Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Indexare conținut inserat prin ajax - Google SEO

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare.

Dacă încarc conținutul prin ajax, ce ar trebui să fac ca google să-mi indexeze site-ul ok ?

Aș vrea un răspuns de la cei care au un site așa sau care știu despre ce vorbesc.

Mulțumesc!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Google citeste ajax just fine.

Intrebarea ta e confuza, ce intelegi prin indexare ok?

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
daca vrei sa ti-l indexeze .... furnizeaza-i lu gugalica un fisier sitemap
Citeste mai multe detalii pe net cum se face asta.

Zic si eu nu dau cu paru :)

Edited by Mihai_3, 08 December 2015 - 16:20.


#4
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View PostMizu, on 08 decembrie 2015 - 16:16, said:

Google citeste ajax just fine.
Intrebarea ta e confuza, ce intelegi prin indexare ok?
Dar ştii ce e ajax, da ?

Nu de alta dar, din câte citisem mai demult, trebuie să fac nu ştiu ce ca google sa-mi poată indexa site-ul.

Îţi dau exemplu.

Dacă să spunem google mi-ar indexa site-ul folosind cURL, conţinutul inserat prin ajax nu l-ar putea extrage.

Deci în cazul meu, google trebuie să-mi intre pe site.

Tot o automatizare, normal, n-o sa intre Gigel, dar mi se pare că pentru asta trebuie să fac ceva.

De asta am spus:

View Postandrei_1234567890, on 08 decembrie 2015 - 16:00, said:

Aş vrea un răspuns de la cei care au un site aşa sau care ştiu despre ce vorbesc.

@Mihai, nu duc problema sitemap-ului. N-are legătură cu ce spun eu.

#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Unii zice ca da, unii zice ca nu. Cert este ca nu este cert nimic. Cel mai indicat ar fi sa`i servesti html lui google si ajax utilizatorilor.
Si daca ar fi in stare sa indexeze ajax`ul de pe site`ul tau cu 0 probleme, tot nu pare indicat in momentul de fata din cauza ca 'mananca' mult mai multe resurse si timp in cazul site`urilor mari si asta iar nu poti sa stii cum afecteaza rata de vizitare a botului, a calitatii indexarii, a rangului in google etc. Chiar Google a zis, prin Noiembrie acu parca, ca desi majoritatea site`urilor nu raporteaza probleme inca mai au de lucru.

#6
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View Postrid, on 08 decembrie 2015 - 17:43, said:

Unii zice ca da, unii zice ca nu. Cert este ca nu este cert nimic. Cel mai indicat ar fi sa`i servesti html lui google si ajax utilizatorilor.
Si daca ar fi in stare sa indexeze ajax`ul de pe site`ul tau cu 0 probleme, tot nu pare indicat in momentul de fata din cauza ca 'mananca' mult mai multe resurse si timp in cazul site`urilor mari si asta iar nu poti sa stii cum afecteaza rata de vizitare a botului, a calitatii indexarii, a rangului in google etc. Chiar Google a zis, prin Noiembrie acu parca, ca desi majoritatea site`urilor nu raporteaza probleme inca mai au de lucru.
Site-ul la care lucrez are foarte multe articole ce conţin şi o imagine.

Imaginile sunt optimizate, iar de paginare nu am nevoie pentru că ...ăsta e tipul site-ului la care lucrez.

Nu-mi rămânea decât să încarc header-ul, footer-ul, iar articolele să le afişez cu ajax.

Din nou, mă gândesc la viteza site-ului. Dacă să zicem am 50 de articole, înseamnă şi 50 de imagini. Cam multe să le încarc din prima...

Să-i dau google-ului html ? Nu am făcut niciodată asta. Mă gândesc totuşi că mă cam complic.

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pare o nimia toata daca`i doar cu articole, mergi linistit mai departe ca nu cred ca o sa ai probleme cu indexarea.
Cauta de citeste despre principiile 'progressive enhancement' pe care le recomanda google in ziua de azi daca vrei sa muncesti in plus, dar sa fii sigur ca toate merg ca pe roate.
Daca ai 50 articole pe aceeasi pagina le afisezi cu ceva in genul 'infinite scroll', nu pe toate odata.
Vezi ce faci si cu utilizatorii care au java disabled.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca pui siteul sa vedem ce ai acolo poate dam raspunsuri mai utile.

#9
miciproducatori_com

miciproducatori_com

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.11.2016

View PostMihai_3, on 08 decembrie 2015 - 16:20, said:

daca vrei sa ti-l indexeze .... furnizeaza-i lu gugalica un fisier sitemap
Citeste mai multe detalii pe net cum se face asta.

Zic si eu nu dau cu paru Posted Image
Daca apare la Search Console ca Google vede sitemap-ul, inseamna ca indexeaza tot site-ul (La mine sitemap-ul se reface din ora in ora)?

#10
jainteq

jainteq

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2017
You can use Robots.txt file, to which URL's (or) files (or) folders should be indexed by Google Bot. You can stop indexing from search engine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate