Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

stat vs privat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006
Cred ca te pot ajuta, oferindu-ti cateva elemente. Si eu sunt inginer CFDP si sunt "in paine" de mai mult de 5 ani.
In ultimul an de facultate am fost sunat de cineva din HR-ul CNADNR pentru un interviu. Eu aveam deja o oferta de la o multinationala asa ca am ales sa lucrez in privat. Mai intai, despre mine pot sa iti spun ca alegand drumul acesta am avut ocazia sa fac un master de specializare in strainatate si am continuat sa lucrez in strainatate de atunci. Stresul e mare, presiunea atinge cote alarmante dar si beneficiile cred ca sunt pe masura. In tara cred ca in domeniul privat piata are o problema. Am fosti colegi care au lucrat pe mega-proiecte internationale dar la intoarcerea in tara nu au reusit sa obtina un salariu mai mare de 3.500 lei net. In plus din ce am auzit la unele firme mari poti sa ajungi sa lucrezi ca inecatul fara prea multe beneficii.

Acum, cand eu am ales privat, le-am spus catorva colegi de-ai mei de facultate ca cei la CNADNR angajeaza. Au mers la interviu si toti cei care au fost acceptati inca lucreaza la CNADNR. Au salarii destul de OK, programul de lucru este excelent. Majoritatea au fost promovati pe functii de responsabilitate si cred ca sunt destul de multumitit de viata lor profesionala. Stiu ca cei care au contact direct cu clientii primesc relativ frecvent oferte de munca in privat dar nu stiu pe nimeni care sa fi ales sa plece.

Sfatul meu pentru tine - daca gasesti un loc de munca in privat alege-l numai daca este vorba de o multinationala. Daca nu, mergi la CNADNR, cred ca poti sa inveti multe lucruri si vei avea probabil ocazii sa sari gardul la privat daca te plictisesti.

Si daca alegi CNADNR sa nu te apuci sa faci smecherii si alte tampenii pentru ca am o banuiala ca in curand or sa faca curatenie si pe acolo, Succes !

#20
newPhelipe

newPhelipe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.07.2015

 alexoiuy, on 10 decembrie 2015 - 16:51, said:

Cred ca te pot ajuta, oferindu-ti cateva elemente. Si eu sunt inginer CFDP si sunt "in paine" de mai mult de 5 ani.
In ultimul an de facultate am fost sunat de cineva din HR-ul CNADNR pentru un interviu. Eu aveam deja o oferta de la o multinationala asa ca am ales sa lucrez in privat. Mai intai, despre mine pot sa iti spun ca alegand drumul acesta am avut ocazia sa fac un master de specializare in strainatate si am continuat sa lucrez in strainatate de atunci. Stresul e mare, presiunea atinge cote alarmante dar si beneficiile cred ca sunt pe masura. In tara cred ca in domeniul privat piata are o problema. Am fosti colegi care au lucrat pe mega-proiecte internationale dar la intoarcerea in tara nu au reusit sa obtina un salariu mai mare de 3.500 lei net. In plus din ce am auzit la unele firme mari poti sa ajungi sa lucrezi ca inecatul fara prea multe beneficii.

Acum, cand eu am ales privat, le-am spus catorva colegi de-ai mei de facultate ca cei la CNADNR angajeaza. Au mers la interviu si toti cei care au fost acceptati inca lucreaza la CNADNR. Au salarii destul de OK, programul de lucru este excelent. Majoritatea au fost promovati pe functii de responsabilitate si cred ca sunt destul de multumitit de viata lor profesionala. Stiu ca cei care au contact direct cu clientii primesc relativ frecvent oferte de munca in privat dar nu stiu pe nimeni care sa fi ales sa plece.

Sfatul meu pentru tine - daca gasesti un loc de munca in privat alege-l numai daca este vorba de o multinationala. Daca nu, mergi la CNADNR, cred ca poti sa inveti multe lucruri si vei avea probabil ocazii sa sari gardul la privat daca te plictisesti.

Si daca alegi CNADNR sa nu te apuci sa faci smecherii si alte tampenii pentru ca am o banuiala ca in curand or sa faca curatenie si pe acolo, Succes !
Multumesc pentru sfaturi, nu am o oferta din partea unei multinationale asa ca voi alege CNADNR. Mult succes iti doresc.

#21
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.11.2015
21 de ani, muncesc la patron ca sa primesc un salariu mizer de 7 milioane dupa o luna intreaga de munca, nervi si oboseala. Pai de banii astia nu-mi ajunge nici sa ma cac in caldare d-pai sa o mai scot pe una in oras la un suc/pizza, sa-mi cumpar si eu un telefon si niste haine. De ce nu intra statul in patroni ca isi bat joc de angajati? Aia care lucreaza la buget stau toata ziua si freaca pulla. Vin la 8 la seriviciu, isi beau cafeaua pana pe la 9-10 dupa care se fac si ei ca muncesc pana au pauza la 1 si dupa se mai fac putin ca muncesc si pleaca acasa la 4 in timp ce astia de la patron lucreaza de la 6-7-8 pana la 17 incontinuu.

#22
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Pai de ce nu te angajezi si tu la stat? Daca tot e atat de bine...

#23
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 ROLLINS, on 10 decembrie 2015 - 22:32, said:

21 de ani, muncesc la patron ca sa primesc un salariu mizer de 7 milioane dupa o luna intreaga de munca, nervi si oboseala. Pai de banii astia nu-mi ajunge nici sa ma cac in caldare d-pai sa o mai scot pe una in oras la un suc/pizza, sa-mi cumpar si eu un telefon si niste haine. De ce nu intra statul in patroni ca isi bat joc de angajati? Aia care lucreaza la buget stau toata ziua si freaca pulla. Vin la 8 la seriviciu, isi beau cafeaua pana pe la 9-10 dupa care se fac si ei ca muncesc pana au pauza la 1 si dupa se mai fac putin ca muncesc si pleaca acasa la 4 in timp ce astia de la patron lucreaza de la 6-7-8 pana la 17 incontinuu.
Chiar asa nenorociti sunt patronii aia?
Eu am anunt de angajare de 3 luni si nu am avut solicitanti, (sau ma rog...au fost tot pe langa meserie sau cu pretentii de 800 de euro) salariul incepe de la 1300 in mana plus bonuri, program de la 8 la 17, pauza de masa e o jumate de ora si e sfanta, concediul legal platit, sarbatorile legale platite, orele suplimentare platite dublu. Cel mai vechi e de 8 ani, inseamna ca nu e asa de rau, cel mai nou de 2 ani,  in oct si noiembrie au plecat acasa cu 1800-2000 lei. Dar pentru asta baietii stiu o meserie. Tu ce meserie stii?  Au venit unul si altul pe aici, e adevarat ca pentru cine incepe si da cu matura salariul e 900 in mana (dar cu toate celelalte drepruri respectate), mai departe depinde numai de angajat  daca vrea sau nu sa invete o meserie.  Sa stii ca nici un patron nu lasa sa ii plece un om bun sau macar promitator in alta parte. Stii de ce? pentru ca daca un om vine ca floarea, in primele 2-3 luni de fapt patronul investeste acel salariu (care omului i se pare mic) in el si abia dupa o perioada incepe sa ii aduca venituri patronului.

Tu ce meserie ai?

Edited by sopo, 30 December 2015 - 10:38.


#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011

 tomaso, on 19 ianuarie 2016 - 19:19, said:


...nu in ultimul rind,  ce crezi ca vrea o femeie de la un barbat?  
(Nu ma refer la maneliste, evident ...)

Pai femeia vrea predictibilitate, ca pe termen mediu si lung nu isi schimba dantura intr-un ,,accident " casnic, ca o sa o stringi in brate ca la inceput, chiar daca anii trec, ca o sa o asculti, cu orice of, in orice clipa, ca o sa mai apari din cind in cind cu cite o floare, ori ca o sa o mai iei prin surprindere... periodic.
Ca sint si ele constiente ca nu exista bemweisti si mercedesisti si cu vile, pe toate drumurile  :D

L.E. A fost inchis subiectul din Poiana, am zis sa nu se iroseasca bunatate de mesaj motivational, pe care tocmai il scriam  :D

Tinarul cu subiectul, nu este de blamat, citi din noi nu am gindit la fel la tinerete.

Edited by crisstonne, 19 January 2016 - 19:51.


#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 crisstonne, on 19 ianuarie 2016 - 19:45, said:

Pai femeia vrea predictibilitate, ca pe termen mediu si lung nu isi schimba dantura intr-un ,,accident " casnic, ca o sa o stringi in brate ca la inceput, chiar daca anii trec, ca o sa o asculti, cu orice of, in orice clipa, ca o sa mai apari din cind in cind cu cite o floare, ori ca o sa o mai iei prin surprindere... periodic.
Ca sint si ele constiente ca nu exista bemweisti si mercedesisti si cu vile, pe toate drumurile  Posted Image

L.E. A fost inchis subiectul din Poiana, am zis sa nu se iroseasca bunatate de mesaj motivational, pe care tocmai il scriam  Posted Image

Tinarul cu subiectul, nu este de blamat, citi din noi nu am gindit la fel la tinerete.


Nu a zis nimeni ca este de blamat, este tanar si vrea multe, din pacate societatea capitalista nu ii poate oferi asa ceva, decat daca la 21 de ani este geniu, dar ma indoiesc si atunci, si este foarte bine pusa intrebarea "ce stii sa faci", pentru ca va fi intrebat si afara, acolo unde viseaza el ca umbla cainii cu covrigii in coada, imi pare rau pentru copii astia, si puteti sa ma injurati sa ma treceti dunarea, dar in comunism aveau un loc de munca unde puteau sa prinda experienta, iar cei mai rasariti ajungeau pe la facultate, etc, momentan nu vad o iesire rezonabila din situatia asta pentru ei, si imi pare rau, dar in goana dupa profit nimeni nu le mai acorda o sansa, este trist dar adevarat

#26
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006

 sopo, on 30 decembrie 2015 - 10:34, said:

Chiar asa nenorociti sunt patronii aia?


Tu ce meserie ai?

'Au plecat acasa si cu 1800 de lei'...zici ca au plecat acasa cu cate un Eklasse...nu stiu ce meserie trebuie sa stie angajatii tai, si in ce domeniu, dar e un salariu de doi lei. Eu personal, ca meserias, n-as pune mana pe cheie sub 3.000 de lei pe luna. E just si onorabil. Si sunt o gramada de firme care platesc banii astia. Si vrajeala asta cu investitul in primele luni...ce investesti, 200 de euro pe luna, in conditiile in care un kil de carne costa minim 5? Hai sa fim seriosi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate