Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Oare ar fi bine sa ma ''pocaiesc'' (sa trec la crestinii neoprotestanti)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#73
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostantinVidia, on 10 decembrie 2015 - 19:39, said:


La cat e el de fragil emotional, se indragosteste de "femeia nepotrivita" si maine poimaine il vezi ca s-a aruncat de pe bloc.
Poate se îndrăgostește de un medic psihiatru.

#74
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlex404, on 10 decembrie 2015 - 19:37, said:

Va merge pe la usile oamenilor sa predice a IIa venire a lui Isus

Ar fi bine daca ar face asta, totusi daca-l coopteaza martorii lui rahova, atunci va propovadui pentru un grup elitist cu pretentii de profeti iluminati.

Edited by dark, 10 December 2015 - 19:42.


#75
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postlex404, on 10 decembrie 2015 - 19:28, said:

Martorii lui Iehova?
Nu , nici martorii lui "Flower Power" si nici pișulicii de la M.I.S.A. sau de la vreo alta șleahtă de promiscuui

"Mislim da je ovo pocetak jednog divnog prijateljstva"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/StHWq4G4NOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite la țâganii sârbi Posted Image  n-au nici un fel de criză existențială târziu-adolescentină

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M3MfuFoULYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Teophileos, 10 December 2015 - 19:47.


#76
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ar mai fi și varianta să caute telefonul celor care îl băteau în școala generală și să-i întrebe dacă nu-l pot ajuta. Poate lipsa bătăii e cea care îl deprimă, s-o fi obișnuit așa și îi e greu fără.

#77
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postneur0, on 10 decembrie 2015 - 19:41, said:

Poate se îndrăgostește de un medic psihiatru.

Sa nu ai impresia ca aia is tare normali.

View Postdark, on 10 decembrie 2015 - 19:41, said:

Ar fi bine daca ar face asta, totusi daca-l coopteaza martorii lui rahova, atunci va propovadui pentru un grup elitist cu pretentii de profeti iluminati.

Pe mine ma sperie martorii...
Din pacate am contact cu ei foarte des, uneori exgerat de des :facepalm:

#78
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostJurasikMan, on 10 decembrie 2015 - 19:39, said:

Deci nu-ti ajunge ca in scoala te-au luat toti colegii la bascalie ...vrei si in viata de adult sa patesti la fel ?
OK ..pocaieste-te . Posted Image

apropos ...exista o melodie numita Glorie Mielului ? wow .... unde naiba am trait mai bine de 40 de ani ?
Exista și una numită : "The Throne"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8NavrdI-G3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
NE-am transformat in dedicatiuni?



Isus hristos!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gbKTWkypL3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lex404, 10 December 2015 - 19:49.


#80
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Am destula ura care nu imi face bine pentru acele persoane din scoala.
Nu mi-ar parea rau daca as face parte din ISIS doar doar sa ii execut pe aia..
Si asta ar fi una dintre glume..
Daca as sti cum se face o bomba din 2 telefoane..dar poate o sa apelez la Luigi ConstantinPosted Image Posted Image

#81
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostTeophileos, on 10 decembrie 2015 - 19:45, said:

Exista și una numită : "The Throne"
Death metal pocăit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ep2st4ZscHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:53, said:

neoprotestantii mi se par mai SIMPLI

O sa vezi tu cat de complicati sunt, cand vei merge acolo, mai ales la stransul taxelor, au multe feluri de taxe, si calculeaza totul pana la ultimul banut.

#83
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dhwdEtO5fJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







Hai, sa fim frumosi si buni astazi Posted Image

#84
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Pai eu ascult muzica crestina  de la ''grupul Speranta'' ,Adi Gliga,Nicu Wagner,Pocaitii,Gabi Ilut,Emma Repede,Otto Pascalau si inca vreo cativa..Mi se pare geniala,imi da liniste(pe moment)

#85
cst1791

cst1791

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 211
  • Înscris: 26.10.2015

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 17:52, said:

Buna seara.
Deci am 20 de ani,aproape 21 si ma tot bate gandul sa ma ''pocaiesc'' cu adevarat ,in sensul acela de a trece la credinta neoprotestanta..
Nu stiu daca  ati citit ultimul meu topic ,cel cu ''Trecut scolar dureros'' ,acolo am precizat ca  sunt foarte depresiv,am o tristete majora ,nu am incredere in mine deloc,sunt nesigur pe mine ,destul de timid si am fost umilit,batut si destul de batjocorit verbal (dar si fizic) de catre 3 colegi din scoala generala..(iar restul tinandu-le hangul de pe margine) ,eram un fel de''prostul clasei'' si asta m-a facut sa ajung la varsta asta de 20 de ani foarte depresiv si cu ganduri multe de sinucidere ...nu prea imi mai vad rostul...scopul ..in afara de parintii si bunicii care ma iubesc foarte mult,nu mai am motive si sperante pentru ce sa traiesc..ma simt neimplinit ,trist si jalnic..practic ma simt un ratat fara viitor..Am abandonat de 3 ori clasa a 10-a din cauza depresiei,inchiderii in mine si a suferitului in tacere,de capul meu dar cu acordul parintilor(ce puteau sa faca si ei..?) ,am renuntat de 3 ori deci si acum ma chinui sa termin liceul ,sunt intr-o clasa superioara ,aproape terminala ..in loc sa fiu pe la o facultate sau mai stiu eu unde restul generatiei mele...Oricum sunt foarte afectat gandindu-ma la trecut si la amintirile dureroase din generala,practic ele m-au transformat intr-un tanar ratat si poate fara viitor,fara mari abilitati sociale(nu am deloc in momentul asta viata sociala ,prieteni,stau cel mai mult in casa ,la laptop) ,fara sperante,dorinte ,aspiratii importante si motivare serioasa pentru a trai..
Insa am si un gand de ceva vreme,acela de a ma ''pocai'' sau de a trece la crestinii neoprotestanti ,eu fiind nascut si botezat ortodox...insa de-a lungul timpului am incercat sa citesc si Coranul(de la Islam) ,am sustinut si New Age-ul dar si catolicismul si normal ortodoxismul insa in niciuna nu m-am regasit si nu mi-am gasit fericirea,linistea...practic a fost ceva doar de moment..nu mai sunt deloc de acord cu ritualurile bisericoase,moastele,mersul la biserica in fiecare duminica ,sarbatori si toata traditia asta ortodoxa cu multi sfinti si ritualuri,reguli absurde si cam ''primitive''.
Am acasa niste carti neoprotestante(Ellen White,Alejandro Bullon si altii mai putin cunoscuti dar neprotestanti) dar si o Biblie neoprotestanta mica cu traducerea lui Dumitru Cornilescu pe care am procurat-o insa nu am citit-o si studiat-o aproape deloc pana in momentul asta...
Ma atrage si vad mai normal si mai ok neoprotestantismul decat ritualurile si toate traditiile si obiceiurile si superstitiile ortodoxe..mai bine e sa fii simplu si sa ai o relatie personala cu Dumnezeu fara intermediari ca preotii si altii..intr-o biserica ortodoxa nu ma prea simt in largul meu,probabil si ca sunt multe persoane si mai ales ca sunt multe obiceiuri,reguli,traditii si slujba e lunga si plicticoasa si mentalitatea ortodoxa cum ca e dreapta credinta nu prea o accept...consider ca atat timp cat crezi in Dumnezeu si in Iisus nu conteaza ca esti ortodox,catolic sau  neoprotestant..conteaza sa fii fericit ,liber si implinit cum eu nu sunt acum deloc..Insa nu agreez si nu imi plac deloc martorii lui Iehova,deci exclud din start vreo interactiune cu ei..
Oare pocairea sau trecerea la neoprotestantism m-ar putea ajuta sa imi gasesc FERICIREA,LINISTEA,sa ma REGASESC si sa fiu mai LINISTIT si LIBER?Sa imi dedic toata viata lui Dumnezeu ,lui Iisus si sa incerc sa am o pocainta sincera ?
Care sunt primii pasi si ce trebuie sa fac mai intai ca sa ader la credinta neoprotestanta..va rog pe cei care sunteti neoprotestanti sa imi spuneti care sunt PRIMII PASI si care sunt regulile sau ce trebuie sa fac prima data...
Credeti ca ar fi bine sa ma pocaiesc?
Am o mica speranta ca asta m-ar putea face mai fericit...oricum acum sunt plin de pacate,resentimente asupra celor care mi-au facut rau in trecut,lene si ganduri de suicid..insa as putea sa le infrang si sa scap de ele venind la Dumnezeu,la neoprotestanti si la Iisus?

Ar fi bine sa ma pocaiesc?

Va rog cei ce sunteti penticostali,baptisti,adventisti,crestini dupa Evanghelie si ceilalti neoprotestanti(in afara de martorii lui Iehova) sa ma ajute si sa imi explice ce trebuie sa fac intai,trebuie sa ma botez sau care sunt primii pasi.Imi doresc mult sa stiu
As fi dispus sa traiesc o viata mai buna,mai linistita mai fericita fiindca eu observ la neoprotestanti ca sunt putin mai FERICITI si mai impacati cu viata si cu Dumnezeu..
Oricum nu mai am nimic de pierdut..am pierdut ani din viata,am avut atat atea ratari si esecuri incat nu mai conteaza nimic..  insa nu prea  inteleg Vechiul Testament si  ma cam ingrozesc de ce este acolo,adica barbariile alea,jertfele si crimele...si Coranul  islamist la fel are multe atrocitati..
Ce ar trebi sa fac prima data daca vreau sa trec la neoprotestantism?
Va rog raspundeti fara glume proaste si ''caterinca''  fiinca nu e cazul,nu am nevoie de asa ceva..
Ce ar trebui sa citesc prima si prima data?
Ar fi viata mea schimbata in bine daca trec la neoprotestantism?Posted Image
Oricum mereu m-a atras religia intr-o oarecare masura..


Multumesc anticipat si scuzati ca am scris atat de mult...astept indrumarile si sfaturile voastre..

Numai bine!

Eu merg la penticostali de mai bine de 10 ani. Totusi nu cultul conteaza ci mai degraba SINCERITATEA omului care IL cauta pe Dumnezeu! Daca esti sincer, asta conteaza inaintea Domnului! Atat! Si daca chiar vrei sa-L cauti, poti sta oricand de vorba cu EL in rugaciune, exact cum stai de vorba aici pe forum sau cu orice om din anturajul tau. Dumnezeu este omniprezent, este langa tine 100% din timp si te asculta -- asa ca poti sa-i spui orice.

Preda-te Lui! Spune-i ca vrei sa-L urmezi! (adica sa asculti de EL, sa urmezi calea Lui) Deci pe Dumnezeu, nu vreun cult!... Apoi cere-i calauzire, unde anume sa mergi, la ce biserica sau adunare. Apoi, pas cu pas... vei gasi si liniste si fericire numai daca te apropii de Dumnezeu! (atentie aici, pentru ca multi se apropie de cult, de oameni, de randuieli sau ritualuri dar nu de Dumnezeu)

Oamenii dezamagesc! Dumnezeu nu dezamageste!...

#86
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Hip hop pocăit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QCcW-guAs_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce diferenta imensa este intre melodiile de mai sus si o slujba in varf de munte, inconjurat de linistea si maretia naturii......Acolo simti cum sufletul tau ajunge aproape de Domnul....

#88
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Punk pocăit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FBhrRrkvfpU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Sportul produce endorfine.Sportul te ajuta sa socializezi.Lasa religiia pt babe , nici eu nu am avut o copilarie tocmai placuta dar bicicleta , inotul si tenisul , munca si prietenii mi-au fost de ajutor.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_VblffZrXD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si nu uita muzica.

#90
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Country pocăit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/70gCJyxHF98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate