Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Adeneismul - cea mai logica religie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#1
Stelaris

Stelaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 13.06.2009
"Vechile religii au produs de-a lungul timpului milioane de morti si nesfarsite suferinte, in primul rand pentru ca nici ele nu respecta ceea ce promit. Un singur exemplu: crestinismul are la baza cele 10 porunci, dintre care doua sunt foarte importante: sa nu ucizi si sa nu furi. Dar insusi crestinismul a ars zeci de mii de oameni pe rug, acuzati de erezie, intre care primii astronomi din Evul Mediu, care spuneau ca Pamantul e rotund. Biserica crestina credea ca Pamantul e plat si ca bolile sunt date de diavol, asa ca acuza de vrajitorie si ardea pe rug si pe femeile care vindecau bolile cu fierturi de plante medicinale si descantece. In afara de aceste crime, Biserica a si furat aurul popoarelor bastinase din America de Sud, aur care acum umple marile catedrale occidentale.

Ca atare, e timpul sa cream noi, oamenii secolului 21, o noua religie care sa ofere o alternativa la cele vechi si care sa nu desparta oamenii, ci sa-i uneasca, o religie care sa se bazeze pe un Creator pe care toti oamenii il au in comun, pe un Creator ce nu poate fi negat de nimeni caci existenta lui este deja dovedita stiintific."

Sursa: https://adeneism.wor...logica-religie/

Ce parere aveti?

#2
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
O aiureală, plecând de la apologetica acesteia, plină de neadevăruri și ignoranță.

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Ca atare, e timpul sa cream noi, oamenii secolului 21, o noua religie
Sau, mai degraba, e timpul sa renuntam la religie.

#4
agrofan1966

agrofan1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.11.2015
mda ! ... vei (vom) sfarsi ca toata lumea ! ... "papati" de bacterii si rame de pamant ! ...
apropos, cu sufletul ce facem ? ...sau acesta nu exista ?

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View PostStelaris, on 08 decembrie 2015 - 16:35, said:

Ca atare, e timpul sa cream noi, oamenii secolului 21, o noua religie care sa ofere o alternativa la cele vechi si care sa nu desparta oamenii, ci sa-i uneasca, o religie care sa se bazeze pe un Creator pe care toti oamenii il au in comun, pe un Creator ce nu poate fi negat de nimeni caci existenta lui este deja dovedita stiintific."

Sursa: https://adeneism.wor...logica-religie/

Ce parere aveti?
cum, cand, unde, de catre cine?
stiintific adica in mod repetabil si reproductibil ?

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postagrofan1966, on 08 decembrie 2015 - 16:47, said:

sufletul [...] ...sau acesta nu exista ?
Bravo !  Vezi ca stii ?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asaaaa, de dragul taifasului, logica nu are nici o legatura cu religiile. Sunt antagoniste, se ridiculizeaza reciproc.
Si, dimpotriva, nu avem nevoie sa creem noi religii, mai degraba ar trebui sa fim capabili sa renuntam si la cele existente pe piata.

Edited by myshyk, 08 December 2015 - 16:55.


#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

Quote

apropos, cu sufletul ce facem ? ...sau acesta nu exista
Eu mereu sunt "pe faza" dar inca n-am vazut nici unul pe nicaieri.Imi arati si mie unul ? Sunt tare curios cum arata Posted Image Sau e incolor/inodor/insipid ?

Edited by Dany noob, 08 December 2015 - 16:58.


#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmyshyk, on 08 decembrie 2015 - 16:54, said:

Asaaaa, de dragul taifasului, logica nu are nici o legatura cu religiile. Sunt antagoniste, se ridiculizeaza reciproc.
Așa ai decretat tu?

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu, e chestie de logica.

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmyshyk, on 08 decembrie 2015 - 17:01, said:

Nu, e chestie de logica.
Care e aia, chestiunea aia de logică, prin care logica se opune religiei? Sunt curios să văd și eu o aserțiune în acest sens.

#12
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011

View Postmario_bril, on 08 decembrie 2015 - 17:03, said:

Care e aia, chestiunea aia de logică, prin care logica se opune religiei? Sunt curios să văd și eu o aserțiune în acest sens.
Daca citesti biblia si nu gasesti macar o chestie care sa-ti ridice niste semne de intrebare,am niste vesti proaste pentru tine...

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postteapavoua, on 08 decembrie 2015 - 17:08, said:

Daca citesti biblia si nu gasesti macar o chestie care sa-ti ridice niste semne de intrebare,am niste vesti proaste pentru tine...
Și semnele de întrebare se opun logicii? :D

#14
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011

View Postmario_bril, on 08 decembrie 2015 - 17:09, said:

Și semnele de întrebare se opun logicii? Posted Image
Se presupune ca inca din mezozoic am avansat pana aici datorita curiozitatii a ceea ce e dincolo de nori sau a mecanismului de functionare a diferitelor organisme.Dar avem exemple in trecut de popoare care credeau ca tunetele sunt modul unui zeu de a-i pedepsi,poate mai sunt si azi cativa rataciti pe aici...

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postteapavoua, on 08 decembrie 2015 - 17:16, said:

Se presupune ca inca din mezozoic am avansat pana aici datorita curiozitatii a ceea ce e dincolo de nori sau a mecanismului de functionare a diferitelor organisme.Dar avem exemple in trecut de popoare care credeau ca tunetele sunt modul unui zeu de a-i pedepsi,poate mai sunt si azi cativa rataciti pe aici...
Și legătura cu antagonismul dintre logică și religie, unde se regăsește în ideile expuse de tine, aici?

#16
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
@ Initiator , fa-te Raelian , e mai comod decat sa brevetezi altceva.Si daca esti deschis e credibil.
   Totul depinde de cat de pregatita e omenirea.Acolo sus orice divinitate ar exista nu ne va dezvalui adevarul decat cand vom fi pregatiti , ca sa nu lesinam si sa fim capabili sa intelegem.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postunucelalalt, on 08 decembrie 2015 - 17:22, said:

Totul depinde de cat de pregatita e omenirea.Acolo sus orice divinitate ar exista nu ne va dezvalui adevarul decat cand vom fi pregatiti , ca sa nu lesinam si sa fim capabili sa intelegem.
Tot presupunere e si asta.

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDany noob, on 08 decembrie 2015 - 16:56, said:

Eu mereu sunt "pe faza" dar inca n-am vazut nici unul pe nicaieri.Imi arati si mie unul ? Sunt tare curios cum arata Posted Image Sau e incolor/inodor/insipid ?
Nici gandurile nu ai sa le vezi dar asta nu inseamna ca  nu exista .
Oare de ce va bazati doar pe lucrurile palpabile viata si deciziile ? A trebuit sa treaca milenii pana s-a pus in evidenta existenta electromagnetismul si poate vor trece milenii pana sa "masurati" cu aparatura adecvata lucruri pe care inca nu le acceptati ca ar exista .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate