Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Operatie clasica de hernie inghinala de parte dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pisuletz

pisuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2007
Stimati colegi de forum,
Sunt un pic ingrijorat dupa o operatie de hernie inghinala de parte dreapta. Operatia a fost de tip clasic, prin procedeul Liechtenstein. La o saptamana de la operatie, simt la palpare, undeva deasupra testicolului drept si pana la marginea de jos a suturii operatiei, o formatiune tare, asemanatoare unui creion mai gros. Zona este si un pic mai dureroasa. Medicul care m-a operat mi-a spus ca este vorba de un muschi (fragment de muschi?) care a trebuit sa fie sectionat pentru a putea amplasa plasa de polipropilena. In zona pliului inghinal drept, de-o parte si de alta a lui, pielea este amortita pe o lungime de vreo 15 cm. Doctorul mi-a spus ca este rezultatul sectionarii unor nervi in timpul interventiei. A mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare? Este fireasca ingrijorarea mea?
Va multumesc pentru timpul acordat.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
E normal, nu are cum sa fie fix la fel ca inainte la sensibilitatea tactila. Zona tare e cusatura interna probabil, isi recapata elasticitatea in timp.

Edited by andreic, 10 December 2015 - 16:36.


#3
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
E normal.

#4
pisuletz

pisuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2007
Multumesc mult pentru raspunsurile prompte. Ingrijorarea mea era legata de faptul ca formatiunea pe care o simt tare la palpare, este pozitionata vertical, coborand dinspre peretele abdominal spre testicol. E ca si cum fostul canal inghinal ar fi fost "umplut" cu ceva, sau suturat la randul lui.  Ma rog, pot foarte usor sa fac o eroare de apreciere asupra naturii acestei formatiuni!

Edited by pisuletz, 10 December 2015 - 16:50.


#5
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 pisuletz, on 10 decembrie 2015 - 16:32, said:

Stimati colegi de forum,
Sunt un pic ingrijorat dupa o operatie de hernie inghinala de parte dreapta. Operatia a fost de tip clasic, prin procedeul Liechtenstein. La o saptamana de la operatie, simt la palpare, undeva deasupra testicolului drept si pana la marginea de jos a suturii operatiei, o formatiune tare, asemanatoare unui creion mai gros. Zona este si un pic mai dureroasa. Medicul care m-a operat mi-a spus ca este vorba de un muschi (fragment de muschi?) care a trebuit sa fie sectionat pentru a putea amplasa plasa de polipropilena. In zona pliului inghinal drept, de-o parte si de alta a lui, pielea este amortita pe o lungime de vreo 15 cm. Doctorul mi-a spus ca este rezultatul sectionarii unor nervi in timpul interventiei. A mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare? Este fireasca ingrijorarea mea?
Va multumesc pentru timpul acordat.
Eu am o operatie asemanatoare insa pe stanga. Nu am asemenea zona cum spui tu o formatiune tare si cum spune medicul ( muschi sectionat). Si nici nu-mi aduc aminte sa fi avut zona amortita pe o lungime de 15 cm.

Mai poti cere parerea si altui medic inafara de cel care te-a operat.

Edited by flavius18, 10 December 2015 - 16:54.


#6
pisuletz

pisuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2007
Stiu, din ce am vazut in videoclipurile postate pe youtube, ca o atentie deoosebita trebuie acordata cordonului spermatic si muschiului cremaster. Plasa utilizata ar trebui sa aiba o mica decupare rotunda pentru a permite trecerea acestui muschi prin ea. Voi cere o consultatie si o parere despre aspectele semnalate unui alt  herniolog cu experienta. Din pacate, intuitia imi spune ca ceva ce va fi greu de corectat, s-a intamplat! :(

#7
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Eu cand m-am operat acu cativa ani buni m-am operat la CFR Witing la dr.Silvius-Coriolan Hasias. Insa ti-as recomanda si un medic bun de la Floreasca, dr. Lica Ion.

#8
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
daca era nevoie de plasa, trebuia pusa in timpul operatiei deja facute! Doar nu o sa te operezi din nou doar ca sa iti puna plasa! eventual daca recidiveaza hernia peste cativa ani .. In fine..
Zona indurata o sa dispara in cca 2 luni.. sper ca nu tragi de fiare! altfel, operatia a fost in zadar!
..youtube , ....herniolog.. de ce nu si un psihiatru? sau macar un psiholog! fara gluma!

#9
pisuletz

pisuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2007
Evident ca s-a folosit o plasa usoara de polipropilena. In ultimul timp se folosesc plase prevazute cu o mica gaura ce permite plierea ei in jurul muschiului cremaster. Sigur nu pot sa fac nicio speculatie legata de tehnica chirurgicala folosita (Liechtenstein) de tip "tension free". Pot insa sa remarc, pe baza exemplelor pe care le-am vazut, ca integritatea muschilor, canalului spermatic si nervilor locali sunt deziderate de baza ale interventiei.
Legat de recomandarea de a merge la un pshiatru sau macar la un psiholog, am sa o iau ca pe-o gluma totusi, deoarece e vorba de o simpla ingrijorare si nevoie de a obtine mai multe informatii. Nu e vorba de o obsesie si nici n-am de gand sa intru in depresie din cauza asta!

Edited by pisuletz, 10 December 2015 - 22:55.


#10
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 pisuletz, on 10 decembrie 2015 - 22:43, said:

Evident ca s-a folosit o plasa usoara de polipropilena. In ultimul timp se folosesc plase prevazute cu o mica gaura ce permite plierea ei in jurul muschiului cremaster. Sigur nu pot sa fac nicio speculatie legata de tehnica chirurgicala folosita (Liechtenstein) de tip "tension free". Pot insa sa remarc, pe baza exemplelor
pe care le-am vazut, ca integritatea muschilor, canalului spermatic si nervilor locali sunt deziderate de baza ale interventiei.
Legat de recomandarea de a merge la un pshiatru sau macar la un psiholog, am sa o iau ca pe-o gluma totusi, deoarece e vorba de o simpla ingrijorare si nevoie de a obtine mai multe informatii. Nu e vorba de o obsesie si nici n-am de gand sa intru in depresie din cauza asta!
am fost si eu operat de hernie inghinala cu sase saptamani in urma, refacerea si evolutia este foarte buna, inca se simte zona unde s-a facut incizia dar, in timp dispare si amorteala si zona intarita. Am intrebat medicul chirurg daca mi-a pus plasa si mi-a spus ca nu trebuie plasa decat la hernii foarte mari (eu am avut o umflatura pe partea stanga de marimea unui pumn). Nu trebuie sa-ti faci griji, in schimb trebuie sa fii atent sa nu faci recidiva.

#11
pisuletz

pisuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2007
La mine hernia a fost destul de mare. Desi era reductibila, distructia tesutului fascia a fost destul de serioasa, astfel incat intestinul subtire ajungea pana in sacul testicular prin canalul inghinal. De aceea, folosirea plasei era inevitabila.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari.

#12
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Asa am avut si eu hernia. Acu de ceva timp am o umflatura pe partea drepata si m-am speriat crezand ca am iar hernie si am fost la medic pentru un control. Dupa control mi-a spus ca nu se vede peretele abdominal rupt si nici altceva care sa indice o hernie.
Si sa fiu sigur am mers si am facut o ecografie pentru parti moi, si am interactionat online cu un alt medic. dr. Buliga. Ultimul din urma cat si doctorita de la eco. mi-au spus ca este posibil sa fie un chist de grasime in zona respectiva si nu o hernie.

Tocmai d-aia ti-am spus sa mai ceri si o alta parere ca sa dormi linistit noaptea.
Si de ce nu te-ai operat la paroscop?

#13
pisuletz

pisuletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2007
Medicul a optat pentru operatia clasica deoarece hernia fiind mare si plasa necesara trebuia sa aiba o suprafata mai mare. Probabil ca laparoscopic ar fi fost mai greu de pozitionat pe peretele abdominal. In plus, mi-a explicat ca pentru a preveni recidiva e nevoie ca marginile plasei sa fie bine ancorate prin coasere. La herniile mai mici se pt folosi adezivi organici in loc de agrafe sau coaserea plasei cu catgut resorbabil.

Edited by pisuletz, 11 December 2015 - 10:06.


#14
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Buna seara.Scriu aici ca sa nu mai deschid un subiect nou,deoarece sunt si eu  operat de hernie inghinala,dar pe partea stinga.Istoria e cam asa:Marinar in voiaj,prin iulie m-a luat o durere de testicol sting fara umflaturi sau urme.Mers la doctor Roterdam,eco testicular,verdict hernie inghinala stinga,no fitt for work,trimis acasa.Acasa m-am operat pe 9 august la o clinica privata,operatie clasica cu plasa de polipropilena,ruptura inghinala fiind cam de 3-4 cm.Problema mea este ca si acum dupa 4 luni si ceva inca mai am dureri,in special de testicol.Acum sunt in voiaj plecat de 2 luni,nu am ridicat greutati mai mari de 7 kg.Noaptea cand dorm la orizontala se diminueaza durerile,cum ma ridic in picioare si incep activitatea incep din nou.Ma tratez cu ketomag,3 pe zi.Intrebarea mea este daca este cineva operat la fel si a avut dureri o asa perioada mare si cum a reusit sa scape de ele?Mentionez ca nu am umflaturi,incizia se cicatrizeaza bine,dar persista aceasta durere.Am citit pe net ca daca aceste dureri nu trec dupa 8 luni si nu reactioneaza la nici un antiimflamator se excirzeaza plasa.O fi adevarat?Multumesc anticipat.

Edited by hohaele, 22 December 2016 - 21:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate