Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Izolatie sub parchet laminat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
Buna ziua.Sunt aproapre de montarea parchetului la o casa ..in fundatie a fost pus polistiren extrudat de 5 cm,dar acum ma gandeam sa pun sub parchet (deasupra sapei) ,polistiren extrudat ptr parchet.Am gasit ceva in ded..n  si ceva la e..g,numit arbiton verde(6 mp=44 lei).merita sa pun acest polistiren sau orice fel de polistiren sub parchet?Ar mai trebui si folia de polietilena de parchet?Mentionez ca o sa cumpar parchet de 10mm sau de 12mm...Multumesc frumos

#2
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Iti spun din ce am patit eu. Asa am pus eu la etaj si parca sunt pe valurile Dunarii, deci nu recomand mai mult decat acea membrana recomanda la montarea parchetului max 3mm. Acum legat de extrudat cand stateam la bloc am pus in living din acela verde cum spui si nu am avut probleme, dar la casa am pus de culoare gri inchis si nu ma gandeam ca e vreo diferenta dar e una din prostiile pe care le regret de cand am facut casa.

#3
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
care este diferenta dintre cel gri si cel negru?trebuie sa fie o cauza de acolo a facut valuri si in partea cealalta nu...multumesc

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este de obicei faptul ca iti ia din inaltimea camerei si trebuie sa tai usile.

Daca asta nu e problema, atunci pune extrudat dur, de min 30 kgf

Folia de burete se pune de obicei pt a acoperi asperitatile sapei.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
indiferent cît şi ce pui...tot îngheaţă picioarele iarna pe el....PAL de 3 şi extrudat de 3... dijeaba.
un S pe returul caloriferului... este aur curat... pe sub parchet.

#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007

View Postanimax20000, on 07 decembrie 2015 - 20:14, said:

care este diferenta dintre cel gri si cel negru?trebuie sa fie o cauza de acolo a facut valuri si in partea cealalta nu...multumesc
Eu cred ca e vorba de densitate, cel gri fiind mult mai slab decat cel verde. La montaj nu mi-am dat seama. Pe langa faptul ca flambeaza in unele locui cand calc pe el mi-a stricat si muchia de la imbinarea unor placi de parchet si astfel s-au decalat placile si e neplacut vizual. Si sa nu mai spun ca si scartaie in anumite locuri. Cel mai rau este pe hol, in camere e acceptabil.

#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Încălzire în pardoseală!
Extrudatul din fundație ajunge,pentru că împiedică să mai intre frigul pe dedesubt.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista vata minerala cu densitate mare si grosimea de 2cm. E mult mai buna decat polistirenul.
E folosit pe scara larga in Italia si mai nou si in Germania.
Despre asa ceva vorbeam:
https://www.bausep.d...aemmplatte.html

Edited by myshyk, 07 December 2015 - 21:05.


#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostDitian, on 07 decembrie 2015 - 20:11, said:

Iti spun din ce am patit eu. Asa am pus eu la etaj si parca sunt pe valurile Dunarii, deci nu recomand mai mult decat acea membrana recomanda la montarea parchetului max 3mm.
Placile alea fie ca sunt verzi fie ca sunt alta culoare au tendinta de a face burta, si se formeaza acele valuri.
E o idee proasta sa pui, ramai doar la folia de 3/6 mm si o sa fie mult mai bine.
Iar ca nivel de incalzire, din ce am putut observa folia face treaba buna. Oricum podeaua va fi rece daca nu ai incalzire buna in camera.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postanimax20000, on 07 decembrie 2015 - 20:02, said:

Buna ziua.Sunt aproapre de montarea parchetului la o casa ..in fundatie a fost pus polistiren extrudat de 5 cm,dar acum ma gandeam sa pun sub parchet (deasupra sapei) ,polistiren extrudat ptr parchet.Am gasit ceva in ded..n  si ceva la e..g,numit arbiton verde(6 mp=44 lei).merita sa pun acest polistiren sau orice fel de polistiren sub parchet?Ar mai trebui si folia de polietilena de parchet?Mentionez ca o sa cumpar parchet de 10mm sau de 12mm...Multumesc frumos
Polistiren plus folie, e prostie curata=bani aruncati pe geam.
Pe de alta parte parte, orice ai pune sub, tot rece e ca dracu'.
Incalzirea in pardoseala te aduce in vremurile de vis!

#11
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
dar totusi parchetul laminat e mai cald ca gresia nu ?

#12
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Nu e mai cald, ci se incalzeste mai repede si se raceste mai greu.

#13
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Exista si role de tisa . Au grosime de circa 1 mm cred . Rezistenta mecanica buna . Izolant excelent . Rupe oarecum transferul termic dintre sapa si parchet . Dar cam scumput . Se gaseste in D...man .

#14
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postmmm3, on 07 decembrie 2015 - 23:26, said:

Nu e mai cald, ci se incalzeste mai repede si se raceste mai greu.

Este exact invers. Lemnul are coeficient de transfer termic mic, un fel de izolatie. Cand il atingi, lemnul nu va absorbi caldura corpului, de aceea apare senzatia de cald.


Referitor la subiect, o folie peste sapa apoi un extrudat pt parchet de 3 mm cred ca va rezolva toate problemele.

Edited by IngN, 08 December 2015 - 08:54.


#15
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

View PostDitian, on 07 decembrie 2015 - 20:11, said:

Iti spun din ce am patit eu. Asa am pus eu la etaj si parca sunt pe valurile Dunarii, deci nu recomand mai mult decat acea membrana recomanda la montarea parchetului max 3mm. Acum legat de extrudat cand stateam la bloc am pus in living din acela verde cum spui si nu am avut probleme, dar la casa am pus de culoare gri inchis si nu ma gandeam ca e vreo diferenta dar e una din prostiile pe care le regret de cand am facut casa.

View PostDitian, on 07 decembrie 2015 - 20:27, said:

Eu cred ca e vorba de densitate, cel gri fiind mult mai slab decat cel verde. La montaj nu mi-am dat seama. Pe langa faptul ca flambeaza in unele locui cand calc pe el mi-a stricat si muchia de la imbinarea unor placi de parchet si astfel s-au decalat placile si e neplacut vizual. Si sa nu mai spun ca si scartaie in anumite locuri. Cel mai rau este pe hol, in camere e acceptabil.

View Postmmm3, on 07 decembrie 2015 - 21:42, said:

Placile alea fie ca sunt verzi fie ca sunt alta culoare au tendinta de a face burta, si se formeaza acele valuri.
E o idee proasta sa pui, ramai doar la folia de 3/6 mm si o sa fie mult mai bine.
Iar ca nivel de incalzire, din ce am putut observa folia face treaba buna. Oricum podeaua va fi rece daca nu ai incalzire buna in camera.

cum puteti crede ca un polistiren chiar si de 6 mm poate ondula placile de parchet si sa le si decaleze?
@ditian, problema ta e planeitatea placii de beton sau din ce e ea, si nu polistirenul pe care l-ai pus sub parchet.
eu am pus in toata casa extrudat gri de 6 mm sub parchet (parchet de 12mm si de 10mm). nu am nici o problema, nu s-a ondulat, nu s-a decalat, nu scartiie. dar placa de dedesubt este dreapta (corectata cu autonivelanta unde a fost cazul).

Edited by blackiesasha, 08 December 2015 - 11:28.


#16
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
@Ditian . Esti sigur ca ai lasat rosturi de dilatare intre marginea parchetului si zid ? Se lasa circa 1 cm care apoi este acoperit de plinta si nu se vede. Cam ciudat ce spui legat de Valurile Dunarii .

#17
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Eu am pus folie pvc si placi izolatoare de acest tip de 5mm: http://www.hornbach....55/artikel.html
la margini trebuie sa lasi la parchet distanta si nu exista sa iasa cu valuri daca podeaua e dreapta. Parchetul e rece, ptr ca nu il incalzeste nimic dar nu e foarte rece ca si gresia.

#18
animax20000

animax20000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 21.08.2006
multumesc de raspunsuri..eu sa procedez in felul urmator:
-folie deasupra sapei de egalizare
-polistiren extrudat de 6 mm verde
-parchet de 12 mm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate