Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Castrare motan,absolut necesara sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008

 tarmasundar, on 18 decembrie 2015 - 10:30, said:

Exista pilule pentru animale. Noi le dam la cainii nostri.

Aveți grijă cu contraceptivele. Pot avea efecte extrem de grave asupra sănătății animalului. Și aici mă refer la tumori mamare. Sotia mea (ea e experta in medicatii) nu le recomanda sub nici o formă!

 iulian0512, on 18 decembrie 2015 - 10:44, said:

mai sunt aia cu taiatu cozii la caine ia sa va auzim explicatia

E pur estetic. O gândire cu care nu sunt de acord. Nu îți place așa cum l-a dat natura, ia-ti altă rasă.

#20
alin8999

alin8999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 23.10.2015
Motanul meu n-a fost castrat, are 11 ani, e bine-mersi. De iesit nu iese saracu', pe hol ( mai mult nu vrea ca se sperie ) si balcon ca stau la 1. Si nu si-a marcat teritoriul, a fost invatat de mic sa faca la lighean.

Edited by alin8999, 18 December 2015 - 18:02.


#21
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ce rasa este mai exact, tot "europeana"? De mic intra des in "satana mode" ? :) la motani inteleg ca mai sanatos este sa aiba bijuteriile decat sa nu le aiba? Acum pana la 11 ani ce probleme de sanatate a mai avut?

#22
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Al3xandrus, de pe la 2 ani începe circul adevãrat :D

Motanii e mai bine sã nu fie castrați, dacã nu ies pe afarã. Sedentarismul și castrarea favorizeazã apariția litiazelor urinare și se chinuie groaznic sãracii dacã se pricopsesc cu litiaza.
Exista însã hranã specialã pt pisici predispuse la așa ceva, hrana cu pH control.

Edited by she_wolf, 21 December 2015 - 10:16.


#23
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ce inseamna mai exact "circ adevarat" ? Nu de alta, dar toata lumea imi spune ca o data cu varsta, vor inceta si agitatiile :)

La noi nu are unde sa iasa (decat daca este sa-l mai luam cu noi unde om mai pleca), si mai stam si la un etaj superior...

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Problema cu motanii necastrati apare cand simt o femela in calduri. Atunci vor sa plece si daca nu le dai drumul miorlaie si sunt agitati. Dar cea mai mare problema este cu marcatul ca miroase groaznic. Eu am avut un motan tare cumintel, nu marca dar avea si liber sa stea in curte. Al doilea, cel de acum, a inceput sa marcheze pe la 8luni si pana la un an si jumatate cand l-am castrat a fost un cosmar. Nu ierta nimic, televizor, servieta, pana si in poseta, pantofi. Deci sfatul ar fi ca trebuie castrati motanii cu care nu se poate convietui in alt mod. La pisici insa, e alta situatie. In afara faptului ca pot face pui de cateva ori pe an, exista si riscul sa faca o infectie a uterului numita piometru si care nedepistata precoce ii pune viata in pericol. Si chiar depistata fiind, trebuie facuta operatie care va fi mai scumpa decat o castrarea unei pisici sanatoase. Eu am ambele pisici castrate de vreo 10 ani si nu  s-au ingrasat, nici nu au devenit molatice.

#25
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Deocamdata are in jur de 5-6 luni, este ffft curat nu a facut o data pe jos, este chiar incredibil si sper sa nu il deochi aiurea...om vedea ce om mai face mai tarziu, eu as incerca macar pana la 12 luni sa ajung cu el ca sa i se dezvolte genitalele cum trebuie :) (inclusiv uretera). mi-e asa o mila de el, insa daca va fi nevoie neaparat...nici sa distruga casa parca nu am fi incantati ...

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 terratec, on 11 decembrie 2015 - 12:56, said:

Animalul nu este o jucarie interactiva si pufoasa, este o fiinta vie.
Nu sunt budist zen si nici vreun ecologist fanatic, incerc doar sa respect natura si sa nu imi bat joc de ea.
Felinele domestice au o societate foarte interesanta, mult mai interesanta decat cea descrisa in documentarele corecte politic si incorecte stiintific.

Consider ca locul lor este la curte, nu la bloc si ca ele nu trebuie sterilizate (asa consider eu ca este corect moral).

Societatea moderna are o problema daca accepta cu seninatate detinerea unui animal sortit mutilarii.
Nu pot sa ma impac nici cu galeata de apa dar deja trecem catre un subiect vast.

nu stiu ce sa iti spun...mai degraba gandesc...

primul meu motan (iubit de alfel f.tare de tot familionul) a urmat chestiile naturale...pana pe la 9 luni, cand nu a mai venit acasa...deloc...

al doilea fuse castrat la 6 luni, a disparut dupa 2...

asta de ne insenineaza zilele (la tara) a fost castrat la 5 luni si de 2 ani e f.atasat de casa...nu pleaca mai departe de gard!

am un motan si in apartament, luat de pe strada, castrat pe la 7 luni (aprox.ca e rasa de maidanez cu ceva mai mare si e marisor, nici medicul nu stie exact cat are). asta din apartament iti spun cu siguranta unui om care iubeste pisicile ca nu ar fi rezistat pe strada 2 luni...necastrat nici atat!

depinde f.tare de ei, de caracterul lor...e ca la oameni: sunt diferiti!

 Al3xandrus, on 21 decembrie 2015 - 11:19, said:

Ce inseamna mai exact "circ adevarat" ? Nu de alta, dar toata lumea imi spune ca o data cu varsta, vor inceta si agitatiile Posted Image

La noi nu are unde sa iasa (decat daca este sa-l mai luam cu noi unde om mai pleca), si mai stam si la un etaj superior...

sa imi aduc aminte din tinereti de motanul unei prietene care a inceput "circul" la 1 an, dupa 4 luni era castrat...nu avea vreo pisica prin apropiere, da' a trebuit prietena mea sa dea tencuiala jos de pe pereti si s-o inlocuiasca...de miros! NU inseamna neaparat ca si al tai va face la fel, asta nu inseamna ca niciunul nu face urat...

#27
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Eu l-as lasa in pace daca nu pisa casa. 1 an si jumatate, ar fi trebuit sa marcheze deja.

Quote

Vrei să zici că unei pisici îi e mai bine pe stradă,...

Daca pisicile ar putea vorbi, cred ca multe ar spune "da". Cred ca toti motanii din fata blocului meu ar spune ca libertatea este cea mai de pret.

Sa fim intelesi, li s-au oferit/au casute.

Si motanul meu iubit a avut, numai in cur n-a fost pupat, l-am si castrat, totusi, cum a prins gustul libertatii, nu l-a mai tinut nimeni si nimic in casa. Ca sa nu-l chinui, l-am dat la curte, era sfasietor "plansul" lui, numai asta facea, plangea si se uita la mine.

Motanul anterior a cautat si el libertatea.

Poate femelele sa fie altfel. Nu si a lui lex, totusi.

 tarmasundar, on 18 decembrie 2015 - 10:30, said:

Exista pilule pentru animale. Noi le dam la cainii nostri.

Dati-le linistiti, dupa ce aflati ca sunt cele mai cancerigene metode de taiere a poftei de imperechere.

Edited by Steetch, 03 January 2016 - 16:27.


#28
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010
Nu mai bine intreba direct la veterinar? El e cel mai in masura sa raspunda la intrebare.

In alta ordine de idei: am un albastru de Rusia. Nascut in apartament, din parinti crescuti in apartament. Castrat pe la 10-11 luni. Acum merge pe 5 ani. Daca il las afara, nu rezista nici o zi. E foarte bland si sperios.
A avut o toxoplasma care i-a provocat o cataracta acuta. L-am dus la Bucuresti (la spitalul Facultatii Veterinare), la operatie. Prima data i-au facut toate analizele, au observat ca are imunitatea foarte scazuta, mi l-au dat inapoi si i-am facut tratament vreo 2 luni si abia apoi l-au operat. La ambii ochi. Am cheltuit peste 2000 de RON doar cu cataracta asta. Plus toate vaccinurile si deparazitarile, ca la carte. Mancare doar Royal Canin, speciala pentru motani castrati.
E foarte necajit saracu':
[ http://s24.postimg.org/d31q03tfp/20150716_095649.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca era liber, macar murea fericit pe la varsta de 2 ani.

#29
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Toxoplasma da cataracta la pisici? Si de unde toxoplasma la un pisoi nascut si crescut in casa? A adus-o careva de undeva, ati calcat in rahati...

Pe de alta parte, pe la 11 azi-noapte, pe la -11 sau cat au fost pe aici, motanul "cu casuta" se plimba prin zapada proaspata din fata blocului.

#30
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
E discutabil totul, mie mi-este o mila acum cand vad cate o pisicuta afara pe frigul asta de imi crapa inima, inainte nu prea ma gandeam asa la ele, insa acum...ce pot sa zic, este dificil si depinde din ce unghi se priveste. Pana la urma ELE (sau ei) sunt ANIMALELE NOASTRE (PET).

Saracii catelusi cum erau pe strazi inainte, pe gerurile astea cumplite :( Mureau pe capete !

Dar da, libertatea este nepretuita, pana la urma noi ii tinem cu forta, recunosc...pe de alta parte animalutele nu sunt fiinte rationale incat sa inteleaga ce si cum....

Si da, eu il simt ft chinuit, dar nu stiu ce sa ii fac si nici unde sa-l mai duc la tara, caci nu am tara + ca viata la apartament il prosteste, si al meu e tantalau rau. Insa pe cat de tantalau este, pe atat de iubit ...

Asta cu castratul iar este cu dus si intors, tare mi-e teama ca poate nevasta-mea nu o sa mai vrea sa-l tina sau o sa plecam din tara sau cine stie ... N motive si atunci ne-am batut joc de el :( Dar daca il castrezi iti cam iei angajamentul ca il vei tine toata viata la BLOC in apartament. Eu unul nu vad la ora actuala nicio problema in acest sens, insa cine stie ce vesti poate aduce viitorul ? Nu neaparat pozitive de vreun job in afara bine platit, ci poate Doamne fereste ....

Pana la urma, chiar nu stiu in continuare ce o sa facem cand o sa plecam pentru prima data o perioada mai lunga, cum o sa-l lasam si cine o sa aiba grija de el.

De castrat momentan are abia 6 luni, eu as vrea sa-l mai tin macar pana pe la 9-10 luni, sa i se dezvolte ca lumea toate organele (inclusiv uretera care am auzit ca-i cu probleme la motani!) .

LE: adevarul este ca e ft chinuit saracul :P

[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160105/e3360047650da978592a549d2d0a001a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Mai e ceva, din experienta mea, motanii necastrati de afara nu pisa teritoriul numai cand simt vreo femela in calduri. Pisa si geamurile apartamentelor de unde primesc de mancare, mai ales daca in acel apartament locuieste un alt motan, castrat sau nu. Cine nu ma crede, poate cere poze, dar n-am cum le descarca, momentan.

Edited by Steetch, 06 January 2016 - 11:46.


#32
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai si daca este singur cuc ? Atunci mai face nazdravanii din astea? In ultima vreme sunt di ft ocupat si agitat, sta cam singurel saracul si miorlaie intr-una, mi-este tare mila de el caci are non stop chef de joaca :)

#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
al meu l-am castrat de la 7 luni si ceva.
a stat suparat 2 zile.

Nu mai este jucaus ?
S-ar juca in continuu pur si simplu insa nu am atata timp cat vrea el.
Ma joc cate un pic (20 min) cu el cam in fiecare seara (in wk mai mult)

Plec cu el pe oriunde si este foarte cuminte, nu mi-a facut niciodata in alta parte decat la litiera.
Am stat cateva zile in PoianaBV - am luat si motanul cu mine.

Imediat a mirosit camera si s-a trantit cat este de lung in pat :) In 2 ore era totul al sau ....

#34
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
La o vila sau hotel, te-au acceptat cu animale de companie? :)

#35
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010

 Steetch, on 05 ianuarie 2016 - 01:05, said:

Toxoplasma da cataracta la pisici? Si de unde toxoplasma la un pisoi nascut si crescut in casa? A adus-o careva de undeva, ati calcat in rahati...

Pe de alta parte, pe la 11 azi-noapte, pe la -11 sau cat au fost pe aici, motanul "cu casuta" se plimba prin zapada proaspata din fata blocului.

Cred ca eu am fost de vina... ii mai dadeam cate o bucatica de piept de pui crud (cam cat boaba de fasole, 3-4 bucati la 1-2 saptamani). Nu m-am gandit ca-i face rau, felina fiind carnivora prin definitie.
Da, toxoplasma a fost cea care a declansat cataracta si bucatelele alea de carne au fost cauza toxoplasmei. Asa mi-a spus doamna doctor, si e sefa sectiei de oftalmo de la universitatea veterinara. Deci cea mai in masura sa faca afirmatii pe aceasta tema. Si i-am facut atunci toate analizele care se puteau face: diagrame imunologice si toate analizele de sange, ecografie la ochi, la organe, radiografie... you name it.

Edited by m4gicm, 07 January 2016 - 10:31.


#36
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

 Al3xandrus, on 06 ianuarie 2016 - 17:22, said:

La o vila sau hotel, te-au acceptat cu animale de companie? Posted Image

Da, rezervare facuta pe Booking.
Am intrabat civilizat inainte daca ma primesc cu motanul meu de apartament.

Tot ce tine de curatenia motanului (evident !!!) era in grija noastra.

Am mai povestit pe aici pe SP ca am plecat cam peste tot cu motanul meu.
Inclusiv in afara tarii.

Edited by Mihai_3, 07 January 2016 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate