Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

DX la Munte si la Mare, DX-peditii, Bilant DX (TV/FM)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Multumesc... am o lista cu frecvente din zona dar e foarte greu de obtinut ceva deoarece e plina banda de turci, in special din Istanbul. Si eu caut alta limba/dialect dar inca nu am gasit in FM

Am mai gasit in telefon o filmare cu DX-ul de la 725km... se pare ca o sa fie singurul pe DVB-T2 (tv analog nu am cu mine)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KDbY31Ac0hA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 11 August 2016 - 16:25.


#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Mult succes. In curand cred ca si tu o sa scoti dupa popov krasnodarul de la mare. Pescuit placut la dx dvb-t de la tarm de mare.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Un lucru e clar... anul viitor o sa aduc un ATX la malul marii!.
Problema e ca nu pot sa stau mai mult... as avea nevoie de aprox. o luna ca sa pot lua cevs mai indepartat (850/900km).

Azi de ex. au venit semnale dinspre Ucraina dar numai de la 400/420km... si Crimeea bubuia de semnal dar mai departe era cu mult sub pragul de scanare.

Deci azi au venit semnale pe doua frecvente din Ucraina... nu din Odessa (cum ma asteptam) ci din Kherson sau Mykolaiv - greu de aflat deoarece sunt la aprox. aceeasi distanta (410/425km) deci relativ aproape unul de altul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/znPBQX8MIKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/97DVVxxTbNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by rz, 11 August 2016 - 22:16.


#22
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Vreme urata azi, in Tuzla... s-a golit banda UIF dar si FM-ul de turci. Din pacate, nu au venit niciun fel de scattere dinspre Georgia/Abhazia (sau Krasnodar) - a fost doar un sporadic slab cu Volgograd si Belaya (2200km).

Volgograd FM
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KDl6sZ4lkNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Russkoe Radio Belaya FM
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8mhFEqG5-gs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Localizarea pe harta

Attached Files


Edited by rz, 13 August 2016 - 07:01.


#23
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
dxpeditia in eforie nord - cele mai bune momente pe propagare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e82HAR9_6NE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Succes la DX in continuare... inca nu ai prins o ''inflamare a benzii'' dar mai e timp caci vine la 2-3 zile, daca nu ploua (cand ploua, ''se sterge'' tot - un fel de reset)
Cauta totusi si un loc langa mare pentru receptii... sa zicem la 50-100m fata de mare/plaja (o sa vezi o schimbare in bine).
Si revin la inflamarea benzii deci propagarea turca maxima pe litoral... o sa fie foarte trist deoarece nu se mai poate face nimic pe distante lungi - o sa fie 90% Istanbul in FM (se poate vedea asta in band scan-ul meu).
La panda dupa scattere indepartate e bine sa stai ori inainte de maxim ori dupa... eu nu am avut prea mult timp pentru o astfel de panda.
O sa mai pun si eu un band scan din Sulina... abia acolo am auzit mai multa influenta de Asia in receptii - tot turci dar parca erau unele de pe partea asiatica, mai spre V-stul lor, insa tot cu Istanbul pe cap, ca sa zic asa.
Din pacate, in Sulina nu mai vin multe cu RDS deci e mai greu de identificat statiile.
Spor la receptii!

Edited by rz, 05 September 2016 - 08:52.


#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Multumesc razvane. Oricum la anul o sa mai dau o fuga la mare sa pandesc dupa propagari si scattere. Eforie nord a ramas o statiune buna la dx fata de ce era pe vremuri cand se cam intermodula radioul.
In linii mari distanta cea mai mare la dx de ieri ramane zonguldakul de pe 93.4 urmata de botev vrah si cozia. In rest cele clasice buzau costila si odobesti si incheind cu bucuresti si demircoy ca distanta.

#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Cred ca am si eu Zonguldak din Eforie sau Sulina... nu am mai stat sa le identific ca sunt groaznic de multe - de aia nu imi plac turcii la dx
Am si eu un TRT 97.2... parca tot din Zonguldak este
Cand am timp, o sa mai caut prin capturi si o sa incerc cateva identificari dar repet ca 90% din banda in FM, cand vine propagarea peste mare, este = Istanbul!

Edited by rz, 05 September 2016 - 10:21.


#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Asa este. Cand vine propagarea lâ mare ai istanbul mult. Printre el mai apare si burasa sau izmit eregli si zonguldak.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate