Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Masura 6.2

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Intrucat pare interesanta aceasta masura, m-am gandit sa deschid o discutie despre ea in speranta ca cei cunoscatori isi vor expune cunostintele iar cei interesati vor pune intrebari.
Am sa incerc sa expun cateva din intrebarile mele la care sper sa primesc raspunsuri documentate:
- deoarece cheltuielile efectuate anterior contractarii masurii sunt neeligibile, ma intreb care ar putea fi aceste cheltuieli in ideea dezvoltarii unui proiect in domeniul productiei (nu cred ca este importat detaliul domeniului de productie deoarece vorbim la modul general)? Spre exemplu, considerand ca pt. desfasurarea activitatii este necesara o hala in care vor fi instatalate diverse utilaje, este probabil ca la depunerea proiectului sa fie obligatoriu atasarea devizului de lucrari? A unui proiect intocmit de arhitect privind constructia? Autorizatia de constructie? Poate si alte asemenea documente?
- tot o intrebare asemanatoare este cea legata de proprietatea terenului unde va fi amplasata activitatea: la depunerea proiectului ar trebui prezentat un ante-contract de vanzare-cumparare? (in ipoteza in care terenul nu se afla in proprietatea celui care solicita finantarea).

Asa cum am mai spus, as dori ca raspunsurile sa fie documentate iar intrebarile la subiect, astfel incat sa nu derapam in alte zone.
Sper ca lumea va fi interesata si in masura in care voi avea si alte curiozitati le voi expune. Desigur in momentul in care am raspunsuri am sa le fac cunoscute.

#2
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
nu s-a publicat si ghidul solicitantului pentru aceasta masura ?

#3
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

 Vladutz_ddd, on 08 decembrie 2015 - 11:04, said:

nu s-a publicat si ghidul solicitantului pentru aceasta masura ?

S-a publicat (pe apdrp.ro), dar pt. mine este mai greu... vreau sa inteleg care sunt pasii anteriori depunerii proiectului. Ca doar nu mergi sa zici ca vrei sa iti faci un proiect de 70.000 eur si ei sa iti dea iute-iute 49.000 ca sa te apuci de treaba.
Ma gandesc ca tre sa pui la dosar niste hartiute ca sa ai cu ce sa te lauzi cand vin sa vada ce-ai facut. In timp ce studiati poate ascultati asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jryYiewRQbA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xtrix, 08 December 2015 - 12:29.


#4
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Cauta-ti un consultant bun la tine in zona si discuta cu el. El iti va spune de ce hartii ai nevoie, daca e bun iti spune de la inceput daca ai sanse sau nu sa prinzi proiectul, ii dai un comision si de restul se ocupa el.

#5
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
In principiu la masurile astea cu cofinantare trebuie sa asiguri tu realizarea investitiei in proportie de 100% dupa care se face un control (pe teren+acte) si apoi urmeaza decontarea sprijinului solicitat.
Sunt multe chestii de discutat si simpla angajare a unui consultant nu te scapa de belele.
Tu trebuie sa stii totul cap-coada...si el sa iti faca doar dosarul pentru ca tu ramai 5 ani cu "beleaua" pe cap ...si ti se pot cere banii inapoi oricand.

In trecut am aplicat pentru masurile 112 si 212 plus masura 123 care a ramas in stadiul de proiect (nedepusa).

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

 Vladutz_ddd, on 08 decembrie 2015 - 13:54, said:

In principiu la masurile astea cu cofinantare trebuie sa asiguri tu realizarea investitiei in proportie de 100% dupa care se face un control (pe teren+acte) si apoi urmeaza decontarea sprijinului solicitat.

Acum nu mai e asa, pe noile masuri primesti banii dupa aprobare si semnare, nu mai trebuie sa asiguri decat partea ta de finantare.

#7
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

 Vladutz_ddd, on 08 decembrie 2015 - 13:54, said:

In principiu la masurile astea cu cofinantare trebuie sa asiguri tu realizarea investitiei in proportie de 100% dupa care se face un control (pe teren+acte) si apoi urmeaza decontarea sprijinului solicitat.
Sunt multe chestii de discutat si simpla angajare a unui consultant nu te scapa de belele.
Tu trebuie sa stii totul cap-coada...si el sa iti faca doar dosarul pentru ca tu ramai 5 ani cu "beleaua" pe cap ...si ti se pot cere banii inapoi oricand.

In trecut am aplicat pentru masurile 112 si 212 plus masura 123 care a ramas in stadiul de proiect (nedepusa).

Perfect de acord. Consultantii intocmesc proiectul ca sa isi ia comisionul iar tu ramai sa tragi ca un prost daca nu ai stabilit si cunoscut proiectul la perfectie.


 AgroAlex, on 08 decembrie 2015 - 13:55, said:


Cauta-ti un consultant bun la tine in zona si discuta cu el. El iti va spune de ce hartii ai nevoie, daca e bun iti spune de la inceput daca ai sanse sau nu sa prinzi proiectul, ii dai un comision si de restul se ocupa el.

Pe 6.2 nu este vorba de cofinantare dar exista riscul sa dai banii inapoi.
Iar scopul discutiei era sa ne ajutam intru informare nu sa apelam la consultanti ca si cum ei sunt atotcunoscatori. Nu vreau prin aceasta sa blamez consultantii ci vreau sa atrag atentia asupra dreptului dar si obligatiei de a participa activ la intocmirea proiectului.

De aceea va rog sa revenim la discutie. Poate cineva sa raspunda la intrebarile de mai sus sau sa adauge si alte intrebari la care poate se va gasi cineva sa raspunda.

#8
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Problema e ca fiind vorba despre niste masuri noi e prea devreme ca sa poate cineva sa "vorbeasca din propria experienta".
Raspunsul la cele 3-4 intrebari se gaseste in mod normal in ghidul solicitantului.
Pe masurile din sesiunea trecuta 2007-2013 problema proprietatii terenului trebuia rezolvata dinaintea depunerii proiectului iar tot ce se mentiona in "memoriul justificativ/planul de afaceri" trebuia probat cu documente si control pe teren inainte ca dosarul sa primeasca aprobarea de a intra in concurs cu celelalte.

#9
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Dupa ce am studiat un pic masura 6.2,am ramas cu cateva pareri personale;
1.Cheltuiala eligibila se face dupa aprobarea finantari.Dar daca cu arhitectul faci un precontract in care specifici destinatia  proiectului,iar factura se achita dupa aprobare ?
2.Propietatea terenului este o problema sensibila.Eu cred ca pentru a scapa de multe acte suplimentare si multa bataie de cap,cel mai bine sa ai act de propietate.

Aici nu o sa primim confirmari sau sfaturi gratis.Cei care au raspunsuri au si tarife.O documentare mai exacta am gasito la AFIR,dar si acolo ghidul la sfarsit are trimitere la peste 40 de legi.Tinand cont ca contractul de consultanta dat ca model de cei de la afir,contine si cateva clauze noi,este mai bine sa apelam la consultanta.

#10
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

 ROOEG, on 09 decembrie 2015 - 10:56, said:

Dupa ce am studiat un pic masura 6.2,am ramas cu cateva pareri personale;
1.Cheltuiala eligibila se face dupa aprobarea finantari.Dar daca cu arhitectul faci un precontract in care specifici destinatia  proiectului,iar factura se achita dupa aprobare ?
....
Aici nu o sa primim confirmari sau sfaturi gratis.Cei care au raspunsuri au si tarife.O documentare mai exacta am gasito la AFIR,dar si acolo ghidul la sfarsit are trimitere la peste 40 de legi.Tinand cont ca contractul de consultanta dat ca model de cei de la afir,contine si cateva clauze noi,este mai bine sa apelam la consultanta.

Interesanta idee referitor la precontract (ramane doar sa gasesti arhitectul care sa accepte conditia).
Am banuit ca nu vor fi sfaturi gratis dar m-am gandit ca vor fi si altii interesati iar impreuna poate vom reusi sa clarificam unele aspecte, astfel incat la discutia cu un consultant sa fie clarificate unele lucruri

#11
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Cred ca acusica urmeaza sa se publice primul raport de selectie pe masura 6.2. Recomand sa cititi acolo mai ales rapoartele de proiecte neselectate, sa vedeti de ce au fost respinse proiecte.

Apoi AFIR si MADR publica un niste zeci intrebari si raspunsuri (clarificari) - acolo sunt informatii foarte utile:

https://portal.afir....i_frecvente_faq

https://www.google.r...4ACPeZWnsVm7vYw (scuze de link, nu stiu sa-l pun mai frumos)

http://www.madr.ro/d...4.1-s.m-6.1.pdf


Nu in ultimul rand, sunt consultanti care nu percep comision fix, ci doar comision de succes, daca proiectul e aprobat.

#12
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Multam pt. informatii macer. Ramane sa caut raspunsul la intrebarile mele,

 macer, on 09 decembrie 2015 - 23:28, said:


Nu in ultimul rand, sunt consultanti care nu percep comision fix, ci doar comision de succes, daca proiectul e aprobat.

Asta ziceam mai sus:

 xtrix, on 09 decembrie 2015 - 08:57, said:

Consultantii intocmesc proiectul ca sa isi ia comisionul iar tu ramai sa tragi ca un prost daca nu ai stabilit si cunoscut proiectul la perfectie.



#13
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Contractul cu consultantul trebuie sa stipuleze ca serviciile includ: pregatirea cererii de finantare, suport pe perioada verificarii cererii, suport pe perioada de implementare, sprijin pe durata controalelor la fata locului si a controalelor ex-post.

#14
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Ai perfecta dreptate ce spui, numai ca uni consultanti iau bani la depunere dupa care ii lasa pe beneficiari cu ochii in soare.
Asa au ajuns unele persoane sa fie nevoite sa inapoieze finantarea.

#15
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare, cunoasteti vreun consultant/firma de consultanta din Iasi sau Vaslui care sa fie serios si care sa aiba ceva experienta pe masura asta?

#16
azconsult

azconsult

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2016
Buna ziua, ma numesc Andrei Margineanu si in cazul in care sunteti interesati sa accesati prin Submasura 6.2 fonduri europene, ma puteti contacta.

Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate