Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

stat vs privat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
newPhelipe

newPhelipe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.07.2015
Inginer constructor (CFDP), angajat la stat(CNADNR) vs privat, voi ce parere aveti, unde e mai bine, trebuie sa iau o decizie  si nu am argumente pro sau contra.


Multumesc

Edited by newPhelipe, 09 December 2015 - 22:49.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cnadr, iesi la pensie garantat. Si daca tot ajungi la astia zi-le sa ilumineze autostrada cap coada+ toate strazile patriei.

Edited by xkos, 09 December 2015 - 22:54.


#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
La stat ii mai bine ca poti sta!

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Compara si tu:
Ore lucrate
Salariu
Nr zile concediu
Lucru la birou/santier
Distanta parcursa pana la lucru
Facilitati oferite (masina, carburant, bonuri de masa).

#5
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Depinde ce vrei in momentul asta in viata.
Stat: job relativ stabil, salariul poate fi destul de mare, programul e program, concediul e concediu. Acuma, depinde cum intri in sistem, e posibil ca la un moment dat sa ti se ... intample sa trebuiasca sa faci niste concesii. Daca vei fi pregatit sau nu, daca te vei simti dator sa le faci is chestii care tin de personalitatea ta.
Privat: job instabil, periodic poti castiga muuult mai mult decat la stat, insa pot exista si perioade moarte, de somaj tehnic, programul, in timpul sezonului poate fi zi lumina, fara sambete si duminici. Mai greu daca ai nevasta si copii, pe care ai vrea sa-i vezi mai des de odata pe luna. Si aici va fi momentul in care tre' sa faci concesii. Aceeasi treaba ca la stat: depinde cum intri colo.

#6
newPhelipe

newPhelipe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.07.2015

 dorin_2k, on 09 decembrie 2015 - 22:54, said:

Compara si tu:
Ore lucrate
Salariu
Nr zile concediu
Lucru la birou/santier
Distanta parcursa pana la lucru
Facilitati oferite (masina, carburant, bonuri de masa).
momentan nu cunosc toate aceste detalii, zilele urmatoare aflu insa pentru mine nu sunt asa importante facilitatile deoarece sunt mai la inceput de cariera.

 Batranelul, on 09 decembrie 2015 - 23:04, said:

Depinde ce vrei in momentul asta in viata.
Stat: job relativ stabil, salariul poate fi destul de mare, programul e program, concediul e concediu. Acuma, depinde cum intri in sistem, e posibil ca la un moment dat sa ti se ... intample sa trebuiasca sa faci niste concesii. Daca vei fi pregatit sau nu, daca te vei simti dator sa le faci is chestii care tin de personalitatea ta.
Privat: job instabil, periodic poti castiga muuult mai mult decat la stat, insa pot exista si perioade moarte, de somaj tehnic, programul, in timpul sezonului poate fi zi lumina, fara sambete si duminici. Mai greu daca ai nevasta si copii, pe care ai vrea sa-i vezi mai des de odata pe luna. Si aici va fi momentul in care tre' sa faci concesii. Aceeasi treaba ca la stat: depinde cum intri colo.
multumesc pentru raspuns, la cnadnr am avut concurs pentru postul respectiv.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te duci unde te primeste. Crezi ca la CNADNR te primeste asa cu bratele deschise de cum ai intrat pe usa?

#8
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
La stat e mai bine. Stai mai mult, ai libere mai multe, castigi mai mult, furi mai mult, iei spaga mai multa.
Si ai si garantia ca esti angajat pe viata si iesi la pensie de acolo.
Exceptie facand cazul in care intra procurorii/DNA pe fir, atunci s-ar putea sa iesi la pensie in penitenciar.

Edited by mmm3, 09 December 2015 - 23:16.


#9
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
cnadnr 3 ani, dupa te faci consultant si faci o multime de bani

#10
newPhelipe

newPhelipe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.07.2015

 Friskey, on 09 decembrie 2015 - 23:14, said:

Te duci unde te primeste. Crezi ca la CNADNR te primeste asa cu bratele deschise de cum ai intrat pe usa?
nu stiu cum e la CNADNR, nu am vorbit cu nimeni din companie

#11
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 newPhelipe, on 09 decembrie 2015 - 22:45, said:

Inginer constructor (CFDP), angajat la stat(CNADNR) vs privat, voi ce parere aveti, unde e mai bine, trebuie sa iau o decizie  si nu am argumente pro sau contra.


Multumesc
pai nu e clar?? STAT caracterizeaza perfect munca de la CNADNR, vedem asta in fiecare zi, spor la stat.

#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
de la cnadr poti pleca oricand la privat, in orice ora, invers ff greu

#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 mmm3, on 09 decembrie 2015 - 23:15, said:

La stat e mai bine. Stai mai mult, ai libere mai multe, castigi mai mult, furi mai mult, iei spaga mai multa.
Si ai si garantia ca esti angajat pe viata si iesi la pensie de acolo.
Exceptie facand cazul in care intra procurorii/DNA pe fir, atunci s-ar putea sa iesi la pensie in penitenciar.
Multi generalizeaza neavand habar. Trebuie sa recunosc ca atunci cand lucram la privat, la fel priveam si eu lucrurile.
Te pot contrazice in toate cele banuite de tine.
M-am angajat in luna aprilie la stat. Prima zi in care am ars-o online pe feisbuc si am bagat un solitaire a fost in ianuarie anul urmator.
Nu zic ca nu se ia spaga. Insa se poate si fara. Uite-ma-s ca traiesc. Nu o ard pe la Predeal si pe la Mamaia, insa reusesc sa am un trai spre limita decentului.
Iar cu angajatul pe viata, iarasi e discutabil. De aia ziceam cum intri in sistem. S-a ajuns in toate domeniile ca atunci cand iti faci treaba bine, serios si cu buna credinta sa interferezi cu interesele unora pe care-i vezi defiland acu pe la DNA. Si incep usor usor presiunile, amenintarile voalate si altele. Trebuie sa te tina. Pentru asta tre' sa fii serios si corect in ceea ce faci si sa nu calci stramb nici cu o scobitoare. Cel care-ti ofera o scobitoare (si tu ai nefericirea s-o iei) este primul care-ti anunta seful de treaba asta si ai intrat in hora, vrei nu vrei.

#14
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Batranelule, e posibil sa fii exceptia dintre bugetari, insa probabilitatea este extrem de mica pentru ca 90% din bugetari sunt niste jigodii lenese care s-au angajat pe pile (aici procentul sare de 90%), am primit si eu oferta de angajare la stat: spaga de 5000 de euro.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 xkos, on 09 decembrie 2015 - 22:54, said:

cnadr, iesi la pensie garantat. Si daca tot ajungi la astia zi-le sa ilumineze autostrada cap coada+ toate strazile patriei.

Asa ca si ala de a fost "sefu´ al mare" pana mai ieri?

#16
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 alex1912, on 10 decembrie 2015 - 01:32, said:

Batranelule, e posibil sa fii exceptia dintre bugetari, insa probabilitatea este extrem de mica pentru ca 90% din bugetari sunt niste jigodii lenese care s-au angajat pe pile (aici procentul sare de 90%)

adevarat.
Pila, spaga si miloaga sau combinatii din astea 3. Cam astia sunt angajatii.

 alex1912, on 10 decembrie 2015 - 01:32, said:

am primit si eu oferta de angajare la stat: spaga de 5000 de euro.
era un criteriu de performanta. Daca aveai 5000 euro sa ii arunci insemna ca erai productiv, deci bun de angajat Posted Image
veniturile lunare la acel loc sareau de 500euro?

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Depinde de firea ta: daca esti mai comod sau conservator, te duci la stat.

#18
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 mmm3, on 10 decembrie 2015 - 07:49, said:

era un criteriu de performanta. Daca aveai 5000 euro sa ii arunci insemna ca erai productiv, deci bun de angajat Posted Image
veniturile lunare la acel loc sareau de 500euro?
Da, salariul ar fi fost mai mare. Mi se realizase si calculul ca sa stiu in cat timp recuperez investitia. Niste dobitoci. Problema e ca exista o tendinta de perpetuare a acestei practici si catre mediul privat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate