Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diferenta de varsta intre frati/surori ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Buna,

Daniel ma numesc, am un copil de 2.2 luni pe care eu si sotia mea il iubim mai mult ca orice pe lumea aceasta. Bun.....
Acum, vazand ce bine si frumos se joaca Damian ( asa il cheama..... si Augustin :D ), cu alti copii, mai ales la cresa mi-a venit gandul: Un fratior ? O surioara ? Nu ar fi timpul ? Acum nu stiu ce sa zic. Noi oricum ne mai dorim un copil clar, deci sa fie 2. Oare e ok diferenta de varsta ? Asta daca ne-am hotara, cand se va naste a mica/al mic Damian ar avea 3 ani +/- 1 luna. Deoarece am vazut ca Damian se joaca foarte bine cu un copil de 5.5 ani. Asa ca la randul lui Daca ar avea 5 anisori, iar al 2lea 2 ani, ma gandesc ca se pot inca juca frumos.
Intrebarea mea principala este: Noi vream totusi peste 1,2 ani, dar dupa ne-am gandit ca e mare diferenta dintre cei 2. Ce spune-ti de acest pas ? Oare se vor intelege ok cand vor creste putin mai marisori ? Nu e totusi tarziu ?

Va multumesc anticipat !!!!!

Toate cele bune.

#2
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Musai o sora, peste vreo 2 ani. Cand incepe sa gandeasca cu benis, o sa fie amuzant Posted Image Posted Image

#3
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

View Postthisbeatishot1, on 08 decembrie 2015 - 14:10, said:

Valeu............. lasa ca pana te hotarasti tu ti-l face vecinul.  Se jucau frumos pentru ca ala de 5,5 ani are personalitatea lui. Daca al tau cand va avea 5,5 ani va semana cu tacsu indecis si tont crezi ca se va mai juca cu sorsa mai mica?

Ce zic eu si ce intelegi tu. Normal ca are personalitatea lui, dar se joaca, ma refer sunt pe aceeiasi unda. De ce sa fiu indecis ? Crezi ca un copil se face, paca-tzaca si gata ? Sunt mai multe lucruri de luat in calcul cu sotia. Timp, poate spatiu, stresul sotiei de a duce o sarcina, etc..... Doar am intrebat.
Si de ce sa nu se joace cu sorasa/fratesu` mai mic ?
Eu am vrut pareri de la persoane care au mai fost in aceasta situatie de genul: Este sau nu este momentul.

#4
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
La mine in familie sotia este cea mai mica. Ea mai are 7 frati si 2 surori. Sunt 11 la parinti. Fratele cel mai mare ca varsta este cu 24 de ani mai mare decat sotia mea. Nu au fost gemeni printre ei...., iar sotia la ora actuala are 41 de ani.
Asta asa ca fapt divers...

#5
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
La 4-5 ani nu, la 10-12 da

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postrafan, on 08 decembrie 2015 - 14:18, said:

La mine in familie sotia este cea mai mica. Ea mai are 7 frati si 2 surori. Sunt 11 la parinti. Fratele cel mai mare ca varsta este cu 24 de ani mai mare decat sotia mea. Nu au fost gemeni printre ei...., iar sotia la ora actuala are 41 de ani.
Asta asa ca fapt divers...

Si care e concluzia? Ca eu inteleg doar ca e o minune cum de a supravietuit.

Edited by gumball3000, 08 December 2015 - 14:33.


#7
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Postgumball3000, on 08 decembrie 2015 - 14:32, said:

Si care e concluzia? Ca eu inteleg doar ca e o minune cum de a supravietuit.
Daca atat ai inteles tu, asta e treaba ta.

#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Da, e ok diferenta de varsta. Am inteles cum sta treaba cu fratii la sotia ta, dar la tine cum sta? Cata frati/surori mai ai si care e diferenta de varsta? Cum ti se pare relatia care ai avut-o in copilarie cu ei?

Pana te hotarasti sa faci al doilea copil sau nu, macar antreneaza-te, ca (zic asa) sa nu-ti iesi din mana!

Edited by dacibesti, 08 December 2015 - 14:42.


#9
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

View Postdacibesti, on 08 decembrie 2015 - 14:39, said:

Da, e ok diferenta de varsta. Am inteles cum sta treaba cu fratii la sotia ta, dar la tine cum sta? Cata frati/surori mai ai si care e diferenta de varsta? Cum ti se pare relatia care ai avut-o in copilarie cu ei?

Pana te hotarasti sa faci al doilea copil sau nu, macar antreneaza-te, ca (zic asa) sa nu-ti iesi din mana!

Eu sunt singur la parinti, sotia mai are o sora cu 1.5 ani mai mare, atata tot.
Dar eu nu inteleg, cine zice neaparat ca va fi sora ? E o stiinta cum sa dai si din ce pozitie, ora, minut, secunda exact ca sa iasa macar 88% sora ? :)) Eu vorbeam de o sora/frate..... egal.

View Postbadboy69on, on 08 decembrie 2015 - 14:29, said:

La 4-5 ani nu, la 10-12 da

La 12 ani, ea o sa aiba 10. Cati frati au surori de genul in lume si sti si tu si..... what`s the problem ?
Eu nu ziceam NEAPARAT o surioara copilului meu. WTF, nu alegi tu ce sa fie. Doar putin grupa sanguina, dar la noi peste 50% oricum va iesii tot baiat ( asa au spus 3 doctori ). Dar normal ca nu va fi exclus sexul feminin.

#10
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011
Aham, acum inteleg de ce am ramas singura la parinti. Posted Image Le-am marturisit parintilor ca-l arunc pe fereastra.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDanyellll, on 08 decembrie 2015 - 14:45, said:


... nu alegi tu ce sa fie. Doar putin grupa sanguina, dar la noi peste 50% oricum va iesii tot baiat ( asa au spus 3 doctori ).
Sa mori tu ca grupa sanguina e de vina! Posted Image

#12
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Oricum e buna asta. Ce intreb eu si ce mi se raspunde =))
De la subiect peste 50% deviaza :D

Ok, sa fiu MAI inteles. CARE DE AICI sunt parinti de copii de sexe diferite sau chiar FRATI, dar cu diferente de 2-3 ani intre ei, maxim 4 ? Cum e socializarea ? Zgariciti, al mare intelege, deoarece totusi e mai mare si cedeaza celui mic ? Se cearta ? Se mai bat ? Se joaca impreuna in marea parte a timpului ? Se ajuta la chestii ?
MERSI !!!!!

View Postericmario, on 08 decembrie 2015 - 14:51, said:

Sa mori tu ca grupa sanguina e de vina! Posted Image

Nu, dar influenteaza si ea pe langa alti factori. Daca e sa o luam teoretic. Aceeasi grupa sanguina deobicei rezulta baietel. Fetita rezulta daca grupele sanguine sunt diferite parca sau ceva de genul.
ORICUM NU ASTA era important in topic.
Ce pana mea aveti ?
.....

#13
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Proiecteaza unul si povesteste-ne si noua peste cativa ani :))

#14
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostDanyellll, on 08 decembrie 2015 - 14:51, said:

Oricum e buna asta. Ce intreb eu si ce mi se raspunde =))
De la subiect peste 50% deviaza Posted Image

Ok, sa fiu MAI inteles. CARE DE AICI sunt parinti de copii de sexe diferite sau chiar FRATI, dar cu diferente de 2-3 ani intre ei, maxim 4 ? Cum e socializarea ? Zgariciti, al mare intelege, deoarece totusi e mai mare si cedeaza celui mic ? Se cearta ? Se mai bat ? Se joaca impreuna in marea parte a timpului ? Se ajuta la chestii ?
MERSI !!!!!
Posted Image Cat timp te complici si faci pe-aici statistica: N-ai povestit un aspect - l-ai intrebat pe Damian...Augustin ce parere are? Cum crede ca s-ar purta cu cel mic? Un exercitiu de imaginatie?

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDanyellll, on 08 decembrie 2015 - 14:55, said:


Nu, dar influenteaza si ea pe langa alti factori. Daca e sa o luam teoretic. Aceeasi grupa sanguina deobicei rezulta baietel. Fetita rezulta daca grupele sanguine sunt diferite parca sau ceva de genul.
ORICUM NU ASTA era important in topic.
Ce pana mea aveti ?
.....
In-cre-di-bil !

Mai invata, pana nu te faci de ras complet.

#16
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostDanyellll, on 08 decembrie 2015 - 14:55, said:



Nu, dar influenteaza si ea pe langa alti factori. Daca e sa o luam teoretic. Aceeasi grupa sanguina deobicei rezulta baietel. Fetita rezulta daca grupele sanguine sunt diferite parca sau ceva de genul.



Chiar nu cred ca e cazul sa mai faci si alti copii.

#17
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu sunt cu 4 ani mai mare ca sora mea, nu atat anii fac diferenta, cat personalitatile copiilor. se pot bate si daca-s aporpiati si daca-s mai indepartati ca varsta, sau se pot juca. de iubit se iubesc oricum, chiar daca se bat ca chiorii, iar peste ani le va fi bine sa se aiba unul pe celalalt. the sooner the second, the better imo.

Edited by tablagiu_xxx, 08 December 2015 - 15:07.


#18
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Eu zic sa va mai informati inainte de a vorbii. Eu vorbeam de cazuri in care sunteti parinti a ceva asemanator.
Si da, sunt factori care influenteaza sexul copilului relativ. Daca nu stiti, documentati-va.

View Posttablagiu_xxx, on 08 decembrie 2015 - 15:07, said:

eu sunt cu 4 ani mai mare ca sora mea, nu atat anii fac diferenta, cat personalitatile copiilor. se pot bate si daca-s aporpiati si daca-s mai indepartati ca varsta, sau se pot juca. de iubit se iubesc oricum, chiar daca se bat ca chiorii, iar peste ani le va fi bine sa se aiba unul pe celalalt. the sooner the second, the better imo.

Esti singurul care mi-a dat un raspuns pozitiv.
Thanks !!!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate