu el.

Asa face la noi acum la peste 6 luni de zile ->

Quote

Il mangaiam, torcea frumos si deodata se intorcea cu burta-n sus si ma inhata de deget sau ma pandea si ma apuca cu ghiarele de picior. Acum e ok, se poate convietui cu el.

Cand o sa il castram, sper sa ii dispara si fata de mine, e atat de fericit cand ma vede si miauna frumos, toarce, insa dintr-o data hopa sa ma muste (usor), dar destul de enervant ...

#48
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Mitzos nu e cumparat ....e maidanez sadea .Am gasit-o pe maica-sa cu 2 pui asta vara .Si le-am dat de mancare .Ea a disparut fara urma si mi-a lasat cei 2 baieteti cand aveau cam 5-6 luni .Dupa ce mama a disparut am reusit sa-i conving sa -i mangai cat de cat si numai cand le dadeam de mancare reuseam .Dormeau si mancau  in garaj,in rest erau liberi toata ziua Au crescut ca maidanezii doar ca primeau mancare de 2 ori pe zi ..Apoi unul a disparut in 6 decembrie fara urma ,la fel ca mama si Mitzos a plans 2 zile dupa el.Mi-a fost mila de el si l-am bagat putin in casa .....si e al casei acum .S-a imprietenit si cu cainii numai sa nu stea singur .Problema e ca huliganul ala il pandeste la mine in curte intr-un loc unde nu au acces cainii ,de aceea reuseste sa il bata .Ieri de exemplu ,huliganul a stat in fata casei pe strada si il astepta .De ce i s-o fi casunat in halul asta pe Mitzos ,nu stiu .Mitzos ,chiar daca e maidanez  e f curat .Nu face in casa ,nu marcheaza casa .In garaj ....e alta problema ,dar in casa ,nu .Nici nevoile nu si le face in curte ...l-am vazut ca iese pe strada ptr asta .
E incredibil cum il asteapta sa il bata .Sta si o zi intreaga in fata portii pe strada sa-l prinda la cafteala.Si cu fratele lui Mitzos nu mi-a fost clar cum si de ce a disparut ,dar cred ca tot caftangiul a avut un cuvant de spus.Nu pare sa fie numai mascul alfa ci pur si simplu cred ca vrea sa-l omoare pe asta mic
Intrebarea mea era urmatoarea : daca il castrez pe Mitzos o sa-l mai caute mafalda ?

Edited by mon08, 12 January 2016 - 09:23.


#49
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Eu zic sa-l duci la sala.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmon08, on 12 ianuarie 2016 - 09:03, said:

Mitzos nu e cumparat ....e maidanez sadea .Am gasit-o pe maica-sa cu 2 pui asta vara .Si le-am dat de mancare .Ea a disparut fara urma si mi-a lasat cei 2 baieteti cand aveau cam 5-6 luni .Dupa ce mama a disparut am reusit sa-i conving sa -i mangai cat de cat si numai cand le dadeam de mancare reuseam .Dormeau si mancau  in garaj,in rest erau liberi toata ziua Au crescut ca maidanezii doar ca primeau mancare de 2 ori pe zi ..Apoi unul a disparut in 6 decembrie fara urma ,la fel ca mama si Mitzos a plans 2 zile dupa el.Mi-a fost mila de el si l-am bagat putin in casa .....si e al casei acum .S-a imprietenit si cu cainii numai sa nu stea singur .Problema e ca huliganul ala il pandeste la mine in curte intr-un loc unde nu au acces cainii ,de aceea reuseste sa il bata .Ieri de exemplu ,huliganul a stat in fata casei pe strada si il astepta .De ce i s-o fi casunat in halul asta pe Mitzos ,nu stiu .Mitzos ,chiar daca e maidanez  e f curat .Nu face in casa ,nu marcheaza casa .In garaj ....e alta problema ,dar in casa ,nu .Nici nevoile nu si le face in curte ...l-am vazut ca iese pe strada ptr asta .
E incredibil cum il asteapta sa il bata .Sta si o zi intreaga in fata portii pe strada sa-l prinda la cafteala.Si cu fratele lui Mitzos nu mi-a fost clar cum si de ce a disparut ,dar cred ca tot caftangiul a avut un cuvant de spus.Nu pare sa fie numai mascul alfa ci pur si simplu cred ca vrea sa-l omoare pe asta mic
Intrebarea mea era urmatoarea : daca il castrez pe Mitzos o sa-l mai caute mafalda ?

Poate ca-l va lasa in pace dar nu e sigur. Mitzos e cam tolomac daca tot iese ca s-o ia pe coaja. Fostul meu motan se batea pe acoperisul magaziei cu alt motan mult mai mare ca el. Cand simtea ca urmeaza s-o incaseze cobora in curte unde erau cainii iar dusmanul nu mai avea curaj sa-l urmareasca.

#51
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmon08, on 12 ianuarie 2016 - 09:03, said:

Mitzos nu e cumparat ....e maidanez sadea .Am gasit-o pe maica-sa cu 2 pui asta vara .Si le-am dat de mancare .Ea a disparut fara urma si mi-a lasat cei 2 baieteti cand aveau cam 5-6 luni .Dupa ce mama a disparut am reusit sa-i conving sa -i mangai cat de cat si numai cand le dadeam de mancare reuseam .Dormeau si mancau  in garaj,in rest erau liberi toata ziua Au crescut ca maidanezii doar ca primeau mancare de 2 ori pe zi ..Apoi unul a disparut in 6 decembrie fara urma ,la fel ca mama si Mitzos a plans 2 zile dupa el.Mi-a fost mila de el si l-am bagat putin in casa .....si e al casei acum .S-a imprietenit si cu cainii numai sa nu stea singur .Problema e ca huliganul ala il pandeste la mine in curte intr-un loc unde nu au acces cainii ,de aceea reuseste sa il bata .Ieri de exemplu ,huliganul a stat in fata casei pe strada si il astepta .De ce i s-o fi casunat in halul asta pe Mitzos ,nu stiu .Mitzos ,chiar daca e maidanez  e f curat .Nu face in casa ,nu marcheaza casa .In garaj ....e alta problema ,dar in casa ,nu .Nici nevoile nu si le face in curte ...l-am vazut ca iese pe strada ptr asta .
E incredibil cum il asteapta sa il bata .Sta si o zi intreaga in fata portii pe strada sa-l prinda la cafteala.Si cu fratele lui Mitzos nu mi-a fost clar cum si de ce a disparut ,dar cred ca tot caftangiul a avut un cuvant de spus.Nu pare sa fie numai mascul alfa ci pur si simplu cred ca vrea sa-l omoare pe asta mic
Intrebarea mea era urmatoarea : daca il castrez pe Mitzos o sa-l mai caute mafalda ?

Pandeste-l pe agresor si stropeste-l cu apa. Cumpara un pistol cu apa si vaneaza-l. Cauta zonele marcate, spala-le si stropeste cu otel.
Pradatorii astia nu sunt jucarii, au o societate interesanta.  
Cred ca agresorul vrea teritoriul vostru, a simtit ca acolo este o zona buna de cucerit si vrea sa il goneasca pe motanul vostru.
Motanii incearca sa stapaneasca si zonele unde sunt femei. Femeile din casa voastra vor fi cadanele motanului alfa, ele au obligatia sa il ingrijeasca si sa il hraneasca.

:)

#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Asta cu cadanele e cea mai tare, dar se potriveste-manusa la pisici. Ele sunt stapanele si noi servitorii.Posted Image

#53
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc de sfaturi .
O sa incerc sa-l ud .Nu ii e frica de mine .L-am prins odata in curte cand il tintuia cu privirea pe Mitzos si sincera sa fiu ,m-am speriat cand i-am vazut privirea .Statea nemiscat si nu l-a interesat ca-l goneam ,in schimb Mitzos a avut timp sa fuga in cealalata curte langa caine .Si abia atunci a plecat si el dar nu ca l-as fi alungat eu .Am sa las cale libera la caini peste tot ,poate asa macar nu mai intra in curte .

#54
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Cum sa nu castrezi un motan, indiferent daca e in casa sau nu??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate